Nejen o víně vážně i nevážně...

Předchozí obrázek ] [ Další obrázek ]
Poslat jako elektronickou pohlednici ]

Předchozí obrázek ] [ Další obrázek ]
1 ]


jurca, přidáno 20.5.2011 11:57:30
jo jo fakt povedená fotka
insurance auto, přidáno 14.6. 2006 3:07:10
Hi! http://www.insurance-top.com/company/ car site insurance. The autos insurance company, compare car insurance, auto insurance. from website .
insurance auto, přidáno 14.6. 2006 3:07:09
Thanks!!! http://www.insurance-top.com/company/ car site insurance. [URL=http://www.insurance-top.com]home insurance[/URL]: The autos insurance company, compare car insurance, auto insurance. Also [url=http://www.insurance-top.com]cars insurance[/url] from website .
car insurance, přidáno 14.6. 2006 3:07:08
<a href='http://www.yahoo.com'>;</a>Thanks! http://www.insurance-top.com/auto/ <a href='http://www.insurance-top.com'>auto insurance</a>. <a href="http://www.insurance-top.com ">Insurance car</a>: The autos insurance company, compare car insurance, auto insurance. Also [url]http://www.insurance-top.com/car/[/url] and [link=http://www.insurance-top.com]insurance quote[/link] from site .
Smíšek, přidáno 11.5. 2006 19:27:06
Jéééééééééééé.......... Samovi to teda sluší...
Jan Novák, přidáno 26.1. 2005 16:20:47
Barbar Conan je hrdina...
Easterling, přidáno 31.12. 2004 13:51:52
Well, there you are, Mr. Frodo. A perfect little orc, if I may make so bold....
Emeldir, přidáno 15.12. 2004 20:11:31
Petice nebude, vysvětlení od Bela je pod článkem o Tolkien Conu.
boromira, přidáno 10.12. 2004 7:58:27
Hipi: stopro souhlas. Já jsem si to vždycky představovala přesně tak, jak píšeš, tajemné, mystické a hlavně vznešené, vžďyť je to tak nesmírně významný okamžik! A ve filmu je z toho slzavé údolí plné rádobydojemného loučení. Aby zase nedošlo k nedorozumnění, naprosto nezpochybňuju upřímné city všech zúčastněných, jen se mi prostě nelíbí, jak byly zpracované a zviditelněné!!:-)))))
Hipi, Emeldir: Ještě na okraj, jestli opravdu myslíte vážně petici uskutečnit,jsem všemi deseti pro, a na T-Con se nedostanete, já tam pojedu a mohla bych to zprostředkovat. Ale možná by bylo nejlepší obrátit se přímo na Bela.

Hipi, přidáno 9.12. 2004 19:07:52
Emeldir: To je náhodou perfektní nápad, vzít takovou petici k podpisům na T-con, tam by ji podepsali myslím fakt všichni. :-)
Chtělo by to v každém případě co nejvíc podpisů, aby to mělo nějakou odezvu.
Jenže já se T-conu bohužel s největší pravděpodobností nezúčastním,- což mě mrzí,ale fakt nevím, co by se s tím dalo dělat. :-(

Hipi, přidáno 9.12. 2004 18:56:20
Boromira: Přesně,tady se opravdu shodneme..
To je fajn, aspoň v tom Vánočním čase..
:-D))
Watcher, Boromira: Mně na Šedých přístavech úplně nejvíc zklamala jejich scenérie.I Tolkien ji přece popsal úplně jinak-z knížky z toho teda alespoň já mám radikálně odlišnej pocit.
Vždycky, už od prvního přečtení(před pěti lety:-) jsem si Přístavy představovala mnohem tajemnější, snovější, s širým otevřeným mořem, bílými věžemi a velikou lodí..ale hlavně-mělo se to odehrávat V NOCI!
(Nebo alespoň večer, ale tak, aby byla tma a svítily hvězdy).
A filmová scenérie je podle mě trefa úplně mimo, pro mě zkrátka jedno mimořádně velký zklamání.
Dál mě při loučení hobitů silně irituje hudba-ačkoliv se jinak považuju za velkýho příznivce a obdivovatele Shoreovy filmové hudby, tak v téhle scéně(a v téhle jediné) je podle mě fakt nemožná.Zní to spíš jak z nějákýho romantickýho slaďáku pro milovnice telenovel- a vůbec ne jak z Pána Prstenů.
Myslím, že tady měl štáb fakt nějákej zkrat nebo co :-)), ale pokaždé, když slyším tenhle úsek,vstávají mi vlasy hrůzou. :-) No a samotná scénka loučení je-i když na můj vkus kapku moc uplakaná-natočená hezky,ale to všechno, co tvůrci zvrtali, zachránit už nemůže..
Přesto musím říct, že jsem taky dost na větvi z té hordy lidí, která se o téhle scéně vyjadřuje jen v superlativech, jak je nejdojemnější z celého ROTK, atd. :-) Je pěkná,ale myslím, že v tom filmu je plno daleko dojemnějších scén než je tahle.
A doufám, že mě tady nikdo neukamenuje,ale ten pohled na Froda, jak se střemhlav vrhá za Samem,jak úplně METE,.. až mu vlaje plášť,to je něco. :-D))
Když jsem to viděla, musela jsem se fakt přemáhat, abych se nezačala nahlas smát.
:-)

Watcher, přidáno 9.12. 2004 12:14:00
Hipi: Já jsem si myslel, že jsem to napsal, ale když jsem si to znovu vyhledal, vidím, že to není řečeno jednoznačně :-) Napsal jsem, že Frodo přejde hranici mezi oběma světy během plavby přes moře, a to tehdy, když „ve vzduchu ucítí sladkou vůni….“. Myslel jsem automaticky mezi tímto světem (Středozemí) a „oním“ světem (Valinorem). Představuji si, že tu hranici nemohou smrtelné bytosti překonat, elfové ano, ale smrtelníci musí zemřít. A k té „poctě“ patří i to, že nemusí zemřít jako v reálném světě (v bolesti, apod.), ale přejdou plynule do toho „jiného“ světa. A to by se samozřejmě týkalo i Sama – i on se mohl přeplavit přes moře, a v onom světě bez smrti se mohl setkat znovu s Frodem (pak by tam na něj mohl Frodo čekat neomezeně dlouho).
Upřesňuji: Gandalf mi připadá jako neschopný magor v mnoha scénách ROTK, a je to velká škoda, protože ve FOTR bych mu dal Oscara. V knize skvělá postava.
Vím, že tobě se Šedé přístavy ve filmu nelíbí, ale nikdy jsem nepochopil proč, protože tam žádná odchylka od knihy není, leda že v knize už padá soumrak, je šero a mlha, kdežto ve filmu zapadá slunce. Já tuhle scénu ale ve filmu považuji za velmi podařenou, už proto, že krásně koresponduje s mými představami o tom, co Froda (a je oba) čeká. P. Jackson si to asi představuje podobně, protože on už přímo definuje, že „smrt je jen další cesta…. A pak to uvidíš – bílé břehy a za nimi…“. Tak potom atmosféra, kterou v této scéně navodil, je zcela v pořádku.
Nijak jsi se mě nedotkla, máš přece právo vyjádřit svůj názor, a já se taky někdy vyjádřím trochu ostřeji :-)

Emeldir, přidáno 9.12. 2004 10:15:01
Hipi: Já jsem MF posílala petici za české vydání The history of Middle-Earth (omlouvám se za případný špatný pravopis). Nedostala jsem žádnu odezvu. Myslím ale, že by stálo za to připravit nějakou petici a vzít jí s sebou na Tolkien Con. Tam by byl úspěch zaručenej, protože tohle by podepsal snad každej. Pokud máš nějakej nápad nebo návrh, pošli mi ho na elfka.hanka@email.cz
Watcher, přidáno 8.12. 2004 15:52:48
Stařenka Oggová: Samozřejmě jsem se vůbec nehádal, to byla diskuse… Ale jsou věci, pro které „stojí za to bojovat“ :-)) A Pán Prstenů k nim patří. Takže se ti to nepodařilo :-)
Gandalfina: My bychom se měli domlouvat jenom v holých větách… Ovšemže neházím za hlavu všechno, za čím jsem stál! Neustupuji ani o kousíček! Neslyšel jsem totiž vůbec nic, co by mělo zviklat mé přesvědčení :-) Ale řekni sama, měla ta rozprava nějakou cenu? Takže jsme se takhle zakopali (obrazně řečeno), každý na své kvótě, a je to…
Jméno Uriáš Heep mi nic neříká :-)

boromira, přidáno 8.12. 2004 8:08:42
Hipi: vidíš, co se týče filmových Šedých přístavů, tak se shodneme, já byla také zklamaná. Kolem mě všichni ostošest brečeli a popotahovali a já na to koukala a nevěřila vlastním očím. V té chvíli mi to přišlo jako celého příběhu naprosto nedůstojný doják. A sebekriticky přiznávám, že jsem se tohoto dojmu ještě nezbavila :-))))

Hipi, přidáno 7.12. 2004 18:47:36
Emeldir: Je mi to líto, ale musím tě zklamat, Dopisy v češtině v ČR vůbec nikdy nevyšly. Já je měla půjčené v anglině od kamarádky. Možná by stálo za to napsat do nakladatelství nějákou petici, co říkáš? :-)
(Já jsem na petice expert- to může potvrdit i stařenka Oggová :-D))
Gandalfina: Děkuju za přání šťastných a veselých, je to od tebe milé. Nápodobně.. :-)

Hipi, přidáno 7.12. 2004 18:38:42
Watcher: Měl jsi napsat hned, pokud jsi to myslel tak, že Frodo zemře během cesty do Valinoru, předešli bysme nedorozumění. :-)
Jenomže, kdyby podle tebe umřel už cestou, co potom tvá domněnka, že se ještě setká ve Valinoru se Samem? To si navzájem přeci odporuje. :-)
Jinak bych se určitě taky přimlouvala za finální setkání hobitků v Zemi Neumírajících, ačkoliv jinak happyendy nepreferuju :-),tak v případě F a S bych udělala vyjimku-těmhle dvěma bych totiž to setkání vyloženě přála :-))
(I když je pro mě strašný to přiznat, prostě hrůza, ale budu statečná :-))
Jinak si nemyslím, že by byl Gandalf neschopnej magor, naopak mám ho moc ráda, a to v knize i filmu. Loučení v Šedých přístavech ve film.ROTK se podle mě vůbec nedrží knížky..Mě filmové Šedé přístavy hrozně zklamaly.
Taky tebe jsem špatně pochopila, protože to nebylo jednoznačné, myslela jsem že máš na mysli právě tuhle filmovou scénku. :-))
Jinak máš pravdu,-a v každém případě jsem neměla právo ji takhle strhávat, dělala jsem si srandu a zapomněla jsem, že ji máš rád, ale věř mi, neměla jsem v úmyslu tebe ani nikoho jiného ranit.
Je mi to vážně líto, co jsem napsala,-hlavně pro tu mimořádně neurvalou větu, kterou jsem napsala dokonce třikrát, ta mě fakt obzvlášť mrzí.
Jestli jsem se tě tím dotkla, tak se ti moc omlouvám.

gandalfina, přidáno 7.12. 2004 10:59:12
Watcher: Psala jsem, že nejsem normální, ne že jsem senilní. (Tolik jinoch zas proti mně určitě nejsi :-))). Takže nemusíš házet za hlavu všechno, za čím sis dosud stál. To bys mě opravdu urazil. Jen doufám, že ses nepřešupačil na Uriáše Heepa. Ale přání hezkých Vánoc i Adventu platilo všem, tedy i tobě. ...Blamáž... (Honoré d´):-)))
stařenka Oggová, přidáno 7.12. 2004 10:22:44
Watcher: Samozřejmě že NEMůŽU být žádný arbitr a ani jím být nechci - jen jsem se Ti pokoušela!!! vysvětlit, proč je zbytečné se kvůli Pánu prstenů hádat, šmankote. Snad se mi to podařilo.:o)))))
P.S. A nepiš, že ses nehádal, protože jo. :o)))))

Watcher, přidáno 6.12. 2004 16:32:00
stařenka Oggová: Ještě něco - jak jsem z celé diskuse pochopil, a zejména z tvého příspěvku 2.12., tak si každý tady může psát co chce, jak chce, nikomu do toho nic není, odvolávat se na knihu je nemístné a ptát se na argumenty taktéž - protože každý promítá do přečteného své představy, zkušenosti, atd.
V tom případě ani ty mi nemůžeš vytýkat nesprávné chápání Silmarillionu, dokonce se odvolávat na knihu... Ani ty nemůžeš být arbitr, který ví, jak je to správně - já si také mohu psát, co chci a jak chci :-) Samozřejmě mi ani nemůžeš vytýkat, že "jsem vedle jak ta jedle". Musíš holt přistupovat ke všem stejně...
A navíc se mi to nezdá - Hobit není v rozporu s Pánem Prstenů, nevím, proč by měl být v rozporu Silmarillion s PP. Takže co je psáno v PP a týká se Elfie, patrně nebude v rozporu se Silmarillionem. V dodatcích se uvádí, že když Ar-Pharazon porušil zákaz Valar, svět byl změněn.... a Země neumírajících byly navždy odstraněny z okruhu světa. To mi tedy nejde dohromady s tím, že by měly reálně existovat.
Gandalfina: Přes všechny naše rozpory ti přeju hezké vánoce a všechno nejlepší do Nového roku :-))
Myslím, že naše neshody můžeme hodit za hlavu.

gandalfina, přidáno 6.12. 2004 9:55:46
Watcher: O urážce nemůže být řeči, jasně, že nejsem normální, takže tohle beru jako poklonu, zejména od tebe :-))
Věz však, že to možné je (ostatně to tvrdím od samého počátku :-)). A pokud nejsi jinoch (jako že proti mně zaručeně jsi :) - všechno je ralativní :)) tak bys to mohl vědět.
Závěrem ti děkuji za udělené povolení tuto diskusi ukončit. Bez tebe bychom si fakt netroufly, "pane Frodo".
Všem: Mějte krásný Advent i Vánoce a potažmo i Nový a nový rok.

Watcher, přidáno 4.12. 2004 22:31:14
stařenka Oggová: Nikdy jsme nemluvili o tom, jestli by se z Froda po bodnutí nožem na Větrově stal či nestal přízrak. O tom snad nemůže být pochyb.
Také se domnívám, že s Galadriel nemáš pravdu, ona patřila k Moudrým, takže se Temnou královnou mohla stát, Prsten měla na dosah, jednalo se o tedy skutečně o zkoušku, ve které obstála.
O Valinoru se dohadovat nebudu, protože o tom dost nevím. Každopádně, když je věc sporná, nebo neurčitá, uvedu, že si to myslím, nebo že se mi to tak líbí. Obvinění, že si myslím, že všechno vím nejlíp, budu ignorovat, protože už mě to vážně unavuje. A nebaví mě psát pořád dokola, že to není pravda. Celé dílo JRRT skutečně neznám, ale žes mě nikdy neupozornila, kdy jsem zrovna vedle jak ta jedle? Patrně tě to nesmírně překvapí, ale ujišťuji tě, že i já mám z knížek jakýsi pocit, který kupodivu koresponduje s mými zkušenostmi, genetickou výbavou, atd. Ne, na kázání skutečně nejsem zvědav. A tím bychom tuto neplodnou debatu mohli ukončit.

Watcher, přidáno 4.12. 2004 22:24:28
Gandalfina: Řekl jsem, že nevytočíš, tak ne :-)) Já si totiž - bez urážky - nedovedu představit, že by tohle někdo normální myslel vážně, takže se mi zdá, že jen provokuješ...
Hipi: Moje teorie nebyla, že by Frodo získal nesmrtelnost, ale naopak, že zemře během plavby do Elfie (během cesty, ušetřen bolesti umírání, přejde mimo tento svět). Z dopisů vyplývá, že se to má stát až později, v Elfii.
Domněnku, že se Frodo a Sam ještě setkají, jsem nevykoukal z filmu, ale vydedukoval z knihy :-) Tam se Sam ptá: "Kam jedete, pane?", a dostane se mu odpovědi, že do Přístavů. Sam: "A já nemůžu." "Ne, Same. Aspoň zatím ne, ne dál než k Přístavům. Ačkoliv i ty jsi nesl Prsten, třebaže jen kratičce. Tvůj čas možná přijde. Nebuď příliš smutný, Same ..."
Z toho usuzuji, že Frodo tušil, nebo doufal, že Sam bude moci jednou odjet za ním. Není to řečeno jasně, takže je to jen indicie, ale mně se to tak líbí. A dále, Sam kromě své rodiny miloval nejvíce Froda, takže kdyby nedoufal, že Froda najde, své blízké by neopustil. A taky si myslím, že osud, nebo prozřetelnost, která je v díle velmi zřetelná, by nemohla být tak krutá, aby se takoví dva přátelé již nesetkali.
Já se teda při scéně Šedé přístavy na hodinky nekoukám, to mě ani nenapadne, naopak si vychutnávám, že je to konečně, konečně! podle knihy, Gandalf je skutečně Gandalf, a ne neschopný magor, a Sam je správný Sam, nikoliv au-pair. Všichni hrají skvěle, na loučení nic přehnaného nevidím, nevím, jak by ses ty loučila třeba s kamarádkou, která ti několikrát zachránila život, a o níž víš, že ji už buďto nikdy nebo dlouhá desetiletí neuvidíš. A je naprosto jasné, že Frodovi se moc odjet nechce, když ho Gandalf musí pobízet.

stařenka Oggová, přidáno 3.12. 2004 8:40:10
Emeldir: Na Tolkien Con nejedu, mám to z Brna daleko, a taky jsem už ve svém věku lenoch shnilej. Ale snad není všem dnům konec. :o)
boromira, přidáno 2.12. 2004 12:01:03
stařenka Oggová: to správné slovo na závěr:-))) Díky za tvůj klid a nadhled.
Emeldir, přidáno 2.12. 2004 10:22:27
stařenka Oggová: Plně souhlasím s tvým názorem, konečně někdo, kdo to bere stejně jako já. Jedeš na Tolkien Con? Ráda bych se s tebou setkala.
Hipi: Máš Dopisy v češtině nebo to je tvůj překlad? Já je totiž sháním už strašně dlouho; jak je to asi tlustá kniha?

stařenka Oggová, přidáno 2.12. 2004 9:44:44
Ještě Watcher: K onomu čtení mezi řádky - já přece netvrdím, že to neumíš. Umíš, jenže každý z nás čte mezi řádky něco jiného. Ty se nejvíc z nás držíš doslovného textu (protože však neznáš celé dílo JRRT, tak jsi někdy vedle jak ta jedle), ale ujišťuju Tě, že většina lidí čte knížky tak, že má z postav i děje jakýsi pocit, který koresponduje s jejich životními zkušenostmi, genetickou výbavou, výchovou, smyslem pro humor a empatii, inteligencí, bludy atd., tak se s tím prosím Tě nějak vnitřně vyrovnej. Pokud jde o mě, já budu mít vždycky raději lidi než knížky. Jejich postoj ke knížkám mi napovídá cosi o jejich darech i zraněních, čímž jsem díkybohu postrkována i já. (Pádluju v děravých neckách k Valinoru :o))
A zatím končím, mějte se všichni moc hezky a pokud to půjde, užívejte v klidu adventního času.

stařenka Oggová, přidáno 2.12. 2004 9:22:28
Watcher: Tak jo, souhlasím, že by se z Froda nestal Temný pánešek, ale nevyvrátíš mi, že by se z něj nestal po ráně morgulským nožem temný nazgúlek, pokud by mu v Roklince Elrond a spol. nepomohli. Což neznamená, že bych Froda nějak podceňovala... A taky jsem si díky Tobě uvědomila další souvislost mezi Prstenem a Galadriel: její "zkouška" v Lórienu v podstatě žádnou zkouškou a hrdinstvím nebyla. G. moc dobře věděla, že by se Temnou královnou nikdy nemohla stát, protože by Prsten u sebe nemohla mít ani 14 dní. Sauron by ji velice rychle zpacifikoval. No, já vím, proč nebrat elfy (s výjimkou Legolase) v pozdějším věku vážně....
Jinak Tě ještě musím opravit, co se týče Valinoru. Nechci Ti brát Tvé fantazie o Středozemi, jsou pěkné, romantické a poetické, ale až si přečteš Silmarillion, možná leccos přehodnotíš (a přestaneš si možná myslet, že víš všechno nejlíp)..:o) Valinor byl reálný a existující kontinent (zeměpisně řečeno) stejně jako kontinent Středozem na planetě Ardě, pro smrtelné rasy byl však "začarován" takovým způsobem, že smrtelníci, kteří se tam chtěli dostat, se jednoduše cestou utopili. :o( Ale žilo se tam opravdu reálně.

Hipi, přidáno 1.12. 2004 19:42:37
Takhle to mělo být: "válet se po sobě na zemi." Já už jsem fakt adept pro doktora Chocholouška :-)
Dagis: Taky bych tě ráda poznala osobně, ale naneštěstí to mám do Prahy poměrně daleko a tuším, že T-con mi asi opravdu nevyjde. :-( Mrzí mě to.Ale nevadilo by ti, kdybych ti někdy napsala na tvůj email?
Iva: Neboj, mě ses rozhodně nedotkla-nenapsala jsi nic špatnýho a mě se rozhodně nemáš za co omlouvat. :-)
Takže žádný strach. :-)

Hipi, přidáno 1.12. 2004 19:28:23
Sakra :-)
Takže doplňuju: ..válet po zemi nebo co..:-D
Odpusť mi ten sarkasmus, ty víš že to nemyslím zle, naopak:-),ale já už fakt nemůžu. :-D

Hipi, přidáno 1.12. 2004 19:24:17
Watcher:
Stařenka momentálně běhá kolem plotny,něco se jí tam pálí :-)), takže nemá čas, ale napíšu to já :-)
Mě osobně se líbí tvoje teorie o nesmrtelnosti Froda, a je mi líto že ti ji tak trochu beru-, ale následující citace pochází z Tolkienových Dopisů čtenářům a říkala jsem si, že by tě to mohlo zajímat, protože vím, že při svých výkladech knihy z názorů JRRT vycházíš:
"Frodo byl poslán nebo mu bylo dovoleno odejít přes Moře, aby se uzdravil-jestli to lze, předtím než zemře. Nakonec bude muset "odejít":žádný smrtelník by nemohl nebo nemůže na Zemi, v Čase, zůstat navždy. Takže odešel zároveň do očistce a pro odměnu, na chvíli, získal čas k hodnocení a získání hlubšího pochopení svého místa v malosti i velikosti, stále stravován Časem v přirozené kráse Ardy, Země nepoznamenané zlem." (Dopis 246)
Potom se zmiňuje i o ostatních členech Společenstva:
"...a tak jistí smrtelníci, jež hráli významnou roli v elfích záležitostech s nimi mohli odejít do jejich domova v Elfii, to byl případ Froda(darem Arwen), Bilba a nakonec Sama a jako zvláštní výjimka trpaslík Gimli."
(Dopis 154)
A ještě o Bilbovi: "...jeho společnost byla nezbytná i pro Froda-je obtížné si představit hobita, i takového, jenž jako Frodo viděl mnohé a prošel nejedním nebezpečím, že by byl v pozemském ráji opravdu šťastný bez někoho ze svého druhu a Bilbo byl osoba, kterou Frodo miloval nejvíce..
Bilbo se však sám zasloužil o takovou laskavost. Stále nesl znamení Prstenu, které muselo být vymazáno.." (Dopis 246).
Ale musím říct, že tvůj argument Ad b)
v příspěvku určeném stařence Oggové mě fascinuje..Jak si z loučení F a S poznal, že se zdá, že Frodo ví, že se hoši ještě uvidí?? To bych nepoznala, teda. :-)
Vždyť se spolu loučí nejmíň půl hodiny, že už člověk měl fakt občas chuť podívat se na hodinky, Frodo se vrhá na Sama, div ho neporazí.. :-D a ty tvrdíš, že jim bylo jasné, že se ještě setkají..
Tak to si fakt NEDOVEDU představit to loučení v případě, že by jim to nebylo jasné-:-)to by se snad už fakt museli válet po sobě na zemi nebo c

Iva, přidáno 1.12. 2004 18:37:49
Gandalfina: to se holt nenechá nic dělat ;-), mimochodem - co žes to prubovala? Jo, nedávno jsem četla, že u nás vychází od Rostena Jidiš - má to bejt slovník s komentářema a židovskejma anekdotama. Ještě jsem to neviděla, jidiš mi nic neříká, ale zajdu se mrknout do Knihy, jak to vypadá:-).
gandalfina, přidáno 1.12. 2004 16:34:06
Watcher: Já prostě neodolám a vytočím tě, chceš? Je tak pyšnej, že je pyšnej i na svou skromnost. :-D)))))
Jaúúúú :-))))

Watcher, přidáno 1.12. 2004 16:19:34
Stařenka Oggová: No ale jak si představuješ, že by se mohl stát Temným pánem, kdyby nebyl Sauron? To by nebyl ani Prsten… S tím, že by Frodo Prsten vydat nazgúlům nemusel, souhlasím, ale jsou jen tři možnosti – buďto by ho zabili a Prsten si vzali, nebo by musel spáchat sebevraždu a skočit s Ním do propasti (ale dokázal by to, když ho Prsten už ovládl?), nebo spadnout nešťastnou náhodou.
Nemám důvod ti nevěřit, když jsi četla, že Frodo po čase ve Valinoru zemřel, ale je to divné. Byl bych rád, kdybys, až někdy budeš mít čas, mi našla kde to bylo.
Je to zvláštní, protože a) Valinor byl mimo tento svět. Může smrtelná bytost existovat v jiném světě, tedy asi v jiném časoprostoru?
b) Sam se vydal za Frodem, když zestárl. Frodo byl ještě starší než Sam, ale Sam si musel být jistý, že ho tam najde, jinak by tam nejel. A z jejich loučení v Šedých přístavech se zdá, že si i Frodo byl jistý, že Sama ještě uvidí. Jakou by měl Sam záruku, že jeho pán bude ještě žít?
Prostě, ta naše romantická představa se mi líbí nejvíc.
Ne, myslím, že se mýlíš, já nečtu PP jako dokument. Umím číst mezi řádky, možná až moc, jak jsi viděla z mé interpretace Frodova odjezdu na Valinor. (Gandalfina by neměla číst dál). Ale vezmu nějaký údaj uvedený v knize jako nezpochybnitelný objektivní fakt a další závěry musí být s tímto faktem v souladu. Takže jestliže je jako fakt v knize uvedeno, že Frodo a Sam se červenali a oči jim zářily úžasem, když přijímali hold celého vojska, že po návratu do Kraje oni dva odložili krásné oblečení od Aragorna a vrátili se ke svým starým šatům (Smíšek a Pipin ne), atd., pochopitelně vyletím, když někdo tvrdí, že Frodo byl samolibý, pyšný, toužil po obdivu, apod. Uvedená fakta se totiž naprosto běžně ve všech situacích vykládají jako znaky skromnosti, pokory. Pro opačné tvrzení fakta nejsou.

Watcher, přidáno 1.12. 2004 16:14:42
Gandalfina: Nechtěl jsem tě dojmout, fakt ne, myslel jsem to vážně. A nejsem vůbec ušlechtilý, ale naopak strašně zlý, jak jistě bylo vidět z mých poznámek. Jo, takže ani ušlechtilý, ani jinoch. Sice je zřejmé, že se vůbec nedomluvíme a nemá cenu ani to zkoušet, ale umím si představit, že je ti to jedno. Proč ne, mně taky :-))
Boromira: Jistěže umím rozlišovat TY a VY, Pravidla českého pravopisu si čtu denně před spaním… Nevím ale, co máš na mysli?

boromira, přidáno 1.12. 2004 13:15:22
gandalfina: někdy příště:-)))))
gandalfina, přidáno 1.12. 2004 11:57:42
Staruško Oggová, nedotkla, to je dobrý, chtěla jsem jen vysvětlit, protože v těch odkazech jsou věci, kterými právě mohl být vyvolán inkriminovaný dojem.
Iva: Tak Prachettovina nebudu... okusila jsem - a nezachutnalo %)
Boromira: Hernajs, a já už myslela, že budu mít kumpána do party :-)))))

stařenka Oggová, přidáno 1.12. 2004 10:06:28
Gandalfina: Nechtěla jsem se Tě dotknout, když jsem Tě fakt nepřesně (protože ve spěchu) zahrnula do Amazonek ve svém druhém příspěvku. Já dobře vím, že jsi obklopená mužskejma a že je máš ráda. :o)
Všechny dámy: Čtu teď podruhé knížku amerického františkána Richarda Rohra "Cesta divokého muže" a moc se mi líbí. Jestli ji neznáte, vřele Vám ji doporučuji, člověka potěší, když se dobré rozhýbává. :o)

boromira, přidáno 1.12. 2004 8:00:50
To all: včera jsem opravdu neměla nejlepší den, ta poslední věta měla znít: Je čas skončit, přátelé. Rozhodně to nebyla výzva k hromadné sebevraždě:-))). Čímž dávám za pravdu Ivě:-)))
Iva, přidáno 30.11. 2004 17:29:24
stařenka Oggová: dnes ve 12.40: vyjádřila jsi to tak pěkně a, jak psala už Gandalfina, diplomaticky, že by se to dalo použít jako velmi pěkný epilog celý záležitosti.:-)
Iva, přidáno 30.11. 2004 17:21:34
Pravda, zapomněla jsem ještě na jednu svou poznámku a Boromira mi ji právě připomněla. Větou "některý chlapi jsou všichni stejný" , adresovanou JÍ, jsem nemyslela nic jinýho, než že mám velmi podobnou zkušenost se způsobem argumentace mého lepšího já a příležitost byla příliš lákavá, než abych ji nevyužila:-). That´s all.
boromira, přidáno 30.11. 2004 15:10:58
stařenka Oggová: protože autorkou té poznámky jsem byla já, musím se k tomu vyjádřit. Nemínila jsem ji nijak jinak, než tak jak zazněla, že jsem si prostě ve chvíli, kdy jsem četla komentáře páně Watcherovy, připadala, jako bych stála tváří tvář svému choti a poslouchala jeho argumenty. Nebylo to nic urážlivého, pokud to někoho urazilo, aniž bych chtěla vířit a kalit vody, napadá mě cosi o potrefených husách. Byla to pouhá asociace a s feminismem, haněním, či nadávaním na chlapy, či jejich charakterizováním to nemělo nic společného. Osud mě ušetřil podobných zkušeností, mám zase jiné, které bych nikomu z přítomných nepřála, ale to je moje soukromá věc. Závěr všeho je ale myslím nasnadě. Je čas skočit, přátele :-)))))
Iva, přidáno 30.11. 2004 14:01:43
stařenka Oggová: odvolávám, co jsem odvolal a slibuju, co jsem slíbil;-), je mi líto, jestli jsem se dotkla tématu citlivého pro Hipi, neměla jsem tušení. Měla jsem na mysli trochu toho přirozenýho a normálního vystřízlivění, který časem nahradí představy a ideály, ale to přece platí i obráceně, od chlapů k nám:-).
gandalfina, přidáno 30.11. 2004 13:29:14
Oggová: protože jsi mě zahrnula pod množinu Amazonek, tak se musím ozvat: ve vztahu k PP, mne zahrň, to beru, tam jsi to rozsekla výstižně a diplomaticky. Co se ale komentářů ohledně vztahů k mužské části lidstva týče, chtěla jsem Hipi jen upřesnit, že feminismus není totéž co ženský šovinismus, v tom smyslu moje odkazy. Jinak mám (doma) tři plus bráchu, tak moc dobře vím, že nelze zevšeobecňovat. Například (jen ale opravdu pro ilustraci) jako Watcher (promiň, jsi tu jediný mužský, tak si tě dovolím vzít do úst čistě jen jako exemplára, nehledej za tím žádné výčitky, když ses už omluvil) by tři ze čtyř uvedených, byvše mnou vytočeni, jistě nereagovali. :-)))
Ale to už jsme zašly asi někam jinam...

stařenka Oggová, přidáno 30.11. 2004 13:02:53
Všem přítomným Amazonkám:
Díky mámy, že jste hodné na Hipi, ale neříkejte jí, že po dvaceti letech taky (možná) změní názor na chlapy. To bych jí nepřála, protože ona měla co dělat, aby odpustila svému otci, jak s ní zacházel, když byla malá (zlomená ruka apod.), než byl "zlikvidován". Je dobrá, že neháže chlapy do "jednoho pytle", protože tak jednoduché to není. A to Vy moc dobře víte.

stařenka Oggová, přidáno 30.11. 2004 12:40:55
Ještě Watcher: Přemýšlela jsem o zdejším dokazování objektivního/subjektivního a objektosubjektoracionálnoiracionálního (uf, to jsem se zpotila) a myslím, že jádro pudla bude halt v tom, s čím se čtenář PP dokáže či nedokáže ztotožnit. Já su Frodofil :o) a nikdo mi to nevezme. Taky mám ráda Aragorna, čemuž se hodně lidí diví, Toma Bombadila (ó, ta naděje) a spoustu dalších. Boromirovi (knižnímu) moc NEROZUMÍM!!!, poněvadž jsem jiná než on, to až film mi Boromira víc přiblížil. Ty čteš PP trošku jako dokument (PROSÍM, nic ve zlém!), zde přítomné Amazonky :o) čtou v PP mezi řádky a implantují do postav i děje symboliku navíc (proč ne), s využitím současné psychologie a psychoanalýzy. Proč ne. Jako stará čarodějka bych mohla o PP otřít Enneagram či klasickou homeopatii a taky bych měla pravdu...
Důležité je jen to, co nám pomůže k našemu vnitřnímu růstu, a ať to Pán prstenů dělá všemi způsoby, které umí. Je jich fakt hodně.

stařenka Oggová, přidáno 30.11. 2004 12:21:33
Watcher: Poznámečka k Tvému vstupu 25.11. ve 12:18:57 - Myslím si, ale dokazovat to nechci, protože nemůžu :o), že z Froda by se teoreticky mohl stát Temný pánešek za předpokladu, že by neexistoval Sauron. Vzpomeň si, co říkala Frodovi Galadriel, když jí v Lórienu Prsten nabízel. Pochybuju, že by jí ho Sauron nechal, takovou moc zase Galadriel neměla... Taky si soukromě myslím, že kdyby nebylo Gluma v Hoře osudu, Frodo by nazgúlům prsten vydat nemusel, stačilo by v úleku nebo v rámci odporu zacouvat trošku dozadu... Jenže by umřel, umřel by i Sam, a to JRRT nechtěl.
Teď Tě asi trošičku zklamu, JRRT ve svých dopisech někde (bohužel nemám čas hledat přesnou citaci) napsal, že Frodo ve Valinoru opravdu po čase zemřel, protože nemohl "dostat" nesmrtelnost. První zákony jsou nezměnitelné. Nicméně čtenáři Sillmarillionu vědí, že stvořitel Ardy Ilúvatar/Eru má se smrtelnými rasami jiné plány, které jim elfové závidí, takže nemusím pro Froda plakat.
Jo, a potěšil jsi mě, že ses holkám tady omluvil. :o)

boromira, přidáno 30.11. 2004 8:06:09
Všem frodofilům: jak už jsem jednou psala, zbaběle prchám, tohle vážně nemá žádnou cenu.
Watcher: umíš rozlišovat jednotné a množné číslo, potažmo význam slůvek TY a VY?

Gandalfina, přidáno 29.11. 2004 23:51:05
Watcher: Pozdravy a úsměvy mě nedojmeš, ušlechtilý jinochu. Tvoje poznámky mi vadily asi jako moje první plíny. V tom to není. Ale naše vnímání světa je asi natolik odlišné, že bez podrobného objasnění základních pojmů, což by zřejmě bylo na dlouho, se nedomluvíme. Viz například naše rozdílné pojetí významů objektivní a subjektivní. Totéž, jak jsem už psala, platí o logice. Moje logika je evidentně jiného řádu než tvoje. Kdybychom se někdy potkali a si to objasnili, možná bys moje vývody pochopil aspoň jako já tvoje, ač s nimi nesouhlasím. Ale líto ti mě být nemusí. Přežila jsem horší. A ještě přežiju. Co se dá dělat. :-)))
Watcher, přidáno 29.11. 2004 21:38:26
Boromira: Nezačal jsem diskusi s argumentem, že tomu nerozumíte. Začal jsem právě s tím, po čem voláš: "Nesouhlasím, protože..." - nevedlo to k ničemu, protože jste na věcné argumenty nijak nereagovaly. Ale pokud vím, nezazněla ani jedna urážka na tvoji adresu, ani sladká, ani ironická, ani jiná - kromě té jedné otřesné věty z 18.11., která zněla "Kochejte se jak chcete, ale neurážejte, když tomu vůbec, ale vůbec nerozumíte." A to byla reakce na tvůj příspěvek z 18.11., kde jsi uvedla různá, pro mě nepřijatelná tvrzení, z nichž jsi ani jedno nikdy nedoložila. I když si myslím, že po tvém příspěvku z 25.11. jsme si dávno kvit, tak za tuhle větu se ti omlouvám.
Žádal jsem tě však už 2x, abys neuváděla nepravdivé údaje - děláš to stále. Dá se snadno ověřit, jestli tvé stížnosti jsou oprávněné. Nenašel jsem nic, čím by ses mohla cítit dotčená.
A nechápu, z čeho jsi zase vydedukovala obvinění, že Dagis tvrdí, že slušný by člověk měl být jen k tomu, kdo s ním souhlasí. Není tam o tom ani náznak. Vypadá to, že skutečnost ráda překrucuješ.
Gandalfina: Taky doufám, že už to spěje k nějakému konci. Mohla ses cítit dotčená mými poznámkami, ale já jsem se ti omluvil a myslel jsem to upřímně. Ty jsi tu omluvu nepřijala, takže já už nemůžu udělat víc.
Budeš se možná divit, ale opět tě nechci střelit do hlavy. Kdybych tě potkal, a věděl, že jsi to ty, tak bych tě pozdravil a usmál se na tebe. Stalo se párkrát, že jsi mě svými poznámkami o Pánu Prstenů vytočila, ale teď už ne. Teď je mi tě spíš líto.

Iva, přidáno 29.11. 2004 18:00:38
Taky jsem si mohla spočítat řádky :-(.
Dagis: Jestli máš dojem, že ze mne tryskalo málo svatýho nadšení pro postavu Froda, což evidentně máš – no, nebyla řeč jenom o něm, a v tom to je. A ještě něco. Nepotřebuju měnit názor podle toho, co si myslí jiní. Vždyť jsem si mohla klidně níže uvedené příspěvky jenom přečíst a dobře se při tom bavit.
Pokud jde o Watchera: máš pravdu v tom, že takovýho Watchera neznám, a byl to pro mě dost náraz, toť vše - asi jako pro Tebe můj příspěvek. V každým případě, Dagis, ať už jsem ti to vysvětlila, nebo ne, je zbytečný, aby ses kvůli tomu na mě hněvala, já se na tebe taky nehněvám;-), což mi připomíná, že u mě ještě pořád něco máš a jestli mi teď ve víru vášní řekneš, ať si to strčím do p...ouzdra, tak mě fakt dojmeš:-).

Iva, přidáno 29.11. 2004 17:56:40
Dagis: máš dojem, že měním názory tak často? Můj názor na postavu Froda se nezměnil, jenom jsem ho ve svým vstupu tady shrnula do pár vět a drobátko ubrala na citový zaujatosti. Taky jsem ale ve svým příspěvku porovnávala dvě postavy, dvě různý konkrétní postavy, a to v momentě, kdy byly obě předmětem konfrontace, nebo chceš – li, hádky. Pokusila jsem se o objektivní srovnání bez osobních vlivů a svatého nadšení (slabůstku pro SB jsem přiznala). Pokud se hrdinů týče, slovu "hrdina" jsem se hned v úvodu vyhnula a nenapsala jsem nikde, že pro mě je větší hrdina Boromir, nic takovýho. - " Zůstaňme jenom obecně u postavy tohoto druhu. Je to někdo, kdo se obětuje pro všechny, i když je mu jasný, že to nejspíš nepřežije, přesto pokračuje v cestě a snaží se, přes všechny nesnáze a sílící vliv prstenu. Ve filmu ztvárnil Froda mladý talentovaný herec, a přinejmenším jeho výkon na Hoře osudu je hoden obdivu." - tak jsem stručně charakterizovala Froda a na závěr přece píšu "Je dobrý vědět, že existuje možnost, přežít díky někomu takovýmu. Jestli je postava Boromira a jeho konkrétní oběti potřeba k přežití danýho okamžiku, pak postava Froda, jako ideálu, mu dává smysl, pocit, že stálo za to přežít." Věru nevím, jak to říct výstižněji, a jak lépe bych oba porovnala. - " Toť můj čistě amatérský závěr: obě postavy jsou nezastupitelný, jenom hrají různé role v tom samým příběhu. Každý si může vybrat, která se mu líbí víc, ale potřeba jsou obě ;-))). " - Tím jsem svůj příspěvek uzavřela a ani teď nemám, co víc dodat, koneckonců, když jsme začali na Obsazení rozebírat Boromira, napsala jsem i o něm svůj názor.
Vstoupila jsem do konfrontační debaty porovnáním obou předmětů sporu a oba jsem okomentovala. Nikdy jsem netvrdila, že pro mě neexistuje jiná postava, než Frodo a pokud jde o filmový ztvárnění - znáš mě osobně a víš tedy, že kdyby se mi líbil víc EW, než SB, zavánělo by to Oidipovským komplexem, a tentokrát jsem si jistá i bez slovníku:-)).
Jestli máš dojem, že ze mne tryskalo málo svatýho nadšení pro postavu Froda, co

gandalfina, přidáno 29.11. 2004 14:12:59
oprava: vypadlo mi "pokud" před "zemře"
gandalfina, přidáno 29.11. 2004 12:20:09
Watcher: Tvrdím, že každý, kdo odjede s elfy do země neumírajících, a rád, a prožije tam blažené dlouhé roky, zemře, tak i kdyby nezískal nesmrtelnost, více získává, než ztrácí. Co se týče mne osobně, jsem ještě radikálnější.
Vážně mě nechceš střelit do hlavy???
Ne, to nemá smysl. Pro tebe znamená "objektivní" něco zcela jiného než pro mě. Tentýž problém je s logikou.Takže si to užívej, hraj si, tumáš kohouta.

gandalfina, přidáno 29.11. 2004 11:55:27
Dagis: naprostý souhlas - máš pravdu, víc, než víš, nebo než si hodláš připustit.
boromira, přidáno 29.11. 2004 11:46:53
Watcher: je mi upřímně líto, k jakým koncům tahle diskuse dospěla, ale jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá. Já, ani nikdo z těch, co zastávají podobný názor, jsem nezačala mávat argumenty typu: vy tomu vůbec, ale vůbec nerozumíte. Stačilo říct: nesouhlasím s tvým názorem, protože... Dlouho jsem se snažila brát to s humorem, dokonce jsem se za svoji (tehdy jsem se domnívala, že unáhlednou) reakci omluvila. Všem nejen Hipi, což ona při svém mládí zřejmě nepochopila, ale nijak jsem jí to nevyčítala a ani nevyčítám. Ale těch vašich sladce ironických urážek už mám plné zuby. Mám úplně stejné právo, jako vy, nesouhlasit s názorem kohokoliv, a pokud si Dagis a vy s ní myslíte, že člověk má být slušný jen k tomu, kdo s ním souhlasí, tak si vážně nemáme co říct.
Watcher, přidáno 29.11. 2004 11:30:40
A škodit PP lze tak, že pokud někdo, kdo nezná knihu, případně ani film, se bude chtít něco k tématu dozvědět a zabloudí sem, může se mu dostat informací, které se mi vůbec nelíbí. Pána Prstenů nepodceňuji ani v nejmenším, stejně tak jako nepřeceňuji tvé subjektivní názory – to opravdu není co přeceňovat. A nemyslím to ve zlém, jen konstatuji.
Boromira: Já jsem tvoji poznámku z 25.11. přešel mlčky, přestože mi přišla opravdu trapná, a to nikoliv kvůli nějakému feminismu, ale protože je to osobní útok zcela mimo rovinu PP, urážlivý nejen vůči mně, ale i vůči tvému manželovi.
Jinak není pravda, že jsem osobními výrazy jako „beruška“, „zlato“, apod. častoval kdekoho, ale pouze Gandalfinu, protože to, co psala, mi přišlo opravdu směšné. Navíc, ano, bylo to myšleno jako ironie, ale nikoliv zle. Kdybych tušil, k čemu diskuse dospěje, dal bych si větší pozor.
Tvoje další poznámka z 26.11. je nejen nesmysl, protože připravenost k diskusi nijak nesouvisí s neomylností, ale navíc ještě lež, protože přímo v této diskusi jsem uvedl, že se za neomylného v žádném případě nepovažuji.

Watcher, přidáno 29.11. 2004 11:28:39
Hipi :-)) Myslím, že ty jsi nic nepřepískla.
Gandalfina: Hodnotil jsem nejednou a nejednoho účastníka? Patrně tím chceš říci, že jsem tobě a Boromiře napsal, že PP nerozumíte – to si myslím stále, to je můj názor, pro který mám důvody, ale na tom už nezáleží. Pak jsem vůči tobě použil citát z povídky Šimka a Grossmanna, což jsi zajisté poznala. To byla chyba, psal jsem to v době, kdy jsem se domníval, že diskuse se alespoň částečně udrží v rovině žertu. Takže se ti za jakékoliv osobní poznámky z mé strany omlouvám.
Měl jsem to napsat takto: Naprosto nesouhlasím s tvými subjektivními závěry, protože objektivní fakta, uvedená v knize, vykládáš logicky špatně (nejde vůbec o subjektivitu), případně je ignoruješ a použiješ jenom něco, co se ti hodí – pokud vůbec, případně objektivní fakta vykládáš opačně, než se běžně prezentují. Tvůj výklad je tak subjetivní, že už nemá oporu v objektivních faktech v knize. Můj výklad je též subjektivní, ale snažím se brát v úvahu všechny objektivní faktory a nevím o logických chybách – pokud mě na ně někdo upozorní, vezmu to na vědomí.
Jen příklad: tvrdíš, že „Ano, připouštím, že je možné, že v srdci Sauronovy říše byly všechny OSTATNÍ moci potlačeny. Ale tam, kde není přítomna žádná moc, ani touha po ní, není, co by mohlo být potlačeno.“ To je logický nesmysl – to, že ostatní moci byly potlačeny, neznamená, že tam není žádná moc, a že není co potlačovat. Stále zůstává ta hlavní moc – ta která všechny potlačila – v tomto případě tedy moc Saurona. A potlačuje ty ostatní stále, dokud není sama poražena – pak teprve pomíjí.
Nebo: Přijala jsi argument Emeldir, objektivní fakt, že elfové nemohou nikomu darovat nesmrtelnost – nadále ovšem jedním dechem tvrdíš, že Frodo si jel užívat věčné blaženosti. Tak jak je to tedy? Nesmrtelný tam být nemohl, čili nemohl si užívat věčné blaženosti. Nebo byl už mimo tento svět, de facto po smrti, to je to, co tvrdíme my s Dagis. Tvrdíš, že stále více získává než ztrácí – to každý, kdo zemře, podle tebe více získává než ztrácí?
A škodit PP lze

Dagis, přidáno 29.11. 2004 10:47:57
Hipi: Nemas se za co omlouvat... Pises trefne, a navic bojujes za svuj nazor a nedas se zastrasit, presto nesklouznes k osobnim invektivam. Skoda kdybys nesla na T-Con, protoze bych te rada poznala osobne.
Gandalfina: tve prispevky- zejmena kde zduvodnujes sve nazory na PP- mi cim dal vic pripominaji expresionistickou basen… Muzu ti k ni dodat zaver? Před vic nez pulstoletim ho napsal nemecky basnik Gottfried Benn, jsi jeho nadejnou pokracovatelkou. „… Kdyby ty boudy, ta popraviste, ty rolnicky nikdy neznely- mezery?, Mozna mezi zuby, ale veliky opici chrup mlel dal svou prazdnotu sezdanou s pruvanem- Parezy jsou vlhke a domovnik chrape v pivnich snech“.
To, co jsem prave citovala, ma asi stejny vztah k Prstenum jako tve prispevky.

Dagis, přidáno 29.11. 2004 10:45:15
Iva: Co se tyce tve litosti nad tim, kam se podel "ten vtipny Watcher": tady se jedna nejspis jen o tvou nevedomost... Zrejme znas Watchera jenom z Obsazeni, kde uz je vybudovana stala zakladna lidi s podobnymi nazory a kde k zadnym zasadnim sporum nedochazi. Asi jsi nenavstivila zadnou stranku, kde je Watcher s nekym ve sporu- vrele doporucuju treba starou diskusi pod jeho recenzi na ROTK. Ke svemu prekvapeni bys zjistila, ze Watcher je porad stejny. Ale je snad nabiledni, ze clovek pise jinak tem, kteri jsou stejneho nazoru, a tem, kteri jsou nazoru opacneho. A z tech druhych bude psat jinak tem, kteri maji obstojne argumenty pro sva tvrzeni a nikoho neurazeji (Fosa, Argonantus, Lucyova, jen tak namatkou), nez nekomu, kdo prohlasi, ze Frodo je imbecil, a zduvodni to akorat tim, ze si to mysli.
Ten Slovnik cizich slov bys mozna mohla mit po ruce ve vice pripadech. Co je podle tebe demagogie, muzu se zeptat? Opravdu si myslis, ze Watcher "Klame lzivymi sliby, lsti a zamernym prekrucovanim skutecnosti", a to „s cilem ziskat masy nebo neci prizen“?
BTW- kdyz uz tady byla rec o subjektivite a objektivite. V tomhle pripade je PP, jestli se nemylim, predmetem -cili OBJEKTEM- zkoumani (diskuse). Procez by bylo zahodno povazovat vsechno, co je v objektu obsazeno, at uz to je ze Prsten byl znicen 25.brezna nebo nejaky Tolkienuv psany nazor, za objektivni. Jestli je mozny pochybovat i o objektu samotnym, tak to muzem rovnou zabalit. To uz potom je subjektivni i ze jedna a jedna jsou dve.

Dagis, přidáno 29.11. 2004 10:42:30
Iva: Od tebe to opravdu sedi, lkat tady nad upadkem Watchera! Od nekoho, kdo svoje nazory meni jako korouhev na vezi- podle toho, ktera strana ma prevahu nebo ke které momentalne hodlas patrit, protoze jinak si to nedovedu vysvetlit. Pokud mas po ruce nejake logictejsi zduvodneni svého jednani, rada se necham poucit. Vysvetli mi tudiz prosim, jaka zasadni udalost te privedla ke zmene nazoru, ktery razis na Obsazeni i mimo ne uz dobry rok; totiz, ze Frodo je nejvetsi hrdina a po nem az vsichni ostatni, udatneho Boromira nevyjimaje. Sama se odvolavas na Obsazeni- ale nerikas vsechno, ze? Ono totiz asi tezko zakomponovat do tveho uceneho pojednani o jedinecne hrdinnosti a uslechtilosti Boromira nasledujici:
„občas mi jeho, tedy Aragornova, proklamovaná ušlechtilost šla na nervy, nejen při srovnání s Boromirem, ale hlavně s Frodem, ale to už je jiný téma“ – a tohle jsi psala ten samy den, kdy tady, na fotce Sama, uz uverejnujes svou odu na Boromira. A co teprve tvuj prispevek, ktery jsi na Obsazeni psala pred necelymi dvema mesici! Rozpitvavas v nem, proc je nejvetsi hrdina Frodo, stejne zanicene, jako ted prohlasujes, ze nejvetsi hrdina je Boromir. Jak pises, Frodo „dokáže neuvěřitelnou sílu i fyzickou, než dojde na její konec, ale především duševní. Odhodlání vzít na sebe úkol, o kterém sám brzy zjistí, že je sebevražedný, přesto pokračovat v cestě za každou cenu a vědět, že z ní není návratu, zaplatit cenu téměř nejvyšší a pak stejně "odejít", protože pokračovat v původním způsobu života už není možné.“ A dale dle tveho tvrzeni, „hrdinou č. 2 by měl být Sam, A AŽ POTOM KDOKOLI Z LIDÍ, ČI JINÝCH BYTOSTÍ“….“ U lidí se počítá s tím, že se postaví nepříteli, zkáze, atd., a že za dobu existence lidstva už mají jistou praxi.“ Kdeze lonske snehy jsou...

gandalfina, přidáno 29.11. 2004 9:52:18
Hipi, feminismus není nadávání na chlapy. Takhle ho prezentují jen právě ti, kterým je skutečný feminismus značně nepohodlný. Pro přesnější informace doporučuji www.feminismus.cz nebo www.profem.cz.
Iva, přidáno 29.11. 2004 8:54:01
Hipi: já že jsem vedla feministický řeči: A kdepak, preciousss? Jedno jediný konstatování, který jsem zde napsala, je obecný, nikoho jmenovitě se netýkalo, a v žádném případě se netýkalo Watchera, jemu jsem adresovala poslední zápis 25.11., jestli tě to uklidní. Poslední poznámka: píšeš, že Ti ještě není ani dvacet. Až ti bude o dvacet víc, je velmi pravděpodobný, že budeš mít na ledaccos jiný názor, než teď, včetně mužskejch ;-). Kdybych měla dceru, byla by ve tvým věku, tak neváhej mi zase napsat nějakou připomínku k mýmu chování, nejenom děti od nás, ale i my od dětí se můžeme vždycky něčemu přiučit :-)).
boromira, přidáno 29.11. 2004 8:05:55
Hipi: já teda výrazy beruško, milánku apod. beru jako velmi osobní, a že jimi tady Watcher častoval kdekoho. Ale koneckonců, máš pravdu. Jako vždycky.
Hipi, přidáno 27.11. 2004 18:43:36
Boromira: Prej:"moudřejší ustoupí."
:-D))
Když jsi tak úchvatně moudrá, tak co tady ještě děláš?!
A tvůj komentář z 25.11.-no comment,radši. Když už jsi takhle osobní, víš, co bych ti na to mohla říct já? Víš co,navážet se do někoho v diskuzi stylem: "Typický chlap,takhle se chová i můj manžel.." je vrcholně UBOHÝ. A posuzovat někoho podle jeho pohlaví, to mi fakt dost silně zavání feminismem.
(Jestli víš, co to je.) TOHLE bych nenapsala ani já, a to mi ještě nebylo ani dvacet. :-)Souhlasím s tím,co Watcher píše,(ne se vším, s většinou však ano)ale i kdybych s jeho názory nesouhlasila, ještě neznamená, že se spolčím se skupinou ostatních a začnu sem psát takovýhle feministický řeči.
Od dospělých lidí bych teda čekala zralejší chování (a určitou úroveň.)
Totěž platí i pro Ivu.
A ač Watcher napsal cokoliv, rozhodně vás neurážel za to, že jste ženskýho pohlaví. Jak by se vám to líbilo?
Předpokládám, že asi moc ne. :-)Takhle daleko on ale ještě nezašel- na rozdíl od vás. A jestli jsem něco "přepískla"já, tak jsem se alespoň snažila nebýt vyloženě osobní.

Eriliasis, přidáno 27.11. 2004 13:39:03
Sama ve sbírce ještě nemám!
boromira, přidáno 26.11. 2004 12:54:05
Iva, gandalfina: :-)))))
boromira, přidáno 26.11. 2004 12:51:05
Watcher: obvyklý blud těch, kdo žijí v blahém domnění vlastní neomylnosti:-)) Měj se fajn!
gandalfina, přidáno 26.11. 2004 12:10:26
Watcher: Konečně došlo. :-)Přesně tak, jsi subjekt, jakož ovšem i já a Tolkien. Subjektivní názor může být pro tebe nepřijatelný, ale protože beru objektivní faktory v úvahu stejně subjektivně jako ty, nemohou být mé subjektivní argumenty z nich vyvozené objektivně děravé. Protože jsem předkládala pouze argumenty pro své subjektivní náhledy.
Tolkien předkládá své subjektivní názory ve formě svého díla. Pročež i s ním mohu subjektivně nesouhlasit a ty mi to nemůžeš objektivně vyvracet.
Ale že se ještě vracím trochu zpět, pokud si myslíš, že kdokoliv může jakkoliv škodit Pánu prstenů, podceňuješ to dílo nehorázně, a přeceňuješ subjektivní názory - zejména moje. Trochu to zavání zabřednutím do oblasti ideologií.
A mimochodem, sice to nepíšeš mně, ale přesto si dovoluji připoznamenat, že hodnotit sis tu dovoloval, a to nejednou a nejednoho účastníka diskuse. "Fair play Thomas!" jistě víš, co tím myslím a odkud to je.
A to je puntik. Ať se propadnu, to mi nefádí, já mám čídu rád.

Watcher, přidáno 26.11. 2004 10:58:49
Gandalfina: Samozřejmě, že vyvozuji subjektivní závěry – to bude tím, že jsem subjekt. Ty jsi taky subjekt. Chtěl bych vidět, jak může subjekt vyvozovat objektivní závěry. Rozdíl mezi námi je v tom, jak moc bereš do úvahy ty objektivní faktory. Mohu ti jen závěrem říct, že naprostá většina tvých argumentů je děravější než ementál, právě pro tento nedostatek.
Jistěže Tolkienovy názory nemají naprosto absolutní a všeobecnou platnost, pokud jde o jeho dílo, pak bezpochyby ano.
Iva: Správně, „I will say no more.“ Já taky ne, rozhodně pokud jde o Pána Prstenů, protože už také nehodlám na toto téma reagovat.
Ale k jedné věci se vyjádřím – minule jsem to nechal být, ale už toho mám dost. Můžeš mi říci, co je na větě „Chcete něco dodat?“ tak úděsného? Je to řečnická otázka, jaké se v textu běžně vyskytují, věta téměř holá, o dvou slovesech a jednom zájmenu… Nevím, co si představuješ – zkus si to třeba vyslovit různým tónem. Možná tam měly být smajlíky, ale je zbytečné to ex post řešit.
Jenom, jestli tak úzkostlivě lpíš na dodržování určité hranice slušnosti a taktu, tak se tím řiď. Nechápu, kdo ti dal právo mě hodnotit? Na to se známe příliš povrchně z pár řádek na netu… Hodnotit někoho – jaký byl, jaký je teď, jestli se změnil, k horšímu nebo k lepšímu – to si nedovolím ani já, arogantní demagog :-( A že si samozřejmě o každém nějaký názor utvořím…
Bez obav, že bych se hněval, a líto ti to taky být nemusí.
Boromira: U konce s dechem? Ani náhodou, ani jsem se nezadýchal.

Gandalfina, přidáno 25.11. 2004 19:03:09
Iva: No a co? Já mám zas mezery v tvých oblíbencách. Ale už jsem si zamluvila lekci na víkend. Jestli mi tedy nepřijde něco do cesty, co by mne zavedlo jinam...
Iva, přidáno 25.11. 2004 17:08:44
Gandalfina: hluboce se kaju a silně červenám, už je to nějaká doba, co jsem se v "tšídě" s chutí rochnila a jak teď utápím rodinné jmění v Prattchetovi, tak jsem se holt drobátko netrefila :-))
gandalfina, přidáno 25.11. 2004 16:25:46
Iva: Jen Kaplanka. Ale budu hledět doplnit
Iva, přidáno 25.11. 2004 15:46:05
Gandalfina: nejseš náhodou Prattchetovina ;-), :-))
Boromira: koukám, že některý chlapi jsou všichni lautr to samý :-)))

gandalfina, přidáno 25.11. 2004 14:11:45
Boromira: nejen
boromira, přidáno 25.11. 2004 14:10:08
gandalfina: chlap? Připomíná mí mého muže, když je u konce s dechem!
gandalfina, přidáno 25.11. 2004 14:07:22
Iva: :-))no samorosůmně, naflasták! :-))
(že se najde, kdo ocení - aby zase nedošlo k nedorozuměním) :-))

Iva, přidáno 25.11. 2004 13:22:55
Watcher: jenom poslední upřesnění: vyjadřovala jsem svůj názor, nejsem si vědoma, že bych někoho poplácávala po zádech. Moje noticka "správně" adresovaná Boromiře a Gandalfině se týkala jejich víceméně ironicky žertovných reakcí na můj vstup, o nic víc nešlo. Dál připouštím, že bych měla příště konzultovat slovník cizích slov, protože výraz "teze" nebyl zrovna nejpřesnějším vyjádřením. A scény si obvykle nechávám na doma;-)), i když je pravda, že určité roztrpčení v mé reakci bylo a je pořád. Nezlob se, ale jednu věc Ti musím napsat a doufám, že to aspoň přečteš. V poslední době jsem na tohle fórum chodila z časových důvodů spíš sporadicky, o to víc mě překvapily Tvé reakce. Kam se poděl ten vtipně argumentující Watcher, k jehož názorům jsem, až na drobné výjimky, neměla co dodat? Promiň, ale třeba tvrzení, že Boromir měl proti přesile šanci, je nesmysl, jeden proti stu a vytře s nima - to byl Jean Marais, a dál nikdo:-), kromě toho meč proti luku moc šancí nemá, to pochopím i já jako ženská. Jde o kravinu, ale v Tvém podání ne. Povyšuješ místy argumentaci na demagogii, Tvé slovo má razanci přinejmenším návrhu zákona a Tvůj přístup k ostatním? Až mi zatrnulo, když jsi zakončil svůj předposlední příspěvek :"Chcete něco dodat?" a teď dokonce tvrdíš, že Tě názor ostatních NEZAJÍMÁ?! Pokud někým opovrhuješ, jak můžeš vůbec diskutovat? Jakpak to bylo? Nikdo nedohlédne do všech konců....!!
Nevím, jak se to stalo, ale je z Tebe chvílema pěkně arogantní demagog - to nebývalo, a je zbytečný, aby ses kvůli tomu na mě hněval, ale napsat jsem to musela. Ne, nezříkám se debat na tomhle fóru, ale myslím si, že Tobě jsem už k probíranýmu tématu řekla všechno. Je mi líto, je mi to opravdu líto. "I will say no more".
Gandalfina: :-))). Já věděla, že se najde někdo, kdo konečně ocení mé kvality :-)))).

gandalfina, přidáno 25.11. 2004 12:44:04
Watcher: :-))))))))))))))))))))))))))
1/Na to, že jsi nechtěl nikoho o ničem přesvědčit, ses teda docela snažil :-)))
2/ Tvoje výroky, ač to odmítáš, jsou přece jen na stejné úrovni jako moje = z objektivních faktů vyvozuješ zcela subjektivní závěry
3/ To, že někdo spáchá sebekvalitnější dílo, (Tolkien) neznamená, že jeho názory mají naprosto absolutní a všeobecnou platnost
4/ Co se týče kolektivního hysterického záchvatu - No :-))))
Dojal jsi mne, že jsi zůstal chlap
:-)))))))))))

Watcher, přidáno 25.11. 2004 12:18:57
Stařenka Oggová: „i kdyby si Prsten chtěl ponechat“ bylo nepřesné vyjádření – ano, v hoře Osudu už se Frodo rozhodl si Prsten ponechat. Nesouhlasím však, že by se z něj stal Temný pán nebo Temný pánešek. Je 8 dobrých důvodů, proč by se jím nestal :-)
Co by se asi tak stalo, kdyby nezasáhl Glum? Nezapomínej, že nazgúlové se rychleji než bouře řítili na jih k hoře Osudu :-) Podle mě by Froda i Sama zabili a zmocnili se Prstenu, který by se tak vrátil k Sauronovi.
Emeldir: O elfech toho moc nevím, ale jestliže Valar nemohou nikomu dát nesmrtelnost, je to celkem logické. Ale stejně nevěřím, že Frodo ve Valinoru zemře. V tomhle souhlasím s Dagis, jejíž teorie se mi zdá nejkrásnější a dobře koresponduje jak s filmem, tak s knihou.
Podle ní Frodo přejde hranici mezi oběmy světy během plavby přes moře. K definitivnímu přechodu mimo tento svět nejspíše dojde, když Frodo „ucítí ve vzduchu sladkou vůni a uslyší zpěv ze vzdáleného břehu“. Tehdy spatří, že „deštivá clona tohoto světa se shrnuje a proměňuje se ve stříbrné sklo“. A uvidí onen daleký zelený kraj v rychlém rozbřesku…
S tím je v dokonalém souladu filmová scéna Šedé přístavy, která je jednou z nejlepších v celé trilogii.

Watcher, přidáno 25.11. 2004 12:15:17
Fajn. Nechal jsem si určitý čas na rozmyšlenou, jestli mám vůbec ještě něco napsat, ale měl jsem ještě poznámečku pro stařenku Oggovou a pro Emeldir, pokud se sem ještě někdy podívá, takže to shrnu.
Iva, Boromira, Gandalfína: Do debaty jsem se pouštěl ne proto, abych vás o něčem přesvědčil, protože je mi celkem jedno, co si myslíte. Upřímně řečeno jsem chtěl zacpat ústa Gandalfíně, aby přestala na těchto stránkách škodit Pánu Prstenů, aby byla nucena přiznat, že svá tvrzení nemá ničím podložená.
Za druhé jsem chtěl podpořit Hipi, jejíž názory jsem poznal už dřív a vím, že mají faktický podklad, že to Hipi má skvěle utříděné a je výborný znalec PP.
Když jsem zjistil, že Gandalfína je zcela neprůstřelná, přestal jsem na její příspěvky reagovat, což jste ani nezaznamenaly. Takže nevím, kdo omílal stále dokola totéž.
Gandalfíno, k tvé poznámce, že tvoje výroky „jsou na stejné úrovni jako moje a J.R.R. Tolkiena“ jenom tolik:
Na stejné úrovni jako moje jistě budou, až je budeš mít také podložené, což nemáš.
A na stejné úrovni jako Tolkienovy budou, až budeš mít za sebou stejně kvalitního Pána Prstenů jako on.
A pokud jde o Arwen, odpovídal jsem Boromiře, a ne tobě, takže prosím neopravuj. Boromira psala o Arwen 18.11. a 22.11. Přestal jsem ti odpovídat, protože jsem zjistil, že čím větší nesmysly píšeš, tím více Boromira a Iva volají Bravo a poplácávají tě po zádech.
Jen jsem si pak ještě dovolil uveřejnit svůj názor na Boromira, první a poslední, ale to už zřejmě bylo příliš. Rozhodně nechápu váš kolektivní hysterický záchvat, když, jak Iva uznala, diskuse probíhala ve slušné rovině. Není třeba předvádět scénky, jak prcháš, Ivo, odcházím já a celkem rád. Též nechápu, proč tě popuzuje, že některé mé názory ti připomínají teze. Jestliže teze je „myšlenka, z níž se vychází“ nebo „stručné vyjádření tvrzení, takového, jehož pravdivost se hájí“, pak opravdu nevím, co tě rozčiluje.

boromira, přidáno 24.11. 2004 15:38:48
Iva: moje slovo! :-))))))
gandalfina, přidáno 24.11. 2004 14:43:12
Iva: spráffně, ani píďu! Seš můž!
Iva, přidáno 24.11. 2004 12:09:51
Watcher: nechci nic dodat, jenom si ze svýho názoru neustoupím ani o píďu, včetně přesvědčení o šancích Boromira a Froda, který je holt opačný, než Tvoje. Jednoduše s Tebou nesouhlasím a tím to považuju za v pohodě vyřízený :-)). Navíc diskuze nabrala směr, kterej se mi nelíbí, i když se odehrává ve slušný rovině. Taky začínám mít dojem, že některé názory předkládáš spíš jako teze a dotaz "Chcete něco dodat?" by otrávil a vyprovokoval i mne, a že jsme spolu jinak spíš souhlasili, pokud vím. I kdybys měl stokrát pravdu, způsob, jakým se to pořád omílá, mne osobně znechucuje natolik, že radši beru dráhu na jiný fóra. Mějte se všichni krásně a "boromirky" zvlášť ;-)).
boromira, přidáno 24.11. 2004 8:31:32
Watcher: moudřejší ustoupí. A klidně to ber jako zbabělý útěk, je mi to jedno.
boromira, přidáno 24.11. 2004 8:27:58
Hipi: problém je v tom, že kdykoliv vyslovím názor, který se vám nelíbí, dostane se mi odpovědi, že tomu vůbec, ale vůbec nerozumím, jinými slovy, že se nemám plést do diskuse zasvěcených. Nikdy jsem se nestavěla do pozice vševědoucí, jen jsem vyslovila svůj názor. A ten sklidil jen urážky a posměch. Herecké výkony jsi zmínila ty v předchozím příspěvku, ale budiž, příště už nebudu číst, co mi nepřísluší. A s těmi argumenty. Upřímně řečeno, netuším, co vlastně chceš ode mne slyšet, kromě toho, že Frodo je dokonalý a největší hrdina. Cokoliv řeknu, bude shozeno slovy, že tomu nerozumím. Takže promiň, v téhle diskusi už nebudu pokračovat, aniž bych ti měla něco za zlé. Z dosavadního průběhu je evidentní, že k ničemu nevede, takže nevidím důvod v ní pokračovat. Rozhodně bych se nechtěla nechat strhnout k pavlačové hádce o tom, zda je Frodo lepší než Boromir. Ponechme si každá svého hrdinu, mějme o něm svůj názor a skončeme to.
Gandalfina, přidáno 23.11. 2004 21:59:59
Hipi: Tvá radost je mou radostí :-)) v podstatě to ze mne vytrysklo zcela živelně. Nejvíc a nejdýl zabrat mi dal tvůj Krteček, nad tím jsem přemýšlela dobrých pět minut.
Watcher: O Arwen jsem psala já, ne Boromira. A to v této souvislosti (16.11.) (Frodo) „jel si užívat … věčné blaženosti. (k tomu teď dodávám - viz: Brzy uvidíš všechen svůj strach pomíjet, … Neříkej „Už jsme na konci.“ Bílé břehy tě volají, ty a já se znovu sejdeme. Lodě připluly a odvezou tě domů.) Na rozdíl od Arwen, která se své nesmrtelnosti zřekla…“ Chtěla jsem tím říci, že někdy není oběť odejít, pokud je to do blaženosti. V této konkrétní chvíli už je po všem a už nejde o záchranu nebo prospěch jednotlivce či celku, ale o to, co Frodo svou volbou ztrácí nebo naopak získává. Tvrdím i nadále, že Frodo víc získává než ztrácí. Jak se kráásně usmívá, když odplouvá! Nechtěj mi namluvit, že jen proto, aby jeho přátelé přestali plakat.

Watcher, přidáno 23.11. 2004 20:49:47
Lituji toho. Zaplatil jsem. ... Sbohem, Aragorne. Jdi do Minas Tirith a zachraň můj národ! Já selhal." Navíc, Boromir netušil, že zemře, nekráčel tak jistě smrti vstříc jako Frodo. Netušil to o nic víc než kterýkoliv jiný statečný válečník, který může doufat, že se ubrání. Smrt přišla rychle a nečekaně.
Frodo naopak neměl naději, že by se mohl silou ubránit někomu jinému než hobitovi, nebyl silný a statečný válečník. Přesto šel dál a hleděl do tváře smrti téměř sedm měsíců.
Chcete něco dodat?

Watcher, přidáno 23.11. 2004 20:47:35
To all (Iva 22.11): Taky neodolám a ještě s tím chaosem trochu zamíchám. Pokud někdo tvrdíte, že Boromir je vaše nejoblíbenější postava, nelze namítnout vůbec nic. Pokud řeknete, že je to nejlepší postava, je to opět váš osobní dojem a nemůžu nic říct. Když však začnete rozebírat, že je stejný hrdina jako Frodo, že jsou si málem rovni, tak to prrr, milánkové. A to bychom se na to podívali :)
Iva: Jejich hrdinství a oběť není vůbec porovnatelné, a to přesto, že mám Boromira rád jako postavu a herecký projev S. Beana nemá chybu.
Máš pravdu v tom, že pokud někdo obětuje vlastní život, tak už nemůže dát víc. To ano, ale to je v tomto případě vedlejší. Frodo je hrdinou už od okamžiku, kdy přijme úkol od Gandalfa ve Dnu pytle a rozhodne se zachránit Kraj a celou Středozem, jestli to dokáže. Přijme to dobrovolně, nemá žádnou zodpovědnost za Kraj. A už velmi brzo si uvědomí, že asi bude muset zahynout, že není cesty zpět. Přesto jde dál, necouvne, a trpí stále víc pod svým břemenem, Prstenem, který znamená "břímě tělu a muka mysli". Jeho utrpení roste, jak se blíží k Mordoru. Své poslání splní, zraněn, ale přece jen splní úkol, který byl nad síly všech.
Ne tak Boromir – nemá žádný mimořádný cíl, šlechetný úmysl, kromě pochopitelného přání ubránit Minas Tirith. Koneckonců je to jeho povinnost, jako staršího syna gondorského správce. Boromir nenese žádný Prsten, který by mu způsoboval muka. Přesto selže velice rychle, přestože se Prstenu ani nedotkl. Pokusí se zmocnit se Prstenu a má to fatální důsledky. Když si uvědomí své provinění, pokouší se ho napravit alespoň tak, že chrání hobity před zajetím. Též si ale myslím, že by jim běžel na pomoc v každém případě – na tom ale opět nezáleží. Bojuje statečně, ale přesto padne. Jeho smrt ničemu neprospěje, nezachránil hobity a Aragorn nyní musí sám spěchat do Minas Tirith bránit město. Boromir si to vše uvědomuje v krásném dialogu s Aragornem: "Pokoušel jsem se vzít Frodovi Prsten. Lituji toho. Zaplatil jsem. ... Sbohem, Aragorne. Jdi do Minas Tirith a zachraň můj národ! Já

Watcher, přidáno 23.11. 2004 20:37:55
Boromira (k 22.11.): Myslím, že jsme si kvit a nemáš se proč urážet: Co ta „logika jak noha“? Co „všeobecné kecání“? Jestliže ovšem se mnou dál diskutovat nehodláš, jakáž pomoc…
Jen ještě k té Arwen – jestliže nerozumíš, co chci sdělit, máš se zeptat. Překroutila jsi to jak hadr. Takže stručně – naše „logika jak noha“: Elfové nepocházejí ze Středozemě, mohou zde dočasně žít, ale kdykoliv se mohou vrátit za moře na ztracený ostrov Valinor. Neumírají. Když elfy „unaví nebo omrzí život ve Středozemi, mohou odejít za moře“, kde je jejich skutečný domov. Čili Elrond jen posílá svoji dceru žít pro změnu za mořem. Není to pro ni smrt. Je to způsob života elfů.
Ovšem hobiti jsou svázáni se Středozemí, jsou to smrtelníci a nemohou žít jinde. Jestliže Frodo dostal privilegium žít za mořem, nezemřel ve Středozemi, ale pro ni je stejně mrtev – nemůže se vrátit, nikdo nemůže za ním, nikoho ve Středozemi už nikdy neuvidí. Musí opustit milovanou zem.
Navíc, jestli máš dojem, že se jedná o nějaké fantasmagorie moje a Dagis, doporučuji přeložit si text písně Into The West, kterou prý otextovaly scénáristky. Zjistila bys, že P. Jackson si to patrně představoval ještě mnohem drsnější než my – já aspoň si představuji, že F žil v klidu za mořem. V písni se však kromě jiného zpívá: „… Teď spi a sni o těch, kdo přišli před tebou. Volají ze vzdáleného břehu... Proč pláčeš, nač ty slzy na tvé tváři?... V mé náruči budeš jen spát… Přijely šedé lodě, aby tě odvezly na západ… Všechno se promění ve stříbrné sklo... šedé lodě odplouvají na západ...“
Jak by sis vysvětlila tohle?
A ještě k Arwen – její oběť byla její soukromou obětí pro Aragorna, pro ostatní bytosti ve Středozemi neměla nejmenší význam. Pokud by Frodo selhal, mohla by si dokonce svoji oběť strčit za klobouk, protože Aragorn by nevyhnutelně padl a ona by musela uprchnout ze Středozemě. Zkrátka, nebýt Froda, neměla by ten svůj smrtelný život s kým žít – proto také vděčně Frodovi věnuje bílý drahokam… To jen tak na okraj.


Hipi, přidáno 23.11. 2004 18:43:22
Boromira:
Takže popořádku:Tvůj názor na film znám a respektuju, a co? V čem je problém?
:-)
Za druhé, já moc dobře vím, že jsi nikdy nekritizovala výkon páně Woodův, ale já taky NIKDY v téhle debatě netvrdila, že jsi ho kritizovala.
Kde jsi to vzala? Herectví EW kritizovala Gandalfina, ne ty.
Podsouváš mi ale něco, co jsem nikdy neřekla.Za třetí: myslela jsem konkrétní argumenty pro mě, nikoliv ty určené Watcherovi. Kde jsou? Můžeš nějaký uvést? Zajímalo by mě to,opravdu.
Za čtvrté: Ale padlo, alespoň z mé strany.Napsala jsem,že mě nezajímá, co dělá PJ z postavy Froda, a tím jsem myslela filmové scény, neboli scénář filmu. Uznávám, že to asi nebylo moc jednoznačné, ale myslela jsem si, že se to z toho dá vyvodit. Kdyžtak se omlouvám.
Za páté,-nemohla bys to zkonkretizovat?
Jestli něco překrucuju, pak promiň, ale mám dojem, že to děláš i ty. Nechápej mě zle-třeba není vina ani na jedné straně. možná jsme se akorát nepochopily.

Hipi, přidáno 23.11. 2004 18:24:56
Gandalfina:
(21.11.) No výborně, to je přesně ONO!!!
Konečně jsi na to přišla, tak přesně jsem to chtěla! Bez výhrady souhlasím!
:-D)))
Ne, a teď vážně-žerty stranou:
Dostala jsi mě.Totálně!!! Nalehla jsem na klávesnici smíchy :-D
Co dodat?...
Obdivuju tvůj smysl pro humor.
Jak dlouho jsi to, prosím tě, vymýšlela?! Je to totiž naprosto úžasný.
:-D)))

Iva, přidáno 23.11. 2004 17:05:18
Boromira, Gandalfina: správně:-))).
boromira, přidáno 23.11. 2004 15:48:20
Iva: a podezření se vyplnilo:-)))))
gandalfina, přidáno 23.11. 2004 15:39:34
Emeldir: No vida, a já myslela, že můžou. :-)) No, co se dá dělat...
Iva: Dyť ty nám vnášíš do chaosu řád!!! Máš pravdu, obě postavy jsou nezastupitelný, jenom hrají různé role v tom samým příběhu. Každý si může vybrat, která se mu líbí víc, ale potřeba jsou obě.
Ale stejně si o nich myslím svý :-D

Iva, přidáno 23.11. 2004 15:27:04
Boromira: dík:-). Ne, že bych neměla podezření, že spolu nejspíš budeme souhlasit:-)).
Emeldir: přesné a výstižné, hezky řečeno.

boromira, přidáno 23.11. 2004 15:13:14
Emeldir: díky za vysvětlení, tohle jsem si nějak nikdy neuměla představit. Zatím jsem to brala tak, že je to prodloužení života, bez starosti a žalu a ostatních věcí, které stíhají člověka v realitě :-))
Emeldir, přidáno 23.11. 2004 11:00:24
Nechci se moc míchat do Vaší vášnivé debaty, ale jen řict svůj skromný názor.
Ad Frodova smrt: Valar nemohou nikomu darovat nesmrtelnost, takže Frodo stejně nakonec zemře ať je v Kraji nebo ve Valinoru. Jediná výhoda jeho odchodu je ta, že konec života prožije v klidu a blaženosti.
To je vše přátelé, Eru s vámi.

gandalfina, přidáno 23.11. 2004 10:46:42
Pokrač.:
Ty svůj názor na mne prezentuješ velice upřímně a spontánně. A to já, na rozdíl od Froda, vskutku existuji. :-)))) A nevím, že bych se kdy proti tvým invektivám ohradila. Je to tvůj názor. Možná dle tebe logický. Máš na něj právo. Nijak mne neohrožuje. Ulev si.

gandalfina, přidáno 23.11. 2004 10:44:24
Watcher: Moje „Myslí si to Gandalfina“ je argument na téže úrovni jako tvé „myslí si to Watcher a/nebo Tolkien“, jen jsem se odvážila nanést, proč nahlížím věci jinak než ty a Tolkien.
Tvé argumenty jsou jistě pádné. Ale… za prvé jen dokazují, že každý z přítomných by si ukousl větší sousto atd., jenže oni to na rozdíl od Froda věděli a rozhodli se velice zodpovědně neriskovat vlastní selhání. Za druhé však - to, že Bilbo se po tak dlouhé době dokázal prstenu vzdát, byť s pomocí…, paradoxně dokazuje, že tvrzení neplatí tak absolutně. Za třetí - Boromira prsten ovládl i „pouhou svou přítomnsotí“, ale na Sama neměl vůbec žádný vliv. Z toho mi vyplývá - Kdo má ambice a byť skrytě touží po moci nebo po vyniknutí nebo po čemkoliv, čím by mohl „nakrmit“ svou osobnost, třebas i tím, že by se rozhodl přinést oběť, nemá šanci. Jen ten, kdo je prost všech lidských ambicí, by mohl. Např. Samovým jediným přáním bylo sloužit, nepřipouštěl si ani, že se obětuje.
Ano, připouštím, že je možné, že v srdci Sauronovy říše byly všechny ostatní MOCI potlačeny. Ale tam, kde není přítomna žádná moc, ani touha po ní, není, co by mohlo být potlačeno.
Myslím, že se obecně hledalo v nepravých vodách.
Gimliho výrok není pro mě jen prázdné slovo typu „my to dokážeme“. Vědomě je ochoten jít na jistou smrt s malou vyhlídkou, že to jemu prospěje. Ale šel. Stálo mu to za to, obětovat vlastní život. Ne pro sebe, ale pro druhé. A je fuk jestli je to výrok knižní nebo filmový.
Co se týče tvých nefilmových vývodů, potvrzuješ ovšem, že mé provinění vskutku spočívá v tom, že mám jiný názor nebo úhel pohledu, z něhož se tak odpuzujícím (= nikoliv obdivným) způsobem vyjadřuji o díle a postavách, které návštěvníci těchto stránek obdivují - a to aniž bych to jakkoli odůvodnila, kromě toho, že si to myslí nejjasnější Gandalfína. Upíráš snad těm, kteří neobdivují vaše oblíbence, včetně mně, právo na vlastní názor? Nebo právo tento názor vyslovit? Nebo snad vyslovit ho na těchto stránkách? Mohu svými názory Frodovi v tvých očích nějak ublížit?
Ty

stařenka Oggová, přidáno 23.11. 2004 9:05:01
Watcher: Misionáři, to jsi vůči Gandalfině přehnal. :o((((
"Z Froda by se nikdy nestal Temný pán, i kdyby si Prsten chtěl nechat"... co to má znamenat? Frodo si prsten CHTĚL nechat a pak by se z něj stal někdo hodně Temný, možná ne pán, ale Temný pánešek. :o(

Watcher, přidáno 22.11. 2004 20:59:15
Tak nevím, kolik řádků nebo znaků to načítá, nicméně tady je závěr:
Frodo – „… I Glum má možná ještě něco vykonat. Nebýt jeho, Same, nebyl bych mohl Prsten zničit. Poslání by bylo zmařeno na samém hořkém konci…“
Chápu, že tyto argumenty pro tebe neznamenají vůbec nic, protože ani to, co napsal Tolkien, pro tebe není argument – to je pak těžká práce...

P.S. Usoudil jsem logicky, nikoliv povrchně, že je tvým oblíbencem Gandalf – podle tvého nicku, protože tě neznám (naštěstí). Že je tvoje téměř nejoblíbenější postava Gimli, to vysvětluje mnohé :-) Éowyn je mi též velmi sympatická – ovšem, ona řekla, že se nebojí smrti a dokázala to. Samozřejmě, výrok Éowyn napsal sám Tolkien a je to znát.
Výrok Gimliho pak není Tolkien ani náhodou, jedná se o nejdebilnější hlášku ROTK, možná celé trilogie. Patrně dílo scénáristek - přesně v duchu amerických akčních filmů: „Dokázal jsi to! Ne, ty jsi to dokázal! Dokážeme to! Tak na co čekáme!“ Nabubřelá a zcela prázdná hláška. Gimli má v ROTK asi dvě dobré scény, ale jinak si počíná jako arogantní hlupák, bohužel… Stejně tak dementně je umístěna jeho hláška při vylodění z korzárských lodí – nejenže tímto záběrem je přerván střih na Éowyn a Nazgúla, ještě tam Gimli takhle krafá – „Je jich tady dost pro oba. Ať zvítězí ten nejlepší trpaslík!“ (tahle hláška je totiž odjinud, kam se celkem hodí). Dagis litovala, že ho Mrtví neposlechli – měli prý říct: „Jo? Ale že jste to neřekli hned, že to zvládnete sami? Tak to my jdem… čau!“ A měli tam ta tři jelita nechat… a vůbec nejlíp samotného trpaslíka.
Tvé provinění nespočívá v tom, že máš jiný názor nebo úhel pohledu, ale že se tak odpuzujícím způsobem vyjadřuješ o díle a postavách, které návštěvníci těchto stránek obdivují - a to aniž bys to jakkoli odůvodnila, kromě toho, že si to myslí nejjasnější Gandalfína.

Watcher, přidáno 22.11. 2004 20:52:22
Gandalfina: Sice to po tvých posledních příspěvcích pokládám už za zcela zbytečné, ale přece jen dodržím slovo. Jak jsem se obával, tvůj argument je „myslí si to Gandalfina“ – to pak ovšem každá diskuse ztrácí smysl. Tvoje argumentace je „Šel tam, měl to tam hodit – nehodil, tak je jasné, že si ukousl větší sousto než zvládl“ – skvělé, gratuluji. Mimochodem, ještě z jednoho bludu tě vyvedu, nevím, proč jsem takový misionář - ale vidím prosťáčka a nedá mi to... Z Froda by se nikdy nestal Temný pán, i kdyby si Prsten chtěl nechat, to je překvápko, co? A vůbec nezáleželo na něm, zda bude nebo nebude Temný pán.
Teď moje argumenty, které dokazují, že by selhal každý, tudíž že Frodo vědomě a statečně přijal nesplnitelný úkol, nerad, ale protože to byla jediná cesta pro záchranu všech:
„Prsten je tak mocný, že by nakonec ovládl kteréhokoli smrtelníka, v jehož vlastnictví by se octl. Zmocnil by se ho…“
„…Dříve nebo později… ale ani síla ani dobré úmysly nevydrží – dříve nebo později ho Temná moc pohltí.“
„Prsten moci se o sebe stará sám…. Jeho držitel ho NIKDY neopustí… Přinejlepším si pohrává s myšlenkou, že péči přenechá někomu jinému – a to ještě jen v prvním období, když se Prsten teprve ujímá moci…. Jediný Bilbo to skutečně udělal. A potřeboval k tomu veškerou mou pomoc. A ani pak by jej byl jen tak nezahodil…“
Gandalf – „Prsten by nade mnou získal moc ještě větší a ještě smrtonosnější…. Neodvažuji se jej přijmout, dokonce ani chovat jej v bezpečí a nepoužívat jej. Přání vládnout jím by přemohlo mou sílu…“
Elrond – „Síla Prstenu je příliš velká, aby ji mohl vůlí ovládnout jiný než ten, kdo už má sám velikou moc… Kdyby kdokoli z Moudrých tímto Prstenem svrhl Pána Prstenů…. Dosadil by sám sebe…. A zjevil by se nový Temný pán. … Vzít Prsten, abych jej ukryl, se bojím. Vzít Prsten, abych jím vládl, nechci.“
Sam – „… Ve své veliké tísni vytáhl opět lahvičku od Galadriel, ale … byla bledá a chladná a… nevrhala žádné světlo. Došel do srdce Sauronovy říše a …. zde byly VŠECHNY ostatní moci potlačeny.“
Frodo – „…

boromira, přidáno 22.11. 2004 14:23:08
Ještě jednou Iva: kámoš mi přepsal nick, takže opakuji, co jsem psala pod jeho jménem. Neměním ani čárku:-))
Kiedis, přidáno 22.11. 2004 14:21:00
Iva: děkuju, k tvým argumentům a závěrům není co dodat. Přesně tak to cítím a vidím, jen dodávám, že ten Boromir je pro mě přece jen víc nej:-))
Iva, přidáno 22.11. 2004 14:09:10
Krůtí brko, taky se mi nevešlo všechno:-(.
...netřeba komentovat a přiznávám bez mučení, že má nemalý podíl na tom, že pro mě osobně je postavou č. 1 právě Boromir ;-)). Dvě různé postavy, dva různý charaktery a osudy. Boromirova postava je dost reálná, včetně jeho konce. Jsem ochotna věřit, že by se mohlo něco podobnýho stát ve skutečnosti a jako ženská si dovedu představit i konkrétní situaci, kdy by v ohrožení byl někdo mně blízký. Je dobrý vědět, že existuje možnost, přežít díky někomu takovýmu. Jestli je postava Boromira a jeho konkrétní oběti potřeba k přežití danýho okamžiku, pak postava Froda, jako ideálu, mu dává smysl, pocit, že stálo za to přežít.
Toť můj čistě amatérský závěr: obě postavy jsou nezastupitelný, jenom hrají různé role v tom samým příběhu. Každý si může vybrat, která se mu líbí víc, ale potřeba jsou obě ;-))).

stařenka Oggová, přidáno 22.11. 2004 13:55:08
Gandalfina: HA!!! Teď ses vybarvila, záškodníku :-D))))). Ovšem interpretace Krtečka nemá chybu.
Kiedis: No jo, ale jak poznáme, kdo je chytřejší? Asi bychom se měli (všichni) rozdělit podle smyslu pro humor... "S" by byl srandista a "Z" potom zlostiprd. Já budu Z!

Iva, přidáno 22.11. 2004 13:55:05
Neodolám a připojím se k všeobecnému chaosu :-)). Podle mě se tady začalo porovnávat neporovnatelný a rozjelo se to do neubrzditelnejch otáček. Schválně, co řeknete na tuhle srovnávací úvahu,a pro začátek zapomeňme na chvíli slovo hrdina, říkejme jenom postava.
Frodo je postava, která, handicapovaná předem(alespoň fyzicky, ale i jinak - kdo by bral vážně takovýho skrčka:-)), dospěje v určitým okamžiku k rozhodnutí, o kterým je přesvědčen, že je správný, ale až po nějaký době začne tušit, že ho může, a posléze nejspíš opravdu bude, stát život. Přesto pokračuje dál. Pomiňme teď jistou předurčenost a osudovost, stejně jako Samovu pomoc a podporu, bez které by se neobešel. Zapomeňme na chvíli i na ten "detail", že se nechtěl ve finále prstenu zbavit (a kdo by chtěl, preciouss? ;-)). Zůstaňme jenom obecně u postavy tohoto druhu. Je to někdo, kdo se obětuje pro všechny, i když je mu jasný, že to nejspíš nepřežije, přesto pokračuje v cestě a snaží se, přes všechny nesnáze a sílící vliv prstenu. Ve filmu ztvárnil Froda mladý talentovaný herec, a přinejmenším jeho výkon na Hoře osudu je hoden obdivu.
A teď ten druhý - Boromir. Úmyslně jsem ho uvedla v tomto pořadí. Nesouhlasím s názorem, že svou smrtí vykoupil svoje předchozí pochybení. Podle mě byl Boromir, pokud nebyl zrovna "pod vlivem" :-), jinak odvážný a statečný muž, který by se tak zachoval stejně, kdykoli. A už vůbec bych nebrala tvrzení, že on se obětoval pro dva, a Frodo pro zbytek světa. Pokud obětuju vlastní život, pak už nemohu dát víc a houby záleží na tom, jestli tak činím kvůli dvěma hobitům, kteří neuměli včas zdrhnout, nebo mám v úmyslu zachránit Středozem. Navíc Frodo měl do poslední chvíle šanci přežít, i když ji nemusel vidět, ale Boromir viděl svou smrt doslova před sebou, a taky neutekl. Že ve finále selhali oba, je z tohohle hlediska podružný. Jak už jsem psala na Obsazení, přijde mi Boromir jako jedinej "normální" v té záplavě ušlechtilosti, taky je to člověk se všemi lidskými projevy. Herecký koncert a charisma Seana Beana netřeba komentova

Kiedis, přidáno 22.11. 2004 13:00:43
Víte co? Udejte si strany (třeba Frodovci budou za svůj nick psát A a ti méně chytřejší B) a hezky se tu pomlaťte jako vám to předkládá Tolkien. Hipi bude Sam, Watcher Frodo (nebo si to prohoďte) a uvidíme. Já se hlásím k Anti-Frodovcům!
boromira, přidáno 22.11. 2004 8:18:19
Watcher: k poznámce o Arwen, mě přivedly právě ty vámi prezentované, údajně logické závěry. Jestliže se pro vás Frodův odchod za moře rovná smrti, pak na mou duši nechápu, proč se Elrond tak vehementně snaží dostat tam Arwen, a proč tam teda všichni elfové odcházejí. A promiň, s dalšími argumenty se taky nehodlám namáhat. Všeobecně kecat umím taky, ale neshledávám k tomu důvod. Když navíc tak zřetelně dáváš najevo, jak ti za rozumnou a věcnou diskusi nestojíme. S člověkem, který mě považuje za pitomce jenom proto, že nesdílím jeho názor, ostatně ani diskutovat nehodlám.
boromira, přidáno 22.11. 2004 8:13:41
HIpi: nevzpomínám si, že bych to byla já, kdo zavrhla film, naopak, od začátku přiznávám, že mě zajímá. To za prvé. Za druhé, vůbec jsem nekritizovala výkon páně Woodův, a ty to dobře víš, jen jsem si dovolila podotknout, že pro mě Frodo není ten nejhlavnější hrdina. Za třetí: argumentů zcela konkrétních jsem vznesla několik, že je za takové nebereš, tvoje věc. Za čtvrté: o scénáři nepadlo ani slovo, tak se s ním neoháněj. A za páté, klidně plač, ono to taky k ničemu jinému není. Ujasni si situaci a přestaň překrucovat skutečnosti zcela zjevné a podložené.
Gandalfina, přidáno 21.11. 2004 21:07:37
Hipi - tak ať máš radost:
Gandalf je namyšlenej dementní senila, Aragron zbabělec, který se skrývá přes osmdesát let v Roklince a na trůn se odváží až když ho někdo jiný zbaví Saurona, Boromir je ambiciózní macho, který navíc ani nemá odvahu poslat tatíčka do háje. Pip a Směch vypadají jak teplí Petshop boys, blahé paměti, Legolas není nic než adrenalinový manekýn a Gimli ochlasta a zloprcek. Opravdu za něco stojí tedy fakt jen Sam, moudrý a silný chlapík z lidu, s ničím se moc nepárá, ani s Glumem, prsten i moc je mu šum a fuk, ten jediný to mohl dokázat. Jenže mu nebylo dopřáno – byl totiž pouhý sluha, zahradník, méně než nikdo.
Zato pan Frodo je ještě víc super než Sámer, hrdinnější než Green Peace, krásnější než Brad Pitt a co se týče kouzla osobnosti, nemůže se mu rovnat ani božský Kája Gott.
A krteček je vlastně příběh začátků Gianni Versaceho.
:-D))))

Hipi, přidáno 20.11. 2004 13:38:32
Watcher:
Na obsazení jsem už dlouho nebyla, pravda..Je to i tím, že chodím taky na jiné stránky než o PP..
Jinak, já F. taky obdivuju, ale je mi ho líto hodně..S Dagis velmi sympatizuju, její hlášky stojí za to-
:-D -myslím, že bych si s ní rozuměla.
:-)
Tvůj příspěvek z 18.11. je senzační a argumenty asi fakt nebudeme potřebovat :-) Možná bysme se měli taky začít vyjadřovat takhle suše ve stylu:
"Frodo byl super, hrdina, navíc krásnej!
A Gandalf(nebo Ararorn, Boromir,.. to je jedno:-) už ne, to byl zakomplexovanej debil! Ukousl si moc velkej krajíc, navíc moc
kouřil!" atd. :-D
Jinak mám pocit, že někteří jedinci tady by myslím překroutili i Krtečka a kalhotky, kdyby se jim to dostalo do ruky. :-)

Hipi, přidáno 20.11. 2004 13:23:02
Boromira:
No ty bys mě rozbrečela, člověče..:-)
že se až moc často odvolávám na film?
:-D
Že to říkáš zrovna ty, která jsi neodpověděla ani na jedinou moji otázku,
nevyvrátila jsi ani jediný můj argument, i kdyby byl, podle tebe, sebeblbější.. :-)
Napřed hezky odpověz, na co se tě ptám, a pak laskavě kritizuj moje "odvolávání se" na film a přístup k němu, případně komentáře Watchera(mimochodem, on opravdu inteligentní argumenty má, na rozdíl od tebe, která jsi dosud nepřednesla ani jeden.)
Navíc, já jsem kritizovala SCÉNÁŘ filmu, který mi opravdu občas nepřipadá zrovna povedený.
Zaprvé scénář a herec.výkony(jestli narážíš na můj uplně poslední příspěvek)jsou 2 zcela odlišné věci, které spolu nijak nesouvisí, a za druhé já to stejně psala Watcherovi, takže ti to nemusí trhat žíly.
Mimochodem,St. Oggové píšeš, že sranda musí být..Co ti tady připadá tak úžasně vtipný?
To, že nevíš, co je to argument?
Nebo to, že ze zásady na nic neodpovídáš? :-)
Jinak, nic proti tobě, mě tahle diskuze taky baví, to víš že jo :-)

Gandalfina: Tvůj názor je zajímavý, oceńuju ho, ale to, co píšeš je poměrně dost diskutabilní.
Mě třeba vždycky připadalo, že náhodou zrovna Frodo trpěl vzmužněle, téměř(až na pár drobných výjimek) si nestěžoval..
Sama za sebe naprosto souhlasím s mamkou v tom že hrdina s lidskými vlastnostmi je jí mnohem bližší než lecjaký "debilní macho":-),jak píše..
Musím přiznat, že tihle "hrdinové" typu Barbar Conan mě silně...(no, ty víš, co.:-)))

gandalfina, přidáno 19.11. 2004 17:27:07
Watcher, už se mi stýskalo, ty holt nezklameš. Tak jo, prokaž. Jsem žádostivá. Že si Frodo ukousl víc, prokázal on sám, když si navlékl miláššška (Jen na mě teď záleží zda budu temný pán:-))) A knihu dal Samovi zřejmě proto, aby ji držel v tajnosti, jissstě, jissstě, o sobě se v ní ani nezmínil (Pán prstenů je přece od Froda!)
Rozbrečet tě nechci, nestalo se mi nic, jen na životě tak zoufale nelpím jako tvůj pověstný každý. Proto je mi mnohem milejší Eowyn se svým "nebojím se bolesti ani smrti, jen klece" a hlavně Gimli pravivší "Cerrrrtainty of death, small chance forrr success, what arrre we waiting forrr?" To je moje téměř nejoblíbenější postava, ne Gandalf, jak jsi velice povrchně usoudil dle mého nicka. Gandalf mi pije krev, ale co nadělám, když je to brácha?
Mé provinění spočívá zřejmě v tom, že se svatokrádežně odvažuji mít na Frodovo hrdinství jiný názor nejen než ty, ale i než Tolkien. Myslím, že jemu by to nevadilo. Byltě vědec a ten ví, že jiný úhel pohledu, potažmo závěr, nemusí být nutně nesprávný.

Watcher, přidáno 19.11. 2004 16:44:12
Tak, už zase - já se na to vykašlu...
Tady je ten kousíček:
Jinak taky můžeme tvrdit, že čtyřletý chlapeček, který se řízl do prstu a nevydá ani hlásku, je hrdina :-)

Watcher, přidáno 19.11. 2004 16:41:02
No tak jo, tak to shrneme…
Boromira: Dobře, neřekla jsi nic urážlivého, to je pravda. Napsal jsem to všeobecně a nebylo to přesné. Příjemně jsi mě překvapila s těmi argumenty, to jsem po vašem vystoupení nečekal (že to poznáte). Samozřejmě, že jsem neuvedl ani jeden, co bych se namáhal? Uvedl jsem jen závěry, ke kterým mě ty argumenty dovedly. Mohu argumenty uvést, bude-li libo… Je jich spousta pod recenzí, mohu něco vydolovat, ale nezdá se mi, že by byl zájem.
Nevím, jak to myslíš s Arwen, tomu nerozumím?
No, a samozřejmě si nemyslím, že jsem neomylný :-) Klidně se nechám poučit – ale musí mě takový výklad uspokojit, odpovídat faktům a logice, jinak si nechám svůj…
Gandalfina: Jsem rád, že jsem tě tak pobavil… a žasnu, že jsi si též všimla, že neuvádím žádné argumenty (pokud neopisuješ od Boromiry, ale fuj – nebudu tě podezřívat).
Frodo popisoval válku o Prsten, ne své hrdinství, a knihu předal pouze Samovi a těsně před svým odjezdem – to je ale namyšlenost, co?
Že by selhal každý, lze prokázat – chceš? Já jen, aby elaborát nebyl tak dlouhý, že by se mi zase kus nenakopíroval :-)
Jak chceš prokázat, že si Frodo ukousl větší sousto? To jsme zvědaví, jisstě, to jsme zvědaví…
No, a já neuvádím jen to, co je výslovně řečeno – ke svým závěrům docházím dedukcí z uvedených faktů (nejen v knize, ale i z všeobecně známých faktů). Nicméně, pokud je ten závěr v rozporu byť jen s jediným faktem uvedeným v knize, pak ten závěr asi nebude správný. A to jsou všechny tvoje, zlato.
Chceš mě rozbrečet, Gandalfíno? Copak se ti, kurňa, stalo, že bys chtěla umřít? Já teda ne, mně se na světě líbí :-)) A do hlavy tě střílet nechci, ani náhodou :-) Myslím, že tě nechám ještě chvíli trpět…
Jinak se nezneklidňuj, neberu naši výměnu názorů osobně. Jestli přijdu na T-con, nemohu slíbit – nevím, co bude :-)
Stařenka Oggová: Snad se nehádáme… a předpokládám, že když někdo napíše smajlíka, taky to tak myslí. Souhlasím s tvým popisem hrdiny – tady je totiž třeba na prvním místě rozlišit, čemu hrdina odolává! Jinak taky můžeme tv

stařenka Oggová, přidáno 19.11. 2004 9:40:36
Nehádejte se děti, brzy budou Vánoce, a jestli se budete takhle vztekat (smajlíky to nespraví), budete mít pod stromečkem od Ježíška velký kulový.

Ještě k té lítosti k hrdinům. Přiznávám se, že mi bylo Froda líto, stejně tak i Sama, Gandalfa, Théodéna,.... jako všech, kdo svým utrpením vykupují a napravují zlé činy a vinu jiných. Neznamená to ale, že bych hrdinům poradila: "Chudáčkové moji, měli jste se na to vyprdnout a zalézt do úkrytu", protože vím, že utrpení je v jistých situacích nutné a potřebné k dalšímu vývoji hrdiny a ostatních. Pokud má hrdina lidské (tedy i moje) vlastnosti, rozuměj tím Gandalfino slabost a strach, je mi takový hrdina mnohem bližší a pro mě výchovnější než nějaký debilní macho, který nastoupí do akce a nic ho nezastaví (snad jen vybité baterky v zádech). Dále se musím přiznat, že mi bylo líto i antihrdinů - Gluma, Sarumana, Denethora... kvůli tomu, že setrváváním ve svých bludech proměnili svůj život v živoření bez radosti a lásky, v peklo. Neznamená to ale, že bych antihrdinům řekla: "Chudáčkové moji, dělejte si dál dobře, jak jen umíte".

A taky mi bylo líto Ilúvatara, že se na to peklo musí dívat.

gandalfina, přidáno 18.11. 2004 13:48:13
Watcher: :-)))))))) Frodo byl vskutku tak skromný, že mu to nedalo a vše o svém hrdinství musel, prostě musel vypsat v knize! :-))) Jestli by selhal každý, je pouze tvůj dohad, nelze prokázat. Ale lze jednoznačně potvrdit, že si ukousl větší sousto, než na jaké stačil. Oběť? Spíš pýcha.
S potěšením však konstatuji, že nemáš argumentů, ač se kasáš, že na jeden můj výrok jich máš hned několik - kdepak jsou? Spíše se mi zdá, že se uchyluješ atd.? Inu, náročný diváku, pokud ti opravdu stačí k vykreslení postavy jen to, co je výslovně uvedeno, pokud z jeho jednání nedokážeš vysuzovat nic víc, než co ti autor sdělí černé na bílém, pak chápu tvůj náhled (Tolkien řekl, že Frodo je hrdina, tak je!) jakož i oblibu králíků z klobouku.
A k tvé otázce na tělo - ANO, já miloušššká, na rozdíl od tebe každého, jednoznačně volím UMŘÍT!!!! To je totiž to nejlepší, co může člověka potkat po tom, když už jednou kurňa musel žít!!! A ani ten ráj by být nemusel. Nechceš mě střelit do hlavy ?
Přijď na T-con, hochu, pojednáme. Tady už to nemá vejšku, bereš to moc osobně, ale tam... zúčtujeme spolu.?:-))) Budu se těšit.

boromira, přidáno 18.11. 2004 13:26:50
Milý watchere, neřekla jsem ani jediné jedinké urážlivé slovo, to jsou jen tvé utkvělé představy:-))). Neslyšela jsem od tebe ani jediný skutečný argument, kromě snůšky tvých dojmů, leda by ti do stroje diktoval pan Tolkien a ty jsi psal přímo jeho slova. Pokud Elrond poslal svou dceru na smrt, aby ji zachránil před smrtí, podle vašeho výkladu, tak to je logika jako noha a nemám k tomu co dodat. A upřímně řečeno, jsem šťastná, že tomu vůbec nerozumím, nikterak bych nechtěla patřit do party neomylných. To je sranda, co?:-))))
Watcher, přidáno 18.11. 2004 12:49:57
Boromira: Kochejte se jak chcete, ale neurážejte... když tomu vůbec, ale vůbec nerozumíte.
To je sranda, co? :-))

Watcher, přidáno 18.11. 2004 12:33:50
Kruci, už zase se to nenakopírovalo... No nic:
On o žádné vavříny nestál… my ovšem při čtení vynecháváme, tak to nevíme, že jo?
Jestli ti připadá, že odchod za moře či do ráje nebo jak chceš, není takové hrdinství, pak ti položím jednu otázku: „Chceš zemřít, Gandalfíno, teď hned a dostat se do ráje? Nebo chceš dál žít?“ Každý, milouššku, každý, odpoví, že chce ještě žít!!
Arwen, samozřejmě, není hrdinka – je to odvážná žena, která obětovala nesmrtelnost pro svou lásku. Ale jen pro svou lásku, jen pro ně dva, nikoliv pro všechny živé bytosti ve Středozemi…
Pokud náš spor přirovnáváš ke špenátu, opět nemáš pravdu, protože tam se můžeme dohadovat, jestli nám chutná nebo ne. Tady jsou však mantinely dány – kniha připouští jen tento výklad, který lze podpořit argumenty. Tvůj výklad nemá s knihou nic společného a navíc překvapuje mírou nenávisti k postavě Froda.
Hipi: Nemusí se ti po nás přece stýskat, stále si povídáme na Obsazení J Myslím, že argumenty nepotřebujeme, Gandalfína neví, co to je. Dosud neuvedla ani jeden.
Jenom, milá Hipi, k té lítosti – já např. Froda nelituji, nebo jenom malinko. Já ho hlavně strašně obdivuji a cítím k té postavě veliké sympatie. A jsem si jistý, že on by o žádnou lítost ani obdiv nestál.
A psát si o své oblíbené postavě s někým, kdo ji nemá rád, jde docela dobře – ale musí ten člověk mít úroveň a nepoužívat jako argumenty sprosté urážky, a hlavně, musí být schopen argumentovat.
Když si Dagis přečetla příspěvek Gandalfíny, zvolala: „Tesáku, Vlku, Chňape, k noze! Do toho, kluci!“ Víš, jistě, co tím, myslím a odkud to je :-))

Watcher, přidáno 18.11. 2004 12:30:07
Gandalfina (k 16.11): Tak popořadě… Herecký výkon v určité scéně je dejme tomu věcí individuálního názoru, i když je možné uvádět určité podpůrné argumenty, ale tím se teď zabývat nebudu. Podle mě je výkon perfektní, a to se považuji za velmi náročného diváka :-)) Čili konec a nemá cenu se dál přít.
K tvým dalším poznámkám – jestli se ti líbí či nelíbí určitý herec, je samozřejmě tvoje věc a máš právo na svůj názor. Stejně tak jestli se ti líbí nebo nelíbí literární postava – tvoje věc. Rozhodně ale nemáš právo urážet nevybíravým způsobem literární postavu, když nejsi schopna uvést ani jeden jediný argument na podporu svého tvrzení. Pak musíš ovšem počítat s tím, že po tobě vystartují ti, kteří tuto postavu milují. Na jeden tvůj výrok ti dám několik argumentů, které zcela vyvracejí tvé úžasné postřehy. Co ty na to? Z celého tvého hodnocení knihy a postavy Froda mám dojem, hraničící s jistotou, že tato kniha není určena tobě a tobě podobným. Zkus něco méně náročného – doporučuji Králíky z klobouku, apod. :-) Představuji si, že tak jako ty by knihu mohlo hodnotit pětileté dítě.
Jen námátkou – tvé perly – „Frodo se nechal vynést kamarádem“? Ale milášššku, Sam vynesl na zádech svého k smrti vyčerpaného přítele, který mu o nic neříkal, a aby splnil nesplnitelný úkol, plazil se vpřed po rukou. Jestli je to však na tebe moc, tak znova doporučuji Králíky z klobouku nebo Medvídka Pú.
Další skvost – „Frodo hanebně selhal“? Víš, beruško, tam by selhal každý – i tvůj milovaný Gandalf (jak soudím z tvého nicku). Isildur pochopitelně nebyl hrdina, protože tam nešel s cílem Prsten zničit (k tomu ho strkal a nutil Elrond). Navíc, v samém srdci Sauronovy říše nebylo síly, která by moci Prstenu odolala – i světlo Galadrieliny lahvičky selhalo. Pouze šťastnou náhodou, ovšem předem určenou, mohl být Prsten zničen, víme?
Že si Frodo „hověl na vavřínech“ je tak směšné, jak jen může být – v celé knize je zřejmé, že jednou z charakteristických Frodových vlastností je skromnost. On o žádné vavříny nestál… my ovšem při čtení vynecháv

boromira, přidáno 18.11. 2004 11:56:48
stařenka Oggová: sranda muší bejt ne:-)))
gandalfina, přidáno 18.11. 2004 10:57:36
Hipi: Klidně nesouhlas, máš právo, a jestli jsem ho urazila, tak se ti omlouvám, i když EW sám by možná reagoval na jakkoliv kritická slova méně emotivně.
A ohledně lítosti - možná se nám jen matou pojmy a dojmy. Já to cítím takto: Kdo trpí zmužile a nehroutí se, je hrdina a zaslouží uznání. Nikoliv soucit, lítost nebo útrpnost. To je celý rozdíl. Jen ať trpí, čím víc, tím větší heroismus, tím větší uznání. Ale musí to být "to je frajer!" ne "to je chudák".

stařenka Oggová, přidáno 18.11. 2004 10:51:07
Boromira, Gandalfina:
Tohle všechno, co tu tvrdíte, vážně myslíte VÁŽNĚ? A kurňa.

boromira, přidáno 18.11. 2004 8:09:53
Hipi: na někoho, koho vůbec nezajímá Jacksonovo pojetí postav ve filmu, se na něj dost často odvoláváš. A co se týče vašich argumentů, promiň, ale mě připadají stejně nesmyslné, jako vám ty moje. Fakt, Sam se k Frodovi ve filmu chová naprosto nesnesitelně, on totiž chce, aby Frodo své poslání splnil, a ne aby si navlékl milášška na prstík a stal se služebníkem temnoty. To je ovšem naprosto neuvěřitelně hrubé a neuctivé, že? Watcher jedním dechem tvrdí, že Boromir svým životem jen smazal své provinění, a Frodo svým životem přinesl oběť, což je podle mě totéž, protože Frodo prstenu podlehl také!!! A mohla bych pokračovat dál, ale nemám chuť. Je to docela zbytečné, jak dosavadní diskuse dokázala. Kochejme se každý ve svém, to bude úplně nejlepší!
Hipi, přidáno 17.11. 2004 19:34:34
Watcher: Ještě na okraj, dodatek k té scéně klanění hobitům..:-)
Sice tuhle scénu jako jednu z mála považuju opravdu za ne moc povedenou ze strany EW, ale absolutně NIC to nemění na mém nazoru k jeho herectví. Stejně jako Dagis si i já myslím, že je geniální herec a zahrál tu roli opravdu úžasně. Jenom za scénu na úpatí Hory Osudu by si zasloužil oscara, jeho: "There is nothing between me and Wheel of fire.."
je prostě neuvěřitelný-a to se už ani nezmiňuju o tom všem ostatním,co se mu povedlo-je toho většina.
Jestli je tam pár nepovedených scén, dají se spočítat na prstech jedné ruky.

Hipi, přidáno 17.11. 2004 19:02:56
Watcher,Dagis: Jsem moc ráda, že jste se tu objevili, už se mi po vás stýskalo :-)) a oběma děkuju za podporu-
aneb přesně jak píše Dagis: "Let this be the hour..." :-D
Nebojte se, nevzdávám se a držet se hodlám-argumenty mi zatím ještě nedošly, ani náhodou. S vaším přispěním myslím, že už ani nedojdou :-)
Gandalfina: S tvým celkovým názorem na herecký talent EW silně nesouhlasím, ale to je jedno. Když si myslíš, že neumí hrát, tvoje věc, ale nemusíš ho hned vyloženě urážet. Plno lidí má totiž jiný názor, víš?
A ohledně té lítosti-podle mě asi každý "správný" hrdina něco vytrpět musí, respektive těžko bych asi nazývala hrdinou někoho, kdo nevytáhne paty z domu a má se jako "prase v žitě".
:-)(sorry za ten výraz):-).
A ten, kdo nějákým způsobem trpí-ať už je to kdokoliv-si přece zasluhuje soucit, lítost(když už ne lásku), nebo ne?
Proč by někdo kdo v tobě vzbuzuje soucit, nebo lásku(přiznávám bez mučení, že Tolkienův Frodo ve mně vzbuzuje obojí:-) nemohl být hrdinou???
Glum v nikom asi moc lásky nevzbuzuje :-)to máš pravdu, ale srovnávat Gluma a Froda..tak to už je trochu síla, ne?!?

Boromira: Když už srovnáváš míry oběti, tak zkus srovnat tohle: Co je podle tebe větší oběť? Položit život za celý národ, nebo za jednoho přítele( kterýho máš ještě navíc ráda?) Podle mě je jednoznačně těžší to první.
Ale je to těžká otázka,že?
A jde to vůbec srovnávat? :-)
Podle toho se pak můžeme hádat, jestli byl větší hrdina Sam anebo Frodo.
A na rovinu říkám, že už to ztrácí úroveň. Já jsem ochotná přiznat, že Sam byl hrdina. Vy nejenže neuznáváte Froda jako hrdinu, ale nedokážete mu přiznat ani jedinou kladnou vlastnost-což mě jenom utvrzuje v tom, že se absolutně neshodneme. Asi fakt nemá cenu-jak píše i Gandalfina- psát si o své oblíbené postavě s někým, kdo ji nemá rád.

Gandalfina, přidáno 16.11. 2004 23:15:45
Dagis: To jsi klepla hlavičkou o hřebíček. Co z těch Prstenů takhle mám? Inu, je to těžký. Ještě že se dá přeskakovat.:-))
Watcher: Herecký výkon při klanění hobitům vskutku nemá chybu, je totiž jedinou velkou chybou sám o sobě :-)) A to se nepovažuji za „náročného diváka“
Že by Frodo obětoval svůj život ? Toho jsem si tedy nepovšimla. Asi si pod pojmem obětovat život, nebo i oběť představuji něco jiného než se nechat vynést k cíli kamarádem, tam hanebně selhat (stejně, úplně stejně jako Isildur – a ten nebyl hrdina?), nechat se odtud zachránit opět kamarádem, pak si hovět na vabřínech a nakonec odjet do míst, která by bylo lze považovat za něco jako ráj. No, možná že odchod do nebíššška je opravdu takové hrdinství, že tam není zván jen tak každý, ale jen ten, kdo to unese. :-)) Jestli se takto chudák Frodo zřekl všeho zisku, a navíc pro ostatní, je diskutabilní. Spíš bych řekla, že všechny sobecky nechal, aby se kvůli jeho odjezdu trápili a jel si užívat ne nějaké krátké rekreace, ale věčné blaženosti. (Na rozdíl např. od Arwen, která se své nesmrtelnosti zřekla a ani nedělá hrdinku, že je to pro ni kdovíjaká oběť) Víš co, klidně si dál nahlížej Frodův odchod za moře jako smrt a oběť, a dovol mi s tebou nesouhlasit, když už připouštíš, že smrt může být i odpočinutí od těžkostí tohoto světa a tedy nemusí být až taková hrůzná oběť, jak se může jevit. Prostě Froda máš rád a já ne. Já zase miluju Gimliho a elfy (včetně Legolase). Je to jako bychom se hádali, jestli je špenát chutný nebo ne, a nic na našem případně rozdílném vnímání jeho chuti nezmění fakt, že je nutričně hodnotný :-)))

Watcher, přidáno 16.11. 2004 22:19:38
Část příspěvku se nenakopírovala, takže ji doplňuji:
A co se týče onoho odjezdu za moře – ovšem, že Frodo odplul dobrovolně, a to je další hrdinství. Rozhodnout se pro smrt, opustit všechno, a nechat Sama, kterého má rád, žít svůj život. Udělal to taky pro své přátele, aby se netrápili kvůli němu! Na příspěvek z 12.11. nebudu vůbec reagovat – nemá hlavu ani patu, je to snůška blábolů, které nemají žádnou oporu v knize.
Elenya: No samozřejmě, že když někdo umře, odpočine si od těžkostí tohoto světa, to už tak bývá :-))

Dagis, přidáno 16.11. 2004 22:11:52
Hipi: Dobre argumentujes, drz se dal! Let this be the hour when we draw swords together- for death and glory!
Souhlas se vsim, co pise Watcher.
Boromira, Gandalfina: Na herecke umeni W necht ma kazdy vlastni nazor, pokud to nesklouzne k urazkam. Ja si kuprikladu myslim, ze je genialni herec a ze scena v Minas Tirith od nej byla naprosto precizne zahrana. Jeho vyraz si vykladam jako smesici prekvapeni a dojeti, kdy se snazi zadrzet slzy. Jako provokace by vase prispevky usly... Ale jestli to myslite vazne se svou interpretaci knihy, tak to budete muset necim dolozit, jinak to bude pokladany za bohapusty vymysly. Ve vasich prispevcich by argument (citat nebo konkretni scenu, jak pozadovala Hipi) nenasel ani Sherlock Holmes.
Gandalfina: Aj, to musi byt poctenicko, ty Prsteny, kdyz nenavidis Froda... Takova hanebnost, oni se o tom hroznym stvoreni zminujou dokonce i v castech sledujicich rohanskou a gondorskou linii!... Vazne, co z tech Prstenu takhle mas?

Watcher, přidáno 16.11. 2004 22:10:45
Hipi: Souhlasím s tebou, tvůj názor jde totiž snadno podložit argumenty, zatímco ty ostatní těžko… Každý může vidět hrdinu v někom jiném, ale zdůvodnit to by asi bylo horší. Hipi nevzdávej se! Ty jediná jsi tu psala rozumně, až na scénu klanění, s tím nesouhlasím :-)
Boromira: Uvádíš argument, který jsem už nejednou viděl, ale vždy znova mě fascinuje… Hipi se tě zcela správně ptá, kdeže se Frodo chová špatně k Samovi? Jestliže se Frodo k Samovi ve filmu někde chová špatně, pak Sam k Frodovi se chová ještě mnohem hůř…
A Frodův odchod za moře se sice dá chápat jako pocta, odměna, ale taky je to smrt a oběť! Snad proboha nejel na rekreaci… Co myslíte, že to asi tak bylo - "země vyjmuté z okruhu tohoto světa"?
A jediný, kdo přinesl skutečnou oběť, byl Boromir? Chachachá… Boromir je skvělá postava, ale on tím, že přišel o život, jen smazal své provinění! To nebyla žádná oběť! Jinak všichni nějakou oběť přinesli, ale Frodo tu největší – život.
A v knize není nic radostného a optimistického? Ta kniha je radostná a optimistická! Ovšem, není to pohádka, takže nemá happyend - každý něco ztrácí...
A Gandalfina – no nevím, na to se ani nechce reagovat :-/ Hodnota zisku je větší než oběť? Svatá prostoto… Co získal Frodo? Za co obětoval svůj život? Ne pro sebe, ale pro ostatní! A to je nejvyšší možná oběť, kterou může někdo přinést.
Scéna klanění se ti nezdá? Mně jedině v tom, že klanět se měli pouze Frodovi a Samovi – jinak scéna skvělá, s fantastickou hudbou, úžasně odehraná… Jak se asi tak Frodo měl tvářit? Tváří se překvapeně, trošku dojatě a trošku hrdě – právem, na to, co vykonal. Měl se snad tvářit, že je takový hold zvyklý přijímat denně? Herecký výkon nemá chybu!
Nechápu, co máš na knížce teda ráda, když máš tak silně negativní postoj k hlavní postavě. Já mám Froda nejradši v knize, i ve filmu, ale mám rád taky všechny ostatní postavy, i když třeba ne tak. V knize všechny, ve filmu jak kdy – dost silně mi vadí Legolas, Gimli, někdy i Gandalf.
A co se týče onoho odjezdu za moře – ovšem, že Frodo odplul dobr

gandalfina, přidáno 12.11. 2004 12:29:17
Hipi: Frodovy mindráky bych popsala takto:
1/chtěl bych být jako strejda Bilbo, ale nesahám mu ani po kotníky,(tak snad teď s tím prstenem se mi povede strýčkovi se vyrovnat)
2/jestli se nepřihlásím, že prsten ponesu, budu vinen vším, co se stane.
3/ musím ukázat že jsem/ musím být/ lepší než oni (ti, co se tu o prsten hádají)
Líto by mi ho někdy bylo, kdyby se (ve filmu) Elijášek netvářil v daných chvílích tak opilecky imbecilně. (v knize když byl bodnut a chladl, tak to ano)
Jenže - pro mě není hrdina ten, koho je mi líto, leč ten, koho mi naopak za žádných okolností líto být nemusí. Lítost ve mně žádné zvláštní sympatie nevzbudí, neřku-li lásku. Nakonec, Glumíšššek byl taky chudáššššek.

boromira, přidáno 12.11. 2004 10:32:28
Hipi: v téhle knize není nic radostného a optimistického. Ale přece jen bych neporovnávala obětování života za přítele s tím, že někdo nemůže unést události a opustí svůj domov. Já jsem z toho nabyla dojmu, že tam, kam Frodo odjíždí, jeho starosti pominou. Kdyby ne, byl by to pěkně krutý trest, navěky žít s temnotou, kterou v sobě nesl ve své domovině. A že já vím velmi dobře, o čem mluvím:-)))
Hipi, přidáno 11.11. 2004 18:43:12
Gandalfina: Musím říct, že s tou filmovou scénou "klanění se hobitům" s tebou souhlasím, alespoň co se Frodova výrazu týče. Tohle se Woodovi fakt moc nepovedlo. Je na něm prostě vidět, že to jen tak naoko přehrává.. Tuhle scénu myslím měli natočit ještě jednou. :-)
No a k tvému poslednímu příspěvku..
Je to tvůj názor a já ti ho vyvracet nebudu, ale to ti Froda opravdu vůbec NIKDY nebylo líto?? Po útoku Nazgula, nebo když ho třeba zajali skřeti..nebo v Mordoru..?
A proč si myslíš, že byl zamindrákovaný,
v čem?
Boromira: Nejde o to, že bych nepřijala tvoji omluvu..ale jak jsem měla poznat, že byla určena mně? Nebylo to z tvého příspěvku jasné.
Boromira mám taky ráda, ale nemyslím si, že by přinesl větší oběť než Frodo. To se podle mě nedá srovnávat.
A co se týče šedých přístavů..samotný odjezd Froda do Země neumírajících chápu i já kladně, byla to opravdu odměna, rozhodně ne trest. :-)
Ale když se člověk zamyslí nad důvodem, proč tam odjel, co ho k tomu vedlo..
To mi zrovna radostné a optimistické teda nijak nepřipadá.

Elenya , přidáno 11.11. 2004 18:40:54
Hele, s tim odchodem za moře - vzhledem k tomu, že tam časem odjela část společenstva (a konkrétně u Gimliho to bylo bráno jako čest, kterou mu "vyprosila" Galadriel - pokud bereme jeho odchod jako fakt a ne jako čistou polemiku), tak musím souhlasit s tím, že to byla čest a odpočinutí si od těžkostí světa, ne povinnost.
boromira, přidáno 10.11. 2004 8:06:08
Hipi: jak vidím, má omluva nebyla přijata, no, co se dá dělat :-))). Mě film zajímá a mluvila jsem o něm, nicméně ani ve filmu, ani v knize nedostal Frodo povolávací rozkaz k odjezdu za moře. A mimochodem, jediný ze Společenstva, kdo přinesl skutečnou oběť, byl Boromir:-))))))
gandalfina, přidáno 9.11. 2004 8:44:15
Hipi: Rádo se stalo :-D
Nicméně, můj názor na Froda je právě takový. Přiznávám, že ho nemám ráda ani v knižní ani ve filmové podobě.
A jeho odchod za moře vnímám i já kladně - jako vyznamenání, byl přece pozván, ne vypovězen. Odplout TAM mu bylo dovoleno, ne nařízeno. Sám se rozhodl odejít z domova a od přátel a nedá se říct, že by se při tom tvářil nějak zoufale.

Hipi, přidáno 8.11. 2004 19:52:17
Gandalfina:
Musím uznat, že se snažíš, ale to, co jsi napsala, mě osobně naštěstí nevyprovokuje. :-)

Hipi, přidáno 8.11. 2004 19:23:48
Boromira: Nechápu, proč hned taková reakce z tvé strany..Já se přece nechci přít a polemizovat, jen jsem napsala svůj názor, a na tom snad není nic špatnýho.
Nebo jo? Samozřejmě, že si ho nedám vyvrátit, ale já ti ten tvůj taky nevyvracím, ani ostatním! Už jsem to mimochodem jednou psala.
Tvoji větu o tom, jak se choval Frodo k Samovi jsem lehce nepochopila. Nezaregistrovala jsem ani jeden případ, kdy by se k němu choval špatně-alespoň podle knihy(!),- ve filmu je to něco jiného, to uznávám,- ale já myslela Froda podle JRRT, ne toho filmového.
To, co z něj dělá PJ, mě vůbec, ale VůBEC nezajímá.To mi můžeš věřit.
Jestli se pletu, je to samozřejmě možný, ale v tom případě mi napiš přesně, co tím "špatným chováním" konkrétně myslíš, opravdu by mě to zajímalo.
A k tomu odchodu za Moře..o tom by se polemizovat dalo, tvůj názor respektuju, ale myslíš, že je to taková odměna, přijít o většinu svých přátel a o domov? :-)

gandalfina, přidáno 8.11. 2004 17:03:48
Vlastní reakčně provokační tvorba :-)))
Nenja, přidáno 8.11. 2004 16:29:26
gandalfina: no to snad není možný, ale jako vtip je to dobrý :-))) Kdes to prosím tě četla?
gandalfina, přidáno 8.11. 2004 11:29:41
Moc jste mne pobavili, přátelé frodofilové. A co vy na tohle? :-D

Frodo je imho typický anglický dandy, navíc zamindrákovaný, se spasitelským komplexem, který si ukousl větší sousto, než na jaké stačil. Nakonec měl aspoň tolik soudnosti, že sám uznal (ačkoliv v nejhlubším soukromí mezi čtyřma očima,)že "Frodo by bez Sama daleko nedošel" :-))
Oběť? Tam, kde hodnota zisku - odměny přesahuje hodnotu ztráty, nelze mluvit o oběti. Dmul se pýchou jako páv, viz scéna "klanění se hobitům" - jak hrdě a přec "tak skromně" hledí nad hlavy klanícího se davu! Ten teatrální výraz uvědomělé pokory v čistých očích! Hrdina? Ó ano, ví to a je na to hrdý! A když se na to všechno začalo pomalu zapomínat, vydává se za moře, kde ho jistě budou oslavovat až do konce věků.
:-D))))))))))))))))))))

boromira, přidáno 8.11. 2004 8:08:06
Omlouvám se za tu podrážděnou reakci, tohle se mi obvykle nestává....
boromira, přidáno 8.11. 2004 8:05:04
Hipi: nechci se s tebou pouštět do polemiky, protože je mi jasné, že tvůj názor je nevyvratitelný a neotřesitelný, protože ty tomu skutečně rozumíš, zatímco já zjevně ne:-))) Jen ti říkám, že by mi dalo hodně práce vytrvat na straně přítele, který by se ke mně choval tak, jako se choval Frodo k Samovi. A Frodův odchod za Moře jsem pochopila jako odměnu, ne jako trest. No, asi tomu opravdu nerozumím....:-)))
Hipi, přidáno 6.11. 2004 18:25:58
Watcher: Děkuju..ty dovedeš člověka potěšit :-)
boromira,Ruby aj: Pro mě byl vždycky největším hrdinou Frodo, a to z toho hlavního důvodu, který uvádí Watcher ve své recenzi na Návrat krále. Opravdu stojí za to si to přečíst a zamyslet se nad tím. Je ale i spousta jiných důvodů-Samova oběť fakt nebyla tak velká jako Frodova(on se nemusel zříct domova, nepřišel o zdraví a nemusel odejít za Moře!-i během cesty nevytrpěl tolik jako Frodo.)
O tom jsem prostě přesvědčená, i když uznávám názor těch, kteří vidí hlavního hrdinu v Samovi. Koneckonců, fakt asi každý má "svého hrdinu :-)"v někom jiným..
Nikomu to neberu, jen mi hodně vadí tyhle strohý výkřiky ve stylu-tenhle byl hrdina a tenhle ne,-bez jakéhokoliv odůvodnění. Na tohle jsem fakt alergická.

Každý má svůj názor, ale některým by opravdu neuškodilo kapku zapřemýšlet, než něco takhle plácnou. Hlavně, když tomu opravdu moc nerozumí.

Ninas, přidáno 5.11. 2004 14:13:31
To Lúthien: Hej, aj ja som v tej ankete hlasovala za Lotra aj keď už dosť dávno. Na 1. mieste skončil Kmotr.
boromira, přidáno 4.11. 2004 12:29:17
Lúthien: Já bych to na naší půdě považovala za velký úspěch :-))) Jen jestli všichni ti, co hlasovali, tu knihu skutečně četli.
Watcher: souhlas :-)))))

Watcher, přidáno 4.11. 2004 11:47:49
boromira: Souhlas, Samova role je více než nezanedbatelná, je dokonce nepostradatelná :-) Ovšem, podle mě právě kritéria, která jsem vyjmenoval, nejsou u nich srovnatelná – a v tom to je… Jistě máš pravdu v tom, že si každý může vybrat svého hrdinu, který se jemu nejvíce líbí, to je každého věc.
Ruby: My se přece vůbec nehádáme… To je výměna názorů. A nevěřím, že tohle Tolkien napsal – pokud to někde neuvidím černé na bílém, ovšem ne v novinách. A, mimochodem, jak ty víš, co Tolkien nechtěl? To taky bylo někde napsáno? Já se rozhodně neodvažuji napsat, co Tolkien chtěl nebo co si myslel, mluvím o tom, k čemu mě vede úvaha nad knihou. A taky neříkám, že Frodo je ústřední postava – i když si to myslím, říkám, že je největší hrdina – to je rozdíl. Ústřední postava nemusí být hlavním hrdinou, dokonce nemusí být vůbec hrdinou, a největší hrdina nemusí být ústřední postavou :-)

Lúthien, přidáno 3.11. 2004 19:36:30
tak mě napadlo,víte že pán prstenů je na 2. místě v anketě o nejoblíbenější knihu v ČR?Ale v anglii byl první:-(
Ruby, přidáno 3.11. 2004 13:29:34
Vůbec nechápu, proč se hádáte zrovna o tohle... Sám Tolkien někde napsal, že skutečným hlavním hrdinou celé trilogie je Sam. Ale po pravdě, to napsal ze stejných důvodů jako vy. On žádnou ústřední postavu neměl, protože tam žádnou takovou nechtěl! Tak mu jí tam nevnucujme my!
skun, přidáno 3.11. 2004 10:44:29
Největší hrdinou je dvojice Sauron a Milášek, hrdina má na konci fimu padnout. Což oba hrdinové splňují, jeden padl do lávy a druhej upadl do temnot. (Takže vlastně zůstal tam kde byl:) Gluma nepočítám, ten skočil za svým pánem celkem dobrovolně.
boromira, přidáno 3.11. 2004 8:12:23
Watcher: Kdybych vzala v úvahu tvá kritéria, pořád mi vychází, že Samova role je více než nezanedbatelná. Všechno, co jsi vyjmenoval(a) je u těchto dvou srovnatelné. Je to otázka prezentace a zdůraznění, v čemž se kniha a film poněkud odlišují, alespoň dle mého soudu. Myslela jsem to spíš tak, že si člověk může vybrat toho svého nejhlavnějšího hrdinu bez ohledu na to, co zamýšlel autor. O Frodově hrdinství v tomto směru není pochyb :-))
Watcher, přidáno 2.11. 2004 13:55:25
Správně, Hipi, jako vždy :-)
Boromira: Jistěže je Sam hrdina, ale kdo je největší hrdina se poměrně snadno pozná podle toho, jaký je jeho cíl, motivace a míra oběti... takže pochopitelně Frodo.

boromira, přidáno 2.11. 2004 8:24:17
Hipi, Dínen: To je fakt, protože ve filmu je Sam prezentován jako ten, kdo Froda docloumal a dokopal k tomu, aby svůj úkol splnil. Nicméně můj "hrdina" se taky neslučuje s tím, co je obecně přijímané:-)))) Takže proč by nemohl být Sam hrdina?
Hipi, přidáno 1.11. 2004 19:58:11
Dínen: Tak tohle může říct jen někdo, kdo to opravdu nečetl.
NinqueElen, přidáno 1.11. 2004 7:19:52
No je to dost dobrý....
to ARAGORN9:No jasný oba jsou hrdinové

Mess, přidáno 31.10. 2004 16:15:28
Neškodilo by mu, kdyby se umyl :-)))
bombadil, přidáno 31.10. 2004 9:47:00
RE:Říkejte si co chcete největší Hrdina byl je a bude TOM BOMBADIL!!!
ARAGORN9, přidáno 30.10. 2004 22:41:50
RE:DÍNEN oba jsou hrdinové
Dínen, přidáno 30.10. 2004 19:32:42
Sam je hrdina, ne Frodo.
ARAGORN9, přidáno 29.10. 2004 19:57:51
A na oficiální stránce toho je ještě víc z EXT verze
KATKA, přidáno 29.10. 2004 15:51:20
Hmm dobré leda tak na Halloween !!!
Lómeriel, přidáno 27.10. 2004 20:37:15
Jéééé, chudák malý
Míšánek, přidáno 27.10. 2004 8:24:40
Hodně dlouho jsem na ploše měl Arwen z té úchvatné scény, kdy se jí při odjezdu ze Středozemě zjevila její budoucnost. Za ten pohled bych dal svůj život. Ale nyní jsem ji nevděčně vyměnil za Sama. To by pochopila i ona.
jednicka, přidáno 26.10. 2004 23:26:33
Juj!Myslim,že zase změnim obrázek na ploše...
Ruby, přidáno 26.10. 2004 18:35:45
No vida, Samík! A ještě k tomu ve skřetích šatičkách :-)
Slušné rozlišení :-)


Diskuze čtenářů na těchto stránkách není provozovatelem serveru nijak moderována a upravována. Provozovatel nemá vliv na obsah jednotlivých příspěvků a nenese za ně zodpovědnost. Vyhrazuje si však právo kterýkoliv příspěvek smazat, pokud bude odporovat normám slušného chování.
Jméno: E-mail:

Komentář:

Přepiš heslo   --> 

[ Na stránky o filmu Pán Prstenů ]

Pozvánka na TolkienCon 2020
Dne 4.11.2019 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 0
Pozvánka na TolkienCon 2019
Dne 12.11.2018 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 1
Pozvánka na TolkienCon 2018
Dne 8.11.2017 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 1
Pozvánka na TolkienCon 2017
Dne 7.11.2016 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 158
TolkienCon 2016 – fotky, video, atd. (doplněno: 18.1. 11:58)
Dne 18.1.2016 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 116
Pozvánka na TolkienCon 2016
Dne 12.11.2015 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 249
Pozvánka na TolkienCon 2015
Dne 9.11.2014 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 1
TolkienCon 2014 – fotky, záznamy tak vůbec (doplněno: 24.1. 22:47)
Dne 23.1.2014 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 27
Pozvánka na TolkienCon 2014
Dne 9.11.2013 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 156
TolkienCon 2013 – fotky, reportáže, přednášky a tak vůbec (poslední aktualizace 29.1. 21:19)
Dne 26.1.2013 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 42

O čem se psalo před rokem?

 
[ Všechny články / rozšířené hledání ]


...::: Film Pán Prstenu - The Lord Of The Rings Movie na webu JCsoft's Fantasy :::...
Vytvoril a spravuje pro vás Jan "Belcarnen" Cerovský
Optimalizováno pro Internet Explorer 5+ a silné nervy