Zaklínač - Stříbrný meč
Andrzej Sapkowski


Udeřil neomylně, stejně jako tolikrát předtím, středem
délky ostří, a okamžitě, nevypadávaje z rytmu svých pohybů,
udělal čtvrtý krok a následný půlobrat. Čepel, při dokončení
obrátky již volná, jej následovala, strhávajíc za sebou spršku
červených krůpějí. Havraní vlasy se vzduly, rozletěly a za-
vlály v povětří - vlály, vlály, vlály ...
Hlava padla do štěrku.
Je netvorů stále méně?
A já? Co jsem já?
Kdo to tak křičí?
Ptáci?
Žena v kožíšku a modré sukni?
Růže z Nazairu?
Jaké ticho!
Jak pusto. Jaká prázdnota...
... ve mně.
{str. 73-74, povídka Zrno pravdy)

Jak jistě víte, Andrzej Sapkowski začínal jako autor skvělých povídek a teprve poté, co se jimi dostatečně proslavil, vrhl se do psaní románové ságy. Ale již v průběhu psaní povídek se v jejich pozadí počínají rýsovat souvislosti a pomalu se vynořuje základ románu (v této sbírce je to povídka Otázka ceny).
Sbírka začíná povídkou Zaklínač - vůbec prvním příběhem o nelidském mutantovi a vraždící stvůře, Geraltovi. Sledujeme příběh námezdného zabijáka, jehož úkolem je odčarovat královu dcerku přeměněnou ve strigu. Zjišťujeme, že Geralt je cynik, nebere si žádné servítky se zabíjením (kupříkladu v hospodě odrovná tři týpky jen kvůli tomu, aby upoutal pozornost). Z tohoto popisu by se mohlo zdát, že jde o klasický "Conan" příběh. Není tomu tak. Geralt nedělá nic bez rozmyslu, nejedná nelogicky. Sapkowski v této povídce předvedl, že dokáže mistrně popisovat souboje, smrt a "vyhřezlé vnitřnosti", ale každý čtenář si zároveň uvědomil, že na tom příběh nestojí. 
Před pár lety jsem zakoupil balík starších IKARIí a právě v jedné z nich tato povídka byla. Přečetl jsem si ji a okamžitě začal pátrat po nějaké další. Našel jsem už jen Střípek ledu (který je v další povídkové sbírce). Přečetl jsem i tuto povídku a o den později utratil téměř všechny své peníze za tři povídkové sbírky a první tři díly ságy. A nikdy jsem toho nelitoval!
Druhou povídku je pak Zrno pravdy. Mistrně převyprávěná pohádka "O krásce a zvířeti". Až v Sapkowského verzi se dozvíte, jak to vlastně ve skutečnosti bylo. Právě tato povídka je asi nejlepší z celé knihy. Je to Sapek tak jak bude psát o pár let později. 
Třetí povídkou je Otázka ceny - příběh o jednom osudu a pokusu se mu postavit do cesty. Zde se poprvé setkáváme s několika v budoucnu důležitými postavami - Crach an Craite, Duny, Calanthé ... A tato povídka je také prvním stavebním kamenem budoucí románové ságy - právě v ní se dozvídáme, jak došlo k propojení osudů Geralta a Ciri.
Cesta, z níž se nevrací je povídkou poslední a odlišnou od třech předchozích. Nesetkáváme se v ní s Geraltem, hlavní postavou je čarodějka Visenna (o jejímž vztahu s Geraltem se dozvíme mnohem, mnohem později). Je to vlastně jednoduchý příběh o boji s čarodějným odpadlíkem a jeho magicky vytvořenou stvůrou terorizující kraj, i když jak je u Sapkowského zvykem, příběh trochu netradiční.
V závěru knihy naleznete rozhovor s Andrzejem Sapkowským, v němž se nachází jedna "osudová" věta ...
Připadá mi nepravděpodobné, že by se najednou objevil "slovanský Tolkien", s epickým, kultovním příběhem, jež by otřásl světem - i kdyby jen světem ležícím východně od Odry.
K tomu je málo co dodat. Ach jak strašně se Sapkowski v roce 1993 mýlil
Takže jaké je mé hodnocení? Povídky jsou to určitě skvělé, i když se vlastně týkají jen soubojů. Pomalu ale jistě se v nich však začíná ukazovat směr, kterým Sapkowski půjde později, a za přečtení stojí bez nejmenších pochyb.
Povídky z této sbírky, dvou následujících a sbírek Maladie a Tandaradei! seřazené do logické posloupnosti znovu vycházejí ve sbírkách Zaklínač I. a Zaklínač II.

Jméno Zaklínač: Stříbrný meč
Autor Andrzej Sapkowski
Vydavatel, rok vydání Winston Smith, 1993
Počet stran 221
Cena 89,- Kč
Další Překlad Stanislav Komárek
Jiří Pilch, Dittmar Chmelař
Roman Sochor
Hodnocení 75%

Napsal (c) Jan Čeřovský, 24.6.2000


Komentáře k Stříbrnému meči (a této recenzi)
(Přidali jste záznam a není tu? Zkuste obnovit obsah stránky)


Zaslal lenka dne 25.9. 2005 17:06:58
mahmel je magor, nevý co je dobrá knížka...

Zaslal Mahnel dne 21.5. 2004 14:48:33
ste dementi

Zaslal Marta dne 12.1. 2004 11:16:38
Tato kniha vyšla i s jménem Poslední přání!!!


Přidat komentář

Jméno:

E-mail:


Komentář:


[ Stříbrný meč ] Věčný oheň ] Meč osudu ] Krev elfů ] Čas opovržení ] Křest ohněm ] Věž vlaštovky ] Paní Jezera ] Sága jako celek ]
Zpět na Andrzej Sapkowski


Nacházíte se na JCsoft's FANTASY Homepage - http://www.jcsoft.cz/fantasy/

Tuto stránku vytvořil Jan "Belcarnen" Čeřovský - Cerovsky@jcsoft.cz 
Optimalizováno pro Microsoft Internet Explorer 4.x (5.x) a rozlišení 1024x768x16/32bit
Jan Čeřovský (c) 2000 All rights reserved
Jakékoliv nalezené chyby ( špatné odkazy, chybějící obrázky, hrubky, ...) se nebojte nahlásit na můj e-mail.

TOPlist