Impérium

Zaslat příspěvek na tyto stránky

Kliknutím na náhled obalu se otevře nezmenšený obrázek (obvykle okolo 60 KB)
Click on a book cover picture to view larger version (usually 60 KB).

Na těchto stránkách se tvrdě pracuje


 Dcera Impéria

DCERA IMPÉRIA rozhodně není fantasy v pravém smyslu toho slova. Jde spíše o politický thriller odehrávající se ve fiktivním světě Tsuranů. Setkáme se zde sice s klasickými fantasy proprietami, jako například magií, ale to nic nemění na tom, že kostru příběhu tvoří politika. Mladičká Mara z Acoma také není zrovna typickou hrdinou, oblečenou v kůži a s dýkou v každé ruce. Mara bojuje jinými způsoby, ale ve výsledku je to stejné. Postupně ovládá říši a za ní zůstávají mrtvoly.
Když jsem dostal Dceru impéria poprvé do ruky čekal jsem, že půjde o variaci na mága. V podstatě primitivní převyprávění událostí trhlinové války z pohledu Tsuranů (metoda D. Eddingse). Šeredně jsem se však spletl. Celá sága Impéria je unikátním dílem, které pravděpodobně nemá ve světě fantasy obdoby.
Pravdou však také je, že se rozhodně nebude líbit každému. Pokud čekáte hrdinskou fantasy, tak si raději jděte číst Conana. Pokud se vám líbí bitvy, vůně ozónu po použitích magických blesků a tajemní nepřátelé, pak zkuste Feistovu Trhlinovou ságu. No a pokud vás fascinuje propracovanost politických a kulturních reálií, občas okořeněná nějakou tou bitkou, tajemstvím, pokusem o vraždu (sic z politických důvodů), tak si nenechejte ujít Dceru Impéria.
A pokud ji dočtete až do konce, připravte se na Ochránce Impéria, který je od stylu Dcery diametrálně odlišný a okamžitě nás vrhne do víru smrti, bitev a magie.
Hodnocení 4/5 je hodně subjektivní a možná s ním nebudete vůbec souhlasit, ale to je asi tak všechno, co proti tomu můžete dělat (ať žije Cimrman). Pokud se vám Dcera Impéria nelíbí, určitě k tomu máte své důvody. Možná si ji přesto zkuste přečíst ještě jednou. Třeba změníte názor.

Jméno Dcera Impéria
Autor Raymond Elias Feist
Janny Wurtsová
Vydavatel, rok vydání United Fans (Poutník), 1997
Počet stran 498
Cena 162,- Kč
Další Přeložil Robert Čapek
Hodnocení 83%

Luthien poslala textík se svým názorem na Dceru Impéria
Dcera Impéria je jednou z nejpropracovanějších a nejlépe napsaných knih z žánru fantasy, které se mi v poslední době podařilo přečíst. Její odlišnost spočívá hlavně v dokonalých politických i popisných reálií, které má FEIST v malíčku. Inspirace v kultuře Číny a Koreje je také téměř jedinečná, naposled jsem na něco podobného narazila jen v Prattchetových Zajímavých časech, které jsou sice také skvělé, ale naprosto odlišné. Hlavní hrdinka je velmi sympatická hlavně tím, že k dosažení svých cílů nepoužívá jen odhalenou hruď a svaly, ale také mozek. Složitá síť intrik v Tsuranském království nenamáhá myšlení nejen paní Mary, ale také čtenáře, který je nucen o jejích geniálních tazích přemýšlet dlouho před jejich uskutečněním. Lahůdka pro náročné čtenáře ! 

29.6.2000 Luthien
E-mail: bethan@atlas.cz

Kasumi poslala textík se svým názorem na Dceru Impéria
Paní Mara byla jako 17-letá divčina vržena do mocné Hry Rady Tsuranuanni. Její původní představa dožití života jako řádová sestra v chrámu bohyně Lašimy,byla rozmetána na trosky poté, co pro ni do chrámu, těsně před jejím zasvěcením, přišel velitel vojsk jejího domu, Keyoke. S hrstkou vojáků,kteří přežili zradu domu Minwanabi na válečném poli v Midkemii, se vydala na cestu domů. Všichni schopní muži byli zabiti a ona musela svoji usedlost bránit jen se 37 vojáky, houfem otroků a služebných.

Paní Mara to však zvládla. Vdala se za Buntokapiho z Anasati, brutálního muže, který ji však jen posloužil jako nástroj k přežití. Pomocí úskoku, na který nebyla pyšná, však Bunto musel spáchat čestnou sebevraždu ostřím. To, co chtěla, však dostala. Následovníka svého domu, Ayakiho. Do služeb svého domu také získala šedé válečníky a také schopného špeha, Arakasiho. Z něj se postupem času stal nenaharaditelný služebník domu a mnohokrát Maře dobře posloužil. S lordem Sezuou a jeho synem Lanokotou však na Midkemii zemřeli i všichni schopní rádci a tak Mara jmenovla Nacoyu,svoji i Lanovu chůvu, na první rádkyni.

I přesto všechno však byla Mara stále v ohrožení. Měla mnoho nepřátel a málo přátel. Na oslavu Vojevůdcových narozenin se měla vydat, stejně jako všichni lordi Impéria, do sídla toho největšího nebezpečí, do sídla domu Minwanabi. Díky tradicím měla být pod ochranou domu,ale náhody se stávají. Po tom, co na ni kdysi zaútočil vrah ze spolku Hamoi v jejím vlastním posvátném háji, se bála i stínů. Jako čestnou stráž si vzala Papewaia. Ten byl však při "náhodném požáru" zabit. Jejím dalším strážcem se stal Arakasi, i když o něm věděla, že mečem vládnout vůbec neumí. Jeden večer si dala zavolat Jinguovu(lord z Minwanabi) milenku Teani. Také ex-milenku svého zemřelého manžela. Zjistila,že je tajnou agentkou domu Anasati v domu Minwanabi a chtěla z ní získat iformace. Teani však vytekly nervy a na Maru zaútočila. Byla však zabita a když Ctihodní, mazlíčci Vojevůdce, zobrazili průběh Teanina útoku, musel si lord Jingu vzít život,neboť Teani byla oficiální milenka lorda z Minwanabi,tudíž pravoplatný člen domu.

Díky tomuto aktu se z Mary stala odvážná členka Hry Rady a oslavy Vojevůdcových narozeni se přenesly na její usedlost.Tak si Mara vydobyla úctu lordů a měla na chvíli pokoj od zákeřností domu Minwanabi, neboť nový lord z Minwanabi, Desio, byl neschopný vládce. Ne však nadlouho...

2.11.2000 Kasumi
E-mail: kasumi@email.cz


Máte recenzi, stručně popsaný děj nebo jen nějaký postřeh? Co takhle zaslat příspěvek na tyto stránky pomocí speciálního formuláře.


Ochránce Impéria - Otrok

Dle mého soudu vůbec nejslabší Feistova kniha. Děj je tak nějak mdlý a nijak zvlášť mne nezaujal. Zdá se mi, jakoby na této části trochu víc "zapracovala" spoluautorka Janny Wurtsová - tenhle díl je nejspíš cílen na ženskou část čtenářstva. 

Jméno Ochránce Impéria - Otrok
Autor Raymond Elias Feist
Janny Wurtsová
Vydavatel, rok vydání United Fans (Poutník), 1997
Počet stran 434
Cena 165,- Kč
Další Přeložil Robert Čapek
Hodnocení 40%

Máte recenzi, stručně popsaný děj nebo jen nějaký postřeh? Co takhle zaslat příspěvek na tyto stránky pomocí speciálního formuláře.


Ochránce Impéria - Milenec

V tomto díle si konečně užijeme trochu více akce. Líčení boje o křeslo Vojevůdce jsou skvělá. Opět se setkáváme s tajemným spolkem Hamoi - nájemnými vrahy. Smrt služebné Nacoy předznamenává směr, kterým se bude ubírat další díl. Celkově jde o velice příjemné počtení (a to ne jednou), ale nijak výrazně nevyniká.

Jméno Ochránce Impéria - Milenec
Autor Raymond Elias Feist
Janny Wurtsová
Vydavatel, rok vydání United Fans (Poutník), 1998
Počet stran 375
Cena 175,- Kč
Další Přeložil Robert Čapek
Hodnocení 65%

Máte recenzi, stručně popsaný děj nebo jen nějaký postřeh? Co takhle zaslat příspěvek na tyto stránky pomocí speciálního formuláře.


Správce Impéria - Vrah

Od počátku knihy je jasné, že bude ve znamení rychlé akce a smrti. Ani ne deset stran od začátku umírá Mařin nejstarší syn. Začíná válka proti spolku Hamoi a předpokládanému strůjci celé vraždy - domu Anasati. Bohužel proti Mařiným zájmům se staví samotné Shromáždění mágu ... V knize je několik hezkých momentů (Arakasiho zásah proti spolku Hamoi), ale jako celek je to opět nijak výmečné, přesto výborné počtení.

Jméno Správce Impéria - Vrah
Autor Raymond Elias Feist
Janny Wurtsová
Vydavatel, rok vydání United Fans (Poutník), 1998
Počet stran 377
Cena 179,- Kč
Další Přeložil Robert Čapek
Hodnocení 70%

Máte recenzi, stručně popsaný děj nebo jen nějaký postřeh? Co takhle zaslat příspěvek na tyto stránky pomocí speciálního formuláře.


Správce Impéria - Císař

Když tak o tom uvažuji, tomuhle dílu jsem mněl možná dát hvězdičky čtyři ... ale stalo se a má jen tři. Přesto jde o jeden z nejlepších dílů celé Empire ságy. Mařino putování za mágy Cho-ja, tajemná odhalení, temná stránka historie impéria, magie nejvyššího kalibru. Hektický děj vás nenechá vydechnout. Osnovují se rozsáhlá spiknutí, impérium je na pokraji pádu, císař umírá ... statisícové armády se potulují krajinou ... Mara přichází o své nejbližší ...
Prostě je to "docela nářez". Přesto styl kterým je kniha napsána asi nezaujme každého. 

Jméno Správce Impéria - Císař
Autor Raymond Elias Feist
Janny Wurtsová
Vydavatel, rok vydání United Fans (Poutník), 1998
Počet stran 377
Cena 190,- Kč
Další Přeložil Robert Čapek
Hodnocení 77%

Máte recenzi, stručně popsaný děj nebo jen nějaký postřeh? Co takhle zaslat příspěvek na tyto stránky pomocí speciálního formuláře.


Poledra poslala textík se svým názorem na Sága Impérium
Feistova Empire sága mě prostě chytla a teď už mě pustit nemůže. Po všech těch dobrodružných knihách plných boje a zdánlivě nesnadného (i když vždy jakýmsi zázrakem provedeného) vítězství přichází konečně něco, co je založeného na jemné politice a novém myšlení ve světě fantasy.Zaujalo mě především to, že hlavní hrdinka je žena, která je na začátku celé série v naprosto nereálném postavení a na konci se stává správcem impéria. Je to naprosto strhující sága, která dle mého osobního názoru překonala trhlinovou, i když ta se čte také skvěle. Tsuranský svět je něco naprosto odlišného od světa Midkemie a to mě vždy strhne sebou a já čtu dlouho do noci, protože současně s bojem nezavřít oči bojuji i s Jinguem, Desiem, Tasaiem z Minwanabi a Jirem z Anasati. Vřele doporučuji!!!!

7.12.2000 Poledra
E-mail: poledra@post.cz


Misc covers

The Raymond E. Feist Ring

This site

Feist on JCsoft's Fantasy Homepage

is owned by Jan Cerovsky.

Misc covers

[Prev] [Next] [Rand] [List] [Join] [Stats] [Home]


Trhlinová válka ] [ Impérium ] Předvoj k Hadí sáze ] Hadí sága ] Postavy ] Mapy & Galerie ] Odkazy ]
Zpět na Raymond Elias Feist


Nacházíte se na JCsoft's FANTASY Homepage - http://www.jcsoft.cz/fantasy/

Tuto stránku vytvořil Jan "Belcarnen" Čeřovský - Cerovsky@jcsoft.cz 
Optimalizováno pro Microsoft Internet Explorer 4.x (5.x) a rozlišení 1024x768x16/32bit
Jan Čeřovský (c) 2000 All rights reserved
Jakékoliv nalezené chyby ( špatné odkazy, chybějící obrázky, hrubky, ...) se nebojte nahlásit na můj e-mail.

TOPlist