Úvodní stránka
TolkienCon 2018 >>
Články, zprávy (563)
Nejnovější fotografie
Vaše recenze (472)
Základní informace
Obsazení - herci
Archiv fotografií
Ukázky a další videa
Místa ve filmu
Hudba
Poradna (50)
Výuka elfštiny
Něco ke stažení
Temné zvěsti
Diskusní fórum
Názory, úvahy
Komentáře k filmu
Adresář LOTRů (619)
Bannery webu
WebRing
Odkazy

Kdo jsem já ...
Fantasy novinky
Bazar knih Tip!
Autoři a díla
Povídky,recenze
Fantasy galerie
Fantasy odkazník
On-line chat
Testy a ankety
Filmy a seriály
Hudba
Počítačové hry
Download

Do oblíbených
WAP verze (info)
Výchozí stránka

Kontaktní mail:
Cerovsky@jcsoft.cz

Zde může být
VAŠE reklama !


Filmy online
CSFD.SK
Trailerzone
Morrowind
Kinofil
ScifiWorld
Srdce Erinelu
warcraft.bonusweb.cz
Další weby...

Stránky si právě
prohlíží 466 lidí

Celkem návštěvníků
13954301

English version here

Nejen o víně vážně i nevážně...


[ <<< Další článek ] [ Všechny články ] [ Předchozí článek >>> ]

Belcarnen
9.3. 2002
Hobiti, elfové a ... satelity! Pán Prstenů a technika, která dopomohla převedení knihy na filmové plátno. (část 1.)Verze pro tisk
Hobiti, elfové a ... satelity!
Jacksonův cíl převést Pána Prstenů na filmové plátno by zůstal pouze režisérovým snem ... nebýt výpočetní techniky.

"Měl bych sedět v hezké, útulné kanceláři, popíjet kafe a řešit po mailu problémy", říká Duncan Nimmo. A místo toho? IT manažer společnosti 3foot6 Ltd. absolvoval šplhání po horách, tahání těžkých rolí kabelů skrze hluboké řeky a nastavování satelitních antén v až do morku kostí mrazících sněhových bouřích.

Jenže 3foot6 není žádná obyčejná společnost. No vlastně už vůbec neexistuje. Založena jako produkční společnost měla její krátká existence jeden jediný účel - zajistit, aby mohl Peter Jackson uspět ve svém úkolu a přenést Pána Prstenů na filmové plátno. "A nikdo z nás si ani nedovedl představit, jak fyzicky zničující a mentálně vyčerpávající může být tohle splnit", řekl Nimmo.

Natáčení začalo v říjnu 1999 a trvalo až do prosince 2000 po celém Novém Zélandě. Kvůli neskutečně velkému množství materiálu, který musel být natočen, filmování probíhalo až na sedmi místech zároveň. A Jackson chtěl mít pod kontrolou každé z nich.

"Pochopitelně nemůže být na několika místech najednou", říká Nimmo. A tak se rozhodl pro druhou nejlepší možnost: videokonferenci. "A teď jsem přišel na řadu já." Nimmo musel zajistit videokonferenčí systém všude tam, kde se filmovalo. A to způsobem, aby měl PJ dobrý výhled na vše co se děje. "Dělali sme to ze dvou důvodů. Jenen byl finanční a ten druhý umělecký."

Obvykle jsou záběry natočené přes den v noci zpracovány a prohlédnuty další den režisérem. Pokud se mu výsledek nelíbí, prostě se vše hodí do koše a natočí znovu. "To z finančního hlediska znamená desítky tisíců dolarů za platby herců, hereček a externistů."

Takže Nimmo nainstaloval Polycom videokonferenční jednotku přímo na kamery a vše co se točilo bylo posílání přes satelit (za spolupráce Telecom New Zealand) do hlavního produkčního sídla ve Wellingtonu. "Jackson tak mohl mít na obrazovce v podstatě to, co viděl kameraman, a byl schopen dávat své pokyny asistujícím režisérum v poli", dodává. To vedlo k mnohem nižšímu počtu přetáčených záběrů a méně vyhozeným penězům.

"Všechno to znělo dostatečně jednoduše a tak sme si mysleli: Co se vůbec může pokazit?", říká Nimmo. Jenže všechno mezi satelitní anténou a kamerou může ...
"Víte, musíte si uvědomit, že většina natáčení se neodehrávala na něčím dvorku. Museli sme být na dost vzdálených místech s opravdu rozdílnou úrovní teplot a často bez známek civilizace", řekl Nimmo. To znamená, že musel umístit satelitní antény tam, kde je obloha dostatečně jasná na hledání cest pro spojení s kamerou "což může někdy být na druhé straně hory."
Aby toto vyřešil, zakoupil Nimmo kilometry vlákna armádní úrovně a několil vysokofrekvenčních rádiových vysílačů, aby tyto dvě komponenty spojil. Ale někdy i tohle zklamalo. (pozn. překladatele: přestávám si být jistý, zda se tímhle skutečně ušetřilo oproti přetáčení záběrů)

"Třeba když nám blesk usmažil celou satelitní jednotku. A nebo tehdy, když sme umístili anténu satelitu za úplné mlhy ve dvě hodiny ráno na Mount Ruapehu. A já prostě nechápal, proč nemůžu zaměřit satelit." Nimmo později zjistil, že zaměřoval satelit omylem na útes (když se mlha zvedla a konečně bylo vidět) - "to bylo opravdu trapné."

Zkondenzovat knihu o 1200 stránkách přečtenou miliony lidí a přeloženou do mnoha jazyků do trojhodinových filmů byl opravdu ambiciózní nápad. Ale pro Jacksona to nebylo dost! On dokonce chtěl natočit všechny tři epizody najednou! A to opravdu vylekalo Jona Labrie.

"Dodalo to všechny myslitelné druhy složitosti", říká Labrie, který je CTO ve Weta Ltd., společnosti zajišťující speciální efekty sídlící na Novém Zélandě, která tento problém řešila pro projekt Pána Prstenů.

"Z tohodle místa pohledu jsem si myslel, že máme 19 měsíců přímé neúnavné práce, a to může být pěkně fyzicky vyčerpávající", dodává Labrie. Ale Jackson měl dobrý důvod pro tento riskantní pokus dosud ve filmovém průmyslu nevyzkoušený. "Chtěl udělat film pro fanoušky. Koukal na to tak, že fanoušci investují víc do vidění jednoho filmu, když budou vědět, že další dva jsou také natočeny a čekají v plechovce", říká Labrie.

Natočit všechny tři filmy na jeden zátah také umožnilo lepší rozvržení času pro filmový tým a herce. "Dostat je všechny na jedno místo je obtížné, pokud máte tisíce komparsistů, herců a hereček s jejich vlastními plány."

To ale znamená, že společnost na výrobu speciálních efektů bude neustále v ohrožení totálního zahlcení prací. "Vězměte si tohle, pro příklad. Děláme na dalších záběrech pro director's cut DVD, které se objeví v polovině tohoto roku. A v tu samou dobu pracujeme na efektech pro druhý díl. A dál, zrovna bádáme nad potvorama do dílu třetího." dodáva Labrie.
Byla to pro každého opravdu velká nabídka na zvážení. Ale ta myšlenka účastnit se nečeho, co je ještě v jejich živé paměti, to udělala "chutným".

Labrie se v rychlosti podíval na cesty, jak zabránit práci v ucpání síťových linek. "Museli sme zajistit provoz 160 digitálním umělcům pracujícím simultálně na programech, které jsou skutečně náročné na výkon a úložnou kapacitu. A museli jsme rozhodnout, zda jim dát silné pracovní stanice každou se spoustou místa na ukládání dat, nebo tento úložný prostor centralizovat." Zvolena byla druhá možnost.

Labri pospojoval 150 pracovních stanic SGI Octane a 80 stanic SGI Linux ke dvoum SGI Origin 2000, které sloužily jako primární servery pro ukládání dat. Na každé z nich běžel snad každý představitelný program pro výrobu vizuálních efektů. Stáj programů nabyla 51 GUI licencí, 100 licencí programu Nothing Real's Shake, více než 60 Alias|Wavefront Maya a 10 kousků Side Effects Houdini. Každý další grafik dostal k dispozici Softimage|3D, Pinnacle's Commotion a discreet's inferno.

Pokračování článku ZDE ...

Zdroj: CIO Asia - Issue - Hobbits, Elves and Satellite Dishes
Překlad: Jan "Belcarnen" Čeřovský

Přečteno celkem 8965x, verze pro tisk

Další článek - Připravuje se replika Narsilu; na světě je logo filmu Dvě Věže; Enya opět boduje; co prozradil tvůrce filmového Prstenu ?

Předchozí článek - Další informace o ukázce ze Dvou Věží a popis fantastických scén připravovaných grafiky od WETA

[ Všechny články ]  [ Nejoblíbenější články ]  [ Komentovat tento článek ]
Jan Belcarnen Čeřovský, poidáno 17.3. 2002 0:00:20
Nejsou špatné ani omylem! Ale .. co si budeme namlouvat .. Nebeská stvoření přeci jen víc zapadají do kategorie "umění" .. no i když ta cihla v ponožce ...
MEGAJOHN, poidáno 13.3. 2002 20:42:39
PJ si ale umi pohravat :-)
petruschka, poidáno 13.3. 2002 0:42:15
...to jsem viděl taky ale nezapře ani v tak vážně míněném filmu určitou dávku morbidní úchylnosti
...tím doufám nechceš říct, že jeho první filmy jako Bad taste jsou špatné! Já je naopak považuju za lepší než Nebeská stvoření

Jan Belcarnen Čeřovský, poidáno 12.3. 2002 23:13:06
Všichni zapomínají, že má za sebou i skvělé filmy jako Nebeská stvoření ...
Jinny, poidáno 11.3. 2002 9:13:07
Přesně tak, nikdo normální by se do toho nepustil a ani by to točit neměl. Nemyslím ale, že by udělal radost fanouškům PP, kdyby se pustil do dalších Vesmírných kanibalů. Koneckonců toho natočil mnohem víc a mezi tím i docela normální věci.
Ruby, poidáno 11.3. 2002 8:00:43
PJ je cvok. A proto se mu povedlo něco, co by někdo příčetný zvládnout nikdy nemohl... :o)
petruschka, poidáno 10.3. 2002 12:53:28
PJ není "mírně" ujetej...ale totální magor a já ho za to mííííluju. Podívej se na jeho starší dílka jako Vesmírní kanibalové. Škoda, že už nic podobného netočí
Jan Belcarnen Čeřovský, poidáno 10.3. 2002 1:08:35
Pár lidí mi psalo, že by rádo i něco o technice a tak ... doufám, že je tenhle článek a jeho druhá část co vkládám teď alespoň trochu uspokojí :)
Andre, poidáno 9.3. 2002 21:26:21
Tak to je teda náklad,tyhlety informace,chybí mi slova jak trefněji vyjádřit...snad...je to opravdu,ale opravdu velice zajímavé:o)
[ Všechny komentáře ]

Diskuze čtenářů na těchto stránkách není provozovatelem serveru nijak moderována a upravována. Provozovatel nemá vliv na obsah jednotlivých příspěvků a nenese za ni zodpovědnost. Vyhrazuje si však právo kterýkoliv příspěvek smazat, pokud bude odporovat normám slušného chování.
Jméno: E-mail:

Komentář:

Upozorňovat na nové komentáře mailem?
Přepiš heslo   --> 


Informovat o nových komentářích k tomuto článku
E-mail:V nadpisu V textu V komentářích


Zadejte text pro hledání v eláncích (napo. Gandalf A Balrog, Elijah Wood NEBO Orlando Bloom, Dvi Viže A Faramir A Frodo). Minimální délka hledaného slova jsou toi znaky.

Poslední elánky / novinky

Pozvánka na TolkienCon 2018
Dne 8.11.2017 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 1
Pozvánka na TolkienCon 2017
Dne 7.11.2016 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 14
TolkienCon 2016 – fotky, video, atd. (doplněno: 18.1. 11:58)
Dne 18.1.2016 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 76
Pozvánka na TolkienCon 2016
Dne 12.11.2015 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 13
Pozvánka na TolkienCon 2015
Dne 9.11.2014 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 1
TolkienCon 2014 – fotky, záznamy tak vůbec (doplněno: 24.1. 22:47)
Dne 23.1.2014 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 15
Pozvánka na TolkienCon 2014
Dne 9.11.2013 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 10
TolkienCon 2013 – fotky, reportáže, přednášky a tak vůbec (poslední aktualizace 29.1. 21:19)
Dne 26.1.2013 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 10
Hobit: Neočekávaná cesta
Dne 19.12.2012 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 29
Pozvánka na TolkienCon 2013
Dne 2.11.2012 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 1288

O čem se psalo před rokem?

 
[ Všechny články / rozšířené hledání ]Nejen o víně...Koncert Společenstvo prstenu


27.1. 2009
Pokud o tom náhodou ještě nevíte, tak 28. května bude v Praze zahrána Symfonie Pán prstenů! Detaily najdete a lístky můžete objednávat ZDE

9.4. 2008
Na adrese www.lotrcon.cz najdete pozvánku na letošní LOTRcon ve dnech 27.6 - 29.6 2008, pásma na téma nejen Pán prstenů jako součásti Festivalu Fantazize.

5.3. 2007
Máte radi fantasy a sci-fi? Baví Vás história Slovanov? Ste blázni do mangy a anime? Alebo si chcete len prísť vyskúšať DDR či Sing Star ? Ak ste aspoň na jednu otázku odpovedali pozitívne, potom niet lepšej voľby ako navštíviť Slavcon 2007. Pestrý trojdňový program len za 200 Sk v predpredaji a za 250 Sk na mieste. Pre bližsie informácie navštívte stránku www.slavcon.arda.sk, kde sa môžete priamo zaregistrovať. (akci pořádá Spoločenstvo Tolkiena, kon

15.11. 2005
Dne 17.11.2005 od 14h se v sále HAMU uskuteční koncert Pražského Filmového Orchestru (viz. malá recenze). I tentokrát je krom hudby J. Williamse připravena The Lord of the Rings Trilogy Howarda Shorea. Více informací na stránkách PFO

10.1. 2005
Palace Cinemas Slovanský dům mají na programu maraton všech rozšířených verzí Pána prstenů. Bohužel startuje o půlnoci z 18. na 19. ledna (úterý na středu), což při dvanácti hodinách filmu není dvakrát ideální čas. Tohle rozhodně není poslední příležitost, takže se nemusíte snažit zlikvidovat v takto nelidský termín a v klidu můžete počkat. A nebo zajít jen na rozšířený Návrat krále...

... všechny zprávičky

Tipy na pohlednici !


Návrat Krále - 26 fotekDvě Veže - 15 fotekComics - postupně doplňováno

Nejoblíbenější články


DVD a VHS
Objednejte si Návrat krále se slevou!


Znamení
DVD za 399,- či 499,- KčZasponzorujete provoz tohoto webu? Více zde

Poradna
Gondorský archiv - poradna v otázkách tolkienistických

Byla by pro vás zajímavá projekce všech rozšířených verzí Pána prstenů s nějakou tou přednáškou?
Ano, kdykoliv (kino v Praze)
[ 1195 - 61,66% ]
Ano, v dubnu 2006 (kino v Praze)
[ 24 - 1,24% ]
Ano, v květnu 2006 (kino v Praze)
[ 99 - 5,11% ]
Ano, později (kino v Praze)
[ 25 - 1,29% ]
Ano, kdykoliv (kino v Brně)
[ 294 - 15,17% ]
Ano, v dubnu 2006 (kino v Brně)
[ 15 - 0,77% ]
Ano, v květnu 2006 (kino v Brně)
[ 15 - 0,77% ]
Ano, později (kino v Brně)
[ 51 - 2,63% ]
Spíše ne
[ 58 - 2,99% ]
Určitě ne
[ 162 - 8,36% ]
... výsledky starších anket

Upozornit na nové články
Více informací zde


Nostalgie - starý design
... články, novinky
... divácké recenze

...::: Film Pán Prstenů - The Lord Of The Rings Movie na webu JCsoft's Fantasy (ISSN 1214-052X):::...
Vytvořil a spravuje pro vás Jan "Belcarnen" Čeřovský
Optimalizováno pro kvalitní prohlížeče a rozlišení 800x600 a vyšší
Chcete spolupracovat na tvorbě stránek? Mít zde svou reklamu? Napište!