Láďa, přidáno 14.3. 2002 18:01:20 |
Jo ještě maličkost. Lidi tady z webu, co jste se přihlásily na Elfcon2002 (Belcarnen, Ruby, ...) existuje nějaká dohoda ohledně hromadného odjezdu?
|
|
Láďa, přidáno 14.3. 2002 17:52:22 |
Tak k tomu Tomu Bombadilovi.
veru: Moc pěkná poznámka. Mě už taky napadlo, že kdyby se Valar vykašlali na různý sudby(který navíc sami produkujou) a naběhli do Středozemě, tak Sauron končil rovnou, Prsten nePrsten, ostatně ho mělo valinor. vojsko sebrat hned po Prvním věku a byl by pokoj. Zase by ale nebyla knížka PP.
A teď co si myslím. Zdá se mi, že jedna dělící linie v rámci Maiar probíhala mezi těmi, kteří sice také byly normálně nesmrtelní a pocházeli z mimo EA, ale bylo možno je zabít, jako balrogové, víly (pozn.- krásný rozdíl Maiar proti tvorům z Ardy, nemnoží se, Enti, draci, .. ano), naproti tomu někteří disponovali takovým majestátem, mocí, či co, že nemohli být jen tak zabiti, i když mohli přesto def. skončit - Sauron (spojen s Prstenem, do něhož předal podstatu sebe sama, aby mohl druhým vládnout mocí jako Vala, a zmizel tedy s P.), Tom B.(spojen se samotnou zemí v níž žije), Ungolianth ("strávila se" bezmeznou vlastní touhou po ničení všeho),řadil bych sem také Eonweho, atd. U Ishtari je důležité, že jsou plně vázáni v podobě Ilúv.dětí, jen vzdáleně si uvědomují a pamatují čím vlastně byly. Takže jediným vyšším Maiou ve Středozemi kromě Saurona je právě Tom Bombadil, který ač od něj jinak zcela odlišný se mu vyrovná v majestátu a tak nad ním Prsten nemá moci. Ale TB se liší i od např. Gandalfa, je sice také hodný, ale izoloval se od vnějšího dění , snad proto, že jestli je nejstarší bytostí ve Stř. tak tam byl ještě když v ní sídlili Valar a přečkal a neutekl po padu Lamp a za všechny hvězdné i slunečné věky toho viděl ve Stř. tolik hrozného (pád Lamp, Morgothovu i Sauronovu vládu), že jeho stažení se do ulity a chování se jako naprostého pohodáře, který je jakoby mimo obraz, je vlastně obrannou reakcí před zlým vnějším světem.
No to jsem to přetáhl. Některé recenze připomínají komentář, můj kom. spíš recenzi.
|
|
Jan Belcarnen Čeřovský, přidáno 12.3. 2002 22:51:35 |
Já nikam psát nemůžu :o) musí jen tiše doufat, že se zase zmíní :)
Asi ten scénář a další věci umístím nějak viditělněji .. lidi si o ně dost píší a já stále linkuju ten článek :)
|
|
veru, přidáno 12.3. 2002 21:47:10 |
Belcarnen: znovu me utvrzujes v nazoru, ze jcsoft je proste nejlepsi. (Chapej, musim splhat, ponevadz kdyz jsi tak slavny tak bys o me mohl napsat na theonering.net a mohla bych umrit taky :o)))
|
|
Jan Belcarnen Čeřovský, přidáno 12.3. 2002 14:01:10 |
Veru: a tady je taky už několik týdnů :o) http://www.jcsoft.cz/fantasy/v iewnews.asp?id=143
|
|
veru, přidáno 12.3. 2002 11:33:15 |
Na lordoftherings.webpark.cz je kompletni scenar i s pasazemi v elfstine. Ma prekvapive malo stranek!
To bych se naucila taky ... :o)
|
|
Míšánek, přidáno 12.3. 2002 6:34:37 |
No jestli se 26. března od New Line dozvíme, že vyjde na DVD director''s cut, tak se zblázním, zblázním, zblázním!!!!!!! A hned pak si koupím DVD player a novou televizi!
|
|
Albert, přidáno 11.3. 2002 19:38:34 |
Lada: Protoze Tom je stejnej pohodar jako ja
|
|
Eva, přidáno 11.3. 2002 19:11:44 |
Nebo Toma prsten vůbec nezajímá a nejspíš by ho ani nenapadlo ho použít-v dobrém nebo ve zlém. Každopádně je škoda,že ve filmu nebyl.
|
|
Ruby, přidáno 11.3. 2002 8:47:50 |
Láďa: Tři teorie:
1. Tom Bombadil je Maia, který se natolik ztotožnil se zemí, že umělá díla na něj nemůžou mít vliv, mohou ho leda zničit, společně se samotnou zemí.
2. Tom Bombadil je Vala, tudíž je Prsten, jakožto dílo a součást Maii, předmět o poznání slabší a vliv na něj mít nemůže. Na druhou stranu je moc a myšlení Bombadila obráceno natolik jiným směrem, že Prsten nemůže zničit (neumí to).
3. Tom Bombadil je sám Eru Ilúvatar. Jako takový je samozřejmě Prstenem nedotknutelný. Ale ani Eru nebude nic ničit ani napomáhat ničení. Jen pozoruje a těší se z díla svých dětí, Ardy.
|
|