Úvodní stránka
TolkienCon 2018 >>
Články, zprávy (563)
Nejnovější fotografie
Vaše recenze (473)
Základní informace
Obsazení - herci
Archiv fotografií
Ukázky a další videa
Místa ve filmu
Hudba
Poradna (50)
Výuka elfštiny
Něco ke stažení
Temné zvěsti
Diskusní fórum
Názory, úvahy
Komentáře k filmu
Adresář LOTRů (619)
Bannery webu
WebRing
Odkazy

Kdo jsem já ...
Fantasy novinky
Bazar knih Tip!
Autoři a díla
Povídky,recenze
Fantasy galerie
Fantasy odkazník
On-line chat
Testy a ankety
Filmy a seriály
Hudba
Počítačové hry
Download

Do oblíbených
WAP verze (info)
Výchozí stránka

Kontaktní mail:
Cerovsky@jcsoft.cz

Zde může být
VAŠE reklama !


Filmy online
CSFD.SK
Trailerzone
Morrowind
Kinofil
ScifiWorld
Srdce Erinelu
warcraft.bonusweb.cz
Další weby...

Stránky si právě
prohlíží 540 lidí

Celkem návštěvníků
14119825

English version here


[ <<< Další článek ] [ Všechny články ] [ Předchozí článek >>> ]

Gismoo
7.11. 2003
Minas Tirith-hlavní město Gondoru; Video o Minas Tirith; Rozhovor s Denethorem; Kdo je kdo v Gondoru?Verze pro tisk
Minas Tirith-hlavní město Gondoru
Zdroj: www.lordoftherings.net

Město Minas Tirith, Tolkienem popisované jako „vyřezáno obry z kostí země,“ slouží jako poslední bašta lidí proti nebezpečí v podobě Saurona. Skládá se ze sedmi kruhů ze starého kamene z úpatí Hory Mindolluiny na okraji Bílých hor. Z jejích věží je možno hledět na jih, dál za Anduinu až k moři, nebo na sever, k ohním Hory osudu. Nyní vám chceme přiblížit hlavní město Gondoru. Rovněž se dozvíte, jak režisér Peter Jackson dokázal město vytvořit tak, aby důstojně ztvárnilo hlavní roli ve velké Válce o Prsten.


Video o Minas Tirith (formát MOV, 7.5MB)


Denethor
Respektovanému australskému herci Johnu Noblovi připomíná Denethor postavy dramatika Shakespeara. „Je to král Lear,“ říká veterán divadel na West Endu, britské televizní a filmové tvorby. „Je neuvěřitelně tragický.“ A vskutku je Denethor jednou z nejdramatičtějších postav Tolkienova díla. V následujícím rozhovoru Noble vypraví o přípravách na náročnou roli, udivující práci v Minas Tirith a převádění Návratu Krále na plátno.

Kdo je Denethor? Jak jste pojal tuto postavu?
Hlavní je, že Denethor je otec, a to mě s ním hodně spojuje. Pojal jsem ho jako mocného otce, dobrého muže, který se bohužel neúprosně přibližuje záhubě díky svému žalu.

Můžete to nějak rozvést?
Ztratil svého syna Boromira a skoro ztratil i druhého syna, Faramira. Ztratil manželku. Není králem Gondoru, jenom jeho správcem, hlídačem. Jeho město je obléháno, jeho lidé jsou vražděni a on nemá sílu to změnit. Je to opravdu úžasná postava, velká filmová postava.

Jak špatná situace je v Gondoru?
Ve chvíli, kdy se dostáváme do třetího filmu, jde pravděpodobně o nejdůležitější moment v jeho historii. Gondor je prostě ztracen. Sauronova armáda se vrátí. Zničí civilizaci a Denethor neví, jak jí v tom zabránit. Nemůže se s tím vyrovnat.

Jak byste popsal Gondor a jeho lid?
Gondor je vrcholem věhlasu Středozemě. Lidé jsou vysocí a jejich přízvuk je ze všech nejjemnější. Jsou elitou Středozemě.

Co můžete prozradit o Minas Tirith?
Je udivující, prostě nádherná. Je to jako byste sjížděli Rýn a dívali se na všechny ty úžasné hrady. Ať jsme vkročili kamkoliv, byli jsme naplněni posvátnou hrůzou. Dělal jsem některé scény v pohřební komoře a každý detail—vyroben lidmi, kteří nikdy nebudou stát před kamerou—byl perfektní. Sochy a rytiny byly absolutně podle Tolkiena.

Jaký je Denethorův vztah k Boromirovi?
Boromir byl Denethorovým oblíbencem. Byl obrazem Denethora: velký, silný válečník. Když ztratil Boromira, bylo to jako by zabili jeho samotného.

Má rád Faramira?
Samozřejmě, ale Faramir je víc po Denethorově manželce a já si myslím, že Denethorovi vadí skutečnost, že jeho žena už nežije. To se promítá na vztahu k jeho synovi.

Co je za sporem Denethora a Gandalfa?
Pravděpodobně byli kdysi nejlepší přátelé, ale protože Denethora stihla ďábelská kletba, pohádal se s Gandalfem. Vidím to tak, že Denethor Gandalfa stále velmi respektuje, ale jeho vztah k němu je plný nenávisti. Navzájem po sobě jdou (směje se).

Jak se pracovalo s Peterem Jacksonem?
Je strašně umíněný, ale myslím to v dobrém. Ve třetím filmu mám jednu scénu, která vyžaduje všechny hercovy schopnosti. Psychické i fyzické, je to můj detail. Zahrál jsem to poprvé a on řekl: „To bylo fantastické, sjedeme to ještě jednou.“ A tohle řekl ještě sedmnáctkrát. Nikdy jsem nebyl tak vyčerpaný. V té scéně jsem musel upadnout a po celých zádech jsem měl obrovské modřiny. „To je skvělé,“ řekl, „dáme si to ještě jednou.“ (směje se). Ale proto ho obdivuju. Prostě chce mít na výběr.

Vypadá to, že dramatické scény budou v posledním filmu hrát velkou roli.
Přesně. Myslím si, že to je úžasný příběh. Prostředí Středozemě vám dává jistou volnost. Ale je to univerzální příběh obrovské tragédie a obrovského úspěchu. A víte co? Je to příběh plný naděje, a to se mi na něm líbí. Fakt, že spolu lidé bojují neuvěřitelně zuřivě. A ten skvělý příběh Froda, nejmenšího a nejslabšího ze všech, nesoucího plamen naděje, který nakonec udělá to, co má za úkol. To je mocná látka.

 

Kdo je kdo v Gondoru?
Příběh trůnu Gondoru je epický sám o sobě. Rozsáhlá historie, který zahrnuje tisíciletí, kopíruje slavnou linii králů a správců, odhaluje vzlety a pády, a nakonec přípravy města na Válku o Prsten. Níže se dočtete o nejdůležitějších událostech, postavách a prvcích souvisejících s Gondorskou linií králů — od Númenoru k Minas Tirith, od Narsilu k Aragornovi…

Počátek: Po pádu velké civilizace Númenoru ke konci Druhého Věku se legendární náčelník Dúnadanů Elendil vypravil do Středozemě s nejurozenějšími přeživšími Númenorejci. Vybudoval království Gondoru a společně se svými syny Isildurem a Anarionem mu vládnul.

Narsil: Narsil, ukován v Prvním Věku, byl nejmocnější z mečů. Do Gondoru ho přinesl Elendil, který ho použil v souboji se Sauronem. Když byl Elendil zabit a Narsil zlomen, Isildur použil zlomený meč k useknutí Jednoho Prstenu ze Sauronova prstu. Úlomky Narsilu dostali k opatrování elfové až do chvíle, kdy bude nalezen Jeden Prsten a Sauron znovu povstane.

Isildur: I když se nejvíc proslavil useknutím Jednoho Prstenu ze Sauronovy ruky a jeho ponecháním u sebe, zasloužil se Isildur také o zasazení Bílého stromu Gondoru.

Bílý strom Gondoru: Isildur vzal sazeničku Bílého stromu Númenoru a zasadil ji v Minas Anor (později přejmenované na Minas Tirith) jako vzpomínku na svého bratra Anariona. Bílý strom se postupně stal symbolem Gondoru a jeho vzhled zobrazuje stav Gondorské civilizace v průběhu věků.

Minas Tirith: Opevněné Bílé město, původně známé jako Minas Anor, bylo postaveno v sedmi úrovních a charakterizují ho majestátní věže. Nakonec se stalo hlavním městem Gondoru a srdcem nejpokročilejšího národa Středozemě.

Linie Králů: Po smrti Anariona vládlo Gondoru 31 králů po víc než dva tisíce let. Ale s postupem času řady dědiců řídly a po Earnurově smrti zanikly docela. Gondor se tak ocitl bez následníka trůnu.

Správcové: Během staletí sloužili správci jako přededové královské rady Gondoru. Ale po smrti krále Earnura a zaniknutí linie králů si správcové osvojili vedoucí úlohu. Převzali úřad s přísahou, „budu držet hůl ve jménu krále, dokud se nevrátí.“ Užívali všech práv králů, ale žádný si nesedl na prastarý trůn nebo si nenasadil korunu. Správci takhle vládli Gondoru skoro tisíc let.

Denethor: Dvacátý šestý a poslední správce Gondoru byl dobrý panovník, ale věřil, že se stane prvním králem a správcem, který se kdy podívá do palantíru (vidoucího kamenu) uloženého v Bílé věži. Přišlo ho to velmi draho, protože Sauron tak získal palantír nejtěsněji spojený s Gondorem. A postupně kamenu Sauron využil k oslabení Denethorovy mysli a jeho poutu s královstvím a realitou.

Aragorn: Syn Arathornův, náčelník Dunadanů, který žil na sever od Gondoru. Aragorn je Isildurův následovník a poslední naděje k zachování linie Gondorských králů. Dětství prožil v Roklince v utajení, daleko od vševidoucího Sauronova oka, a pak strávil mnoho času cestováním po Středozemi v přestrojení za hraničáře. Do blížící se Války o Prsten elfové znovuzkuli legendární Narsil a darovali ho Aragornovi jako Anduril. Budoucnost Středozemě tak leží jen na Aragornových ramenou.

Přečteno celkem 7086x, verze pro tisk

Další článek - Saruman v Návratu krále nebude! Dopis od Petera Jacksona o problémech se střihem filmu, o finální délce a dalších zajímavostech

Předchozí článek - TolkienCon 2004!; Emoce v Helmově žlebu a nazgůl na oslíkovi; Návrat krále přístupný od 13 let; Obrovské tolkienovské setkání v Bruselu; Peter Jackson ukradl nazgůly?

[ Všechny články ]  [ Nejoblíbenější články ]  [ Komentovat tento článek ]
asfaloth, poidáno 14.11. 2003 10:56:52
Z každého roška troška...máte tu každý trochu pravdy.
Tiež si myslím, že D a G neboli veľmi priateľský nikdy. Už len preto, že G "odlákaval" Faramira ku knihám (laicky povedané), myslím, že môžem súhlasiť s tvrdením, že Faramir bol tým, čím chcel možno byť Denethor, no veci sa vyvinuli inak.
Je isté, že G nebol do archívu vpustený s nadšením.
No a tú kliatku by som si tiež nechala vysvetliť.Nech pátram v pamäti ako pátram, na nič také si nespomínam.

Arsiméné, poidáno 10.11. 2003 22:35:34
Noble nebo Jackson si opravdu lecos vykládají hodně svévolně. Nejlíp to vystihla Ruby. Ad Denethor, Faramir, Boromir: nepíše se, že by měl D. Boromira raději protože se od něj lišil. Faramir měl s Denethorem společné to, že v nich obou "náhodou kolovala téměř čistá krev Západní říše", ale povahově si asi tak blízcí nebyli, viz rozdílné názory na Jeden prsten.
Gandalfa asi D. neměl nikdy moc rád, pustil ho sice do archívu, ale dost neochotně, s připomínkami, že už tam přece bádal Saruman. Je mi záhadou, co má znamenat ta kletba, kterou byl denethor zatížený - asi výplod ¨Noblovy fantazie. A nikde není ani náznak, že by Denethor chtěl být král. (To spíš Boromir.)

Banshee, poidáno 10.11. 2003 15:13:45
"Isildur použil jílce meče k useknutí Jednoho Prstenu ze Sauronova prstu"...ehm, tak to bych docela rád viděl:))
Bellatrix, poidáno 10.11. 2003 15:01:33
saschia: Ruby má pravdu - před pár dny jsem ROTK znovu četla a je tam napsáno zhruba něco v tom smyslu, že měl Denethor měl raději Boromira asi i proto, že si byli tak málo podobní - to znamená, že Faramir mu byl podobný dalek víc (a nemluví se o vzhledu :o)) Nejspíš ho obdivoval, protože sám takový nikdy nebyl.

sdsd: Hora Osudu je od Minas Tirith přesně na severovýchodě, takže je to asi tak napůl (samozřejmě je otázka, jak to udělali ve filmu). Podle knihy se skoro přesně na sever kouká ke konci hor - k Morannonu, úplně přesně severně pak k Mrtvým močálům.

Ruby, poidáno 10.11. 2003 14:29:51
saschia: Asi to teď nenajdu, ale... někde je přímo napsáno, že Denethor se neshodl s Faramirem právě pro to, že oba byli připomínkou starých dnů, kdy Gondořané zvládli být jako učenci, tak zdatní bojovníci. Boromir byl na rozdíl od nich jen bojovník, i když schopný.
A ke Gandalfovi - ve stejné části, kde se popisuje, že Aragorn a Denethor byli zamlada sokové, je zmínka, že už v té době Denethor Aragorna několikrát nařkl z toho, že je "čarodějův učeň" (nebo něco v tom smyslu). To samé pak říkal Faramirovi a myslel to úplně stejně urážlivě. Z toho se dá snadno odvodit, že sice Gandalfa ctil, ale rád ho neměl nikdy! Takže přátelé být nemohli ani náhodou...

sdsd, poidáno 9.11. 2003 20:11:31
Uvod clanku...
Z vezi lze hledet na jih k mori nebo na sever k Hore Osudu... co je to za ptakovinu? Hora osudu je na vychod...

saschia, poidáno 9.11. 2003 17:48:40
Ruby - prepac ale myslim ze sa mylis. Faramir nebol podobnejsi Denethorovi. Jeho otec ho prave pre "malu bojovnost" povazoval za menejcenneho od Boromira. A o vztahu Denethora a Gandalfa v minulosti sa nevie prakticky nic. Nieco sa mi z dodatkov mari, ze Aragorn bol za Denethorovej mladosti v sluzbach jeho otca a Denethor nanho ziarlil a Faramir sa nanho trochu podobal, to ho tiez mohlo proti Faramirovi popudzovat. Ale co sa vztahu k Gandlafovi tyka myslim ze zacal byt nepriatelsky az ku koncu vojny o preten (pod vplyvom Palantiru), inak by predsa Gandalf nemal tak dobry pristup ku gondorskym archivom a ani Rohirovia by ho neprivitali po oslobodeni z Orthanku a pred skrotenim Shadowfaxa.
Ruby, poidáno 8.11. 2003 20:27:48
Velmi pěkný rozhovor, je z něj krásně vidět, že slavný herec svou roli buď nepochopil, došlo k chybnému překladu nebo si PJ zahrál na Velkého a Mocného Měniče a obrátil určité základní rysy Denethorovy povahy naruby %-)
Kdyby někdo nevěděl, o čem mluvím, je tu ten problém s názorem Nobla, že Denethor miloval víc Boromira proto, že mu byl podobnější, a Faramira míň, protože mu připomínal mrtvou manželku. Ehm ehm, je mi líto, ale v knize je naprosto jasně a čitelně napsáno, že důvod byl přesně opačný - to Faramir se tolik podobal Denethorovi, ne Boromir! A právě jejich podobnost myšlení ho vedla k tomu, aby miloval odlišnějšího syna.
A druhá chyba - Denethor a Gandalf nebyli přátelé NIKDY! To jim skutečně nehrozilo! Byli vždycky soky, Denethor nikdy Gandalfovi nenaslouchal a viděl ho jako někoho, kdo strká nos do jeho pravomocí.
Takže tolik k Noblovi. Doufám, že i přes tyhle strašné seky se překoná a zahraje Denethora líp, než o něm dokáže mluvit :-/

Darthie, poidáno 8.11. 2003 15:32:49
//Být moudřejší, dali by tu scénu na konec ext TTT a né na začátek ext ROTK...

Presne to iste som si pomyslela aj ja... Skoda ze sa to rozhodli zmenit az teraz - urcite by to viac pasovalo do rozsireneho TTT ako do rozsireneho ROTK... No ale co uz...

mnd, poidáno 8.11. 2003 14:35:39
Bellatrix-> V tom čase až tak problém není. Když Gandalf dojel k Orthanku, Frodo teprve odcházel od Černé brány ;-).
Hádám, že kdyby se s tím vypuštěním Železného pasu z ROTK nerozhodli teď narychlo, bylo by to už v ext TTT (kterou dělali krátce po uvedení kinosestřihu TTT).

Jan Belcarnen Čeřovský, poidáno 8.11. 2003 14:29:41
PCCat: bude to na ROZŠÍŘENÉM DVD. Spousta (drtivá většina) běžných diváků uvidí film pouze v kinech nebo následně na DVD/VHS či v televizi ve stejném sestřihu. Tj. tyto věci pro ně zůstanou "tajemstvím"
PCcat, poidáno 8.11. 2003 13:22:00
Bude to tam v DVD, ne??? To by myslim PJ neudělal, téměř každej by se ptal "A co Saruman?", bez ohledu jestli četli knihu nebo ne.
Bellatrix, poidáno 8.11. 2003 12:33:16
mnd: Jenže to nakonec Jackson zavrhl, protože by se tak v Železném pase dostali dál v čase, než na druhé straně Frodo a Sam. Když posunul do třetího filmu i Odulu, musel tam posunout i něco z druhé "fronty" (Palantír atd.)
Mně osobně nebude vadit, když Sarumanovu smrt neuvidím - alespoň mě nebude rozčilovat, že je to jinak než v knize :o), ale jestli tam nebude Saruman vůbec, tak jsem zvědavá, jak to zaonačí s Palantírem. Pokud chtějí úplně vystřihnout ŽP - což se mi nezdá - tak si to neumím představit vůbec.

Jan Belcarnen Čeřovský, poidáno 8.11. 2003 12:16:14
Bellatrix: zrovna to překládám, taky mně to zajímá...
mnd, poidáno 8.11. 2003 12:04:19
Kdyby jen ta Sarumanova smrt, on tam nebude žádnej Saruman :-(. Být moudřejší, dali by tu scénu na konec ext TTT a né na začátek ext ROTK...
Bellatrix, poidáno 8.11. 2003 0:09:09
Už víte, že v Návratu vůbec nebude Sarumanova smrt?
Zdroj: http://www.theonering.net/staticnews/1068240351.html

Jsem zvědavá, jak to provedou s Palantírem :o/

Arwen, poidáno 7.11. 2003 23:28:19
hezkej článek !!! :-))
Aman, poidáno 7.11. 2003 23:21:46
Velmi pěkný článek a také Denethor bude jistě zajímavá postava.
[ Všechny komentáře ]

Diskuze čtenářů na těchto stránkách není provozovatelem serveru nijak moderována a upravována. Provozovatel nemá vliv na obsah jednotlivých příspěvků a nenese za ni zodpovědnost. Vyhrazuje si však právo kterýkoliv příspěvek smazat, pokud bude odporovat normám slušného chování.
Jméno: E-mail:

Komentář:

Upozorňovat na nové komentáře mailem?
Přepiš heslo   --> 


Informovat o nových komentářích k tomuto článku
E-mail:V nadpisu V textu V komentářích


Zadejte text pro hledání v eláncích (napo. Gandalf A Balrog, Elijah Wood NEBO Orlando Bloom, Dvi Viže A Faramir A Frodo). Minimální délka hledaného slova jsou toi znaky.

Poslední elánky / novinky

Pozvánka na TolkienCon 2018
Dne 8.11.2017 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 1
Pozvánka na TolkienCon 2017
Dne 7.11.2016 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 14
TolkienCon 2016 – fotky, video, atd. (doplněno: 18.1. 11:58)
Dne 18.1.2016 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 76
Pozvánka na TolkienCon 2016
Dne 12.11.2015 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 13
Pozvánka na TolkienCon 2015
Dne 9.11.2014 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 1
TolkienCon 2014 – fotky, záznamy tak vůbec (doplněno: 24.1. 22:47)
Dne 23.1.2014 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 15
Pozvánka na TolkienCon 2014
Dne 9.11.2013 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 10
TolkienCon 2013 – fotky, reportáže, přednášky a tak vůbec (poslední aktualizace 29.1. 21:19)
Dne 26.1.2013 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 10
Hobit: Neočekávaná cesta
Dne 19.12.2012 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 29
Pozvánka na TolkienCon 2013
Dne 2.11.2012 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 1288

O čem se psalo před rokem?

 
[ Všechny články / rozšířené hledání ]Nejen o víně...Koncert Společenstvo prstenu


27.1. 2009
Pokud o tom náhodou ještě nevíte, tak 28. května bude v Praze zahrána Symfonie Pán prstenů! Detaily najdete a lístky můžete objednávat ZDE

9.4. 2008
Na adrese www.lotrcon.cz najdete pozvánku na letošní LOTRcon ve dnech 27.6 - 29.6 2008, pásma na téma nejen Pán prstenů jako součásti Festivalu Fantazize.

5.3. 2007
Máte radi fantasy a sci-fi? Baví Vás história Slovanov? Ste blázni do mangy a anime? Alebo si chcete len prísť vyskúšať DDR či Sing Star ? Ak ste aspoň na jednu otázku odpovedali pozitívne, potom niet lepšej voľby ako navštíviť Slavcon 2007. Pestrý trojdňový program len za 200 Sk v predpredaji a za 250 Sk na mieste. Pre bližsie informácie navštívte stránku www.slavcon.arda.sk, kde sa môžete priamo zaregistrovať. (akci pořádá Spoločenstvo Tolkiena, kon

15.11. 2005
Dne 17.11.2005 od 14h se v sále HAMU uskuteční koncert Pražského Filmového Orchestru (viz. malá recenze). I tentokrát je krom hudby J. Williamse připravena The Lord of the Rings Trilogy Howarda Shorea. Více informací na stránkách PFO

10.1. 2005
Palace Cinemas Slovanský dům mají na programu maraton všech rozšířených verzí Pána prstenů. Bohužel startuje o půlnoci z 18. na 19. ledna (úterý na středu), což při dvanácti hodinách filmu není dvakrát ideální čas. Tohle rozhodně není poslední příležitost, takže se nemusíte snažit zlikvidovat v takto nelidský termín a v klidu můžete počkat. A nebo zajít jen na rozšířený Návrat krále...

... všechny zprávičky

Tipy na pohlednici !


Návrat Krále - 26 fotekDvě Veže - 15 fotekComics - postupně doplňováno

Nejoblíbenější články


DVD a VHS
Objednejte si Návrat krále se slevou!


Znamení
DVD za 399,- či 499,- KčZasponzorujete provoz tohoto webu? Více zde

Poradna
Gondorský archiv - poradna v otázkách tolkienistických

Byla by pro vás zajímavá projekce všech rozšířených verzí Pána prstenů s nějakou tou přednáškou?
Ano, kdykoliv (kino v Praze)
[ 1195 - 61,66% ]
Ano, v dubnu 2006 (kino v Praze)
[ 24 - 1,24% ]
Ano, v květnu 2006 (kino v Praze)
[ 99 - 5,11% ]
Ano, později (kino v Praze)
[ 25 - 1,29% ]
Ano, kdykoliv (kino v Brně)
[ 294 - 15,17% ]
Ano, v dubnu 2006 (kino v Brně)
[ 15 - 0,77% ]
Ano, v květnu 2006 (kino v Brně)
[ 15 - 0,77% ]
Ano, později (kino v Brně)
[ 51 - 2,63% ]
Spíše ne
[ 58 - 2,99% ]
Určitě ne
[ 162 - 8,36% ]
... výsledky starších anket

Upozornit na nové články
Více informací zde


Nostalgie - starý design
... články, novinky
... divácké recenze

...::: Film Pán Prstenů - The Lord Of The Rings Movie na webu JCsoft's Fantasy (ISSN 1214-052X):::...
Vytvořil a spravuje pro vás Jan "Belcarnen" Čeřovský
Optimalizováno pro kvalitní prohlížeče a rozlišení 800x600 a vyšší
Chcete spolupracovat na tvorbě stránek? Mít zde svou reklamu? Napište!