Předvoj k Hadí sáze

Zaslat příspěvek na tyto stránky

Kliknutím na náhled obalu se otevře nezmenšený obrázek (obvykle okolo 60 KB)
Click on a book cover picture to view larger version (usually 60 KB).

Na těchto stránkách se tvrdě pracuje


Královská krev

K této knize jsem přistupoval jako k jakési "nastavované kaši". K nezajímavému příběhu, který hodlá stavět na úspěchu Mága a nebude ničím zajímavý. Čekal jsem něco takového, jako jsou poslední pokračování Eddingsových knih. O to více jsem byl překvapen. Velice příjemně překvapen. Královská krev je minimálně stejně dobrá jako Mág!
Děj se odehrává asi dvacet let po událostech Zla v Sethanonu. Aruthovi synové Erland a Borric jsou již dospěli a jsou vysláni na Velké Keshe na diplomatickou misi. Následné líčení poměrů, politického uspořádání a vůbec všeho okolo Keshe je naprosto úžasné. Feistova schopnost přesvědčit vás o tom, že dotyčná země skutečně existuje, je opravdu na úrovni. Děj se příjemně vine, zamotává. Setkáváme se s postavami jako je Nakor Modrý jezdec, velice neobvyklý mág.
Pokud jste četli Mága, rozhodně si nenechte tuto knihu ujít.

Jméno Královská krev
Autor Raymond Elias Feist
Vydavatel, rok vydání United Fans (Poutník), 1998
Počet stran 365
Cena 189,- Kč
Další Přeložil Robert Čapek
Ve skutečnosti pirátsky vydal Wales
Hodnocení 85%

 Napsal Jan Čeřovský (c) 2000

Pozn: Na obálce knihy je uvedeno, že Borric a Erland jsou synové Lyama. To je samozřejmě kravina, za kterou může vydavatelství Wales. Na chybu upozornil Enrico Dragon.


Jak dávám vědět na každé stránce, tento web je otevřen Vašim příspěvkům. Důkazem toho je i další recenze, jejíž autorkou je (c) Michaela alias vznešená Kasumi ze Shinzawai, náruživá čtenářka knih R.E. Feista a hráčka Red Dragona. Více se o ní dozvíte třeba zde na jejích stránkách ...

Královská Krev

Každý,kdo se ocitl tak daleko,že se dostal až sem,pravděpodobně Feista zná. Tato kniha je volné pokračování Trhlinové války(Rift war saga). Děj se odehrává asi 20 let po konci války.Objevují se zde některé (povětšinou) známé postavy,jako je Arutha, Anita, James(Jimmy Ručka) či Locky.Samozřejmě, že jsou tu i nové postavy,jako Nakor nebo Ghuda Bulé (tito dva se pak opět objevují v Královském bukanýru).

Obsah:
Mladí princové,Borric a Erland, se vracejí ze zkušené u pohraničních lordů. Při cestě zpátky do Krondoru se ovšem "zatoulají" do Chudinské čtvrti. Vyvolají potyčku a až James je odvede do zámku,kde na ně čeká naštvaný otec, Arutha. Vytýká jim, že se nechovají jako princové královstí,ale oni si z toho nic nedělají. Dostanou lekci ve formě "profesionálního " výprasku.Den nato pořádá král audienci keshanského velvyslance.Kesh vyslala svého zástupce,neboť císařovna Lakeisha slaví své 75.narozeniny a k tomuto výročí pořádá oslavy,kterých se mají zúčastnit zástupci všech okolních království.Král Lyam,bratr Aruthy, pozvaní odmítl s díky,neboť je velice zaneprázdněn státními záležitostmi v Rillanonu.Avšak Aruthovo odmítnutí by bylo bráno jako urážka.Kdyz Arutha odmítá, velvyslanec vypadá opravdu uraženě,ale nato se princ vysloví,že do Keshe místo něj pojedou jeho synové Borric,dědic trůnu Ostrovního království, a Erland.Mladíci se těší ,že uvidí nové světy a nové lidi a láká je Kesh,tajemná země, která byla vždy nepřítelem.Během příprav na odjezd se James,Locky,Erland a Borric zajdou podívat na fotbalové utkání.Někdo se však pokusí Borrice zabít.Stráž jej chytí,ale tajemný muž se zabije.Pomocí prstenu a zlata,které u něj stráže našli, přijdou Ostrované na to, že muž byl Keshan,"pravé krve" a k tomu příslušník císařské rodiny.Jamesovi se to nezdá, neboť je to příliš očividné.Rozhodnou se tedy cestovat tajně.Nejdřív se zastaví na Hvězdně, ostrově mágu.Zde je přivítá Pug,nejmocnějsí čaroděj po Macrosovi Černém,a všichni jsou překvapeni,jak vypadá mladě a "neškodně". Zde se James setká s Pugovou a Katalinou nevlastní dcerou,Gaminou.Oba pochopí,že si jsou souzeni a koná se zde svatba.Během pobytu na Hvězdně oba princové prohrají své šaty a z Hvězdna jedou oblečeni Borric jako čaroděj a Erland ve starém brnění. Po vstoupení na území Keshe se strhne písečná bouře a napadnou je banditi.Zajmou Borrice, ale myslí se,že je čaroděj a ne princ.Borric jim nepoví,že je královský syn a vůdce banditů jej odváží do Durbinu,aby jej prodal jako otroka.Po neúspěšném pokusu jej vypátrat všichni Ostrované předpokládají,že je mrtvý (až na Erlanda) a pokračují do hlavního města Keshe už s keshanskou stráží a formálně jsou uvítání v každém městě.

Borric se mezitím dostává do ohrady pro otroky v Durbinu a čeká na aukci.Ale pomocí mladého zlodejícka Suliho se dostane ven.Ukrývá se v guvernérově paláci a zde zjistí, že po něm patrá nějaký "Lord Oheň".Taky mu dojde,že už někteří lidé ví,kdo je a právě proto jej chtějí zabít.Po několika dnech se jemu i onomu mladému chlapci podaří utéct. Dostanou se na loď ,která pluje do Faráfry.

Mezitím se Erland a ostatní dostanou do hlavního města,Keshe.Přivítá je Kafi Abu Harez, který je má po celý jejich pobyt doprovázet a odpovídat jim na to,na co se budou ptát, a jak Gamina správně vytušila,má je i hlídat.Jsou uchvácení velikostí,krásou i bohatstvím. Postupně se dozvídají,jak velká je jejich armáda,jak se "kastují" a podobně.Na ubytování jim jsou přiděleny pokoje,které jsou veliké,jako jedno jejich apartmá v Krondoru. Za služebnictvo jim slouží nádherné dívky a až později se dovídají,že jim slouží mladé šlechtičny,i přímé přibuzné královny(Miya).Také poznávají príslušníky císařské rodiny, což jsou princezna Sojiana-dcera císařovny,princezna Sharana-vnučka císařovny a také prince Awariho-syna Té,jež jest Keshí.Erlanda okouzlí Sharana, zatimco Lockleara Sojiana.

V té době se loď, která naložila Šílence,neboli Borrice, a Suliho,malého zlodějíčka, dostane do Faráfry.Ve měste potkávají nájemného vojáka Ghudu Bulého.Přesvědčí jej (vidinou hodně peněz), aby se za ně přimluvil u nějakého obchodníka, který putuje s karavanou do Keshe(města).Po cestě potkávají skupinku třý mužů, kteří honí jednoho, Isalánce (příslušník jednoho z mnoha národů v Keshi). Borric se do toho zaplete a málem přijde o život.Poté, co Ghuda tuto hrozbu odvrátí se vydají za karavanou, která se mezitím hodně vzdálila.Na posledním voze sedí Isalánec, což si nedovedou vysvětlit. Když karavanu doběhnou, seznamují se s Nakorem,Modrým jezdcem,hráčem karet, čarodějem,podvodnikem. Během cesty se dostanou do města Jeeloge.Naproti jim však vyjede hlídka vojaků. Borric správně usoudí, že jdou po něm, řekne to Ghudovi (stylem: "Tvrdí, že jsem zabil manželku durbinského guvernéra";nato si samozřejmě Ghuda opravdu nemusí stěžovat) a domluví se,že si budou hrat na bratrance. I když scénka opravdu nemá chybu jsou zajati (jen tak pro jistotu) všichni tři. Večer je ale osvobodí Nakor a všichni utíkají dál do srdce Keshe.

Mezitim se Erland vydává na lov lvů, kdy zachrání syna lorda Jaky, důležitého a ctěného šlechtice.Po návratu do paláce Erland opět myslí na svého bratra. Pořád nemůže uvěrit tomu, že by byl mrtev.Nedlouho poté ho navštíví lord Jaka. Tím, že Erland pomohl Digaíovi se lvem nikdo neví, zda tím mladý šlechtic neztratil čest.Ovšem návštěva Jaky Erlanda ujistí, že lord věří,že tím jeho syna nijak nezneuctil a vyjádří mu svou podporu. Večer při audienci je Erland uražen Rasajanim,jednim z družiny prince Awariho. Žáda na oplátku souboj, ale Rasajani nechápe, o co jde.Je královnou vyhoštěn z horního města (neboli palace). První den po oslavách byl Erland doveden ke svým pokojům,když mu přišla "nabídka" strávit noc u princezny Sharany.Dozvěděl se zde v hrubém nákresu, jaká je momentální "politická" situace v císařské rodině ohledně dědictví.Další den oslav tráví na tribuně s princem Awarim.Zde se dozvídá,že Quegané zaútočili na Svobodné přístavy a Hledien a poté byli rozprášeni královským loďstvem.Nikomu se to nezdá a tak této zprávě moc nevěří.Noc pak Erland tráví se svámi společníky,když vejde voják s ROZKAZEM od císařovny k okamžité audienci. Zpráva,která rozzuřila císařovnu je prostá. Království se prý v Dolině snů připravuje na válku a shromažďuje zde své vojsko.Zhruba asi 30 tisíc mužů.Císařovna jim dává noc na napsání zpráv atp.Jsou odvedeni do svých pokojů a hlídáni a sledování magicky. Ke všemu se jim ztratil Locklear.

Po útěku z Jeeloge se po řece Borric,Suli,Nakor a Ghuda dostávají do Keshe,hlavního města.Po neůspěšném pokusu spojit se s keshanskými "Jízlivci"se víceméně úspešně dostanou během oslav do paláce. Během schovávání v jedné ze zahrad začnou znít celám palácem zvony. Příkaz k uzavření horního města. Důvod je jednoduchý (a opravdu nečekaný,že).Princezna Sojiana byla zavražděna a viníkem byl uznán Locklear.

Během čekání v zahradách se Borricovi na moment zdá,že jej někdo volá.Nakor pozná,že se jedná o magické hledání a tak jej obklopí ochranou.To Gamina hledala Lockyho,ale zaznamenala Borrice.Ovšem myslí si,že to byl omyl a nepřemýšlí nad tím.Mezitím Borrice a jeho společnost objeví stráže a tak Nakor vymyslí trik,kterým stráže odláká.Ostatní se mezitím dostanou hlouběji do paláce.

Erland se vyptává Miy, jak Sojiana zemřela a když se dozví,že měla přeražený vaz,dojde mu,že Locky to nemohl být i kdyby chtěl.Neměl sílu na zlomení vazu.

Víc podrobností vám už nepovím.Kdo je lord Oheň atp. To si přečtěte.Nepovím vám,kdo umře,kdo ne,kdo se stane dalším císařem či císařovnou. Jediné,co zde napíši je,že spiknutí bude odhaleno.Ale co dál?Jen si to přečtěte :)

Ohodnocení:
Pokud bychom dali Riftwar sáze 100 bodů ze sta,pak Královská krev jich může získat takových 78. Jde o to,jaký přesný typ Feistova psaní se vám líbí. Pokud máte rádi politikaření,pak si přidejte 5 bodů,pokud máta rádi Puga a magii,tak si takových 7 můžete s klidem odečíst.Magie tam opravdu není moc(i když kapku je-Nakorovy magořinky,Gamininy telepatické schopnosti).

SCORE: 78 bodů.

Napsala Michaela - Kasumi Shinzawai (c) 2000


Máte recenzi, stručně popsaný děj nebo jen nějaký postřeh? Co takhle zaslat příspěvek na tyto stránky pomocí speciálního formuláře.


Královský bukanýr - Crydee

 

Máte recenzi, stručně popsaný děj nebo jen nějaký postřeh? Co takhle zaslat příspěvek na tyto stránky pomocí speciálního formuláře.


Královský bukanýr - Novindus

Máte recenzi, stručně popsaný děj nebo jen nějaký postřeh? Co takhle zaslat příspěvek na tyto stránky pomocí speciálního formuláře.


Misc covers

The Raymond E. Feist Ring

This site

Feist on JCsoft's Fantasy Homepage

is owned by Jan Cerovsky.

Misc covers

[Prev] [Next] [Rand] [List] [Join] [Stats] [Home]


Trhlinová válka ] Impérium ] [ Předvoj k Hadí sáze ] Hadí sága ] Postavy ] Mapy & Galerie ] Odkazy ]
Zpět na Raymond Elias Feist


Nacházíte se na JCsoft's FANTASY Homepage - http://www.jcsoft.cz/fantasy/

Tuto stránku vytvořil Jan "Belcarnen" Čeřovský - Cerovsky@jcsoft.cz 
Optimalizováno pro Microsoft Internet Explorer 4.x (5.x) a rozlišení 1024x768x16/32bit
Jan Čeřovský (c) 2000 All rights reserved
Jakékoliv nalezené chyby ( špatné odkazy, chybějící obrázky, hrubky, ...) se nebojte nahlásit na můj e-mail.

TOPlist