Úvodní stránka
TolkienCon 2018 >>
Články, zprávy (563)
Nejnovější fotografie
Vaše recenze (472)
Základní informace
Obsazení - herci
Archiv fotografií
Ukázky a další videa
Místa ve filmu
Hudba
Poradna (50)
Výuka elfštiny
Něco ke stažení
Temné zvěsti
Diskusní fórum
Názory, úvahy
Komentáře k filmu
Adresář LOTRů (619)
Bannery webu
WebRing
Odkazy

Kdo jsem já ...
Fantasy novinky
Bazar knih Tip!
Autoři a díla
Povídky,recenze
Fantasy galerie
Fantasy odkazník
On-line chat
Testy a ankety
Filmy a seriály
Hudba
Počítačové hry
Download

Do oblíbených
WAP verze (info)
Výchozí stránka

Kontaktní mail:
Cerovsky@jcsoft.cz

Zde může být
VAŠE reklama !


Filmy online
CSFD.SK
Trailerzone
Morrowind
Garfield
ScifiWorld
Srdce Erinelu
warcraft.bonusweb.cz
Další weby...

Stránky si právě
prohlíží 508 lidí

Celkem návštěvníků
13954323

English version here

Nejen o víně vážně i nevážně...[ <<< Další recenze ] [ Všechny recenze ] [ Poedchozí recenze >>> ]
[ Poidat recenzi ]

22.1. 2003 20:20:02titanius maximusJá a kniha: Eetl nikolikrát nejen ji, ale i další díla JRRT
Společenstvo a Dvě Věže jsou jiné. Někde jsem četl názor, že zatímco Společenstvo se celkem věrně drželo předlohy, Dvě věže začínají jít vlastní cestou. Přitom to není výhrada - je to vlastnost filmu, kterou pokud neakceptujete, tak si film nikdy nemůžete pořádně užít. Dvě věže jsou o tom, že přijdete do kina, objeví se titulek Dvě věže, a od té doby už jen civíte s otevřenou pusou na ty neuvěřitelné kousky, co PJ ve svém filmu převádí. Není to ale jen vizuální podívaná - herecké výkony jsou úchvatné (až na Arwen a částečně Faramira), stejně jako kamera, hudba, kostýmy a všechno ostatní.

Dvě věže jsou důkazem toho, že i do velkofilmu se dá přidat spousta takových režisérských inovací, nad kterými zůstanete sedět s otevřenou pusou a na které Spielberg nebo Lucas jen závistivě civí. Tohle jsou podle mě ty nejúžasnější místa Dvou věží:

- Příroda Nového Zélandu. Už od prvního okamžiku - přejezdu nad horami - jí budete uchváceni stejně jako v minulém díle.
- Glum. Lépe dopadnout nemohl. Schizofranní rozhovory jsou nezapomenutelné, stejně jako výraz v tváři, když Smeagol vyhrál nad Glumem a přinesl páníškovi králíšky. A lovení rybišky, když Frodo se Samem byli v zajetí a ten výraz ve Frodově tváři, když Gluma zradil a nechal zajmout Faramirovými lidmi. Prostě přesně takový Glum, jakého jsem si představoval při čtení knihy.
- Frodo a Sam. Elijah Wood tu má mnohem větší možnost prokázat své kvality a využil ji na sto procent. Sam je stejný jako v prvním díle a tak to má být. Ten jeho batůžek s pořád chrastícím
kuchařským náčiním je kouzelný.
- Éowyn. I když jsem byl nadšený všemi novými postavami, Éowyn z nich byla asi nejsilnější. Miranda Otto je krásná a umí sakra dobře hrát.
- Přechod přes močály.
- Saruman představuje Červivcovi svou desetitisícovou armádu. Ta kamera, jak jezdí mezi těmi masami skurutů...
- Bitva u Helmova Žlebu. Nemám moc rád bitvy a bál jsem se, že to bude jen nepřehledná a moc dlouhá vizuální podívaná, co dodat - byl jsem úplně vedle.
- Vyplavení Železného pasu. Tak tady jsem jen zíral. Na obrovském plátně to vynikne nejlépe, ta scéna, jak voda zaplavuje skřety a ničí okolí Sarumanovy věže. Něco takového jsem eště nikdy neviděl.
- Rohanský hudební motiv. Tak jako SPolečenstvu dominoval motiv Prstenu, Dvě věže se nesou ve znamení této krásné melodie.
- Humor. O něj se nestará jen Gimli, jak se všude píše, ale taky Glum, Legolas a Sam. Vtipy jsou super a přitom nevyznívají násilně ani vtíravě. My trpaslíci jsme spíš sprinteři.
- Černá brána. Budí respekt.
- Postavy tu mají mnohem větší prostor k uplatnění svých kvalit než ve Společenstvu.
- Hrobové ticho, když Stromovous spatří pokácenou jižní část lesa.
- Scéna, kdy Brego se jemně snaží vzkřísit Aragorna. Z téhle scény by měl Tolkien určitě radost, stejně jako z té předchozí.
- Připadá mi, že ve Dvou věžích je tak nějak všeho víc. Je to větší podívaná, zároveň je tam větší prostor pro dialogy a psychologii postav.
- Tempo je strhující. Někdo z vás to může brát jako nevýhodu, ale uvědomte si, že když mají lidi v kině udržet tři hodiny pozornost, tak je to prostě musí dostat. Na DVD si PJ může dovolit pomalejší tempo nebo větší rozvláčnost, ale v kině ne.

A co mi vadilo? Dvě věci - chápu, že PJ potřeboval pro zdůraznění významu Prstenu přidat Faramirovo pokušení, ale podle mě to přehnal a z Faramira udělal téměř zápornou postavu. Uvidíme jak si s tím poradí v Návratu Krále, kde bude mít Faramir ještě velký prostor pro předvedení svých kvalit.
Nejvíc ze všeho mi ale vadilo Gandalfovo vymítání Sarumana z Théodena, což úplně odporuje nejen duchu knihy, ale i duchu celého příběhu. Tohle dopadlo opravdu špatně a velmi mě to zklamalo.
A to je vše. Všechny ostatní změny se mi líbily nebo jsem neměl problém je přijmout.

Ještě něco o celkovém dojmu z filmu. Když skončilo Společenstvo, tak jsem po prvním zhlédnutí byl v takovém zvláštním stavu, bylo v tom okouzlení, nadšení, ale zároveň taky zklamání, a to nejen z toho, že to skončilo a další díl bude až za rok, ale taky z filmu samotného. Těžko se to popisuje, byla to hrozná směsice pocitů, i když okouzlení převažovalo. Druhý den a po několika dalších zhlédnutích už zbylo jen to nadšení. Dvě věže jsou jiné, tam první pocit byl jednoduchý - nadšení. Kouzelný první dojem z prvního dílu se neopakuje a myslím že ani opakovat nebude, bylo to daný mj. i tím, že jsme nikdo nevěděli, do čeho jdeme, byli jsme v nejistotě, jestli se nám film bude líbit, a nikdy jsme nic podobného neviděli.

Hodnocení pomocí bodů je těžká věc. Dal jsem filmu deset bodů z deseti, protože vycházím z toho, že deset bodů neznamená "nemám výhrady" nebo "je to naprosto dokonalý", protože výhrady mám a naprosto dokonalý to neni. Ale deset bodů dávám za to, že jde o stejně dobrý film jako Společenstvo (i když jeho kvality jsou jinde než ve Společenstvu - Společenstvo je film kouzelnější, Dvě věže filmařsky lepší) a jeden z nejsilnějších filmových zážitků. Jistě, jsou filmy, proti kterým nemusím mít vůbec žádnou výhradu (třeba Amélie nebo Muž na měsíci), ale to neznamená, že se mi líbily víc než Dvě věže. Takže 10/10 si podle mě druhý Pán prstenů zaslouží zcela právem.
 10/10 [Celkové hodnocení]
 
 10/10 [Vizuální dojem]
 10/10 [Hudba]
 10/10 [Herecké výkony]
 7/10 [Zpracování zmin oproti knize]
[ <<< Další recenze ] [ Všechny recenze ] [ Poedchozí recenze >>> ]
[ Poidat recenzi ]

Oznámkujte recenzi (jako ve škole)

1

2

3

4

5

Frodinka, přidáno 18.6. 2003 14:58:15
Pěkná recenze.Musím s tebou ve většině souhlasit.Kamarád mě varoval,že Helmův žleb bude jeden velkej dlouhej masakr,ale nebylo to tak hrozný,takže s tebou jsem za jedno.To vymítání Sarumana z Theodéna,trošku kýčovité pravda.A Faramir?No mě přišel hodně nesympatický ze začátku,pak už to šlo.
Corwin, přidáno 5.3. 2003 13:45:38
Ty recenze nema smysl fakt psat:-)Koukam ze to dost lidi vidi podobne..coz je..ehm...dobre????:-))
titanius maximus, přidáno 24.2. 2003 16:09:55
to S.......: Ach jo, co ti mam na tohle říct. Připadá mi to, že se cítíš povýšeně, jak nám ovcím se to líbilo, jenom ty si prohlídla a zvrchu se ostatním vysmíváš. Je to tvůj boj... Jestli se chceš hádat o tom, proč kam nedal PJ jakej záběr a kde kdo stojí jako pecka, tak to můžeš ke každýmu filmu popsat pět stránek - úplně zbytečně. Ale když už je to tady, tak záběr upadnutí vlajky tam nebyl, aby z toho byla Éowyn smutná, ale jako symbol úpadku Rohanu. howg
S........, přidáno 23.2. 2003 16:22:56
pardon nechala jsem se unést-proto tam ta vlajka neměla BEJT!
S........, přidáno 23.2. 2003 16:22:13
Asi ses z toho zvláštního stavu ještě neprobral:)Eowyn je dobrá ale jak se urve ta vlajka stojí tam jak pecka )nemyslím že by po ní měla skočit a letět s ní ale sakra...)mohl jí tam dát P.J. nějakej záběr na obličej aby byl vidět její názor takhle to vypadá že je jí to u zadku, přitom to pro ni muselo být bolestný.
titanius maximus, přidáno 5.2. 2003 23:52:58
Nevadi, kdyby se vsichni navzajem dokonale chapali, bylo by to o nicom ;)
Lucyova, přidáno 4.2. 2003 9:43:39
Titanius: Ted jsem te teda epochopila vubec, ale jestli se ti to nechce vysvetlovat, tak je to fakt jedno...
titanius maximus, přidáno 3.2. 2003 17:27:16
to Lucyova: nerozumime si, kdyby v tom filmu nekdo pouzil, ja nevim, znehybnovaci kouzlo nebo omlazovaci lektvar, taky na to muzes rict "proc ne, vzdyt tolkien je prece fantasy"...
to je jedno, proste mi to tam nesedi, nekomu to vadit nemusi.

Lucyova, přidáno 3.2. 2003 13:44:19
Titanius: Předně - když PP není fantasy, tak co teda je?
S posedlostí Sarumanem je to věc výkladu. Faktem je, že Saruman má na Théodena vliv, který uplatňuje prostřednictvím Červivce. Tak to přece podává i kniha. Ve filmu se to dá ztvárnit různě - ta "posedlost" a její "vymítání" je jedna z možností (a tvrdím že dobrá možnost - páč je názorná a efektní). Když se na to budeš dívat jako na metaforu, neuvidíš tam žádnou magii a kouzla a budeš mít klid :-) Ovšem jak si vyložíš zneviditeňování osob při nasazení prstenu, to fakt nevím :-)

titanius maximus, přidáno 27.1. 2003 17:34:40
Záleží samozřejmě na pohledu, ale mně na tom vadí asi tohle: "Očarování" nebo "posedlost" Théodena Sarumanem a její "vymítání" Gandalfem je něco, co možná patří do fantasy (nevím), ale ne do Pána prstenů. Théoden je starý král a vybral si špatného rádce, který ho ničí svým našeptáváním a léky (nebo spíš jedy), to je vše. Ani Sauronovi služebníci nejsou posedlí Sauronem - hlavní jejich motivací je strach a beznaděj. Tím, že do toho filmaři zapletou kouzla a čáry, přijde mi to jako lacinější pojetí fantasy. Tolkienův svět má jisté meze, hranice mezi realitou a nadpřirozenem, a touhle změnou Jackson imho jednu z nich překročil. A ta scéna by bez magie, kouzel a vymítání podle mě vypadala ještě efektněji...
Lucyova, přidáno 27.1. 2003 15:40:34
Souhlas s vymítáním Sarumana, že je to pro film efektnější. Kdyby to přepsali přesně podle knihy, divákovi by na poprvé vůbec nedošlo, že je to docela důležitá událost.
Lollitka, přidáno 27.1. 2003 15:25:28
Ta recenze je hodně přesná, konečně někdo, kdo nebrečí nad změnama, který jsou otázkou osobního vkusu. Mě třeba ty dvě změny, o kterých se zmiňuješ vůbec nevadí. Vymítání Sarumana je jasnější a filmově efektnější (i když je pravda, že "posedlostí" zlými silami Theodén podle pana T. rozhodně netrpěl). Faramir je tam hodně málo, takže mě ani nestihnul vadit. Není pravda, že je špatně zahranej, naopak - při druhém shlédnutí jsem si ho mnohem víc užila a přišlo mi, že zdaleka nepůsobí tak záporně, jak se na první pohled zdá. Jen hodně váhá kvůli oddaností svojí zemi. Už se na něj těším na expected edition a v Návratu krále, protože tam se teprve ukáže, co je zač.
Magdaléna, přidáno 27.1. 2003 14:58:18
No, Faramir měl být hodný Boromirův bratr. Což nebyl tak úplně, ale přece jenom Frodovi prsten nevzal a ovládal se líp než Boromir
titanius maximus, přidáno 24.1. 2003 15:11:13
Díky za vaše reakce, moc mě těší, že se najdou lidi, kteří mají na film stejný názor jako já. Jinak omlouvám se za překlepy, tu recenzi jsem psal dost narychlo (a je to na ní vidět).

to Pulper: Viděl jsem film zatím jen jednou, takže si za tím nestojim na 100%, ale nepřišlo mi to jako opatrnost nebo odměřenost, spíš jako silný vliv Prstenu na jeho povahu. On viděl, jak snadno se Prstenu může zmocnit, a Froda do Osgiliathu nedovedl proto, aby se ujistil, jestli je jeho záměr dobrý, ale proto, aby mu vzal Prsten a předal jej pánovi Gondoru. Tak jsem to aspoň pochopil...

Lucie, přidáno 24.1. 2003 13:19:47
Je to opravdu moc pěkná recenze. I mě mluvíš úplně z duše. Také se vždycky moc těším na oba filmy. Společenstvo jsem viděla třikrat a mohla bych na něj koukat pořad tak samo i na Dvě Věže. Co se týče Faramira tak mě zklamal. Ale jinak souhlasím, že Glum je nejlepší.
Pulper, přidáno 24.1. 2003 12:39:22
Taky souhlasím s těmi pocity po obou filmech i s většinou recenze.
Faramir jako záporák? Je jen hodně opatrný a odměřený, nic víc. "Vymítání" mohlo proběhnout jinak, to je fakt.

Pulper, přidáno 24.1. 2003 12:37:24
Taky souhlasím s těmi pocity po obou filmech i s většinou recenze. Faramir jako záporák? Je je hodně opatrný a odměřený, nic víc. "Vymítání" mohlo proběhnout jinak, to je fakt.
RS32, přidáno 23.1. 2003 19:40:10
Naprosto souhlasím, jak s hodnocením a popisem filmu, tak s pocity ohledně obou filmů...přesně tak to bylo i u mě! :-) Těším se, až půjdu na Dvě veže podruhé, to už budu tak nějak seznámenej se změnama a budu si moct užít film jako takovej.
Nenya, přidáno 23.1. 2003 8:45:58
Pěkná recenze, sakra mluvíš mi z duše, i když u mě ten nepopsatelnej a hodně silnej pocit byl i u Dvou Věží, vždycky mě dostane a chvíli mi trvá než si to tak nějak přeberu v mysli. S tím Faramirem souhlasím, je fakt, že by nemusel bejt sympaťák na první pohled, ale zas ne tak neochotnej, nechápavej a takovej... jinak moc pěkný

Diskuze etenáou na tichto stránkách není provozovatelem serveru nijak moderována a upravována. Provozovatel nemá vliv na obsah jednotlivých poíspevku a nenese za ni zodpovidnost. Vyhrazuje si však právo kterýkoliv poíspivek smazat, pokud bude odporovat normám slušného chování.
Jméno: E-mail:

Komentár:

Přepiš heslo   --> 
Nejen o víně...Koncert Společenstvo prstenu


27.1. 2009
Pokud o tom náhodou ještě nevíte, tak 28. května bude v Praze zahrána Symfonie Pán prstenů! Detaily najdete a lístky můžete objednávat ZDE

9.4. 2008
Na adrese www.lotrcon.cz najdete pozvánku na letošní LOTRcon ve dnech 27.6 - 29.6 2008, pásma na téma nejen Pán prstenů jako součásti Festivalu Fantazize.

5.3. 2007
Máte radi fantasy a sci-fi? Baví Vás história Slovanov? Ste blázni do mangy a anime? Alebo si chcete len prísť vyskúšať DDR či Sing Star ? Ak ste aspoň na jednu otázku odpovedali pozitívne, potom niet lepšej voľby ako navštíviť Slavcon 2007. Pestrý trojdňový program len za 200 Sk v predpredaji a za 250 Sk na mieste. Pre bližsie informácie navštívte stránku www.slavcon.arda.sk, kde sa môžete priamo zaregistrovať. (akci pořádá Spoločenstvo Tolkiena, kon

15.11. 2005
Dne 17.11.2005 od 14h se v sále HAMU uskuteční koncert Pražského Filmového Orchestru (viz. malá recenze). I tentokrát je krom hudby J. Williamse připravena The Lord of the Rings Trilogy Howarda Shorea. Více informací na stránkách PFO

10.1. 2005
Palace Cinemas Slovanský dům mají na programu maraton všech rozšířených verzí Pána prstenů. Bohužel startuje o půlnoci z 18. na 19. ledna (úterý na středu), což při dvanácti hodinách filmu není dvakrát ideální čas. Tohle rozhodně není poslední příležitost, takže se nemusíte snažit zlikvidovat v takto nelidský termín a v klidu můžete počkat. A nebo zajít jen na rozšířený Návrat krále...

... všechny zprávičky

Tipy na pohlednici !


Návrat Krále - 26 fotekDvě Veže - 15 fotekComics - postupně doplňováno

Nejoblíbenější články


DVD a VHS
Objednejte si Návrat krále se slevou!


Znamení
DVD za 399,- či 499,- KčZasponzorujete provoz tohoto webu? Více zde

Poradna
Gondorský archiv - poradna v otázkách tolkienistických

Byla by pro vás zajímavá projekce všech rozšířených verzí Pána prstenů s nějakou tou přednáškou?
Ano, kdykoliv (kino v Praze)
[ 1195 - 61,66% ]
Ano, v dubnu 2006 (kino v Praze)
[ 24 - 1,24% ]
Ano, v květnu 2006 (kino v Praze)
[ 99 - 5,11% ]
Ano, později (kino v Praze)
[ 25 - 1,29% ]
Ano, kdykoliv (kino v Brně)
[ 294 - 15,17% ]
Ano, v dubnu 2006 (kino v Brně)
[ 15 - 0,77% ]
Ano, v květnu 2006 (kino v Brně)
[ 15 - 0,77% ]
Ano, později (kino v Brně)
[ 51 - 2,63% ]
Spíše ne
[ 58 - 2,99% ]
Určitě ne
[ 162 - 8,36% ]
... výsledky starších anket

Upozornit na nové články
Více informací zde


Nostalgie - starý design
... články, novinky
... divácké recenze

...::: Film Pán Prstenů - The Lord Of The Rings Movie na webu JCsoft's Fantasy (ISSN 1214-052X):::...
Vytvořil a spravuje pro vás Jan "Belcarnen" Čeřovský
Optimalizováno pro kvalitní prohlížeče a rozlišení 800x600 a vyšší
Chcete spolupracovat na tvorbě stránek? Mít zde svou reklamu? Napište!