Úvodní stránka
TolkienCon 2018 >>
Články, zprávy (563)
Nejnovější fotografie
Vaše recenze (472)
Základní informace
Obsazení - herci
Archiv fotografií
Ukázky a další videa
Místa ve filmu
Hudba
Poradna (50)
Výuka elfštiny
Něco ke stažení
Temné zvěsti
Diskusní fórum
Názory, úvahy
Komentáře k filmu
Adresář LOTRů (619)
Bannery webu
WebRing
Odkazy

Kdo jsem já ...
Fantasy novinky
Bazar knih Tip!
Autoři a díla
Povídky,recenze
Fantasy galerie
Fantasy odkazník
On-line chat
Testy a ankety
Filmy a seriály
Hudba
Počítačové hry
Download

Do oblíbených
WAP verze (info)
Výchozí stránka

Kontaktní mail:
Cerovsky@jcsoft.cz

Zde může být
VAŠE reklama !


Filmy online
CSFD.SK
Trailerzone
Pevnost
UNREAL EDITOR
Gameplanet
Abarin DrD
SFK Palantír
Další weby...

Stránky si právě
prohlíží 366 lidí

Celkem návštěvníků
13761496

English version here

Nejen o víně vážně i nevážně...


[ <<< Další článek ] [ Všechny články ] [ Předchozí článek >>> ]

Belcarnen
10.3. 2002
Hobiti, elfové a ... satelity! Pán Prstenů a technika, která dopomohla převedení knihy na filmové plátno. (část 2.)Verze pro tisk
Hobiti, elfové a ... satelity!
Toto je 2. část článku. Začátek najdete ZDE ...

Úložný prostor začal brzy ohrožovat vybavení Wety a Labrie byl nucen hledat cestu, jak zabránit `elektronické zácpě`. "Jeden snímek filmu zabere i třeba 12MB místa. A asi si dovedete představit, že nám brzy začalo docházet místo," říká.
Labrie se rozhodl vybudovat na síť připojenou úložnou infrastrukturu za použití NetApp F840 souborových zásobníků, každý s kapacitou 8TB. "Nyní už má WETA více než 40 TB informací off-line na pásce." (pozn. toto je starý údaj; s efekty ke dvoum věžím v posledních měsících se toto číslo začalo drasticky zvyšovat a blíží se 100 TB)

Labrie bohužel není žádný hrdinský čaroděj Gandalf a nevlastní křišťálovou kouli, která by mu dovolila předvídat, jak komplexní se stane práce na filmu v budoucnu. "A tak zde byla spousta rozhodnutí, která jsem ze začátku musel risknout."

Jedno byla volba správného média pro přenos dat. "Práce na sítí je jako tok krve a tak je samozřejmé, že bylo nutné být si jistý, že opravdu nic tento tok nepřeruší", říká Labrie. I proti některým radám se rozhodl investovat do ještě stále nového a méně dostupného gigabitového ethernetu, místo do již dobře dostupných optických vláken.

"Proč? Protože jsem se domníval, že bude snazší nadále růst s gigabitovým ethernetem, protože je to dlouhodobý projekt co se stále rozvíjí. A také jsem se domníval, že když budu opravdu potřebovat třeba 100 nebo 200 portů gigabitového ethernetu během roku nebo dvou, příslušná technologie už v té době bude dostupná."

Hazard očividně fungoval, "kdyby ne, neseděl bych tady a nepovídal vám o tom", Labrie vtipkuje.

Ale ne všehny jeho risky měly takové pohádkové zakončení. Obzvláště ne, když Labrie chtěl vybudovat digitální systém správy pro kontrolu verzí. "Chtěli sme sestavit systém, který by efektivně umožňoval sledovat všechny vytvořené verze jednotlivého efektu."

Nešlo o to, že by systém nefungoval. "Fungoval opravdu kouzelně". Ale ještě nikdy se Labriemu nestalo, že by se uživatelé produktu doslova štítili. "Mysleli sme, že když můžeme vytvořit velice užitečný nástroj, a řekneme uživatelům, aby po dokončení nové verze animace přišli sem a zaregistrovalo to do systému, bude to fungovat", říká. Ale další kroky znamenaly další práci a velmi brzy se uživatelé začli vzpírat. A pro Labrieho to znamenalo zmiznutí dvou let práce do stoky ...

Labrie si později uvědomil důležitost souhlasu a přijetí uživatelů. A přebudoval systém s jejich pomocí integrujíce jej přímo do rozhraní jejich softwaru. "Teď už to víme, ale tenkrát sme to nevěděli."

Největší výzvou, se kterou se Jackson při převádění Tolkienových slov na obrázky setkal, bylo připravení obrovských a detailních bitevních scén, kterými je ono objemné dílo opepřeno.

Tisíce lidí a různých potvor jdoucích jeden druhému po krku, mávajících specifickými zbraněmi a oblečených do Středozemských oděvů do té doby nespatřených mohlo být ďábelské na řízení. "Jsou tu doslova stovky a tisíce bojujícíh osob, řvoucích a umírajícíh během scén, a koordinovat je všechny může být opravdu velká tableta na spolknutí", říká Labrie.

Tak Stephen Regelous, koordinátor davových scén v projektu Pán Prstenů, stvořil Massive - nástroj pro budování umělých ekologií. V Massive má každý tvor svou vlastní umělou inteligenci. Každý může vidět a slyšet co se kolem něj děje ... a vzhledem k tomu také reagovat. Každý tvor je naprogramován na široké rozpětí reakcí, které se tahají z obrovské databáze dat snímaných na pohybech reálných osob (motion capture) z Amerických Giant Studios. Systém pro míchání pohybů v Massive pak pomáha sladit akce dohromady.

Za použití Massive mohla Weta dostat osoby do bitvy, nechat je bít se ve společnosti dalších stovek a tísíců. "To, co vidíme, je poměrně dost realistické, čehož bychom při jiném postupu asi jen těžko dosáhli."

"Samozřejmě, když budete mít na scéně 10 000 postav, opravdu nechcete, aby všichni vypadali stejně." A tak Labrie vytvořil Orc Builder (Stavitele Skřetů). Nástroj umožňuje Labriemu budovat skřety mnoha způsoby, končetinu po končetině, v kteroukoliv chvíli. "Nástroj nám umožňuje sestavovat různě vypadající skřety s 20 až 30 druhy zbroje, z každé z pěti až šesti typů armád se specifikými útoky, způsobem běhu a obrany."

Oba Nimmo i Labrie souhlasili, že výpočetní technika změnila trilogii Pán Prstenů na realitu. "Bez úrovně náročné kontroly, jež nám byla dána díky výpočetní technice, bychom stále ještě o filmu jen snili", říká Nimmo.

A nyní se už upravený a fit snaží využít zkušenosti ve válečných místnostech společností. "Ta zkušenost nebyla jen fyzicky zničující, ale museli sme být neustále v pozoru, bystře řešit potíže přícházející z čistého nebe. Myslím, že tahle zkušenost se v moderním obchodním prostředí počítá."

Ale pro Labrieho nejsou jeho sny omezeny pouze na jeho vlastní práci. Chystá se bojovat se zlomyslnými skřety na virtuálních bojištích. "Ano, teď hledím směrem na společnost pro vývoj her co použije obsah vytvořený pro film", říká Labrie, a rychle dodává: "připravte se na hru Pán Prstenů co děláme spolu s Electronic Arts a objeví se po uvedení druhého dílu filmu na konci tohoto roku." (pozn. první fotky z této hry k dispozici ZDE)

Zdroj: CIO Asia - Issue - Hobbits, Elves and Satellite Dishes
Překlad: Jan "Belcarnen" Čeřovský

Přečteno celkem 9156x, verze pro tisk

Další článek - Massive - bitvy jedním kliknutím; software použitý pro Pána Prstenů; Oskarova LOTR loga; Další ocenění

Předchozí článek - Připravuje se replika Narsilu; na světě je logo filmu Dvě Věže; Enya opět boduje; co prozradil tvůrce filmového Prstenu ?

[ Všechny články ]  [ Nejoblíbenější články ]  [ Komentovat tento článek ]
MEGAJOHN, poidáno 13.3. 2002 20:47:08
ten generator chci :-)
Jinny, poidáno 12.3. 2002 14:40:52
Dokud existujou divný lidi, tak tu pořád budou nějaký vynálezy a zlepšováky. Díky bohu, že lidi jsou divný!
Ruby, poidáno 12.3. 2002 8:09:52
Jinny: Jak víš, že se nezbláznil? :o)))
Je úžasné, co dokázali. Tolik dřiny a peněz kvůli jednomu filmu (vlastně třem)... Lidi jsou divní...

Jinny, poidáno 11.3. 2002 9:20:15
Wow! To je úlet! Jackson by si zasloužil Oscara už za to, že se z natáčení nezbláznil.
Astaldo, poidáno 10.3. 2002 13:55:54
Zajímavý článeček :)
Doma to radsi zkouset nebudu :D

[ Všechny komentáře ]

Diskuze čtenářů na těchto stránkách není provozovatelem serveru nijak moderována a upravována. Provozovatel nemá vliv na obsah jednotlivých příspěvků a nenese za ni zodpovědnost. Vyhrazuje si však právo kterýkoliv příspěvek smazat, pokud bude odporovat normám slušného chování.
Jméno: E-mail:

Komentář:

Upozorňovat na nové komentáře mailem?
Přepiš heslo   --> 


Informovat o nových komentářích k tomuto článku
E-mail:V nadpisu V textu V komentářích


Zadejte text pro hledání v eláncích (napo. Gandalf A Balrog, Elijah Wood NEBO Orlando Bloom, Dvi Viže A Faramir A Frodo). Minimální délka hledaného slova jsou toi znaky.

Poslední elánky / novinky

Pozvánka na TolkienCon 2018
Dne 8.11.2017 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 1
Pozvánka na TolkienCon 2017
Dne 7.11.2016 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 14
TolkienCon 2016 – fotky, video, atd. (doplněno: 18.1. 11:58)
Dne 18.1.2016 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 76
Pozvánka na TolkienCon 2016
Dne 12.11.2015 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 13
Pozvánka na TolkienCon 2015
Dne 9.11.2014 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 1
TolkienCon 2014 – fotky, záznamy tak vůbec (doplněno: 24.1. 22:47)
Dne 23.1.2014 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 15
Pozvánka na TolkienCon 2014
Dne 9.11.2013 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 10
TolkienCon 2013 – fotky, reportáže, přednášky a tak vůbec (poslední aktualizace 29.1. 21:19)
Dne 26.1.2013 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 10
Hobit: Neočekávaná cesta
Dne 19.12.2012 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 29
Pozvánka na TolkienCon 2013
Dne 2.11.2012 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 1288

O čem se psalo před rokem?

 
[ Všechny články / rozšířené hledání ]Nejen o víně...Koncert Společenstvo prstenu


27.1. 2009
Pokud o tom náhodou ještě nevíte, tak 28. května bude v Praze zahrána Symfonie Pán prstenů! Detaily najdete a lístky můžete objednávat ZDE

9.4. 2008
Na adrese www.lotrcon.cz najdete pozvánku na letošní LOTRcon ve dnech 27.6 - 29.6 2008, pásma na téma nejen Pán prstenů jako součásti Festivalu Fantazize.

5.3. 2007
Máte radi fantasy a sci-fi? Baví Vás história Slovanov? Ste blázni do mangy a anime? Alebo si chcete len prísť vyskúšať DDR či Sing Star ? Ak ste aspoň na jednu otázku odpovedali pozitívne, potom niet lepšej voľby ako navštíviť Slavcon 2007. Pestrý trojdňový program len za 200 Sk v predpredaji a za 250 Sk na mieste. Pre bližsie informácie navštívte stránku www.slavcon.arda.sk, kde sa môžete priamo zaregistrovať. (akci pořádá Spoločenstvo Tolkiena, kon

15.11. 2005
Dne 17.11.2005 od 14h se v sále HAMU uskuteční koncert Pražského Filmového Orchestru (viz. malá recenze). I tentokrát je krom hudby J. Williamse připravena The Lord of the Rings Trilogy Howarda Shorea. Více informací na stránkách PFO

10.1. 2005
Palace Cinemas Slovanský dům mají na programu maraton všech rozšířených verzí Pána prstenů. Bohužel startuje o půlnoci z 18. na 19. ledna (úterý na středu), což při dvanácti hodinách filmu není dvakrát ideální čas. Tohle rozhodně není poslední příležitost, takže se nemusíte snažit zlikvidovat v takto nelidský termín a v klidu můžete počkat. A nebo zajít jen na rozšířený Návrat krále...

... všechny zprávičky

Tipy na pohlednici !


Návrat Krále - 26 fotekDvě Veže - 15 fotekComics - postupně doplňováno

Nejoblíbenější články


DVD a VHS
Objednejte si Návrat krále se slevou!


Hry
Návrat krále a další hry na PC, PSX i PS2Zasponzorujete provoz tohoto webu? Více zde

Poradna
Gondorský archiv - poradna v otázkách tolkienistických

Byla by pro vás zajímavá projekce všech rozšířených verzí Pána prstenů s nějakou tou přednáškou?
Ano, kdykoliv (kino v Praze)
[ 1195 - 61,66% ]
Ano, v dubnu 2006 (kino v Praze)
[ 24 - 1,24% ]
Ano, v květnu 2006 (kino v Praze)
[ 99 - 5,11% ]
Ano, později (kino v Praze)
[ 25 - 1,29% ]
Ano, kdykoliv (kino v Brně)
[ 294 - 15,17% ]
Ano, v dubnu 2006 (kino v Brně)
[ 15 - 0,77% ]
Ano, v květnu 2006 (kino v Brně)
[ 15 - 0,77% ]
Ano, později (kino v Brně)
[ 51 - 2,63% ]
Spíše ne
[ 58 - 2,99% ]
Určitě ne
[ 162 - 8,36% ]
... výsledky starších anket

Upozornit na nové články
Více informací zde


Nostalgie - starý design
... články, novinky
... divácké recenze

...::: Film Pán Prstenů - The Lord Of The Rings Movie na webu JCsoft's Fantasy (ISSN 1214-052X):::...
Vytvořil a spravuje pro vás Jan "Belcarnen" Čeřovský
Optimalizováno pro kvalitní prohlížeče a rozlišení 800x600 a vyšší
Chcete spolupracovat na tvorbě stránek? Mít zde svou reklamu? Napište!