Úvodní stránka
TolkienCon 2018 >>
Články, zprávy (563)
Nejnovější fotografie
Vaše recenze (473)
Základní informace
Obsazení - herci
Archiv fotografií
Ukázky a další videa
Místa ve filmu
Hudba
Poradna (50)
Výuka elfštiny
Něco ke stažení
Temné zvěsti
Diskusní fórum
Názory, úvahy
Komentáře k filmu
Adresář LOTRů (619)
Bannery webu
WebRing
Odkazy

Kdo jsem já ...
Fantasy novinky
Bazar knih Tip!
Autoři a díla
Povídky,recenze
Fantasy galerie
Fantasy odkazník
On-line chat
Testy a ankety
Filmy a seriály
Hudba
Počítačové hry
Download

Do oblíbených
WAP verze (info)
Výchozí stránka

Kontaktní mail:
Cerovsky@jcsoft.cz

Zde může být
VAŠE reklama !


Filmy online
CSFD.SK
Trailerzone
Pevnost
2002zy
Stránky o Dračím Doupěti
FantasyGalerie
MusicZone
Další weby...

Stránky si právě
prohlíží 412 lidí

Celkem návštěvníků
14105115

English version here[ <<< Další recenze ] [ Všechny recenze ] [ Poedchozí recenze >>> ]
[ Poidat recenzi ]

19.1. 2003 23:51:29ScalexJá a kniha: Eetl nikolikrát nejen ji, ale i další díla JRRT
Dvěma věžím dávám nižší hodnocení než Společenstvu. I když považuju Dvě věže za vynikající film, který rozhodně vejde do zlatých kronik filmové kinematografie přinejmenším Glumem a Helmovým žlebem, výhrad mám daleko víc než u Společenstva. A to jsem velmi tolerantní člověk. 8^)

Nechci probírat film záběr za záběrem ani opakovat něco, co už bylo třicetkrát řečeno v recenzích jiných fanoušků. Jen tu shrnu, co konkrétně se mi na filmu nelíbilo. A vůbec nenutím nikoho, aby se mými názory řídil.

Za prvé chci zdůraznit, že ze všeho nejméně mi vadily změny oproti knize. Je jich tam hodně, ale ani jako pravověrnému Tolkienistovi mi to žíly nerve. Tolkien sám bral své dílo jako sebrané mýty a legendy. A legendy se často objevují v různých verzích, s různými výklady. A tak Jacksonův pohled na Středozem beru jako alternativní verzi k tomu, co při svém vědeckém bádání objevil Tolkien.

A teď k tomu, co mi na filmu vadilo. Vezmu to bodovitě:

- hlas Stromovouse. Je sice úžasný, ale byl by lepší, kdyby v tom filmu zároveň Rhys-Davies nehrál Gimliho. Ta hlasová podobnost je prostě nepřeslechnutelná. Rhys-Davies v obou rolích řve a burácí a málokterý herec umí řvát a burácet dvěma různými způsoby.

- Glumovo "glum". Vždy jsem si ho představoval klokotavě bublavé, jako bublání, které se občas ozývá ve vodovodním či teplovodním potrubí, nebo jako když pod vodou unikne větší množství vzduchu a zabublá to. Místo toho glum kašle, jako kdyby mu zaskočila v krku šupina z rybišky.

- Střih filmu. Je odfláklý, jako kdyby s ním neměli nic společného lidé, co stvořili Společenstvo. Je necitlivý a prvoplánový. Nelíbí se mi zejména u prvního schizofrenního rozhovoru Gluma se Smeagolem (mám na mysli ty dva různé pohledy kamer). Podle mne je mnohem větší machrovina natočit to v jednom záběru, protože těmi dvěma záběry si filmaři ulehčili práci... nemuseli totiž natáčet tu problematickou přeměnu Gluma ve Smeagola a zpět.

- Gimliho vtipné hlášky. Až na několik málo, které se opravdu povedly, jsou trapné a narušují atmosféru filmu. Prosba, aby jej Aragorn hodil, nebo stížnost na špatný flek na Helmově žlebu se mi líbila, ale to jak "schválně upadl" nebo jak se rozjel na koni dozadu, to byly tak školácky ubohé vtipy, že bych se víc nasmál, kdyby se tam pět minut kopali Smíšek s Pipinem do zadku a plivali přitom po sobě Lembas.

- Vyhánění Sarumana z Theodena. Čekal jsem delší zaklínání a záběr na Sarumana, kterak se snaží vzdorovat a náhle zjišťuje, že na Gandalfa nemá. Ale z této scény mám pocit, že v rozšířené verzi Dvou věží by mohla být propracovanější. Omládnutí Theodena bylo dost rychlé... mohlo být lehce pozvolnější.

- Malý prostor pro Červivce. Doufám, že dostane dost příležitostí v Návratu Krále, protože bych řekl, že potenciál této postavy nebyl zdaleka vyčerpán a že Gríma mohl řádit ještě trochu víc.

- Olizovací scéna Arwen s Aragornem. Čekal jsem letmé náznaky jako ve Společenstvu, čekal jsem poetické ztvárnění jejich vztahu... nečekal jsem, že se po sobě budou tři minuty plazit. Zaplaťpámbů, že když polomrtvého Aragorna přišla na dálku Arwen políbit, že to Jackson rozsekl polibkem od Brega... 8^)

- Málo písniček. Rozhodně mi scházela Glumova "po cestě studené, moc se nám špatně jde, odřeme si nožišku". Naštěstí si ale Glum broukal alespoň píseň o rybišce a jeho bubnovací scéna si jistě získá řadu příznivců. Já osobně to považuju za jednu z nejlepších veselých scén filmu.

- U Gluma mi trochu vadila mimika. Glum má tak bohatou mimiku, že při prvním sledování nestíháte pochytat vše, co tím ksichtem dělá. Po druhé a potřetí to bude lepší a když si teď pouštím jen samotné scény s Glumem, tak si to opravdu užívám. Ale jako prvotní nápor v kině je to dost silné...


No... to je snad vše záporné, co jsem na Dvou věžích shledal. Nevadily mi změny, nevadil mi surfující Legolas a je to film, který jsem si opravdu užil a u něhož nelituju toho sáhodlouhého čekání. Těším se na Návrat krále, těším se na rozšířené verze Dvou věží a Návratu krále a těším se, až si doma udělám JRRT maratón všech tří rozšířených verzí za sebou.
 8/10 [Celkové hodnocení]
 
 10/10 [Vizuální dojem]
 9/10 [Hudba]
 9/10 [Herecké výkony]
 7/10 [Zpracování zmin oproti knize]
[ <<< Další recenze ] [ Všechny recenze ] [ Poedchozí recenze >>> ]
[ Poidat recenzi ]

Oznámkujte recenzi (jako ve škole)

1

2

3

4

5

Ára, přidáno 27.1. 2003 19:52:47
Štófa - Ten střih doopravdy trochu zmršil celej film, ale pochop, ze ten happyend tam bejt musel, aby si lidi na konci poplakali a tesili se, ze priste si poplacou este vic :-)

Petra-Lucie - ja myslim, ze Cervivec dostal prostoru akorat a je to asi nejlepsi postava ze Dvou Vezi. Ja sam sem ho pochopil az napotreti. Podle me je to nejrozvinutejsi charekter ve filmu a vic prostoru by mu uskodilo (protoze pak bych ho nepochopil vubec :-))

Petra-Lucie, přidáno 27.1. 2003 13:36:48
Jsem debil - myslím samozřejmě Sarumanovým vzdorováním. To jsem se teda nechtěně upsala....
Petra-Lucie, přidáno 27.1. 2003 13:35:43
Nadchnula mne představa, kdy by scéna "uzdravování" Theodéna byla prolnutá s marným Sauronovým vzdorováním. To je velmi dobrá myšlenka. Leč - k PJ se bohužel nedostala.
Červivcovi by neškodilo dostat nepatrně více prostoru. Stál za předvedení.
Střih je VELKOU ranou Dvěma věžím.Podle mne je právě nejvíce poškodil.

Scalex, přidáno 26.1. 2003 19:25:31
Musím přiznat, že po šestém shlédnutí už se mi ta scéna líbí mnohem víc, než když jsem to viděl poprvé. Ano, ten závěr, kdy se Glum nejdřív tváří vítězoslavně, a najednou se zatváří vyděšeně a rozhlíží se, to by opravdu tak nevyznělo. Dodatečně se filmařům omlouvám. 8^)
Arsiméné , přidáno 26.1. 2003 11:50:25
"Po zemi studené" mi taky trochu chybělo, ale i ta písnička o rybišce byla pěkná. Zaráží mě Glumova píseň: proč ji, proboha, zpívá žena? (Nic proti tomu, jak zpívá, ale Glum byl snad "on".)A když zní až na konci, při titulcích, kdo má poznat, že to má být píseň Glumova?
Štófa, přidáno 20.1. 2003 16:03:51
Dvě kamery na Gluma se mi také nelíbily, přišlo mi to laciné.
Mnohem hezčí byl Glum v jeskyni (ruka na rameni byla MÓC pěkná) nebo za stromem.

Jinak sdílím i názor na střih - neustálé přechody mezi liniemi příběhu byly až rušivé, "současné" vítězství v Helmově žlebu i Železném pasu mi přišlo jako přílišný happyend.

Lio, přidáno 20.1. 2003 10:56:34
Vcelku se s tím dá souhlasit. Jen si myslím, že u toho Gluma to bylo naopak vychytaný. Tvým způsobem by to ztratilo pointu... šlo o to, že Sméagol stojí sám proti sobě... bojuje se svým druhým já (Glumem)... a když ho porazí, je sám, zahnal ho... takhle by to pak vůbec nevyznělo.

Diskuze etenáou na tichto stránkách není provozovatelem serveru nijak moderována a upravována. Provozovatel nemá vliv na obsah jednotlivých poíspevku a nenese za ni zodpovidnost. Vyhrazuje si však právo kterýkoliv poíspivek smazat, pokud bude odporovat normám slušného chování.
Jméno: E-mail:

Komentár:

Přepiš heslo   --> 
Nejen o víně...Koncert Společenstvo prstenu


27.1. 2009
Pokud o tom náhodou ještě nevíte, tak 28. května bude v Praze zahrána Symfonie Pán prstenů! Detaily najdete a lístky můžete objednávat ZDE

9.4. 2008
Na adrese www.lotrcon.cz najdete pozvánku na letošní LOTRcon ve dnech 27.6 - 29.6 2008, pásma na téma nejen Pán prstenů jako součásti Festivalu Fantazize.

5.3. 2007
Máte radi fantasy a sci-fi? Baví Vás história Slovanov? Ste blázni do mangy a anime? Alebo si chcete len prísť vyskúšať DDR či Sing Star ? Ak ste aspoň na jednu otázku odpovedali pozitívne, potom niet lepšej voľby ako navštíviť Slavcon 2007. Pestrý trojdňový program len za 200 Sk v predpredaji a za 250 Sk na mieste. Pre bližsie informácie navštívte stránku www.slavcon.arda.sk, kde sa môžete priamo zaregistrovať. (akci pořádá Spoločenstvo Tolkiena, kon

15.11. 2005
Dne 17.11.2005 od 14h se v sále HAMU uskuteční koncert Pražského Filmového Orchestru (viz. malá recenze). I tentokrát je krom hudby J. Williamse připravena The Lord of the Rings Trilogy Howarda Shorea. Více informací na stránkách PFO

10.1. 2005
Palace Cinemas Slovanský dům mají na programu maraton všech rozšířených verzí Pána prstenů. Bohužel startuje o půlnoci z 18. na 19. ledna (úterý na středu), což při dvanácti hodinách filmu není dvakrát ideální čas. Tohle rozhodně není poslední příležitost, takže se nemusíte snažit zlikvidovat v takto nelidský termín a v klidu můžete počkat. A nebo zajít jen na rozšířený Návrat krále...

... všechny zprávičky

Tipy na pohlednici !


Návrat Krále - 26 fotekDvě Veže - 15 fotekComics - postupně doplňováno

Nejoblíbenější články


DVD a VHS
Objednejte si Návrat krále se slevou!


Star Wars
Star Wars DVD Trilogy (5DVD, THX)Zasponzorujete provoz tohoto webu? Více zde

Poradna
Gondorský archiv - poradna v otázkách tolkienistických

Byla by pro vás zajímavá projekce všech rozšířených verzí Pána prstenů s nějakou tou přednáškou?
Ano, kdykoliv (kino v Praze)
[ 1195 - 61,66% ]
Ano, v dubnu 2006 (kino v Praze)
[ 24 - 1,24% ]
Ano, v květnu 2006 (kino v Praze)
[ 99 - 5,11% ]
Ano, později (kino v Praze)
[ 25 - 1,29% ]
Ano, kdykoliv (kino v Brně)
[ 294 - 15,17% ]
Ano, v dubnu 2006 (kino v Brně)
[ 15 - 0,77% ]
Ano, v květnu 2006 (kino v Brně)
[ 15 - 0,77% ]
Ano, později (kino v Brně)
[ 51 - 2,63% ]
Spíše ne
[ 58 - 2,99% ]
Určitě ne
[ 162 - 8,36% ]
... výsledky starších anket

Upozornit na nové články
Více informací zde


Nostalgie - starý design
... články, novinky
... divácké recenze

...::: Film Pán Prstenů - The Lord Of The Rings Movie na webu JCsoft's Fantasy (ISSN 1214-052X):::...
Vytvořil a spravuje pro vás Jan "Belcarnen" Čeřovský
Optimalizováno pro kvalitní prohlížeče a rozlišení 800x600 a vyšší
Chcete spolupracovat na tvorbě stránek? Mít zde svou reklamu? Napište!