Úvodní stránka
TolkienCon 2018 >>
Články, zprávy (563)
Nejnovější fotografie
Vaše recenze (473)
Základní informace
Obsazení - herci
Archiv fotografií
Ukázky a další videa
Místa ve filmu
Hudba
Poradna (50)
Výuka elfštiny
Něco ke stažení
Temné zvěsti
Diskusní fórum
Názory, úvahy
Komentáře k filmu
Adresář LOTRů (619)
Bannery webu
WebRing
Odkazy

Kdo jsem já ...
Fantasy novinky
Bazar knih Tip!
Autoři a díla
Povídky,recenze
Fantasy galerie
Fantasy odkazník
On-line chat
Testy a ankety
Filmy a seriály
Hudba
Počítačové hry
Download

Do oblíbených
WAP verze (info)
Výchozí stránka

Kontaktní mail:
Cerovsky@jcsoft.cz

Zde může být
VAŠE reklama !


Filmy online
CSFD.SK
Trailerzone
Pevnost
2002zy
Stránky o Dračím Doupěti
FantasyGalerie
MusicZone
Další weby...

Stránky si právě
prohlíží 1069 lidí

Celkem návštěvníků
14243526

English version here[ <<< Další recenze ] [ Všechny recenze ] [ Poedchozí recenze >>> ]
[ Poidat recenzi ]

22.12. 2003 19:34:38pilgrimJá a kniha: Eetl nikolikrát nejen ji, ale i další díla JRRT

Chystal jsem se letos do předvánoční Vídně a tak jsem návštěvu posunul až na sobotu před svátky, abych mohl potulku po ulicích spojit s návštěvou kina, kde už Návrat krále běží tuším třikrát denně. Kin, kde třetí film dávají v anglickém originále je hned několik, já jsem si pohodlně užil polední promítání v Haydn English Cinema na MariaHilfer Strasse. Jinde možná hrají bez přestávky, tady krátkou mají a jinde než si přeje režisér.

Podobně jako u dvou předešlých filmů mi nepřišel Návrat krále dlouhý. V tomto ohledu myslím o něco lépe vychází také Společenstvo a Návrat ve srovnání s Dvěma věžemi. Jako snad všichni jsem věděl, že bude absentovat Saruman i Vymentení. Věděl jsem také předem, jak bude řešeno rozdělení Froda a Sama v Cirith Ungol. I tak na mně čekalo několik příjemných i méně příjemných překvapení.

Jak čtu v dalších recenzích nejsem sám, kdo není spokojen s tím, co scénáristé stvořili z Denethora. Nevíte někdo, proč ti lidi tak nemají rádi gondorského správce a jeho syny? Boromir vyšel dobře, Faramir sporně a Denethor tragicky v horším slova smyslu. Zbyla z něj poměrně plochá a epizodní postava, kterou pak Gandalf švihem poněkud příliš přímočarým uklidí do pozadí.

Poslední vládnoucí správce pak aspoň skončí (skoro) tak jak předloha velí. Ovšem Faramir to štěstí nemá a svou historickou úlohu ve filmu prakticky končí výpadem přes řeku u Osgiliathu. Pak už je jen vláčen nejprve koněm a posléze otcem. Tím pádem se pak nemůžeme divit, že se z plátna prakticky ztrácí Eówyn, poté co oan splní své poslání na Pelenoru. Její neuzavřený příběh trčí z filmu ještě očividněji než Faramirův.

Dlužno však zdůraznit, že pozitiva opět a stále převažují. Znovu je velmi dobře udělaný prolog, všechny dějové linie jsou velice dobře prostříhány a autoři znovu vytvořili vynikající scény. Budu opakovat co už píší jiní, ale musím připomenout zapalování strážních ohňů mezi Gondorem a Rohanem, rohy Rohirů před Pelenorem a samotnou jízdu těžké kavalarie. Bitva na Pelenoru je vizuální hostina, proti které byl Helmův žleb pouhá rozcvička. Pád Theódenův, konfrontace Smíška a Eówyn s velitelem nazgůlů je také precizní. K silným scénám patří také, poněkud neočekáváně, odjezd Faramirových mužů na beznadějnou misi k Osgiliath. Prakticky bez klopýtnutí zvládli filmaři také závěrečnou část putování Froda a Sama Mordorem i vyvrcholení na hoře Osudu.

Holdování hobitům po závěrečné bitvě a korunovaci i nevyhnutelnou svatbu (která je poněkud zmatená) sice scénař semlel do jedné scény, ale právě hold hobitům (a to jak se odehraje) byl myslím nejdojímavějším momentem celého filmu. I bez Vymetení kraje film naštěstí doznívá podobně zvolna a jaksi naněkolikrát jako předloha, což také řadím k příjemným překvapením. A jako každý rok jsem zvědav, co dostříhá PJ a jeho parta na rozšířenou verzi.

Když jsem odpoledne dál procházel vídeňská knihkupectví všiml jsem si v jednom reklamy na Tolkienovu knihu. Zněla tuším: You have seen epic, now get to see complete picture. Myslím, že filmová trilogie udělala hodně proto, aby přitáhla pozornost nových čtenářů k Tolkienově překrásnému vyprávění. Staří i nový čtenáři se zase budou rádi vracet k filmové podobě, která příběh převyprávěla, zjednodušila, ale neznetvořila.

 9/10 [Celkové hodnocení]
 
 10/10 [Vizuální dojem]
 9/10 [Hudba]
 9/10 [Herecké výkony]
 7/10 [Zpracování zmin oproti knize]
[ <<< Další recenze ] [ Všechny recenze ] [ Poedchozí recenze >>> ]
[ Poidat recenzi ]

Oznámkujte recenzi (jako ve škole)

1

2

3

4

5

Mrmr, přidáno 8.1. 2004 22:21:34
No, já jsem Návrat jseště neviděla, ale jak si čtu všechny vaše recenze, začínám být velice zklamaná, že tam nebude příběh Eówin a Faramira, protože na to jsem se hodně těšila. Příjde mi, že v knize je to velice důležitý okamžik a jestli takovýmto způsobem (jak píšete) vytlačili Faramira, tak to je teda veliká smůla. Jsem ráda, že to vím dopředu, budu se snažit na to zvyknout a pak to pro mě v kině třeba nebude takové zklamání.
Dík.


Diskuze etenáou na tichto stránkách není provozovatelem serveru nijak moderována a upravována. Provozovatel nemá vliv na obsah jednotlivých poíspevku a nenese za ni zodpovidnost. Vyhrazuje si však právo kterýkoliv poíspivek smazat, pokud bude odporovat normám slušného chování.
Jméno: E-mail:

Komentár:

Přepiš heslo   --> 
Nejen o víně...Koncert Společenstvo prstenu


27.1. 2009
Pokud o tom náhodou ještě nevíte, tak 28. května bude v Praze zahrána Symfonie Pán prstenů! Detaily najdete a lístky můžete objednávat ZDE

9.4. 2008
Na adrese www.lotrcon.cz najdete pozvánku na letošní LOTRcon ve dnech 27.6 - 29.6 2008, pásma na téma nejen Pán prstenů jako součásti Festivalu Fantazize.

5.3. 2007
Máte radi fantasy a sci-fi? Baví Vás história Slovanov? Ste blázni do mangy a anime? Alebo si chcete len prísť vyskúšať DDR či Sing Star ? Ak ste aspoň na jednu otázku odpovedali pozitívne, potom niet lepšej voľby ako navštíviť Slavcon 2007. Pestrý trojdňový program len za 200 Sk v predpredaji a za 250 Sk na mieste. Pre bližsie informácie navštívte stránku www.slavcon.arda.sk, kde sa môžete priamo zaregistrovať. (akci pořádá Spoločenstvo Tolkiena, kon

15.11. 2005
Dne 17.11.2005 od 14h se v sále HAMU uskuteční koncert Pražského Filmového Orchestru (viz. malá recenze). I tentokrát je krom hudby J. Williamse připravena The Lord of the Rings Trilogy Howarda Shorea. Více informací na stránkách PFO

10.1. 2005
Palace Cinemas Slovanský dům mají na programu maraton všech rozšířených verzí Pána prstenů. Bohužel startuje o půlnoci z 18. na 19. ledna (úterý na středu), což při dvanácti hodinách filmu není dvakrát ideální čas. Tohle rozhodně není poslední příležitost, takže se nemusíte snažit zlikvidovat v takto nelidský termín a v klidu můžete počkat. A nebo zajít jen na rozšířený Návrat krále...

... všechny zprávičky

Tipy na pohlednici !


Návrat Krále - 26 fotekDvě Veže - 15 fotekComics - postupně doplňováno

Nejoblíbenější články


DVD a VHS
Objednejte si Návrat krále se slevou!


Star Wars
Star Wars DVD Trilogy (5DVD, THX)Zasponzorujete provoz tohoto webu? Více zde

Poradna
Gondorský archiv - poradna v otázkách tolkienistických

Byla by pro vás zajímavá projekce všech rozšířených verzí Pána prstenů s nějakou tou přednáškou?
Ano, kdykoliv (kino v Praze)
[ 1195 - 61,63% ]
Ano, v dubnu 2006 (kino v Praze)
[ 24 - 1,24% ]
Ano, v květnu 2006 (kino v Praze)
[ 99 - 5,11% ]
Ano, později (kino v Praze)
[ 25 - 1,29% ]
Ano, kdykoliv (kino v Brně)
[ 294 - 15,16% ]
Ano, v dubnu 2006 (kino v Brně)
[ 15 - 0,77% ]
Ano, v květnu 2006 (kino v Brně)
[ 15 - 0,77% ]
Ano, později (kino v Brně)
[ 52 - 2,68% ]
Spíše ne
[ 58 - 2,99% ]
Určitě ne
[ 162 - 8,35% ]
... výsledky starších anket

Upozornit na nové články
Více informací zde


Nostalgie - starý design
... články, novinky
... divácké recenze

...::: Film Pán Prstenů - The Lord Of The Rings Movie na webu JCsoft's Fantasy (ISSN 1214-052X):::...
Vytvořil a spravuje pro vás Jan "Belcarnen" Čeřovský
Optimalizováno pro kvalitní prohlížeče a rozlišení 800x600 a vyšší
Chcete spolupracovat na tvorbě stránek? Mít zde svou reklamu? Napište!