Úvodní stránka
TolkienCon 2018 >>
Články, zprávy (563)
Nejnovější fotografie
Vaše recenze (472)
Základní informace
Obsazení - herci
Archiv fotografií
Ukázky a další videa
Místa ve filmu
Hudba
Poradna (50)
Výuka elfštiny
Něco ke stažení
Temné zvěsti
Diskusní fórum
Názory, úvahy
Komentáře k filmu
Adresář LOTRů (619)
Bannery webu
WebRing
Odkazy

Kdo jsem já ...
Fantasy novinky
Bazar knih Tip!
Autoři a díla
Povídky,recenze
Fantasy galerie
Fantasy odkazník
On-line chat
Testy a ankety
Filmy a seriály
Hudba
Počítačové hry
Download

Do oblíbených
WAP verze (info)
Výchozí stránka

Kontaktní mail:
Cerovsky@jcsoft.cz

Zde může být
VAŠE reklama !


Filmy online
CSFD.SK
Trailerzone
Morrowind
2002zy
Stránky o Dračím Doupěti
FantasyGalerie
MusicZone
Další weby...

Stránky si právě
prohlíží 512 lidí

Celkem návštěvníků
13789187

English version here

Nejen o víně vážně i nevážně...


[ <<< Další článek ] [ Všechny články ] [ Předchozí článek >>> ]

Belcarnen
11.3. 2002
Massive - bitvy jedním kliknutím; software použitý pro Pána Prstenů; Oskarova LOTR loga; Další oceněníVerze pro tisk
Weta, která byla zodpovědná za efekty k filmu Pán Prstenů, není podobným gigantem jako třeba Industrial Light & Magic George Lucase či Pixar Studios. Snad právě proto i lidé z těchto společností čekali se zatajeným dechem, jak si s tímto úkolem poradí. A potom hlavně nad realistickými bitevními sekvencemi mohli jen a jen vzdychat a ptát se: "Jak to WETA udělala?" Odpověď je ...

Massive !

Vývoj tohoto programu začal už v polovině devadesátých let, kdy Peter Jackson uvažoval o remaku King Konga a potřeboval nějakým způsobem tvořit obrovské davy. Podobně jako hromada dalších společností zabývajících se vizuálními efekty i Weta zvolila cestu vytvoření vlastního programu - nástroje pro přímé tvoření davů. King Kong byl později smeten ze stolu, ale Jackson nechal svůj vývojářský tým pracovat dál. Už v té době myslel na další projekt - Pána Prstenů.

Práce Massive na Pánu Prstenů je animovat bitevní scény s tisící, někdy i stovkami tisíc, bojovníků. Úžasné na celé věci je, že každá postava ne scéně má vlastní "mozek" - nejde o žádné tupé modely, jako ve většině animací. Každý bojovník je jako postava z počítačové hry a má vlastní instrukce kam běžet a na koho zaútočit. Animátor klikne myší a sleduje, jak se akce rozvíjí ...

Labrie vysvětluje: "V základě je tu nástroj pro 'budování mozku', který vám umožňuje definovat vlastnosti postavy. Dobře, vezměme si třeba Skuruty, druh bojovných skřetů. Pomocí motion capture (snímání pohybů reálných osob) jsme si navrhli druh pohybu pro Skuruty, jejich techniku boje. Nasnímáme spoustu různých pohybů - útok shora, útok zespoda, krytí shora, krytí zespodu, chůzi, běh, smrt."

Weta zaznamenává až 200 různých pohybů pro každý individuální typ bojovníka. Pohyby jsou umístěny dohromady v "pohybovém stromu" a zpřístupněny mozku postavy. A když jsou všechny pohyby nasnímány, každý Skurut dostane své instrukce a bitva může začít. "Mrskneme jich do scény 5 000. Nebo 10 000. A klidně i 50 000. Vidí a slyší, takže mohou komunikovat jeden s druhým a reagovat na okolní prostředí. Dokáží rozlišit nepřítele podle barev na oblečení, zaútočit na ně ... a taky umřít. Mají pojetí o 'zbývajících životech', pracují s faktorem věku. V celém systému funguje dokonalá dynamika, takže při běhu se jim třepotá oblečení a poskakují vlasy. V průběhu boje se mohou ušpinit v závislosti na terénu, kde se bitva odehrává."

"Máme nástroj, který do všeho zanáší velkou variabilitu. Takže když do sekvence dáte 5 000 Skurutů, nebudou všichni vypadat stejně. Jeden bude vysoký a druhý malý, jeden ponese meč na rameni a druhý jej bude držet dole. A to všechno se teď děje automaticky."

Takže jak vypadá výsledek? "Vypadá to opravdu dobře a řeknu vám, film druhý a třetí jsou ... (Labrie se odmlčí, nechce moc prozradit) ... jsou tam obrovské bitevní sekvence. Massive se na těchto filmech opravdu pocvičí."

Související články:

Software na vizuální efekty použitý pro Pána Prstenů:

Alias|Wavefront: Maya

 • 3D animační nástroj
 • 63 licencí
 • Maya je používána skoro na všechno. Její schopnosti jsou vidět ve filmech jako Final Fantasy, Star Wars: Epizoda I, Mumie či Wild, Wild West

Nothing Real: Shake
 • Nástroj pro komponování efektů s realitou
 • 45 pracovních licencí, 140 licencí pro rendering
 • Široce využívání, například pro Harry Pottera a Kámen Mudrců, Matrix, Pearl Harbor, Titanic či Gladiátora.

Side Effects Software: Houdini
 • 3D animační software
 • 10 licencí
 • Použity pro Mumii II, X-Meny, Muže bez stínu, Fantasii 2000 nebo Matrix.

Pixar: RenderMan
 • Renderovací software
 • licence na až 232 bežících procesů
 • Výtvor Pixar Studios. Použito pro Matrix, Jak přicházejí sny, Titanic, Forresta Gumpa, Jurský Park, Smrt jí sluší, Terminátora 2 nebo Propast.

Discreet: Inferno
 • Komletní souprava na vizuální efekty
 • Na LOTRa využita jedna pracovní stanice Silicon Graphics Discreet Inferno (která přijde na jeden a půl milionu novozélandských dolarů)
 • Použita třeba i pro Gladiátora, Muže bez stínu, Dokonalou bouři, Titanic, Den nezávislosti, Star Wars: Epizodu I, Matrix, ...

Krom špičkových pracovních stanic, na kterých grafici za použití těchto programů pracují, je potřeba i něco, co jejich díla připraví do konečné filmové podoby. A tím je ...
"renderwall" - obrovská "počítačová zeď" s celkem 210 stroji. Každý obsahuje dva procesory Intel taktované na 1GHz. Větráky na 420 čipech hučí a zní to jako když "dychtivý pes očekává rozkazy svého pána". A ty přicházejí právě ve formě úkolu zkompilovat dohromady jednotlivé dokončené sekvence filmu, dát do kupy vizuální efekty s natočeným materiálem.


Loga z Pána Prstenů už má v nabídce i Oskar
Jak se liší od těch, co nám už nějakou dobu nabízí Paegas (náhledy)? Pomineme li, že odporně vypadá nabídka operátorů obou, loga Oskarácká jsou přeci jen o trošku snesitelnější. V propagačních materiálech jsou honosně popisována takto:

Pán prstenů inspiroval u Oskara celou novou galerii log a obrázků na displej. Jste-li fanoušky Tolkienova díla, jsou tahle loga a obrázky pro vás prostě nutností!

Jestli víte, kdo je to Sauron, Gandalf, Legolas nebo Aragorn, pak už není třeba vám říkat víc. Oskar rozšířil svou sbírku log a obrázků o novou galerii s motivy z této legendární knihy a kultovního filmu.


A vypadají pak takhle:

Taky vás irituje stále ještě se objevující paskvil Společenství Prstenu? No nic ... zde můžete vesele objednávat. Každý správný majitel Nokie a fanoušek LOTRa si přeci něco takového nesmí nechat ujít. O krytu s Gandalfem nemluvě :-/

Další ocenění pro LOTRa


Cech herců se rozhodl udělit svou cenu za nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli Ianu McKellenovi za roli Gandalfa! Gratulujeme ...
Film jako takový pak získal cenu při Cinema Audio Society Awards za nejlepší mix zvuku. A Oskaři jsou stále blíž ...
Přečteno celkem 17684x, verze pro tisk

Další článek - DVD, ukázka ze Dvou Věží, komerce ... už máte také závislost ?

Předchozí článek - Hobiti, elfové a ... satelity! Pán Prstenů a technika, která dopomohla převedení knihy na filmové plátno. (část 2.)

[ Všechny články ]  [ Nejoblíbenější články ]  [ Komentovat tento článek ]
WeeDee, poidáno 15.3. 2002 22:26:21
Těžko říct ,co se vyklube z bitev v obou dílech ,u Petera Jacksona nikdo nikdy neví ,ale i přesto se mi Společenstvo moc líbilo a doufám ,že ani zbývající díly nebudou jiné.
Taky si často všímám toho "Společenství" a myslím no... ,radši se nevyjadřuji.Taky mě vždycky dostane Společenstvo prstenů-to ů ,jako by Jeden prsten nebyl jen jeden.

Ivetir, poidáno 15.3. 2002 10:28:42
S těma logama - ehm...
glum, poidáno 14.3. 2002 7:05:56
teda me by spis zajimal hardwer na keryyym to delati ;-)
MEGAJOHN, poidáno 13.3. 2002 20:53:47
Ja si chci udelat taky butevni sceny :)
No a jinak na ukazku se moc tesim, predevsim na Stromovouse :-)

Jan Belcarnen Čeřovský, poidáno 12.3. 2002 23:00:40
Na netu? Nejpozději pár hodin po tom, co se objeví v kinech ... tj. 29. - 30. 3.
Durin, poidáno 12.3. 2002 19:49:03
Já se tak těšííííím!!!........už aby byl aspoň první trailer ze dvou věží....nevíte někdo, kdy by se měl objevit na netu?
Goldberry, poidáno 12.3. 2002 15:35:58
Jenom doufám, že pro samý efekty nezapomenou na Legolasovo "soupeření" s Gimlim o to, kdo zabije víc skřetů.
Jinny, poidáno 12.3. 2002 14:04:10
To bude pošušňáníčko!
Lolllitka, poidáno 12.3. 2002 9:08:54
Teda já už slintám teď... Návrat krále bude pěkná pařba, doufám, že si to užiju víc než bitky ve Společenstvu, protože tam je Massive jenom na začátku. A Mrtví... slint, slint.
Ruby, poidáno 12.3. 2002 8:08:26
Mrtví budou v pohodě. Když zvládli Prstenové přízraky, kteří byli na stvárnění daleko složitější...
Konečně se McKellen dočkal. Zasloužil si to.

Míšánek, poidáno 12.3. 2002 6:23:54
Já osobně se nejvíc těším na armádu mrtvých, kterou přivede Aragorn na pomoc.
Jan Belcarnen Čeřovský, poidáno 12.3. 2002 0:32:48
Já spíš na bitvy v Návratu Krále :o) Ale podle všeho i Helmův Žleb bude opravdu masivní :)
Andre, poidáno 12.3. 2002 0:28:28
Skutečně nesmírně zajímavé,to jsem zvědavý na MASSIVE Helmův Žleb...:o))))
[ Všechny komentáře ]

Diskuze čtenářů na těchto stránkách není provozovatelem serveru nijak moderována a upravována. Provozovatel nemá vliv na obsah jednotlivých příspěvků a nenese za ni zodpovědnost. Vyhrazuje si však právo kterýkoliv příspěvek smazat, pokud bude odporovat normám slušného chování.
Jméno: E-mail:

Komentář:

Upozorňovat na nové komentáře mailem?
Přepiš heslo   --> 


Informovat o nových komentářích k tomuto článku
E-mail:V nadpisu V textu V komentářích


Zadejte text pro hledání v eláncích (napo. Gandalf A Balrog, Elijah Wood NEBO Orlando Bloom, Dvi Viže A Faramir A Frodo). Minimální délka hledaného slova jsou toi znaky.

Poslední elánky / novinky

Pozvánka na TolkienCon 2018
Dne 8.11.2017 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 1
Pozvánka na TolkienCon 2017
Dne 7.11.2016 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 14
TolkienCon 2016 – fotky, video, atd. (doplněno: 18.1. 11:58)
Dne 18.1.2016 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 76
Pozvánka na TolkienCon 2016
Dne 12.11.2015 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 13
Pozvánka na TolkienCon 2015
Dne 9.11.2014 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 1
TolkienCon 2014 – fotky, záznamy tak vůbec (doplněno: 24.1. 22:47)
Dne 23.1.2014 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 15
Pozvánka na TolkienCon 2014
Dne 9.11.2013 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 10
TolkienCon 2013 – fotky, reportáže, přednášky a tak vůbec (poslední aktualizace 29.1. 21:19)
Dne 26.1.2013 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 10
Hobit: Neočekávaná cesta
Dne 19.12.2012 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 29
Pozvánka na TolkienCon 2013
Dne 2.11.2012 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 1288

O čem se psalo před rokem?

 
[ Všechny články / rozšířené hledání ]Nejen o víně...Koncert Společenstvo prstenu


27.1. 2009
Pokud o tom náhodou ještě nevíte, tak 28. května bude v Praze zahrána Symfonie Pán prstenů! Detaily najdete a lístky můžete objednávat ZDE

9.4. 2008
Na adrese www.lotrcon.cz najdete pozvánku na letošní LOTRcon ve dnech 27.6 - 29.6 2008, pásma na téma nejen Pán prstenů jako součásti Festivalu Fantazize.

5.3. 2007
Máte radi fantasy a sci-fi? Baví Vás história Slovanov? Ste blázni do mangy a anime? Alebo si chcete len prísť vyskúšať DDR či Sing Star ? Ak ste aspoň na jednu otázku odpovedali pozitívne, potom niet lepšej voľby ako navštíviť Slavcon 2007. Pestrý trojdňový program len za 200 Sk v predpredaji a za 250 Sk na mieste. Pre bližsie informácie navštívte stránku www.slavcon.arda.sk, kde sa môžete priamo zaregistrovať. (akci pořádá Spoločenstvo Tolkiena, kon

15.11. 2005
Dne 17.11.2005 od 14h se v sále HAMU uskuteční koncert Pražského Filmového Orchestru (viz. malá recenze). I tentokrát je krom hudby J. Williamse připravena The Lord of the Rings Trilogy Howarda Shorea. Více informací na stránkách PFO

10.1. 2005
Palace Cinemas Slovanský dům mají na programu maraton všech rozšířených verzí Pána prstenů. Bohužel startuje o půlnoci z 18. na 19. ledna (úterý na středu), což při dvanácti hodinách filmu není dvakrát ideální čas. Tohle rozhodně není poslední příležitost, takže se nemusíte snažit zlikvidovat v takto nelidský termín a v klidu můžete počkat. A nebo zajít jen na rozšířený Návrat krále...

... všechny zprávičky

Tipy na pohlednici !


Návrat Krále - 26 fotekDvě Veže - 15 fotekComics - postupně doplňováno

Nejoblíbenější články


DVD a VHS
Objednejte si Návrat krále se slevou!


Star Wars
Star Wars DVD Trilogy (5DVD, THX)Zasponzorujete provoz tohoto webu? Více zde

Poradna
Gondorský archiv - poradna v otázkách tolkienistických

Byla by pro vás zajímavá projekce všech rozšířených verzí Pána prstenů s nějakou tou přednáškou?
Ano, kdykoliv (kino v Praze)
[ 1195 - 61,66% ]
Ano, v dubnu 2006 (kino v Praze)
[ 24 - 1,24% ]
Ano, v květnu 2006 (kino v Praze)
[ 99 - 5,11% ]
Ano, později (kino v Praze)
[ 25 - 1,29% ]
Ano, kdykoliv (kino v Brně)
[ 294 - 15,17% ]
Ano, v dubnu 2006 (kino v Brně)
[ 15 - 0,77% ]
Ano, v květnu 2006 (kino v Brně)
[ 15 - 0,77% ]
Ano, později (kino v Brně)
[ 51 - 2,63% ]
Spíše ne
[ 58 - 2,99% ]
Určitě ne
[ 162 - 8,36% ]
... výsledky starších anket

Upozornit na nové články
Více informací zde


Nostalgie - starý design
... články, novinky
... divácké recenze

...::: Film Pán Prstenů - The Lord Of The Rings Movie na webu JCsoft's Fantasy (ISSN 1214-052X):::...
Vytvořil a spravuje pro vás Jan "Belcarnen" Čeřovský
Optimalizováno pro kvalitní prohlížeče a rozlišení 800x600 a vyšší
Chcete spolupracovat na tvorbě stránek? Mít zde svou reklamu? Napište!