Úvodní stránka
TolkienCon 2020 >>
Články, zprávy (565)
Nejnovější fotografie
Vaše recenze (478)
Základní informace
Obsazení - herci
Archiv fotografií
Ukázky a další videa
Místa ve filmu
Hudba
Poradna (50)
Výuka elfštiny
Něco ke stažení
Temné zvěsti
Diskusní fórum
Názory, úvahy
Komentáře k filmu
Adresář LOTRů (620)
Bannery webu
WebRing
Odkazy

Kdo jsem já ...
Fantasy novinky
Bazar knih Tip!
Autoři a díla
Povídky,recenze
Fantasy galerie
Fantasy odkazník
On-line chat
Testy a ankety
Filmy a seriály
Hudba
Počítačové hry
Download

Do oblíbených
WAP verze (info)
Výchozí stránka

Kontaktní mail:
Cerovsky@jcsoft.cz

Zde může být
VAŠE reklama !


Filmy online
CSFD.SK
Trailerzone
Pevnost
UNREAL EDITOR
Gameplanet
Abarin DrD
SFK Palantír
Další weby...

Stránky si právě
prohlíží 1581 lidí

Celkem návštěvníků
7530697

English version here


[ <<< Další článek ] [ Všechny články ] [ Předchozí článek >>> ]

Kanyapi
20.9. 2001
Rozhovor se Samem a LegolasemVerze pro tisk

Ten, kdo to zažil, vám potvrdí, že to byla neuvěřitelná cesta ke ztvárnění neuvěřitelného příběhu. Bylo třeba 16 měsíců filmování na Novém Zélandě, nekonečná trpělivost, kýble krve a slzí a nekonečné důvěry v režiséra Petera Jacksona - a také nespoutanou vášen pro Tolkienovo mistrovské dílo, Pána prstenů.

"Vidím to takhle: P. Jackson ze mě dokázal vyždímat nemožné." říká nadšeně Sean Austin /představitel Sama Křepelky/. "A je to oslava síly jeho imaginace a schopnosti převést dílo, literaturu, kterou tak obdivoval, do nové podoby.""Mám státnici z Americké historie a literatury a nikdy předtím jsem o Pánu prstenů neslyšel." říká Astin který má za sebou filmy jako The Goonies, The War of the Roses a Rudy a nominaci na Oscara za produkci a režii krátkého filmu Kangaroo Court. "Slyšel jsem o Hobitovi, ale o Pánu prstenů ne. Rok jsem studoval jen anglo-saskou poezii a Chaucera, ale nebylo mi dáno číst PP. A díky Bohu, díky Bohu - nebyl jsem na to tehdy ještě zralý. Je v něm Dobro a Zlo, Správné a Špatné, příroda, společnost tak, jak ji známe dnes - stále má co říct a bude to tak vždy. Pro mne to není jen kniha; je to všechno, čím Tolkien žil. Když jsme se ve Wellingtonu připravovali na natáčení, četl jsem mnoho Tolkienových dopisů v knižním vydání. Tolkien ty příběhy vyprávěl synovi. Když synek usnul, šel a napsal je...

"Poznávám sílu literatury." pokračuje Austin, "Byla jsem ohromen poznáním, jak může literatura žít a dýchat. Obávám se, že lidé v Anglii milující Tolkienovo dílo si budou myslet, že jsme se nestarali o to, abychom nejprve pochopili dílo, které chceme adaptovat. Není to pravda. Bylo to tak, že člověk, kterého literatura vůbec nezajímala, se do ní totálně zamiloval, když se jí pokoušel zadaptovat. Prostě jsem k tomu dozrál. Stal jsem se pravověrným tolkienistou - četl jsem knihy, studoval je a poslouchal nahrávky PP na BBC a další kompilace. Usilovně hledám způsob, jak o tom i jen mluvit. Ale nevadí mi to - je to bezva." Orlando Bloom říká: "Když mi bylo čtrnáct, dostal jsem se asi do poloviny druhé knihy. Ale jiné věci, holky a tak, mne tenkrát zajímaly víc... Vrátil jsem se k tomu, když začal casting. Než se začalo natáčet, přečetl jsem je několikrát. PP je na vrcholu seznamu bestsellerů - je to povinná školní četba, takže hrát v takovém díle postavu, představit ji co nejreálněji, to je dost strašidelná vyhlídka. Ale musíš to pustit z hlavy, jinak by ses strachy ani nepohnul."Práce na filmu vás zaměstnává v mnoha různých směrech. Každý musel obětovat mnoho ze svého soukromí. Někteří trpěli dlouhým odloučením od domova, jiní dlouhé hodiny úpěli na židlích maskérů. Lidé vzpomínají na tvrdé tréninky, na drobnou práce s detaily. Astin, manžel a otec, musel vážit všechny pro a proti účasti na Pánu prstenů. "Strávil jsem rok života a utratil všechny peníze, abych dal dohromady jeden plánovaný film - a když byl konec na dosah, nabídli mi roli v PP. Musel jsem se rozhodnout: Půjdu za svými ambicemi a za věcí, na které dělám, kterou mám pod kontrolou, nebo si uvědomím, jak unikátní je příležitost projektu, kde se spojuje talent Petera Jacksona s novými možnostmi filmu a tím vším? 

Takový moment přijde jednou za život. Nerozmýšlel jsem se - šel jsem do toho. A jsem na sebe a na tu práci strašně pyšný. Byla to ta absolutně nejnáročnejší věc, kterou jsem kdy dělal. Byly momenty, kdy jsem si myslel, že nepřežiju. Někdy jsem se díval na kalendář, kolik času ještě zbývá. Taky fyzicky to bylo strašné. Místy jsem nosil na sobě 30 liber. P. Jackson řekl, že když to neudělám, sežene si jiného herce. Ta váha byla hrozná. V maskérském autobuse jsem si pověsil kalendář, abych si tu dobu v hlavě nějak srovnal. Vím, že to byla životní příležitost, ale musel jsem se nějak zorientovat v tom, jak dlouho to budu ještě prožívat. Bylo to strašně těžké. 

"Ale naučil jsem se hodně o hraní." pokracuje Astin, který strávil v maskérně hodiny výrobou chlupatých hobitích nohou a velkých špičatých uší. "Pochopil jsem, že moderní herec je opravdu konfrontován s digitálním věkem. Pochopil jsem, že herec ve filmu je svým způsobem bezmocný, zvlášť do vedením P. Jacksona, který je velmi dynamický režisér. Hraji 22 let a a mám velmi silný cit a instinkt pro vnímání filmu jako celku, když hraji. To tu ovšem bylo nemožné. Film jako celek se hodně měnil a režisérovy vize se stále vyvíjely. Jemu to bylo uplně jasné, ale mě bylo jasné vždy jen to, co bylo třeba v určitý moment. Pochopil jsem, že herec musí absolutně důvěřovat režisérovi, protože nemá jinou možnost. Abys tím netrpěl, musíš prostě věřit, že dají pozor, abys nevypadal divně nebo hloupě. Dělal jsem věci, protože mi to režisér řekl, i když jsem se necítil dobře. To je pro herce těžké. Zároveň to ale bylo na tom to úžasné - vložit sám sebe do procesu. Pro mne to bylo těžké také proto, že jako producent a režisér jsem byl zvyklý ten celý proces kontrolovat. Nemít kontrolu bylo tvrdé, ale byl jsem schopen to udělat a jsem rád, vyrostl jsem díky tomu. A co bylo nejtěžší pro O. Blooma? 

Tréninky. Spousta lukostřeleckých tréninků. Spousta práce na elfím způsobu boje. Je založen na prastarém typu euro-asijského bojového umění. Koukal jsem na film Sedm samurajů od Kurosawy a chtěl, aby Legolas měl ten samý styl soustředění a schopností. V na mé poměry relativně krátkém čase jsem byl schopen to zahrát. Ohledně lukostřelby, na to je specielní technika - na to musíme dávat pozor."

Astin byl zvýhodněn tím, že věděl, co může od Jacksona čekat. Astinův otec totiž pracoval na Novém Zélandu jako herec. "Když se vrátil domů, vyprávěl mi velmi detailně o WETA procesu na speciální efekty a já si představil perfektně fungující zařízení, zdroj fantazie na Novém Zélandu. A nadšení, s jakým mluvil o Franovi a Peterovi, bylo nakažlivé. Takže když jsem jel autem a mluvil mobilem se svým agentem a on mi řekl: "Peter Jackson dělá trilogii PP pro New Line", otočil jsem auto a jel si koupit výtisk k Barnes & Noble. A doma jsem sedl a četl a studoval - a objednali jsme učitele dialektu!"

Bloom vysvětluje: " Jackson byl jedním z důvodů, proč jsem se toho tak strašně chtěl zůčasnit. Setkání s ním bylo velkým důvodem - jeho přehled byl úžasný. Před sebou měl množství monitorů, řídil zároveň tolik skupin - byl neuvěřitelný. Nebylo o čem přemýšlet - každý věděl, že PP bude něco speciálního, každý chtěl být jeho součástí. Také to pro mne byla šance hrát někoho s nadlidskou silou, bdělou pozorností a pružnou rychlostí. Elfové jsou nejstarší rasou ve Středozemi. Takže jsem mohl zároveň pracovat na sobě a dosáhnout toho, co chtějí lidé všude na světě - být pevným, soustředěným, štědrým, milujícím, silným, odvážným, neohroženým... Řekl jsem si: "Člověče, budeš jezdit na koni, učit se šermovat mečem." - nemohl jsem tomu uvěřit.Astin i Bloom tu měli své partnery, o které se mohli opřít. Astin se například nejvíc skamarádil s ostatními hobity. Jedli spolu, záviseli jeden na druhém na place a také spolu odpočívali. Astin měl sebou i svou manželku a dcerku. "Stali se z nás přátelé na celý život." říká. "Byli jako strejdové mé dcery. Byli jsme na Novém Zélandu 15 měsíců. Strávil jsem spoustu času s Eliahem (Frodo) a s Andym Serkisem(Glum). Také jsem se seznámil s Cate Blanchett, pobyli jsme spolu pár dní. Ona musela být elf - má tak královské vystupování. Umění, které znázorňuje život, život propojen s uměním -tak něco. Nevím, jak to říct. Poznal jsem Iana McKellena, protože jsme měli stejnou maskérnu, takže jsme se potkávali, i když jsme nebyli třeba zrovna spolu na scéně. Za to jsem byl vděčný. Seznámili jsme se s Ianem Holmem a trošku jsme bojovali s Liv. Byla to opravdová herecká společnost. Lidé přicházeli a odcházeli a bylo jedinečné být v kontaktu s těmi různými energiemi. 

Bloom navazuje: "Byla tam spousta mladých lidí a rychle jsme se stmelili. Všichni si pomáhali, protože to bylo tvrdé - vždycky byl po ruce někdo, kdo věděl, oč jde. Bylo to opravdové dílo lásky - každý pomáhal každému a společně jsme to táhli dopředu. Bylo krásné tam být. Jsem neskutečně šťastný, že jsem mohl být při tom, hrát tuto postavu v tomto světě a pracovat s těmito lidmi. Sen se stal skutečností."

Bojí se Bloom, že zůstane navždy Legolasem? " Vypadám úplně jinak" říká na závěr "Mám krátký sestřih, ale ve filmu mám dlouhé blond vlasy a modré oči. To moje hlava nedokáže překonat. Trochu mě to plete, ale není to nic, co bych nějak zvlášť řešil."


Překlad: Kanyapi ... díky moc !!!


Přečteno celkem 8699x, verze pro tisk

Další článek - Lincoln Center reportáž - spousta novinek!

Předchozí článek - Nový šetřič obrazovky a video z Větrova

[ Všechny články ]  [ Nejoblíbenější články ]  [ Komentovat tento článek ]
Martinka Bloom, poidáno 18.3. 2002 10:09:44
Tak sakra dozvim se z nějakého rozhovoru jestli má Orlando nějakou přítelkyni nebo ne? Zatim to vypadá že je to pěknej proutník. Stejně ho miluju!
TINÚVIEL, poidáno 27.9. 2001 23:33:15
Pardon,nechtěla jsem to tam dát dvakrát.
TINÚVIEL, poidáno 27.9. 2001 23:30:20
Jo,to jsem ráda,že nejsem sama.Vždycky,když shlédnu nějakou ukázku,dost dlouho potom se na nic nemůžu soustředit.Ale je to příjemný nesoustředění...
TINÚVIEL, poidáno 27.9. 2001 23:29:10
Jo,to jsem ráda,že nejsem sama.Vždycky,když shlédnu nějakou ukázku,dost dlouho potom se na nic nemůžu soustředit.Ale je to příjemný nesoustředění...
Garion, poidáno 27.9. 2001 21:53:21
Líbí se mi, jak Astin říká, že má státnici z Americký historie a literatury a o PP nikdy neslyšel. Prostě to jsou Američani. Myslí si, že Amerika je střed světa a vše podstatné pochází od nich. Jenže PP by nikdy žádnej Amík napsat nemohl, žejo. Přeci jen Oxford, kde Tolkien profesoroval má delší tradici než celá Amerika.
PS: Kde se ve mně bere tolik nenávisti k USA? Sám se divím. To je asi tou pátou ukázkou, která mě rozhodila.

TINÚVIEL, poidáno 25.9. 2001 7:49:10
Přesně tak,ale ty mě chápeš...Prostě Tolkien svojí knížkou zamotal hlavy spousty lidem po celym světě...
Kanyapi, poidáno 23.9. 2001 14:06:31
vypadá to, že jsou z toho vodvaření jako my - jsi chtěla říct... ;o))))
TINÚVIEL, poidáno 22.9. 2001 19:25:57
Mají poměrně stejný názor na PP jako já.
milmor, poidáno 21.9. 2001 8:01:48
Těším se čím dál víc ...
[ Všechny komentáře ]

Diskuze čtenářů na těchto stránkách není provozovatelem serveru nijak moderována a upravována. Provozovatel nemá vliv na obsah jednotlivých příspěvků a nenese za ni zodpovědnost. Vyhrazuje si však právo kterýkoliv příspěvek smazat, pokud bude odporovat normám slušného chování.
Jméno: E-mail:

Komentář:

Upozorňovat na nové komentáře mailem?
Přepiš heslo   --> 


Informovat o nových komentářích k tomuto článku
E-mail:V nadpisu V textu V komentářích


Zadejte text pro hledání v eláncích (napo. Gandalf A Balrog, Elijah Wood NEBO Orlando Bloom, Dvi Viže A Faramir A Frodo). Minimální délka hledaného slova jsou toi znaky.

Poslední elánky / novinky

Pozvánka na TolkienCon 2020
Dne 4.11.2019 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 0
Pozvánka na TolkienCon 2019
Dne 12.11.2018 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 1
Pozvánka na TolkienCon 2018
Dne 8.11.2017 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 1
Pozvánka na TolkienCon 2017
Dne 7.11.2016 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 158
TolkienCon 2016 – fotky, video, atd. (doplněno: 18.1. 11:58)
Dne 18.1.2016 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 116
Pozvánka na TolkienCon 2016
Dne 12.11.2015 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 249
Pozvánka na TolkienCon 2015
Dne 9.11.2014 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 1
TolkienCon 2014 – fotky, záznamy tak vůbec (doplněno: 24.1. 22:47)
Dne 23.1.2014 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 27
Pozvánka na TolkienCon 2014
Dne 9.11.2013 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 156
TolkienCon 2013 – fotky, reportáže, přednášky a tak vůbec (poslední aktualizace 29.1. 21:19)
Dne 26.1.2013 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 42

O čem se psalo před rokem?

 
[ Všechny články / rozšířené hledání ]Nejen o víně...


27.1. 2009
Pokud o tom náhodou ještě nevíte, tak 28. května bude v Praze zahrána Symfonie Pán prstenů! Detaily najdete a lístky můžete objednávat ZDE

9.4. 2008
Na adrese www.lotrcon.cz najdete pozvánku na letošní LOTRcon ve dnech 27.6 - 29.6 2008, pásma na téma nejen Pán prstenů jako součásti Festivalu Fantazize.

5.3. 2007
Máte radi fantasy a sci-fi? Baví Vás história Slovanov? Ste blázni do mangy a anime? Alebo si chcete len prísť vyskúšať DDR či Sing Star ? Ak ste aspoň na jednu otázku odpovedali pozitívne, potom niet lepšej voľby ako navštíviť Slavcon 2007. Pestrý trojdňový program len za 200 Sk v predpredaji a za 250 Sk na mieste. Pre bližsie informácie navštívte stránku www.slavcon.arda.sk, kde sa môžete priamo zaregistrovať. (akci pořádá Spoločenstvo Tolkiena, kon

15.11. 2005
Dne 17.11.2005 od 14h se v sále HAMU uskuteční koncert Pražského Filmového Orchestru (viz. malá recenze). I tentokrát je krom hudby J. Williamse připravena The Lord of the Rings Trilogy Howarda Shorea. Více informací na stránkách PFO

10.1. 2005
Palace Cinemas Slovanský dům mají na programu maraton všech rozšířených verzí Pána prstenů. Bohužel startuje o půlnoci z 18. na 19. ledna (úterý na středu), což při dvanácti hodinách filmu není dvakrát ideální čas. Tohle rozhodně není poslední příležitost, takže se nemusíte snažit zlikvidovat v takto nelidský termín a v klidu můžete počkat. A nebo zajít jen na rozšířený Návrat krále...

... všechny zprávičky

Tipy na pohlednici !


Návrat Krále - 26 fotekDvě Veže - 15 fotekComics - postupně doplňováno

Nejoblíbenější články


DVD a VHS
Objednejte si Návrat krále se slevou!


Hry
Návrat krále a další hry na PC, PSX i PS2Zasponzorujete provoz tohoto webu? Více zde

Poradna
Gondorský archiv - poradna v otázkách tolkienistických

Byla by pro vás zajímavá projekce všech rozšířených verzí Pána prstenů s nějakou tou přednáškou?
Ano, kdykoliv (kino v Praze)
[ 2271 - 74,46% ]
Ano, v dubnu 2006 (kino v Praze)
[ 24 - 0,79% ]
Ano, v květnu 2006 (kino v Praze)
[ 99 - 3,25% ]
Ano, později (kino v Praze)
[ 25 - 0,82% ]
Ano, kdykoliv (kino v Brně)
[ 301 - 9,87% ]
Ano, v dubnu 2006 (kino v Brně)
[ 15 - 0,49% ]
Ano, v květnu 2006 (kino v Brně)
[ 16 - 0,52% ]
Ano, později (kino v Brně)
[ 52 - 1,7% ]
Spíše ne
[ 60 - 1,97% ]
Určitě ne
[ 187 - 6,13% ]
... výsledky starších anket

Upozornit na nové články
Více informací zde


Nostalgie - starý design
... články, novinky
... divácké recenze

...::: Film Pán Prstenů - The Lord Of The Rings Movie na webu JCsoft's Fantasy (ISSN 1214-052X):::...
Vytvořil a spravuje pro vás Jan "Belcarnen" Čeřovský
Optimalizováno pro kvalitní prohlížeče a rozlišení 800x600 a vyšší
Chcete spolupracovat na tvorbě stránek? Mít zde svou reklamu? Napište!