The One Ring J.R.R. Tolkien The One Ring

John Ronald Reuel Tolkine - Sindar a Quenya

John Ronald Reuel Tolkien

Zaslat příspěvek na tyto stránky

Aktuálně!
Pozvánka na Oslavu zničení Prstenu

O Tolkienovi toho bylo napsáno již tolik. Jak žil, co napsal, proč to vlastně napsal ... Tím se nechci na těchto stránkách zabývat. Vždyť to přeci každý fanda JRRT zná. Pokud vás to přece jen zajímá, pak zkuste stoprocentně nejlepší (v naší mateřštině) stránku věnovanou Tolkienovi - Jeremiův Tolkien.

Samozřejmě, že Vám nabídnu pár obrázků, nějaký ten odkaz. informace o připravovaném flimu a podobně. Hlavně bych se však chtěl věnovat tomu, co Tolkien znamená pro mne, co mne napadá při čtení jeho děl. Budete si také moci například přečíst, jak jsem pátral po Tolkienových inspiracích v severské mytologii. Rád bych se také věnoval všemožným zajímavostem týkajících se Tolkiena a jeho díla, které nenajdete hned tak na každém webu.


Co naleznete přímo na této stránce:

Odkazy na další příbuzné stránky tohoto webu:

Můj pohled na Středozem

Většina smyšlených fantasy světů vychází z nutnosti mít prostor, ve kterém by postavy důležité pro děj prováděly své hrdinské činy. Středozem je však jiná. Je to komplexní, dokonale funkční a nádherný svět, který byl až druhotně obydlen obyvateli všech možných ras, kteří v tomto světě žijí a přetváří ho. Středozem není jen kus země s pár lesy, jednou řekou, pohořím na východě, městem a několika vesničkami. Středozem má své kultury, je součástí celé planety (Arda, planeta není možná nejlepší popis) a v reálném světě by mohla bezvadně fungovat. A to je právě to, co mne na ní přitahuje. Je to svět, který dokáže vaši představivost vybudit na maximum. Je velice snadné do ní umisťovat své vlastní příběhy, události.
Genialita Tolkiena spočívala především ve ve vytváření světů (tedy spíše k dovedení jednoho světa k dokonalosti), popsání jeho kultury, ...
Pokaždé, když čtu Pána prstenů, musím přemýšlet nad tím, zda i na naší planetě existuje nějaká taková Středozem. Místo s tak nádhernou přírodou, kde žijí obyvatele v relativním míru a pokoji. Asi ne. Přesto, nevzdávám se naděje, že jednoho dne bude toto místo nalezeno, nebo že alespoň virtuální realita dosáhne takové úrovně, že bude možné přenést Středozem za hranice představivosti a zhmotnit ji. 

[ >>> ZPĚT <<< ]


Kultovní autor

Proč se asi stal Tolkien kultovním autorem? Proč se jeho knih prodalo mnoho milionů výtisků? Pro jeho úžasná líčení přírody? Perfektně propracované charaktery postav? Nebo je to spíše pro komplexní, téměř dokonalý svět, který je mnohokrát lepší, než ten náš, a proto do něj mnozí z nás rádi utíkají (viz. malá úvaha Schizofrenie) ? Kdo ví. Pravdou je, že jenom světem to asi nebude. Objevilo se několik autorů, kteří na Tolkiena navázali a psali pokračování jeho děl (nebo přepsali díla původní - Terry Brooks), jako například ruský autor N.D. Perumov (sám se od něj nic nečetl, informace ze stránek Jeremiův Tolkien). Dnes se chystá film, o Pánu prstenů se začíná mluvit stále víc. Nepovede to ale pouze k větši komercionalizaci? Neztratí se původní idea knihy? Uvidíme, uvidíme. V této době i u nás vycházejí relativně často díla ať již sebraná z Tolkienových poznámek, nebo vypracovaná třetími autory (viz. Atlas Středozemě). Prostě na Tolkienovi se stále dobře vydělává. A až vyjde film, bude se na něm vydělávat ještě lépe. Bojím se doby, až bude původní dílo a autor zapomenut a nastane doba, kdy budeme číst pokračování č. 1664 "Cesta do hlubin" od J.T. Spearse a na obalu bude stát "další vynikající pokračování legendární knihy Návrat pána prstenů".

[ >>> ZPĚT <<< ]


Jak dopadne film ?

Jak asi dopadne film, který se má začít točit v září tohoto roku? Informace o rozpočtu, délce filmu (filmů), novém geniálním počítačovém systému pro simulaci bitev a budování celého Dna pytle zní opravdu bombasticky. Jak ale zasáhnou studia, která budou chtít pro větší zisky měnit děj k obrazu (kontu) svému? Co provedou s našimi představami jednotlivých postav (pracně vybrušovanými opakovaným čtením) herci? 
Rozhodně nejsem proti natočení Pána prstenů. Pro neznalé Tolkienova díla to bude rozhodně výborný podnět k přečtení knihy. Ovšem co se stane s již tak hodně zkomercionalizovaným Tolkien po uvedení filmu, který se pravděpodobně stane kultovním snímkem, do kin ? Nastane stejná či podobná mánie jako u Hvězdných válek ? Gandalf jako hračka ? Nový Aragorn od Matella? Panenka Barbie se vzhledem Galadriel? Desítky paperbackových pokračování kultovní knihy, jejichž úroveň bude naprosto mizivá. Hudba inspirovaná filmem / knihou, která však nebude mít s původním námětem téměř nic společného. Rozhodně nebude dosahovat kvalit skladeb od kapel Blind Guardian (singl ord of the Rings, album Nightfall In The Middle-Earth) nebo Led Zeppelin (Ramble On, The Battle of Evermore /Pellenor/, Misty Mountain Hop, část Stairway to Heaven).
Takže povědomí o existenci jakéhosi Tolkiena se rozšíří i mezi "prostý lid". Ovšem kniha bude v budoucnu srovnávána s filmem. Bude považována za komerční blábol a za pár let se ani nebude vědět, zda byla dříve kniha či film. Prostě původní Tolkien a jeho Pán prstenů zmizí a objeví se Tolkien a Pán prstenů nový - v podání režiséra Petera Jacksona a jím vybraných herců. ).
Ať již to dopadne jakkoliv, na film do kina půjdu a pravděpodobně si ho pořídím na videokazetách (nebo v té době možná na DVD). Budu ho však považovat jen za další třešničku na dortu geniálního příběhu, rozhodně ne za základ dortu. Jak k němu přistoupí ostatní, to uvidíme o přespříštích vánocích ...

Můj názor na film - zaslat E-mail

Obrazový materiál k připravovanému filmu
(viz. také obrázky vytípané z ukázky)

Náhledy

1 ... Černý jezdec [45 KB]
2 ... Družina putující krajinou [35 KB]
3 ... Nehostinné pohoří [7 KB]
4 ... Sean Connery jako Gandalf [27 KB]
5 ... Galadriel [165 KB]
6 ... Celnice na Novém Zélandě (zvláštní vchod pro Hobity, ...) [18 KB]

[ >>> ZPĚT <<< ]


Ukázka z filmu Pán Prstenů

Ukázka se nacházela na serveru http://www.lordoftherings.net. Nedávno jsem ji nahrál i na svůj sever. Proto zkuste pravé tlačítko na tomto odkazu a vyberte kopírovat zástupce (pokud chcete adresu uložit do schránky a poté ji vložit do stahovacího programu typu GetRight) nebo uložit cíl jako pokud chcete ukázku přímo stáhnout na disk. Nezkoušejte filmeček stáhnout přímo do QuickTime prohlížeče a následně ho uložit. NEJDE TO!

Viděl jsem ukázku z filmu Pán Prstenů. Dříve jsem si myslel, že film bude jen jakýmsi doplňkem skvělé knihy. Nyní si tak jistý nejsem. Film má obrovskou šanci stát se nejen doplňkem, ale dokonce i nedílnou součástí samotného příběhu, který si nebude žádný dřívější či budoucí čtenář knihy smět nechat utéct.
Ukázka začíná poměrně nevinně. Na obrazovce se zhmotňuje cosi, co po bližším zkoumání začíná připomínat Prsten. Apatický hlas na pozadí říká cosi o tom, že se jedná o nejpopulárnější a nejlepší knihu 20. století. V rychlém sledu následuje několik ukázek figurín skřetů a jiné havěti spolu s maskováním herců. Poté se objeví režisér Peter Jackson a říká, že zodpovědnost převést příběh na filmové plátno je obrovská. Následuje opět pohled na Prsten, tentokráte již v plamenech, a stejný apatický hlas prohlašuje, že dotyčná kniha nás zavedla do světa fantasy. V rychlém sledu následuje počítačem modelovaná kostra, jakýsi skřetík, filmování černých jezdců ženoucích se lesem a záběr na nacvičování soubojů. Poté se objeví Elijah Wood (Frodo) a mluví o tom, že při natáčení má pocit, jako by Tolkienův svět opravdu existoval. Stále vcelku nuda. Začínal jsem mít pocit, že stahovat 30MB ukázku ani nemělo smysl …
Třetí pohled na Prsten. NAPROSTO SKVĚLÉ ohnivé písmo. Hlas přestává být apatický a říká, že až teprve nyní přichází legenda opravdu k životu. Začíná hrát skvělá hudba (variace na Carminu Buranu od Orffa) a režisér Peter Jackson prohlašuje, že technologie konečně dohnala neuvěřitelnou představivost Tolkienovu a tak nyní nadchází ten čas (o čemž by se rozhodně dalo polemizovat, technologie může dohnat představivost Tolkienovu, ale nikdy nedoženou kombinaci představivostí všech těch miliónů čtenářů). Na pozadí běží podivné záběry z natáčení a hudba je stále hlasitější. Modrý záblesk a …
Těch pár vteřin dalších ukázek stálo za celé to utrpení při stahování souboru a následně i přehrávače. Armáda ženoucí se krajinou a na pozadí dýmající hora. Prstenové přízraky se blíží k Frodovi a zbytku skupiny na Větrově a pozvedají bledé meče. Záběr na Prsten a hlas recituje verše … One Ring to rule them all… záběr na družinu. Detail Boromira (dle mého názoru dost dobře vystihnutého, tedy je-li to Boromir), záběr na Gandalfa (tedy je-li to Gandalf, dle mého názoru ne moc dobře vystihnut … ) … záběr na Prsten … One Ring to find them … zuřiví skřeti … černí jezdci ženoucí se nocí … pohled na Prsten v dlani … a opět ohnivý Prsten a verše pokračují … One Ring to bring them all … rychlá sekvence všem možných bitevních záběrů … a závěrečný pohled na hořicí Prsten a verše … and in the darkness bind them … hořící prsten se náhle mnění v Sauronovo oko … modré záblesky a nápis J.R.R. Tolkiens the Lord of the Rings …
Na obrazovce jsou jen tři písmena O,N, a E. Jsou dost daleko od sebe. Mezi nimi se náhle objeví i zbytek textu. Jsou to jména herců. A pak následuje nejkrutější část ukázky … Společenstvo Prstenu - Vánoce 2001, Dvě věže - Vánoce 2002, Návrat krále - Vánoce 2003 …..

Ano, film je obrovská komerce. Ano, nebude mít takovou hloubku a vliv na myšlení, jako má kniha. Přesto … vypadá naprosto skvěle, bude mít rozhodně skvělou atmosféru a je na dobré cestě stát se nejlepším filmem všech dob (alespoň z mého pohledu, zatím vede Schindlerův seznam). 

Zjistil jsem, že Rusko prodává staré a nyní již nevyužívané špionážní satelity. Co takhle se složit a jeden koupit. Nasměrujeme ho na jinou dráhu (momentálně sledují převážně USA) a budeme mít vždy čerstvé záběry z natáčení. A dejte na mně! Pořízené snímky se budou prodávat tak dobře, že peníze za nákup satelitu se nám velice brzy vrátí.
Pokud se chcete zúčastnit akce "Satelit" pište na adresu Cerovsky@jcsoft.cz

[ >>> ZPĚT <<< ]


Ukázky z filmu Pán Prstenů

Filmu Pán Prstenů se věnuji na této stránce.
Právě tam naleznete odkazy na ukázky, galerie fotografií, vždy čerstvé fotky z filmu, Vaše názory ...

 

První ukázka z filmu Pán Prstenů
Celkem 21 Obrázků

[ OTEVŘÍT PROHLÍŽEČ ]
(v novém okně)

Druhá ukázka z filmu Pán Prstenů
Celkem 25 Obrázků

[ OTEVŘÍT PROHLÍŽEČ ]
(v novém okně)

V galerii najdete další fotografie postav a scén z filmu Pán Prstenů a mnoho dalších obrázků. Galerie postav a scén je zde a zde, kalendář k filmu naopak tady. Zajímat by vás mohla i galerie map

[ >>> ZPĚT <<< ]


Zajímavosti ...

První vydání Hobita v Americe bylo "pirátské". Dotyčná firma jej vydala bez povolení autora a Tolkien vyzval americké čtenáře, aby toto vydání nekupovali. Na obalu oficiálního vydání od Ballantine Books se poté objevil zelený rámeček, ve kterém se nacházelo "prohlášení autora", že právě toto je jediné a pravé vydání Hobita.
A právě tento "Statement from the author" jsem pro vás naskenoval a je zde ...


(klikni pro zvětšení, 32 KB JPG)

Při sledování mého oblíbeného seriálu Simpsonovi (je to ten díl, ve kterém Bart ukradne univerzální klíč a zapne elektrické křeslo ve věznici) jsem narazil na místo inspirované Tolkienem. Neváhal jsem a okamžitě jsem vytípal pár obrázků. Tohle je nápis nad hračkářstvím, do kterého Bart vlezl ...

[ >>> ZPĚT <<< ]


Test znalostí Tolkienova díla (3/94)

Test znalostí

1 ... Test znalostí Tolkienova díla z Ikarie 3/94, otázky vypracoval Michael Bronec [24 KB]

[ >>> ZPĚT <<< ]


Odkazy na zajímavé stránky

 

Nejlepší CZ Tolkienovský web - Jeremiův Tolkien
Obsahuje prakticky vše, co si jen můžete přát.

ROLOZO Tolkien - obrovská, Obrovská, OBROVSKÁ galerie obrázků
Tento web obsahuje stovky obrázků téměř všech známých ilustrátorů, kteří se zabývají Tolkienovskou tematikou. Obrázky jsou řazeny podle autorů a dokonce si je můžete nechat vypsat i podle obsahu (tj. například seznam všech, na kterých je Gandalf). Prostě paráda.

The Encyclopedia of Arda
Obrovský projekt s úžasnou spoustou informací

Oficiální stránky New Line Cinema o připravovaném filmu
Vcelku zajímavá záležitost. Odkaz na fankluby, skin pro web browser Neoplanet a hlavně UKÁZKA Z FILMU (viz. informace výše na této stránce)

Tolkien's Middle-earth
Určitě stojí za shlédnutí. Kupa zajímavostí, eseje, FAQ, mailing list, písma ... 

Bilbov Hobbiti Brloh
Slovenský web. Mrkněte se na něj. Jen ten design je takový moc futuristický. Prostě okraj rámce ala POST CZ a "Powered by JAVA" menu mi k Tolkienovi nějak nesedí.

Slovak Tolkien site
Další zajímavý slovenský web. Mrkněte se hlavně na atlas a nenechte si ujít skvělé písničky Jima Čerta v MP3.

Tolkien FAQ
Vše, co jste kdy chtěli vědět, ale báli jste se zeptat. Prostě obsáhla sbírka otázek a odpovědí na sporné a nejasné skutečnosti v Tolkienových dílech.

Eseje na téma Tolkien a jeho dílo
Název snad mluví za vše

Oficiální stránky české "Tolkien Society"
Nápad se vstupem na web jako dveřmi do Morie je skvělý. Jinak se mi zdá, že se na tomto webu nic neděje.

Hry s Tolkienovskou tematikou
Autor shromáždil úctyhodnou sbírku informací o hrách, které mají něco společného s Tolkienem. Oficiální hrou Lord of the Rings počínaje a amatérskými mapami do Warcraftu II konče.

The One Ring
Server sdružující fanoušky Tolkiena a obsahující kupu všeho možného.

Lord of the Rings na NETCLUBS
Server NetClubs je v podstatě prostorem pro chatování. Má vyhrazené velké sekce s různou tematikou (např. Tolkien), v rámci kterých pak existují registrovaní uživatelé a chatroomy. Ná úvodní stránce se koná hlasování, která z kladných postav Pána Prstenů by byla nejlepším prezidentem USA. Když jsem tam byl naposled, tak bezkonkurenčně vedl Aragorn. 


[ >>> ZPĚT <<< ]


Galerie

Přímo na této stránce je odkaz jen na 4 obrázky. Mnohem víc jich najdete v GALERII tohoto webu. Pokud vás opravdu zajímají ilustrace s Tolkienovskou tematikou, pak zkuste ROLOZO Tolkien, jednu z největších galerií vůbec.

Náhledy

1 ... Tak takhle nějak má vypadat Galadriel v připravovaném filmu [160 KB]
2 ... Gondolin skrytý před zraky všech v nedobytném údolí mezi horami [60 KB]
3 ... Beren sleduje Lúthien (nebo možná Aragorn sleduje Arwen) při tanci [170 KB]
4 ... Thorinova mapa cesty k pokladu včetně klíče [120 KB]

 [ >>> ZPĚT <<< ]


Hledání Tolkienových inspirací - EDDA

Tento text neberte jako žádnou opravdu erudovanou studii severské mytologie. Jde v podstatě jen o primitivní komparaci shodných či podobných slov, jmen a dějových linií ve starší poetické Eddě s Tolkienovým dílem. Momentálně pročítám Ságu o Volsunzích a Beowulfa, pro které připravuji obdobný komparační text.

Před časem jsem s velkým zaujetím četl životopis mého oblíbeného spisovatele JRRT. Na stránce 63 jsem narazil na zmínku o knize nesoucí jméno EDDA. Jak jsem se dozvěděl dále například na straně 169 byla jedním z hlavních inspiračních zdrojů pro tvorbu světa JRRT a hlavně pak pro získávání jmen (trpaslíci). Po tomto zjištění se stalo cílem mého bádání na Internetu a v knižních obchodech nalezení a získání EDDY. Veškeré snažení však vyšlo naprázdno. Až jednou jsem získal CD, na němž byla EDDA naskenována stránku po stránce. Bohužel písmem a jazykem z období 6. - 12. Století n.l., tudíž pro mně zcela nečitelně. Pomalu jsem přestal doufat, že vůbec existuje český překlad. Včera jsem se však dočkal velkého překvapení. Z výlohy jednoho antikvariátu na mne vykoukla kniha formátu A4, ne jejímž obalu byla jediná čtyři písmena - EDDA. Nedočkavě jsem do obchodu vpadl a bez otálení knihu zakoupil. Po spatření první stránky jsem úlevně vydechl. Byl to český překlad. Kniha vyšla v roce 1942, od té doby ji nikdo z jejích majitelů nečetl, protože stránky ještě nebyly rozřezané. Ale já se původním majitelům nedivím. EDDA je kniha podivná, až bych řekl úchylná. Básně jsou obsahově zajímavé, ale naprosto se nerýmují a špatně se čtou. Každopádně mé očekávání EDDA splnila. Našel jsem několik textů, která mají jasnou souvislost s pozdější tvorbou JRRT. Nyní bych si dovolil trochu kacířskou myšlenku. JRRT nejenže čerpal jména, převzal i některé situace, celé zápletky i osu téměř všech jeho děl - prsteny. Pojďme si tedy rozebrat některé zajímavosti ze starší EDDY - bohatýrských zpěvů seveřanů.

Začněme hned názvem. Nepřipomíná vám EDDA tak trochu Ardu - zemi JRRT? Mé maličkosti tedy ano.

A příběh o mocném drakobijci Helgovi, který pojme za ženu Yrsu, aniž by věděl, že je jeho dcerou, vám také nepřipomíná příběh o Túrinu Turambarovi a Nienor Níniel? A přece se v mnohém podobají.

A že JRRT převzal pouze jména trpaslíků a částečně Gandalfa není tak úplně pravda. EDDA obsahuje velice často zmínky o takzvaném Fródově pokoji (míru). A není snad Frodo ten, který nakonec přinesl Středozemi pokoj a mír. Já myslím že ano.

A co tyto verše:
Zim jsme si devět
spolu hrály,

hluboko pod zemí
sbíraly síly;
chystaly se vědmy
na veledílo,
stěhovaly skály
s jejich místa.


Trochu to připomíná elfy čekající na svůj příchod na dotvořenou Ardu. Valar však dosud přesouvají skály. Že tu není o Valar zmínka? Chyba! Vědma je přeložené slovo Vala.

“Ze sedla však
Hognöva dcera
- štíty ztichly -
pravila králi:
‘Jinou, zdá se,
máme práci,
než s
 dárcem prstenů
popíjet pivo
‘ ”

Také velice zajímavý verš. Zvláště pak kvůli dárci prstenů”. Dárce prstenů byl, jak jistě všichni víte, Sauron. Dříve také elfy nazýván Annatar - pán darů.

Ze starší EDDY JRRT převzal pojmenovávání zbraní. Viz. Gram - Sigurdův “vzdorný” meč. Paralela s mečem Aragornovým. Dále pak Hrotti - meč Fáfnův. Váže se na další Tolkienův zdroj - Beowulfa (viz. životopis).

“Kompletního Aragorna” můžeme nalézt ve třech verších Písně o Sigrdrífě. Je zde se svým mečem, člověk vznešeného původu s léčivou silou.

Kdo zlomil železo,
kdo spánek zkrátil,
kdo z
 bledých pout
mě vysvobodil?
Sigurd odpověděl:
“Sigmundův syn,
- Před krátkem havran
zdechliny kloval -
Sigurdův meč.
“Vítej, dni
vítejte dne syni,
noci i noci dcero!
Vlídnýma očima
zhlédněte na nás,
vítězství sedícím dejte!
“Živte, ásové,
živte ásynje!
Živa buď
, žírná zemi!
Mluvu a vtip
dejte nám šlechetným
pro život léčivé ruce!

Sigurdův meč jsme si již probrali. Synové dne - lidé - jsou známá druzí příchozí na Ardu. No a nakonec léčivé ruce. Podle lidové víry měli ve svých rukou léčivou sílu především synové knížecích rodů.

V textu této písně se také vyskytuje moudrá bytost Mímir - nápadně připomíná spíše prohnaného M
îma, jež zradil Túrina na Amon Rűdhu.

V jedné z posledních písní se vyskytuje verš

“ ...
Idi a Aurnir,
toť otcové naši,
zrodily jsme se
ze skalních skřetů
.”
A máme tu skřety spolu se “svatými” - Ainur.

Mohlo by se zdát, že kritizuji JRRT za to, že použil některá cizí díla pro svou vlastní tvorbu. Není tomu tak. Sám vždy považoval svou tvorbu za “přitvořeníněčeho k reálnému světu. Jsem rád, že vím, co bylo zdrojem pro jeho přitvořování.
Teď ještě zbývá sehnat mladší prozaickou EDDU, Beowulfa a Cynewulfova Crista (životopis str. 62 - jméno Earendil) a budu mít ve zdrojích JRRT jasno.

Použité materiály:

  1. Humphrey Carpenter: J.R.R. Tolkien - Životopis, vydala Mladá fronta 1993
  2. EDDA, překlad Emila Waltera, vydal Evropský literární klub (ELK) 1942
  3. Brian K. Crawford: Isildur
    (http://ourworld.compuserve.com/homepages/Brian_Crawford/isildur.html) - 700 KB!

 Napsal Jan “Belcarnen” Čeřovský

Dne 17.6.1999

[ >>> ZPĚT <<< ]


Chvalozpěv Elbereth (Hymn to Elbereth)

Originální znění (Společenstvo prstenu, Frodo v Roklince)

A Elbereth Gilthoniel
silivren penna míriel
o menel aglar elenath!
Na-chaered palan-díriel
o galadhremmin ennorath,
Fanuilos, le linnathon
nef aear, si nef aearon!

Anglický překlad (The Road Goes Ever On)

O! Elbereth who lit the stars,
from glittering crystal slanting falls with light like jewels
from heaven on high the glory of the starry host.
To lands remote I have looked afar
from treetangled middlelands,
Fanuilos, to thee I will chant
on this side of the ocean, here on this side of the Great Ocean.


[ >>> ZPĚT <<< ]


Komentáře k této stránce, názorům ...
(Přidali jste záznam a není tu? Zkuste obnovit obsah stránky)


Zaslal loki dne 15.1. 2006 19:57:35
hh koukam ze sem uz nikdo nic nenapsal dobrejch 6 roku :D teda....

Zaslal Majo dne 27.10. 2005 18:16:28
Mam otazku. Myslite si ze JE JRRT osobnost?Preco?

Zaslal Silarin dne 10.9. 2005 20:38:58
Buďte pochváleni, tvůrci těhto stránek... I já přišla se svou troškou do hrnce. Toto dílo je ukázkou toho, že se na světě ještě najdou oddaní příznivci Tolkienovského směru, za což jsem vděčná...

Zaslal Kve dne 2.5. 2005 23:39:22
Náhoda tomu chtěla, když jsem jen tak surfoval,abych na krásné věky v dálce již ztracené zavzpomínal..na moc dobra a zhoubnou pýchu,na třpyt silmarilů a bolestné prohry se stínem,na skutky, jež nebudou zapomenuty, byť by je už jen slepý muzinkant zpíval..

Zaslal ugh ugh dne 29.4. 2005 9:51:38
jen skřeti vítězí!!!!!!!! elfové jsou buzny

Zaslal Undómiel dne 29.3. 2004 19:55:37
Je to tu bezva. Říct, že ne, může jenom Mordor!!!

Zaslal Locke dne 4.9. 2003 21:40:45
Příjemné počtení, pěkně udělaná grafika. Článek "Hledání Tolkienových inspirací - EDDA" je hezky napsán, vesměs souhlasím. Ale rozhodně bych se neodvolávala pouze na Eddu. Nezapomeňme, že Tolkien byl velmi vzdělaný muž, a tak v jeho díle nalézáme vícero pramenů z celého světa. Ale určitě to tvůrcům stránky chválím. :)

Zaslal Argonan dne 11.6. 2003 8:43:44
je to dost dobry!!!!!!!!!!!

Zaslal Gimli, syn Glóinův dne 8.4. 2003 16:20:23
Nechť pochváleny jsou tyto stránky! Kdykoli bude tvůrci třeba statečného srdce při bránění svých dómů před nečistými skřety, má sekyra bude vždy ochotná zasáhnout(a já samozřejmě s ní) Ó pane, jsem ti v boji k službám!

Zaslal Panacek dne 29.3. 2003 12:48:22
Velmi kvalitne zpracovany stranky. Dnes jsem tu poprvy a nemuzu si ani trochu stezovat.FAKT SUPER!!!!

Zaslal Arsiméné dne 13.1. 2003 18:59:43
Konečně znám znění Elberetina chvalozpěvu! Jen by mě zajímal význam jména Fanuilos, je - li to jméno.

Zaslal Jana dne 29.12. 2002 18:57:00
diky za tyto stranky.velmi me prekvapila kniha EDDA!

Zaslal Wacy dne 15.11. 2002 8:28:33
Nic lepsiho neni......Fakt!!!!!!!

Zaslal ARAGORN dne 8.11. 2002 22:00:50
Vy se tu všichni namáháte jen abyste vylíčili jak je to na tědlech stránkách dobrý....... .......já napíšu jen jedno a krátce:Tyhle stránky jsou prostě supeeeer !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Zaslal ARAGORN dne 8.11. 2002 22:00:09
Vy se tu všichni namáháte jen abyste vylíčili jak je to na tědlech stránkách dobrý....... .......já napíšu jen jedno a krátce:Tyhle stránky jsou prostě supeeeer !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Zaslal ARAGORN dne 8.11. 2002 22:00:08
Vy se tu všichni namáháte jen abyste vylíčili jak je to na tědlech stránkách dobrý....... .......já napíšu jen jedno a krátce:Tyhle stránky jsou prostě supeeeer !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Zaslal ARAGORN dne 8.11. 2002 22:00:02
Vy se tu všichni namáháte jen abyste vylíčili jak je to na tědlech stránkách dobrý....... .......já napíšu jen jedno a krátce:Tyhle stránky jsou prostě supeeeer !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Zaslal ARAGORN dne 8.11. 2002 21:59:46
Vy se tu všichni namáháte jen abyste vylíčili jak je to na tědlech stránkách dobrý....... .......já napíšu jen jedno a krátce:Tyhle stránky jsou prostě supeeeer !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Zaslal Roma(na) dne 6.11. 2002 21:48:10
Dost dobrá stránka, stejně jako film a samozřejmě i kniha(teda všechny od Tolkiena)

Zaslal Ondřej Houtke dne 17.10. 2002 10:43:31
Vaše stránka je moc prima,ale mohli byste na tuto stránku ještě dát některé věci o středozemi.

Zaslal Ondřej Houtke dne 17.10. 2002 10:43:00
Vaše stránka je moc prima,ale mohli byste na tuto stránku ještě dát některé věci o středozemi.

Zaslal Gil-Galad dne 10.7. 2002 7:38:13
Zajímavá stránka. Anglický překlad Valar Vardy Elbereth(v Eldarštině) je krásnej!!!!!!

Zaslal Glorfindel dne 15.4. 2002 14:51:24
Jedna z nejlepších tolkienovských stránek na českém webu. Film se mi líbil, ale kniha se překonat nedá.

Zaslal mira dne 4.4. 2002 13:00:47
Tolkien je super a kdo to neuzná bude mít co do činění se mnou!!!{{dth{{dth{{dth{{dth

Zaslal Jakub Janáček dne 26.3. 2002 9:27:49
Jste super a Tolkien taky

Zaslal mermen dne 7.3. 2002 5:28:16
Nejlepsi stranky,ktere jsem zatim nasla!(A ze sem hledala!!!)

Zaslal Tor tind dne 22.2. 2002 13:46:49
I já se přidávám k oslavným pochvalám na tyto stránky. Děkuji všem, co se na nich podíleli.

Zaslal Antacruel dne 5.2. 2002 12:48:53
Gratuluji Ti k vytvoření těchto skvělých stránek, jsem nadšená, přeji Ti všechno nej..., do tvého dalšího počínání.

Zaslal mirdesos dne 27.1. 2002 21:34:10
Ja,maly, chvalim Tve velke ciny,potomku vznesenych elfu!!!!

Zaslal Toy dne 27.1. 2002 17:30:35
Proč řikala Gadriel tomu Pytlíkovi, že se zmenší a odejde na západ, co to mělo znamenat, to jsme nepochopili. Díky za vysvětlení (pozn. mi tu knížku nečetli, ale film se nám líbí)

Zaslal Tomas dne 18.1. 2002 14:40:17
Jeto Super.

Zaslal Michaela dne 14.1. 2002 8:34:33
Uz jsem byla v kine!Ale se mi moc libilo.

Zaslal Orisek dne 9.11. 2001 13:32:30
Jsem ráda,že nejsem sama,kdo se zajímá o prameny Tolkienovy tvorby.Myslím,že stojí k přečtení i Píseň o Nibelunzích a Severské bájesloví.Edda jde sehnat v centrální knihovně.Beowulf pouze v angličtině. Zaujalo mě i diskuzní forum, budu sem chodit častěji.

Zaslal Ornendil dne 9.10. 2001 18:04:41
geniální stránka, skvěle obsáhlá, je na ní přehled...prostě nádhera eště můj názor na filmek PP: myslím že to všem čtenářům změní pohled na knihu snad to bude dobrý

Zaslal Nenwen dne 6.10. 2001 13:32:55
Jmena trpasliku byla take prevzata z Eddy Snorriho Sturlussona..a jinak Edda je moc zajimave cteni v porovnani s Tolkienem...stoji to za to.

Zaslal Keipos dne 24.9. 2001 10:37:08
Docela kvalitní grafická uprava a dobrý souhrn informací.

Zaslal Keipos dne 24.9. 2001 10:36:57
Docela kvalitní grafická uprava a dobrý souhrn informací.

Zaslal TINÚVIEL dne 11.9. 2001 21:13:20
Moje slova,přesně tak.

Zaslal Dinidiel dne 5.9. 2001 11:09:41
Prvni dojmy z prochazky fantazy svetem stvoreneho Belcarnenem: .....buchbuchbuch:-))))) Budu se sem vracet, kdykoli budu mit moznost. Je to stejne, jako vstoupit do pribehu v knize a utapet se v nem... Vytvorils muj zamilovany Tolkienovsky svet - v jine forme. Nemusime ho opoustet, porad se muzem vracet a prozivat ho. Film jeste neni. Mezicas mezi knihami a filmem budu travit tady - prochazka pohadkovym svetem, navsteva cisteho prvopocatku existence. Staci otevrit branu:-) Diky***

Zaslal milmor dne 17.5. 2001 13:22:07
Děkuji tvůrci těchto stránek, protože jsou prostě super. Když vidím některé obrázky ( např. Hobiti v kořenech stromu, Hobitín, apod. ), přiznávám i slzy v očích. SKVĚLĚ!!!!

Zaslal Borec dne 24.4. 2001 16:57:19
Dobré...... Moc

Zaslal Yggor dne 23.4. 2001 17:54:19
Fakt dost dobry, byl jsem hodne prekvapenej a ze vsech Tolkienovskejch stranek co sem videl je tahle nejlepsi. A mam uplne stejnej nazor na to s tou pofilmovou komerci-Jak dopadne film.

Zaslal Yggor dne 23.4. 2001 17:54:13
Fakt dost dobry, byl jsem hodne prekvapenej a ze vsech Tolkienovskejch stranek co sem videl je tahle nejlepsi. A mam uplne stejnej nazor na to s tou pofilmovou komerci-Jak dopadne film.

Zaslal Glamdring dne 12.4. 2001 11:53:21
Dost dobra stranka

Zaslal Raynorr dne 25.3. 2001 16:07:13
možná je zbytečné přidávat další chválu ale nemohl jsem odolat :c)

Zaslal Patrik Helta dne 16.3. 2001 21:38:21
Jedna z nejlepších stránek o Fantasy na internetu. Jen tak dál a hlavně, aby tady bylo co nejvíc informací o připravovaným filmu Lord of the Rings!!!

Zaslal wasper dne 18.2. 2001 4:16:19
excelentni, presne takhle bych si predstavoval idealni web co po graficke i obsahove strance.

Zaslal coronado dne 28.1. 2001 18:41:13
Skvele. Najme po obsahovej stranke. Galeria je vynikajuca.

Zaslal špagi dne 12.12. 2000 10:40:47
konečne niekto kto ma vkus a cit pre graficke spracovanie a neobmedzuje sa len na obrazky - určite tu budem častejší návštevník a odporučím túto stránku ďalej!

Zaslal KhabulTheNazgul dne 8.10. 2000 20:04:14
Žehnám těm, kdož tuto stránku vytvořili,neboť mé oči jsou nezměrně potešeny

Zaslal Martin Rajtr dne 1.10. 2000 22:31:09
Fakt super stránka,kdydych měl fousi, asi bys, při smeknutí, vytřel podlahu


Přidat komentář

Jméno:

E-mail:


Komentář:

Kniha hostů / Guest book


The One Ring

This Lord of the Rings site is owned by
Jan Čeřovský.

Want to join the Lord of the Rings?

The One Ring

[Skip Prev ] [Prev ] [Next ] [Skip Next ]
[Random ] [Next 5 ] [List Sites]


[ J. R. R. Tolkien ] Raymond Elias Feist ] Andrzej Sapkowski ] David Eddings ] Terry Brooks ] Cimrman ] Tichošlápek PETE ] Povídky, úvahy, recenze, ... ] Seznam recenzí na stránkách o autorech ] Jak se neztratit ve fantasy ] Testy & Ankety ] Seznam přispěvatelů ]


Nacházíte se na JCsoft's FANTASY Homepage - http://www.jcsoft.cz/fantasy/

Tuto stránku vytvořil Jan "Belcarnen" Čeřovský - Cerovsky@jcsoft.cz 
Optimalizováno pro Microsoft Internet Explorer 4.x (5.x) a rozlišení 1024x768x16/32bit
Jan Čeřovský (c) 2000 All rights reserved
Jakékoliv nalezené chyby ( špatné odkazy, chybějící obrázky, hrubky, ...) se nebojte nahlásit na můj e-mail.

TOPlist