Kvíz o Skotsku

Odpovědi



Pokud si tento kvíz chcete vyzkoušet, navštivte napřed "Otázky"!

Prvních deset otázek bylo označeno jako lehkých, za jeden bod, proto jsem je i velmi benevolentně bodoval, stačilo mi to nejdůležitější, v drobnostech se lidé totiž občas mýlili.




1. Na mapě Skotska můžeme najít hodně názvů, které mají společná některá slova. V původním jazyce to jsou označení určitých přírodních objektů. Loch je jezero, Glen je údolí, ale co to je "Ben"?
Vzhledem k tomu, že nejvyšší hora celé Velké Británie se jmenuje Ben Nevis, šlo celkem snadno odvodit, že "Ben" je "Hora". Jak dodala Jája, v gaelštině to původně znamenalo "štít".

jedna ze skotských hor


2. Správním centrem Skotska není žádné z největších měst, jak by se dalo předpokládat. Kterépak to je?
Je to Inverness, což neuvedl nikdo. Téměř všichni (až na Indis) tipovali Edinburg. Přitom jsem to považoval za snadno zjistitelnou otázku - ale zjišťovat jsem to nezkoušel :o)

Inverness


3. Skotsko dlouhou dobu čelilo dobyvatelům, kteří se mimo jiné usídlili na Orkneyích, odkud podnikali (nejen) proti Skotům výpady. Kdo byli těmito dobyvateli?
Všichni odpověděli, že Vikingové. Všichni odpověděli správně :-)

Biskupský palác ve Stromness na Orkneyích


4. V osmnáctém století nastala pro skotský národ velká tragédie. Předcházela jí nechvalně známá bitva, ve které "Bonnie Prince Charlie" utrpěl obrovskou porážku. Kdy tato bitva proběhla a poblíž kterého místa?
16. dubna 1746, bitva u Cullodenu. Bonnie Prince Charlie udělal zásadní strategickou chybu, když poslechl své poradce a přistoupil na boj. Bitva byla dobojována během dvou hodin, většina jeho vojska byla postřílena, ještě než se dostali k nepříteli. Mrtví, umírající i živí pak byli naházeni do hromadného hrobu, který byl vzápětí zasypán. Následovalo období "čištění vysočiny", bylo zakázáno nosit kilty a dělat cokoliv, připomínající původní skotské tradice. Kdo byl zahlédnut v čemkoliv kostkovaném, byl na místě zastřelen. Země byla prodána anglické podnikatelské šlechtě, která neúnosně zvyšovala daně a donutila tak lidi odtud vystěhovat, aby si na místě chaloupek a políček mohla pěstovat ovce na vlnu. Toto období trvalo více než sto let, než tyto zákony zrušila královna Viktorie, která si Skotko zamilovala.

Pohled na Cullodenské vřesoviště


5. Jaký je rozdíl mezi Skoty a Angličany a jaký je jejich vztah? (stačí přibližně)
Skotové, Welšané, Cornwelané a Irové jsou keltského původu. Původně se nazývali Brity - odtud Británie i Bretaň.
Angličané jsou potomci Anglů a Sassenachů, germánských kmenů, které v době stěhování národů začali Británii úspěšně dobývat a zatlačili původní obyvatelstvo do hornatějších částí země. Tento jejich "láskyplný" vztah se dochoval skoro až dodnes, i když ve Skotsku byl ve dvacátém století - až do Statečného srdce - vystřídán pasivitou.
Když jsem byl ve Skotsku, potkal jsem tam jednoho Čecha, který si stežoval, že jej jakýsi Skot málem ukřižoval, protože jej nechtěně nazval "Angličanem". Vzhledem k tomu co jsem psal u čtverky asi chápete proč. A takhle anglicko - skotské vztahy vypadaly v podstatě celé minulé tisíciletí...
Každý odpověděl na tuto otázku jinak, přičemž zdaleka ne všichni odkázali na historii plnou krvavých bojů a nenávisti. Občas se jednalo o víceméně tradiční smyšleniny či detaily, mezi rozdíly skoro všichni poukazáli na kilt - skotskou "sukni" :-)), nicméně všem jsem odpověď uznal, protože jsem chtěl slyšet, že se nemají rádi :-)


6. Ochráncem Čech je Svatý Václav. Kdopak je svatým ochráncem Skotska?
Saint Andrew, či Svatý Ondřej, jak chcete.


7. Čím je zvláštní Ben Nevis?
Chtěl jsem slyšet, že to je nejvyšší hora nejen Skotska, ale také celé Velké Británie.
A Ben Nevis je také název palírny skotské whisky, jak většina z vás jedním dechem dodala :-) Ovšem tak se jmenuje jen ta firma, whisky se jmenuje Glencoe.
Je vysoká 1343 metrů. Mimo jiné je tato hora také zvláštní tím, že leží skoro u moře, takže když na ni chcete vyjít, opravdu těch dvanástset metrů výšky musíte zdolat.
A téměř permanentně je na ní mlha, takže když se blížíte k vrcholu, stále se radujete, že tamto, co vidíte je konečně její vrcholek. A když se pak na ten skutečný "vrcholek" dostanete, divíte se, kde je, protože je tam místo něj náhorní plošinka :-)

Rovný vrcholek Ben Nevisu


8. Anglii od Skotska v minulosti oddělovala určitá lidskýma rukama vybudovaná hranice, jejíž známky můžeme na některých místech vidět dodnes. Jak se jí říká, a kdo ji nechal vybudovat?
O Hadriánově valu se učí na základní škole, takže to nebudu rozpitvávat :-)
Mimoto existoval i podstatně starší Antoniův val.

jedna z dochovaných třinácti věží na valu, ze které je dnes muzeum


9. Čím byl pro Skoty důležitý rok 1314?
Bitva u Bannockburnu.
Skotové pod vedením Roberta Bruce zničili Sassenašské psy pod vedením Edwarda II, rozhodující bitva v první válce za nezávislost. Skotové s jen 500 jízdními, 2500 kopiníky a 5000 pěšími proti dvaceti tisícům Sassenašských psů :)
Nejdrtivější porážka Sassenachů za celý středověk.

Záběr z této bitvy ve filmu Statečné srdce


10. U nás existuje pro alkohol několik víceméně poetických názvů, např. životabudič. Jakým podobným způsobem nazývají Skotové whisky?
Aqua vitae, Water of Life, životadárná voda, živá voda, voda života.



Tak, to bylo lehké, a téměř jednotvárné, když pominu správní centrum Skotska, na což všichni odpověděli špatně, tak byla nesprávně jen jedna odpověď. Tady jsem se rozhodl hodnotit přísněji...



11. Jmenujte alespoň jednu značku skotské whisky - ale pozor, nikoliv blended, ale single malt!
Hmmm, většina z vás věděla, že je to například již zmíněný Ben Nevis.
A jinak... namátkou Dalmore, Glenfiddich, Glengoyne, Highland Park, Linkwood, Oban, Talisker, …


12. Na "ostrově mlh" v Hebridách kdysi panovala královna bojových žen, která se svými skutky zapsala do mnoha legend a mýtů. Jak se ta královna jmenovala a na kterém ostrově vládla?
Byla to Scattach (též Scáthach). Známá jako královna bojovných žen, mistryně a učitelka boje, ale též věštkyně a básnířka. Známá je hlavně ve spojitosti s Cúchulainnem, ale přední místo má i v mnoha jiných legendách.


13. Tam, kde se stýká Loch Duich a Loch Long, se nachází jeden z nejznámějších skotských hradů, docela oblíbený filmaři (za všechny stačí jmenovat Higlandera). Jak se tento hrad jmenuje?
Eilean Donan, samozřejmě. Kdo neznal, stačila podrobnější mapa :o)

Nejznámnější pohled na Eilean Donan


14. Roku 1296 byl ukraden anglickým králem Edwardem prvním skotský korunovační kámen a byl odvezen do Westminsterského opatství v Londýně. Vrátil se zpět až po 700 letech, roku 1996 - a to rozhodně ne oficiálně, nýbrž pravděpodobně díky studentské recesi (!). Jak se tento kámen nazývá?
Stone of Destiny (Kámen osudu).


15. Výrobní postup je u whisky docela specifický. Aby dostala tu správnou nezaměnitelnou chuť, kterou má pouze "Skotská", je v poslední fázi uchovávána po dobu alespoň tří let v sudech, které musí být něčím zvláštní. V čem ta jejich zvláštnost spočívá?
Kvůli úspoře nákladů dřív Skotská zrála v dubových sudech, ve kterých se z Francie dovezla Cherry, a francouzům se nevyplácelo vozit sudy i nazpátek. Tento tradiční způsob samozřejmě zůstal, a právě kvůli němu má "skotská" svou nezaměnitelnou chuť.
Mnozí z vás dodávali různé podrobnosti, jako že mohou být od vína (Francie), portského, bourbonu (Amerika), případně že se ta whisky z různých sudů pak smíchá a právě tím získá svou chuť; ale u každého byly ty podrobnosti drobet jiné, takže se raději nebudu pouštět na tenčí led toho, čím si nejsem jist, a zůstanu u původní varianty, kterou více méně uvedli skoro všichni. :o)


16. Když přijdete ve Skotsku do hospody a požádáte o nejlevnější pití, jaké tam mají, copak za onu jednu libru dostanete?
Všichni jste si tipovali vodu, ale já se ptal na nejlevnější, ne zadarmo :o)
Když jsem byl ve Skotsku v několika hospodách, limonády, guiness (pivo), cider... všechno stálo kolem dvou až tří liber, nejlevnější 2dc limonády byly za libru třicet. Levnější byl jedině panák whisky - za jednu libru :o)
Jen Fanaurwen měla podobnou zkušenost z Irska a tak to uhodla :-)


17. Zadní stranu libry zdobí znak každého ze států Velké Británie. Za Anglii je tam hlava královny, za Wales drak, za Irsko keltský kříž. A copak je tam za Skotsko?
Většina z vás si pro mne překvapivě tipovala lva. Správně si tipla jen Jája a Fanaurwen, které tipovaly bodlák. To je totiž znak Skotska, který navíc tuto zemi docela dobře charakterizuje :-)


18. Jmenujte alespoň pět skotských klanů.
Nejznámější:
Sinclair, Sutherland, MacLeod, Ross, Mackenzie, MacDonell, MacDonald, Macintosh, Grand, Campbell, Gordon, Keith, Irvine, Maclaren, Maclean, Hamilton, Livingston, Kennedy, Stewart, Dunbar, Lennox, Maxwell, Crichton, Fleming, Cunningham, Douglas, Graham…
Jak vidíte, spousta z nich je známá z firem (Sinclair, Macintosh, Maclaren, MacDonald), z křestních jmen (Douglas, Maxwell) nebo z příjmení (Kennedy, Crichton, Lennox, Livingstone).



A nyní se dostáváme k posladním dvěma nejlépe obodovaným otázkám, na kterých jsem se pořádně vyřádil. K oběma byly nastíněny i odpovědi.


19. Statečné srdce končí tak, že William Wallace je popraven, král umírá, králův syn je mrtvý a manželka jeho syna nosí v sobě dítě Williama. Ale jak to bylo ve skutečnosti? Existoval vůbec William Wallece, je vše z předchozího popisu pravda, a (a to hlavně) jaké byly (alespoň přibližně) další osudy těchto pěti hrdinů?

V podstatě na skoro každá z možností byla ve většině toho, co tvrdila, pravdivá. Podívejme se na ně podrobněji.

A) Pověst.
William Wallace je stejně jako např. Robin Hood legenda, kterou známe jen z lidové slovesnosti a z belletrie, ale nikdy nebyl nalezen žádný historický dokument, dokazující jeho existenci.

Nepodařilo se mi zjistit proč přesně, ale jeho existence je historicky doložená.

B) Legenda
Wallace skutečně existoval, byl ale pouze vůdcem malého lidového povstání (1297), které vyhrálo jednu malou bitvu lokálního charakteru (poražení šerifa z Lanarku) a v následující větší bitvě bylo ihned poraženo a ničeho významnějšího nedosáhlo.
Wallace byl přitom chycen a v březnu 1298 popraven.
Skotsko později svobodu získalo, ale za to mohl až Robert Bruce.

Je na tom hodně pravdy. Špatně je to v tom, že dosáhlo i výhry ve větší bitvě (u Stirlingu) a i když ničeho opravdu významného skutečně nedosáhlo, mělo velký význam v národním uvědomění Skotů, kterého později využil Bruce. Wallace popraven byl, ale později.

C) Linie lásky
Král se jmenoval Edward I a 1296 vtrhl se svými muži do Skotska. 1297 začala "Skotská Válka za nezávislost", kterou vedl William Wallace. Napřed porazil šerifa Hazelriga, sebral vojsko a vyhrál v bitvě u Stirlingu, kdy ubránil most a nepřátelskou těžkou jízdu zavedl do močálovité půdy.
William je 1298 u Falkirku poražen dvojnásobnou přesilou, uniká a stahuje se, než je 1305 zajat a popraven.
Isabella, snacha krále, je velmi krásná a inteligentní žena, ale upřímně řečeno, poněkud povadlé morálky, a ve filmu se William se stává jejím milencem a má s ní potomka. Jak to bylo doopravdy není až tak úplně jisté, nedá se to vyloučit ani potvrdit.
Král Edward I umírá roku 1307 na tažení proti Bruceovi a nastupuje jeho syn Edward II. To byl velmi slabý král, v podstatě za něj vládli Isabelini milenci. Bruce 1314 vítězí u Bannockburnu nad Edwardem II a stává se Skotským králem.
1327 měla Isabela už svého manžela plné zuby a spolu se svým milencem Mortimerem jej zavraždili. Vlády se ujímá Edward III, její syn (s kým jej měla nelze prokázat, ve filmu to bylo s Williamem). Ten už má však své matky plné zuby, vypuzuje ji ze dvora a Mortimera popravil.
Je lepším králem a milencem, než jeho otec, a brzy po nástupu potvrdil Skotsku jeho samostatnost.

Možná se budete divit, ale správná odpověď je tohle :-) Samozřejmě, až na všechny ty neprokázané domněnky :-)

D) Linie krve
Dalo by se říci, že král Edward I byl oklamán a zrazen člověkem, kterému daroval vládu nad Skotskem, a tak tam roku 1296, vtrhl a vzal si, co bylo "jeho". To se moc nelíbilo Skotům, kteří se sjednotili pod Williamem Wallacem, který 1297 vedl povstání a zlikvidoval šerifa Hazelriga a vyhrál bitvu u Stirlingu, ještě téhož roku byl však poražen u Falkirku.
Po porážce se vzdal titulu "Ochránce Skotska", který mu byl předán, a nebyl nijak veřejně aktivní. Roku 1305 byl však zrazen, souzen, mučen a popraven. Jeho tělo bylo rozčtvrceno, jeho hlava byla nabodnuta na Tower Bridge.
Robert Bruce nelenil, 1306 zabil Johna "Červeného" Comyna v jednom opatství (1308 v bitvě u Inverurie porazil i jeho bratra). A když pak 1307 dal Edward I popravit jeho tři bratry, přičemž s nimi provedl totéž, co s tělem Williema Wallaceho, tak si to Robert nenechal líbit - a v ještě téhož roku bitvě u Louden Hill Edwarda I osobně zabil. Tato bitva byla jeho prvním velkým vítězstvím.
1308 bitva u Brander a u Inverurie. Pak nastává relativně klid až do 1314, kdy Bruce s poloviční armádou drtivě poráží Edwarda druhého v bitvě u Bannockburnu, což je považováno za nejdrtivější porážku Sassenachů za calý středověk.
Robert Bruce je Skoty považován za jejich krále, ale papež mu to uznává až 1320 a Edward II vůbec. 1326 se koná první sněm Skotského parlamentu.
1327 Edward II potlačuje vzpouru svého strýce z Lancasteru a vyšší šlechty a podařilo se mu odstranit nařízení, omezující královskou moc, brzy nato je ale zajat, donucen vzdát se trůnu a následně zavražděn.
Nastupuje jeho syn, Edward III, který sice 1328 uznal nezávislost Skotska a královský titul Roberta Bruce, ale už 1332 vypuká druhá skotská válka za nezávislost, a 1333 Edward III vítězí u Halidon Hill. 1340 pak začíná Stoletá válka mezi Anglií a Francií, protože Isabela byla dcerou Filipa IV, jehož větev vymřela, a Edward si uzurpoval na Francii nárok. 1346 například vítězí v bitvě u Kreščaku, kde poráží i našeho krále Jana Lucemburského.

Spousta z vás si tipovala, že správná odpověď je tato. Není se co divit - téměř takto to skutečně bylo. Je tam ovšem několik zásadních chyb...
Například bitva u Falkirku nebyla 1297, ale až o rok později, a jak přesně zemřel Edward I nevím, ale to, že zemřel přímo v bitvě u Louden Hill a že byl zabit Brucem je pouze krásná pohádka :-)

E) Linie filmu
Ze všech těchto variant nejvíce skutečnosti odpovídá ta, která byla zachycena i ve filmu, to znamená, že král umřel chvíli po Williamovi, jeho syn byl mrtvý. Než vyrostl syn Isabely a chopil se vládl, vládl do jeho osmnáctých narozenin vévoda z Lancasteru.

Co dodat :-)


20. "Bonnie Prince Charlie" by pravděpodobně nikdy neemigroval ze Skotska, kdyby mu k tomu nepomohla jistá osoba, hlava známého klanu. Dotyčná osoba za to strávila většinu života ve vězení. Dnes má v Inverness pomník. Jak se tato osoba jmenovala?
B) Fionna McLeod - výborná spisovatelka, která skvěle popsala legendy z oblasti Hebridské.
E) Charles Edward Stuart - princ Charlie osobně
A) Alexander MacDonald of Boisdale - byl to muž, kterého potkal Charlie ve Skotsku jako prvního. Ten mu řekl, ať se raději vrátí domů. "Právě to nyní dělám", odpověděl princ.
D) Lord George Murray - jeden ze šlechticů na straně prince
C) Flora Macdonald - správná odpověď :-)

Pomník prince Charlieho       Pomník Flory v Inverness





Copyright © Wulf
poslední aktualizace obsahu: 19.07.2003