Úvodní stránka
TolkienCon 2020 >>
Články, zprávy (565)
Nejnovější fotografie
Vaše recenze (478)
Základní informace
Obsazení - herci
Archiv fotografií
Ukázky a další videa
Místa ve filmu
Hudba
Poradna (50)
Výuka elfštiny
Něco ke stažení
Temné zvěsti
Diskusní fórum
Názory, úvahy
Komentáře k filmu
Adresář LOTRů (620)
Bannery webu
WebRing
Odkazy

Kdo jsem já ...
Fantasy novinky
Bazar knih Tip!
Autoři a díla
Povídky,recenze
Fantasy galerie
Fantasy odkazník
On-line chat
Testy a ankety
Filmy a seriály
Hudba
Počítačové hry
Download

Do oblíbených
WAP verze (info)
Výchozí stránka

Kontaktní mail:
Cerovsky@jcsoft.cz

Zde může být
VAŠE reklama !


Filmy online
CSFD.SK
Trailerzone
Pevnost
UNREAL EDITOR
Gameplanet
Abarin DrD
SFK Palantír
Další weby...

Stránky si právě
prohlíží 877 lidí

Celkem návštěvníků
9310407

English version here

Nejen o víně vážně i nevážně...


[ <<< Další článek ] [ Všechny články ] [ Předchozí článek >>> ]

Belcarnen
22.12. 2002
Recenze na Dvě Věže - vizuální orgie na velkém plátně z pohledu fanouška knihy. Jak dopadlo roční čekání? Má význam chodit do kina? (doplněno 22.12. v 20:16)Verze pro tisk

Tyto stránky jistě nejsou místem, kde by bylo nutné nějak výrazněji popisovat děj Dvou Věží, o co v nich jde a tak podobně. Přesto si malé shrnutí neodpustím. Ve filmu dostáváme tři různé dějové linie – putování Froda se Samem a Glumem vstříc Mordoru, boj Aragorna, Legolase, Gimliho a lidu Rohanu s armádou čaroděje Sarumana a eskapády Smíška s Pipinem při cestě až do Železného pasu. Do těchto tří částí se ještě míchají krátké vsuvky v podobě úvodní sekvence, Sarumana v Orthanku či proslovu Galadriel. 

Hned v úvodu filmu pochopíme, jakou cestu Peter Jackson nastoupil. Vyprávění je zběsile rychlé, skečovité, jedna scéna střídá druhou a není čas na odpočinek, jakoukoliv výplň. Pokud si necháte utéct jedinou minutu, už vám bude něco chybět. Jak se již dlouho před premiérou spekulovalo, úvodem filmu je opravdu návrat k souboji Gandalfa s Balrogem, tentokrát celý jejich pád do hlubin Morie. A pak náhle šmik a jsme úplně jinde…

Začínáme sledovat Frodovo putování k Hoře Osudu. Tato linie klade největší důraz na dramatické vyprávění a herecké výkony. Elijah Wood dostává mnohem více prostoru k tomu, aby obecenstvu dokázal, že jeho úspěch netkví jen v detailních záběrech na vyděšený obličej a modré oči. Ale i tyto záběry jsou významnou složkou Dvou Věží a fanynky se tedy mají na co těšit. My ostatní oceníme skvěle zahrané korumpování osobnosti Froda vlivem Jednoho Prstenu, které je veskrze přesvědčivé a realistické. Věrný společník Sam v podání Seana Astina celkový dojem nezkazí. Díky výbornému herectví zachraňuje scény, ve kterých by patetické věty z úst někoho jiného působily možná až směšně. Ovšem toto je možná poprvé v historii kinematografie, kdy výkon dvou lidských herců zastíní počítačem vykreslená postava. Hned na Emyn Muilu se hobitům podaří polapit Gluma. Andy Serkis, který mu vytvořil pohyby a hlas, se jistě ve velké míře zasloužil o to, že máme možnost vidět skutečně živou a naprosto realistickou CGI postavu. Divák si uvědomuje, že nemůže jít o namaskovaného člověka, ale zároveň mu hlava prostě nedovolí uvěřit, že jde skutečně o dílo počítačové techniky. Zapomeňte na Yodu, Jar-Jar Binkse, Dobbyho a všechny další potencionální konkurenty. Glum, který více než co jiného připomíná osobu v pokročilé fázi abstinenčních příznaků po droze, kterou je mu Prsten, odvádí dokonalý herecký výkon. Pokud se nepodaří prosadit nominaci Andy Serkise za nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli, pak si alespoň výkon animátorů i herce zaslouží nějakou čestnou sošku. Minimálně za scénu, ve které sledujeme schizofrenní rozhovoru Glum/Sméagol, a jenž byla alespoň pro mne jednou z nejsilnějších částí filmu vůbec.

Výše popsanou trojku ale známe již ze Společenstva. Jejich putování nám představí i postavu další – Faramira v podání Davida Wenhama. Výkon australského divadelního herce je jistě velmi dobrý, ale málokterý fanoušek knihy jej dokáže výrazněji ocenit. Z nepříliš pochopitelných důvodů je postava Faramira proti knižní předloze drasticky změněna. Snad byla důvodem snazší pochopitelnost pro nečtenáře, kterým by se muselo „složitě vysvětlovat“, proč Faramir po Prstenu netouží, přičemž jeho bratra naprosto ovládl. Ve filmu toto řešit nemusíme, protože Boromirův bratr pokračuje ve šlépějích otcova oblíbenějšího syna a snaží se Froda i s Prstenem odvést do Minas Tirith. Chová se drsně, působí velmi temně, v některých momentech jako záporná postava. Pocit, který z jeho postavy budete mít, když po dlouhém prošení o propuštění ze strany Froda i Sama prostě jen přikáže svým mužům, ať je odvedou do Minas Tirith a sdělí Denethorovi, že jeho syn mu posílá mocný dar, je prostě natolik odlišný od toho, jaké pocity postava evokuje v knize, že se Faramir stává postavou prakticky nestravitelnou. Ani Boromir nevystupoval takto temně. Divák chápal, že jej ovládá Prsten a on se tak nechová ze své vůle. V případě Faramira toto není vůbec zřejmé.

Frodova linie nám také představí dvě nové bestie – olifanty a létající, drakům podobné nosiče Nazgúlů. Gigantičtí sloni se čtyřmi kly působí na obrovském plátně opravdu monumentálně. Ač s nimi strávil produkční tým jistě stovky hodin, uvidíme je v podstatě pár vteřin. Jejich technické zpracování je nadprůměrné, ale kvalit ostatních počítačových potvor nedosahuje. I tak plní svůj účel perfektně. Potvora, kterou sedlají Nazgúlové, je vytvořena absolutně přesvědčivým způsobem. Budí strach a hrůzu, při „blízkém setkání“ s Frodem v Osgiliathu a ostatně i v Mrtvých močálech je ještě o řád hrozivější než koně i s jezdcem ze Společenstva. Prostě paráda a pro fanoušky knihy zhmotnění jejich představ. 

Místem, které ve vás zanechá jistě silný dojem, je Morannon, Černá Brána do Mordoru. Monumentální stavba, u které po spatření na plátně okamžitě získáte velmi silný pocit, že něčím takovým rozhodně projít nechcete. Otevírání gigantických vrat zajišťují obři a vypadá to prostě fantasticky. 

Nejvýraznější částí filmu s největším prostorem v ději celého filmu je Aragornova cesta do Helmova žlebu. Je nutné říct, že ač pro fanoušky knihy bude spousta scén z prvních dvou hodin dojmovými orgiemi, divák knihy neznalý možná získá velmi silný pocit, že celé úvodní dvě třetiny šlo opravdu jen o to dopravit Aragorna na hradby Žlebu a zde svést finální bitvu. Viggo Mortensen je v roli budoucího krále, kterým se pomalu při velení vojskům stává, perfektní. Jelikož Společenstvo opustil Sean Bean jakožto Boromir, stane se nejspíše idolem dospělejších fanynek filmu tento unavený, špinavý a zkrvavený hraničář. Samozřejmě jsou tu i jeho společníci Gimli a Legolas. Oba dva mají mnohem méně prostoru než Aragorn, což je pochopitelné, ale i při jim vyhrazených scénách jsou takoví nemastní, neslaní. Gimli zastává roli komické postavičky pro uvolnění napětí ve vypjatých momentech, když jeho repliky pravidelně diváctvo rozesmívají. Dle mého soudu i na místech, kde se to zrovna tak úplně nehodí. Ale režisér rozhodl, musíme to snést. Obzvláště scéna, ve které kamera přejíždí hradby Helmova žlebu, lidé skoro nedýchají a čekají na začátek boje a najedou uprostřed řad uvidíme mezeru a nad hradbou pouze vyčuhující Gimliho helmu. Do toho se ozve cosi ve stylu „Taky mi mohli vybrat lepší místo.“ Zasmějete se, jinak to prostě nejde. Jenže později si uvědomíte, že celá scéna by bez toho byla mnohem lepší. Legolas je pak kapitola sama pro sebe. Efektně naskakuje na koně, pálí jeden šíp za druhým a masakruje skřety a vrrky snad ještě lépe než Aragorn. Přínos v boji se mu upřít nedá, ale bohužel neměl vůbec mluvit. Jeho poznámky a hlášky působí až na výjimky v kontextu dalších textů hodně podivně, bezvýznamně. Tak mi to alespoň přišlo, konečný soud nechám na vás.

Válečná linie filmu nám přináší nejvíce nových postav a herců. Většinou se jedná o obyvatele Rohanu, vesměs nezdolné válečníky, odvážné muže a ženy. Na můj vkus dostávají ve filmu příliš málo prostoru a je až příliš dobře poznat, že tomu všemu dali mnohem více, než je nakonec předáno divákům. Opět se tedy musíme těšit na rozšířené DVD, kde snad získají prostoru více. Stejné to bylo u Společenstva, historie se prostě opakuje.

Prvním z Rohirů je Éomer, třetí maršál Jízdmarky. Karl Urban nám představuje drsného bojovníka, vzhledem ne nepodobného Vikingovi. Kvůli intrikám na královském dvoře je vyhnán z Edorasu a s jednotkou věrných mužů projíždí Rohanem a vyvražďuje skřetí nájezdníky. Zajímavou dějovou změnou proti knize je, že na pomoc jednotkám v Helmově žlebu přijede právě on a jeho muži (a ne Erkenbrand).

Společně s ním poznáváme i jeho sestru Éowyn, bílou Rohanskou paní v podání Mirandy Otto. Z fotografií a ukázek si můžete myslet co chcete, ale ve filmu jako celku je skvělá. Krásná žena, která je silně přitahována k Aragornovi, ale zároveň nezdolná a houževnatá „Rohanská štítonoška“. Pokud máte obavy, že by byla nějak zásadněji změněna proti knižní předloze, zapomeňte na ně. Je to opravdu Éowyn. Její „souboj s Aragornem“, který díky ukázkám spousta lidí očekává, je stejnou ukázkou podlosti tvůrců filmu, jako byla Arwenina jizva ve Společenstvu. 

Špičkový výkon odvedl i Brad Dourif jakožto Gríma Červivec. Jen těžko si lze představit úlisnějšího červa s rozeklaným jazykem, který svými slovy otravuje mysl krále. Scéna, ve které stojí s Éowyn nad smrtelným ložem Théodreda, či ta, kdy se po Bílé paní ohlíží při rozhovoru s Éomerem, jsou prostě výtečné. 

A pak je tu, samozřejmě, král Théoden. Bernard Hill má nějakou zvláštní moc být ve všech svých rolích neuvěřitelně přesvědčivý a tato není výjimkou. Théoden ovládaný Červivcem je dokonale ztvárněnou ubohou troskou. Prakticky nemluví, jen sedí na trůně a je poslušen vůle Červivcova pána Sarumana. Tým maskéru odvedl dokonalou práci, to se prostě musí vidět. A Théoden Obnovený je opět skutečným králem. Takovým, kterého jeho lid bude následovat, ať rozhodne jakkoliv. Proti knižní předloze u něj však převažuje pocit, že v nadcházející válce nemají jedinou naději. Odjezd do Helmova žlebu je pokusem skrýt se na místo, kde bude snazší chránit se před Sarumanem, ne místem, ve kterém bude jednodušší bojovat a zvítězit. Scéna, ve které je z Théodena Gandalfem „vymýtán Saruman“ je neskutečná, vehnala mi slzy do očí. Celé je to jinak než v knize, ale prostě výborné. Přechod vzhledu je možná příliš rychlý, to na mém hodnocení ale nic nemění. 

A ano, Gandalf Bílý. Ten je v podstatě také novou postavou. Mocnější a vážnější čaroděj než ve Společenstvu má ve Dvou Věžích sice důležitý úkol, ale opět relativně málo prostotu projevit své herecké umění. Škoda. Za pozornost stojí scéna, ve které se setkává s Aragornem a jeho společníky. Ta je úžasná. Nejprve vidíme pouze bílou postavu obklopenou jasnou září, takže nelze rozeznat její rysy. A hlas patří Sarumanovi! Ale pak…

Aragorn se velmi blízce potkává s další potvorou do našeho filmového bestiáře. Vrrci vypadají jako velmi podivní kříženci hyeny s několika dalšími zvířaty a bojují opravdu zběsilým způsobem. Rohanští koně padají pod jejich drápy a tesáky, stejně jako dobří muži s Hámou v čele. Při čtení knihy jsem si tato ďábelská zvířata představoval úplně jinak, ale režisérova vize je výborná.

Hlavní linie nás také zavede na nová místa. Nejprve je to les Fangorn, o kterém bude ještě řeč. Následuje úžasný Edoras. Stavba možná nepůsobí tak fantasticky jako v knize, přesto je nádherná. Obrovskou část kouzla celého Rohanu tvoří hudba. „Rohanské téma“ je asi nejlepší z toho, co ve filmu můžeme slyšet. A pak je tu Helmův žleb. Už jen pouhá stavba vypadá monumentálně. Hláska ční vysoko nad vše ostatní, Helmův roh je výborný a být skřetem, tak při jeho zatroubení prchám jak o život. Opusťme však architekturu a vrhněme se přímo na bitvu, která se ve Žlebu odehraje. Pokud hledáte jediný důvod proč na film jít, pak jste ho právě našli. Ta bitva je… neskutečně masivní. Nic takového jsem ještě v žádném filmu neviděl. Je to vylepšených prvních dvacet minut Spielbergova Vojína Ryana ve fantasy prostředí, ale mohutnější, efektnější a prostě dokonalé. Neuvěříte, že za velkou částí toho všeho stojí Weta Digital s programem Massive a jedná se o vizuální efekty. Kamera, střih, hudba, herecké výkony… to všechno do sebe zapadá jako dílky skládačky, aby nám předložilo obraz filmařského umění nejvyšší kategorie a nové generace počítačových efektů. Někdo možná bude kritizovat, že se bitva až příliš zaobírá bojovými výkony Aragorna, Legolase a Gimliho, ale „o tom to prostě je.“ Tihle tři jsou nejlepšími bojovníky svých národů a na rozdíl od všemožných „Barbarů Conanů“ lze tomu, co v bitvě předvádějí, uvěřit. Je obrovská škoda, že závěr bitvy je až příliš očividně sestříhán. Sledujeme dechberoucí nájezd Rohirů s Gandalfem v čele na skřety a pak najednou hned „vítězíme“. Někam se ztratilo dobrých pět minut a pár tisíc zabitých skřetů. Doufejme, že na DVD se objeví. Geniální je však to, jak se celá bitva obešla bez potoků krve a hromad vyhřezlých vnitřností. Inu však uvidíte sami.

Poslední částí jsou pak osudy Smíška a Pipina. Billy Boyd a Dominic Monaghan představují starší a vyspělejší hobity, už ne ty věčně rozesmáté a vše komplikující humorné postavičky jako ve Společenstvu. Bohužel se jejich úkol omezuje čistě a jen na malý podvůdek, díky kterému vyrazí enti zničit Železný pas. Nic míň a nic víc. Utíkají skřetům a dostávají se do Fangornu, temného, ponurého lesa, jehož vytvoření stálo jistě všechny hrozné úsilí. Les je zhruba takový, jak byl popisován v knize. To se bohužel nedá říci o entech. Když se poprvé objevil Stromovous, respektive otevřel oči, spousta lidí v sále kina se začala smát. Proč? Je to chodící a mluvící strom, kterého právě někdo vystřihl z nějaké pohádky a nacpal do „vážného“ Pána Prstenů. Ti, kteří četli knihu, chápou vše okolo. Uvědomí si, že Stromovous, stejně jako ostatní enti, prostě jen nevyvolává stejné pocity jako jeho knižní předloha. A smíří se s tím. Nejsem si jist, zda by vůbec šli entové zpracovat lépe. Film není kniha, ne vše se daří stejně na plátně a potištěných stránkách. My, fanoušci, se s enty smíříme. Pro nečtenáře budou asi trochu rušivým elementem, který v závěru filmu přejde z podoby „postavy z pohádky“ na „postavu z hororu“ a začne demolovat Železný pas. 

Film se snaží držet ducha knihy, jak to jen jde, ale dějových změn je zde opravdu hodně. Musíme se je naučit „tolerovat“. O Faramirovi a pár dalších změnách jsem psal výše v recenzi. Poměrně zásadní je také účast elfího komanda při bitvě v Helmově žlebu. Pomineme-li to, že se elfové pod vedením Haldira (který naštěstí padne) chovají a vypadají trochu jako elitní jednotky SS, je jejich účast v boji sama o sobě velmi efektní. Scénáristé však zapomněli na to, že naruší jedno ze zásadních témat knihy. Elfové odcházejí, jejich čas skončil a zodpovědnost za osud Středozemě nyní leží v rukou lidí. Pokud nedokáží zvítězit v první vážnější bitvě bez pomoci elfů, rozhodně to není ukázkou jejich soběstačnosti. 

Kritizováno je také to, že filmové Dvě Věže jsou spíše „jedna a tři čtvrtě věže“, protože končí o hodně dříve než kniha. Frodova část cestou lesy k Cirith Ungolu, Aragornova vítězstvím v Helmově žlebu a Smíška s Pipinem naposledy uvidíme při zatopení Železného pasu. Tím je jasné, že neuvidíme Odulu, která byla posunuta až do třetího dílu. Pro někoho jde o nepochopitelný krok, který má ale dost logických vysvětlení. Ve filmu se plynule střídají jednotlivé dějové linie, ale události při „prostřizích“ se odehrávají zhruba ve stejnou dobu. K setkání s Odulou v knize dochází mnohem, mnohem později než po porážce Sarumana, jak končí knižní Aragornova linie. V Návratu Krále je také Frodovo putování v porovnání s ostatním dějem zásadně kratší a bylo by hloupé, kdyby ve filmových Dvou Věžích zabral Frodo polovinu děje a v Návratu Krále sotva čtvrtinu. Faktem také je, že Tolkien nikdy nepsal Pána Prstenů jako tři samostatné a uzavřené knihy, ale jako jedno souvislé dílo. Ale o Odulu samozřejmě nepřijdeme úplně. V závěrečném a naprosto fantastickém schizofrenním dialogu Glum/Sméagol, ve kterém už opět zvítězil Glum, se dozvídáme, že zabití hobitů přenechá „Jí“ protože „Ona“ to jistě zvládne za něj. 

Stále se také potýkáme s problémem „Andúril“. Znovu skutý Narsil stále ještě leží někde v Roklince a rozhodně jej Aragorn nedrží v rukou. Spousta oblíbených scén tím odpadá. Mimo jiné i ta, kde Éomer a Aragorn tasí společně meče v Helmově žlebu. Zde však není nejdůležitější nepřítomnost Andúrilu, ale spíše to, že na hradbách nestojí ani Éomer. Nápad, že na pomoc Helmovu žlebu přijede právě on z vyhnanství, mi vadí snad úplně nejméně. Jistě se ale najde spousta těch, kteří by raději viděli Erkenbranda. A taky poměrně dost chybí vojsko entů a huornů, které by u Žlebu dorazilo prchající skřety. Holt mají moc práce v Železném pasu.

Hodně se také debatovalo o "love-story", kterou budeme ve Dvou Věžích sledovat. Nic takového se neděje. Arwen se vyskytuje v ději naprosto minimálně a v kombinaci s Aragornem pouze ve snech. Žádné milostné scény s Éowyn se také nekonají. Proti knize je přidán rozhovor Elronda s Arwen, ve kterém ji přesvědčuje, že musí odjet za moře. Tato scéna je poměrně hodně dobrá, velmi silná a zajímavá. Vzhledem k tomu, že Arwen opravdu vyrazí na cestu do Šedých přístavů, budeme v Návratu Krále asi svědky velmi zajímavého zvratu v jejím rozhodnutí. 

Velmi důležitou složkou každého filmu, a Dvě Věže nejsou žádnou výjimkou, je hudba. Samostatně na soundtracku je minimálně stejně dobrá jako ta u Společenstva, ale ve filmu ve velké části scén ještě lepší. Původní témata Společenstva jsou skloubena s novými motivy a perfektně podkreslují atmosféru a vizuální ztvárnění scén a postav. Úpadek Rohanu a jeho krále zvýrazněný „Rohanským tématem“ je fantastický. 

Hodně zajímavá je kamera a střih celého snímku. Režisér Peter Jackson a hlavní kameraman Andrew Lesnie si libují v panoramatických pohledech, vzdalujících se záběrech na krajinu a armády a dlouhé detailní pohledy na tváře herců – tedy především Froda a Gluma. Prostě paráda. Také střih je celkem zajímavý. V některých momentech mi připomínal televizní reklamy. Uvidíte i pár vychytávek, jako je například Aragornovo stopování hobitů. A schizofrenní rozhovor Glum/Sméagol má úžasný a perfektně zpracovaný nápad.

Do našich kin Dvě Věže přichází s titulky, dabing se naštěstí nekoná. O překlad se postarala Stanislava Pošustová, což je zárukou faktické správnosti. V některých momentech je překlad silně zjednodušen a pozná to nejspíš i neangličtinář. Když postava jmenuje národy trpaslíků, elfů i lidí a v titulcích čteme "všechny národy" je to trošku podezřelé. Každopádně hrůzné chyby jako u titulků v ukázce či nesmysly a špatné překlady z rozšířeného Společenstva na DVD tu nejsou.

Co říci o filmu závěrem? Jistě jde o důstojné pokračování Společenstva Prstenu, které nám ale přináší úplně jiný styl vyprávění. Temný, hodně akční snímek, poměrně těžko stravitelný, alespoň pokud jde o první polovinu či dvě třetiny, pro ty, kteří nečetli knihu. Jedná se o pokračování v pravém slova smyslu, bez znalosti Společenstva (a nejlépe jeho rozšířené verze, jelikož Dvě Věže navazují na některé scény právě z něj) nemá většího smyslu na něj chodit. A je to opět film bez pořádného konce. Je to střed příběhu, který jen těžko uspěje samostatně. Ano, je to vizuální, zvuková a hudební lahůdka, ale příběh není žádným způsobem úplný. Pro každého fanouška bude velmi kvalitním završením ročního čekání a drastickým navnaděním na Návrat Krále. Doufejme, že i další čekání se vyplatí. Pokud Peter Jackson pospojuje v díle třetím to nejlepší ze Společenstva a Dvou Věží, budeme mít v kinech dokonalý film. Zatím máme dvě různorodé ukázky toho, jak může vypadat zfilmování Pána Prstenů.

Přečteno celkem 45444x, verze pro tisk

Další článek - Veselé Vánoce a šťastný rok 2003 přeje JCsoft...; Peter Jackson a další ve scénách ze Dvou Věží; Lístky na Dvě Věže...; Přepis rozšířeného Společenstva Prstenu; Rozhovor s Mirandou Otto, představitelkou Éowyn

Předchozí článek - Povídka do soutěže - Finjos, Příběh Faramirova panoše

[ Všechny články ]  [ Nejoblíbenější články ]  [ Komentovat tento článek ]
Vevinka, poidáno 28.7. 2009 23:03:40
Viem , ze ma kazdy svoj nazor , lenze ked som iba tak rychlo ocami preskakovala clanok , bola som zhrozena....posobis na mna ako hotovy kritik , mozno sa treba trosku zamysliet nad sebou a nie vsetko kritizovat , lebo nie kazdy z nas by film dokazal spracovat a natocit , tak ako Peter Jackson
Spik, poidáno 9.3. 2009 12:14:02
zdravim, nevíte prosimvás někdo kde je ke stažení pán prstenů dvě věže nesestříhaná verze? sháním ji už dlouho, FOTR a ROTK už nesestříhaný mám, díky moc
lunzaera, poidáno 21.1. 2007 12:42:44
to je nejlepší díl z celé trilogie
Arwen, poidáno 18.3. 2004 13:33:17
Tak teda,už sem konečně tady,abych Vám mohla říct něco k tý 3.Teda řeknu Vám,lepší film sem neviděla.Během filmu sem brečela nejmíň 5krát a to nekecám!!=)A ty BITVY,no ty neměly chybu!Ta rozpracovanost děje,skvělé efekty!!! Myslím že oskara si zasloužil právem... no možná ten závěr bych trochu upravila, ale dal se přežít!!Prostě a jednoduše ten film je NEJLEPŠÍÍÍ ze všech FANTASY a nikdo mi to nevymluví! Doufám,že semnou souhlasíte??Mějte se
Frodo, poidáno 13.3. 2004 13:27:09
Ahoj Smaugu.Ten proslov se ti docela povedl.
Frodo, poidáno 13.3. 2004 13:18:52
Pán Prstenů je prostě ta nejlepčí kniha na světě!!!!!!!!!I ten film se povedl.
prtě, poidáno 10.10. 2003 9:54:29
Ahoj, jsem tu nová. PP je prostě bomba.
Nemůžu říct, že by mě něco tak dostalo. Bohužel patřím mezi tu skupinu, která PP ještě nepřečetla, a tak zajisté budu Vámi za své nedokonalé názory opovržena. Ať je kniha jakákiliv, mě se to moooc líbilo, jelikož nemám srovnání. Ale souhlasím s tím, že Legolas si mohl odpustit to surfování na skejtu a z Gimliho udělali až moc směšnou postavičku, která mu podle mého názoru ubírá na vážnosti. Golum - nedá se popsat, jak na mě zapůsobil. Dá se použít jen už tak dost otřepaná fráze: Je to prostě milášššek! Tak ahojte

Melkor, poidáno 12.4. 2003 13:42:28
Nevím proč, ale po uvedení PP do kina mám pocit, jako by mi někdo vytrhnul srdce, vysál ho a zase vrátil zpátky.
(Četl jsem od J.R.R.T. skoro vše a už ani nevím kolikrát)

jana, poidáno 25.3. 2003 14:57:34
Je to dobrý,ale nestiham všechno číst
xxx, poidáno 13.3. 2003 14:03:13
Puberťáku, ty moralisto, nech si ty poučné žvásty (chápej to pouze jako synonymum - pokud víš, co to znamená) a nezaměňuj přátelskou debatu za rozhovor s předky.
xxx, poidáno 13.3. 2003 13:57:37
Reptajle, jseš dement a radši sem nelez. Moh bych ti nakopat p..... i přes internet, ty hovado !
Booker, poidáno 9.3. 2003 1:26:21
Miluyu Gluma,bo ye to muy milaaaaaaasheeeeeeeeg co mam delat?
Ruby, poidáno 8.3. 2003 15:22:37
Thangulin: Ehm... nechci ti kazit radost, ale Legolasův otec se jmenoval Thranduil. Ale možná se mýlím já a jmenoval se i Thangulin, v nějaké starší verzi...
V knize se vrrci objevili, ale už ve Společenstvu Prstenu. Napadli Společenstvo, když se vraceli z Caradhrasu. Ale rozhodně nevypadali tak, jak si je představuje PJ, protože ani Legolas ani Aragorn - oba jistě velmi schopní lidé (tedy člověk a elf) ve věcech nejrůznějších středozemských tvorů - nedokázali na první pohled rozeznat, jestli se jedná o obyčejné vyhládlé vlky nebo o zlé vrrky. Stejně tak je nesmysl, který PJ naznačoval, tedy že je "vyrobil" Saruman. Jsou dávným dílem Morgotha. Je to škoda, že se PJ dopustil ve druhém díle takových chyb. Zvlášť když v prvním díle ukázal, že se jim dokáže až zázračně vyhnout...

Thangulin, poidáno 7.3. 2003 19:48:19
Zdravím vás jsem Thangulin,otec Legolasův a vládce Temného hvozdu.Jsem jeden z nejstarších obyvatelů Středozemě.Chci jen říct, že jako film je LOTR:TTT jeden z nejlepších.Jako filmové zpracovní knihy mě trochu mrzí krvežíznivost Petera Jacksona.Např.:Vrrci v knize vůbec nejsou a podle mě je zbytečné jejich zařazení.Ovšem nemůžu křivdit člověku který je tak odvážný a tak dobrý, že tohle stvořil.
Lord, poidáno 6.3. 2003 7:54:02
dvě věže jsou jeden z nejlepších filmů, tak se na ně většinou povede i recenze
andrea, poidáno 22.2. 2003 13:48:02
je to proste supr
Smaug, poidáno 18.2. 2003 21:34:51
Plně souhlasím s mnohým. Nicméně znova: některé úpravy děje si mohli scénáristé odpustit, myslím, že by se Tolkien mnohdy v hrobě obracel:
1. chudák Faramir, co z něj udělali, je úplně jiná postava
2. mám pocit, že scéna s vrrkama nemá jiné opodstatnění než ukázat, že existujou
3. Lovestory Aragorna a Arwen film až příliš moc přibližuje některým hollyoodským matlaninám ( ach ta komerce ), filmu by vůbec neuškodilo, kdyby byla vynechána
4. Legolas jako superman co skejtuje po schodech...úplně se vytrácí vnitřní podstata postavy, kde je elfí láska ke stromům a lesům a jejich subtilní duše?
5. elitní elfské komando v Helmově žlebu...děs a hrůza, takhle se chovaj elfové??? To podle mne podělali úplně nejvíc.
6. chudák trpaslík, z trubadůra obdivujícího nedostupnou paní Galadriel se stal pouhý šašek
7. Kde jsou huorni???
Jinak film je na vysoké úrovni, nabytý dějem, exteriéry dokonalé, krajinka překrásná, triky a efekty nedostižné, hudba podmaňující, herci přesvědčiví - myslím si, že si jednu nebo spíš víc sošek rozhodně zaslouží. Jo a Glumíšššek, to je prostě milášššek.

Smaug, poidáno 18.2. 2003 21:33:36
Plně souhlasím s mnohým. Nicméně znova: některé úpravy děje si mohli scénáristé odpustit, myslím, že by se Tolkien mnohdy v hrobě obracel:
1. chudák Faramir, co z něj udělali, je úplně jiná postava
2. mám pocit, že scéna s vrrkama nemá jiné opodstatnění než ukázat, že existujou
3. Lovestory Aragorna a Arwen film až příliš moc přibližuje některým hollyoodským matlaninám ( ach ta komerce ), filmu by vůbec neuškodilo, kdyby byla vynechána
4. Legolas jako superman co skejtuje po schodech...úplně se vytrácí vnitřní podstata postavy, kde je elfí láska ke stromům a lesům a jejich subtilní duše?
5. elitní elfské komando v Helmově žlebu...děs a hrůza, takhle se chovaj elfové??? To podle mne podělali úplně nejvíc.
6. chudák trpaslík, z trubadůra obdivujícího nedostupnou paní Galadriel se stal pouhý šašek
7. Kde jsou huorni???
Jinak film je na vysoké úrovni, nabytý dějem, exteriéry dokonalé, krajinka překrásná, triky a efekty nedostižné, hudba podmaňující, herci přesvědčiví - myslím si, že si jednu nebo spíš víc sošek rozhodně zaslouží. Jo a Glumíšššek, to je prostě milášššek.

Idril.Celebrindal, poidáno 17.2. 2003 12:45:48
Abych pravdu řekla, tak mě TTT zaujali míň než Společenstvo, ale je to rozhodně film, na který se musí jít víckrát a pak až soudit.Ale Glum a Gimli nemaj chybu!!!
Art, poidáno 17.2. 2003 12:01:04
Čaute lidi říkám vám je to fakt bomba a musíte na to jít!
morwen, poidáno 16.2. 2003 13:36:52
Nemuzu si pomoct, ale pres perfektni (az na par drobnostíček) Společenstvo Prstenů, mě TTT od PJ zklamali. Bitva v Helmově Žlebu rozdělena do tří kusu tak, že děj se vám přetrhne asi jako u dluohých reklam. Dál je to málo času pro Smíška, Pipina a enty a opravdu bohužel ztemnění Faramira. Co bylo, ale opravdu dobré a mě nahnalo hrůzu byli nazgúlové kroužící kolem ohně Orodruiny.
Kurt, poidáno 14.2. 2003 12:34:02
to Lollitka: Hm, občas to zamrzí. Marně teď vzpomínám, ale neříkali právě ti, co dnes nadávají na „Věže“, o Společenstvu něco podobného? Neskuhrali o prznění Tolkiena, nezatracovali změny ve filmu (Arwen, Tom Bombadil…) nezabývali se takovými nesmysly jako jsou např. po sloupech lezoucí skřeti v Morii a nenadávali na zbytečnou akčnost (např. slavné „jezdící schody“)? Někteří lidé prostě nejsou a nikdy nebudou spokojeni, asi je to třeba brát jako fakt a mávnout nad tím rukou.
Lollitka, poidáno 13.2. 2003 15:34:53
To bych nevěřila kolik se tu najde opravdu hloupých a omezených lidí, co můžou říct, že TTT je o dost horší než Společenstvo a předlohu przní. Jako by nevěděli, že to všechno točili pospolu, takže nějaké drastické rozdíly mezi každým dílem nemůžou být (posun v přístupu režiséra není drastický rozdíl). Je to opravdujako posuzovat druhý a první díl knížky, kterou psal Tolkien v jednom kuse (no, ne tak docela, ale pro naše účely to postačí). A jak může prznit knížku film, který něuvěřitelné množství lidí přiměl, aby si ji přečetli?
Kilburn, poidáno 3.2. 2003 22:59:42
Prece jeste poznamka k Uzzi: Hezke, a co se tyce 100% dodrzeni predlohy mas jiste pravdu. Ale u Faramira s tebou nelze souhlasit. Jisteze nebylo nutne, aby byl presne jak v knize, ale zatemnit ho tak, jak se to PJ povedlo, bylo myslim si (a nejen ja) hodne prehnane. A podle meho nebude vubec jednoduche udelat z neho tak kladnou postavu, jak by na konci mela byt-a verim tomu, ze to PJ udela, nebo se o to alespon bude snazit. A ve vsem se podrizovat beznemu divakovi je myslim si zbytecne. I tak je v tehle kratke verzi dost nesrovnalosti. A bezny divak urcite nebude pitvat zrovna rozdily povah Boromira a Faramira. Spis bude kritizovat bitvy, Arwen s Aragornem, atd.
Kilburn, poidáno 3.2. 2003 22:12:34
Luthien Alwe: Lucka je sice hezka a hodna holka, ale tady mas klasickou ukazku, jak to dopadne, kdyz se nekdo s..e, kam nema.
Elenwin: Je fakt, ze nektere komentare jsou mirne receno o nicem, ale oznacovat kritiky souhrnne jako rejpaly je trochu predcasne a prinejmensim nevhodne. Jako kazdy film, i TTT ma chyby, nedostatky ci sporna mista. Lidi radi probiraji chyby, ale i treba omlouvaji a vysvetluji. A u nejedne debaty jsem se poucil ci nektera mista primo pochopil, pricemz mi do te doby nesly pod nos.
Reptajl: Jsi ubohy, neumis se chovat, natoz vyjadrovat, a bylo by nejlepsi, kdyby ses uz tady neobjevil. OSTUDO!!!!
Cyprus:
bod a) castecny souhlas, vazne ho sprznili.
bod b)Gimli slouzil jako oddech v tom shonu a chvatu. Sice ta byl obcas zbytecne, ale jinak tam byl jako jednoznacne kladny element, zajmeba pro nezasveceneho divaka.
bod c) myslis asi vrrka, ze?
bod d) za napsani FUJ Stromovous by te mela hanba fackovat trikrat denne a otec navic kazde rano. Tobe by se libilo, kdyby to byl 100 metru vysoky strom? A nijak trapny nebyl, byl to "prirozene zivy" strom.
bod e)bylo to kratke, lec nenadavej, pockej si na prodlouzenou verzi.
Tim koncim, uz jsem tu toho nakecal dost.

Lúthien Alwe, poidáno 3.2. 2003 14:19:37
Ahoj všem fandům, jestli chcete slyšet šoking přečtěte si Tinu a zjistíte, jaká fanynka je Lucie Bílá, jterá pomalu označila Lotra za krvavej horor

Elenwin, poidáno 3.2. 2003 10:52:30
Tak a tohle je pro všechny rejpaly-TTT jsou absolutně super stejně tak Společenstvo. Přestaňte to trapně srovnávat, a když se vám to nelíbí tak se na to nekoukejte.
standa64, poidáno 1.2. 2003 0:57:48
I. mě doslova nadchla, ale II. poněkud pokulhává. Chlácholím se, že nás režisér schválně "kolíbe" a III. vše napraví. Škoda že to nenatáh na 4-5 dílů a nerozebral. Na druhou stranu pořád lépe jako původně zamýšlené 2 díly, že ano. No jestli v III. nebudou lesapáni přítomni sublimaci desetitisícové armádě skřetů, ponesu to s těžkým srdcem. Ale ono to tam bude, stejně jako palantír pro Aragorna a Odula. Na tu se těším, v knize je to hodně silné a doufám, že to tak bude i ve filmu. Faramir mně může být ukradený, i když bude zajímavé jak si teď režisér poradí se vztahem Faramira k otci a jeho proměně, ale on už to nějak šikovně zamotá, že ano (elfí vojsko v HŽ, Eomér někde v čudu, apod. ještě lépe). Na II přišlo víc lidí jak na I a na III tomu bude nejinak. Zatímco Tolkien to tvořil a psal celej život, my to uhněteme za 3 roky a bude to jistě lepší, že ano ?
Bojím se, aby to nešlo od I k III směrem dolů, doslova.

Ruby, poidáno 30.1. 2003 15:17:08
Faes: S tvým názorem souhlasím, taky mi přišlo, že ze silných až tvrdohlavých Rohirů udělal vystrašené uplakánky...
Jen k těm Éomerovým mužům - ve filmu jich neměl jen 300, ale plné dva tisíce. Tak aspoň takhle... :o)

Nikola Jeřábková, poidáno 30.1. 2003 13:57:51
Příběh Dvou Věží se mi velice líbil. Dá se říci,že je skoro lepší než první díl Společenstva Prstenů,ale přijde mi to tak nastejno!Druhý díl je velice fascinující!Je neuvěřitelné jak dokázali vystihnout city Gluma a Froda!!Je to celé perfektně zpracované,má to skvělé efekty atd.Chci říci,že ti co mají rádi Pána Prstenů,by si druhý díl Dvě Věže neměli nechat ujít!Je to vážně bomba!!!!!:-)

Faes, poidáno 30.1. 2003 12:45:49
S recenzí většinou souhlasím, i když například rozmluva Elronda s Arwen mi vůbec nepřipadala dojemná.Vůbec téměř kdykoliv se Arwen objevila na plátně, bylo to pro mě zklamáním.Její zdánlivý odchod z Roklinky má asi diváky připravit na nečekané překvapení, když se objeví v Návratu krále. No fuj! Tohle se mi teda nelíbí.
A mimochodem elfové v Helmově žlebu jsou trošku nelogicky strozí, ale ti mi zdaleka nevadili tak, jako opakované záběry na slzící rohanské ženy, kterým jsou z náručí rvány jejich plačící děti.Až příliš patetické.Stačila scéna s Aragornem a chlapcem a mečem.Proč to rozpitvávat dál.Mimochodem je pravda, že na nesestříhanou verzi se těším,protože to je jediný způsob,kterým si vysvětluji některé dějové zvraty.Přijede Gandalf/naběhne na kopí-trochu to připomíná harakiri/ a během minuty je najednou deset tisíc skřetů rozprášenou třemi sty muži.I když v čele s Gandalfem. To je i na mě trochu moc a to jsem zapřísáhlý fanda fantasy a všeho nadpřirozeného.Howg

Kurt, poidáno 29.1. 2003 11:41:10
To puberťák: Tak ještě jednou a snad už naposledy. Evidentně si nerozumíme. Vezmu to postupně. Řekl jsem, že své znalosti čerpám HLAVNĚ z knih (pro úplnost - myslím tím i jiné publikace s danou tématikou – např. časopisy apod.). To samozřejmě neznamená, že to je jediný zdroj. Využívám i ostatní dostupné zdroje, jako například internet, dokumentární filmy atd. Aby ses dopracoval k nějakému aspoň trochu ucelenému závěru, musíš srovnat vše, k čemu se dostaneš. Mám ale potvrzeno, že právě v knihách (zpracovaných historiky) bývají ty údaje většinou přesnější, než třeba na netu nebo v mnohých filmech. Problémem taky je, že nikdo neví všechno (přece jen je to už přes 50 let), navíc bývají různí autoři různě zaujatí a sami mají různé zdroje, ze kterých vycházejí. Proto je třeba vzájemně srovnávat, doplňovat – prostě nekonečný proces. A takhle se ke zmíněné problematice snažím přistupovat. V současné době je to asi jediný běžnému člověku přístupný způsob, pokud se chceš něco dozvědět (máš-li jiný názor příp. nějaký návrh, dej mi vědět), protože jak jsem již napsal dříve, pamětníků mezi námi je čím dál míň. Pokud tvrdíš, že k nějaké věci nemůžeš nic říct, jestliže jsi ji neviděl na vlastní oči, tak se asi neshodneme. Co se týká srovnání elfů s SS – jako první je ve své recenzi použil Belcarnen, když napsal, že se „…elfové pod vedením Haldira chovají a vypadají trochu jako elitní jednotky SS…“. Šlo samozřejmě o nadsázku, ale celkem trefnou, měl jsem z nich ve filmu podobný pocit – např. díky jejich disciplíně, vzhledu, celkovému chování v boji… Rozhodně zde nikdo nepoložil paralelu, že elfové rovná se SS. Je to jasné? Jinak, píšeš tu něco tom, že by tě zajímalo co jsme za lidi, tak jen pro tvou informaci pár údajů: je mi 27 let, vystudoval jsem ekonomii na vysoké škole, narodil jsem se a žiju v Brně, kde taky pracuju u jedné velké firmy s regionálním působením. Zajímá mě mimo jiného právě 2. světové válka, a to už od dob, kdy jsem chodil na základní školu. Pokud chceš vědět další věci, klidně se ptej.
puberťák, poidáno 28.1. 2003 22:07:57
to:kurt.Je opravdu skvělé že na to koukáš jen přes knihy.Srovnávej s tím co jsi prožil,co znáš,co umíš, co jsi už dokázal.Protože je mi teprve tak málo tak bych se takovéhoto srovnání dost obával.A nekoukej nato přes knihy.Asi bys potom neměl co srovnávat.Te´d mám na mysli pouze a jenom Dvě věže.Nic jiného
puberťák, poidáno 28.1. 2003 22:01:00
to hama:právě že jako ty vůbec nic.pouze zprostředkovaně a z historických knih a filmů.ALe právě proto že o nich nic nevím nezažil jsem je tak jen kvůli tomu bych se neodvážil přirovnávat elfy s jednotkami SS.mohu srovnat to co znám co jsem viděl, prožil.Ale takhle bohapustě si vymýšlet je pod úroveň.Malou ale opravdu malou představu mi dala návštěva některých koncentráčních táborů.A po jejich návštěvě si netroufnu říct že elfové vypadají jako SS.Ale to je věc názoru.Neberu ti tvůj názor.Všechno má své meze.I tady uveřejńované názory.A mnohdy je příšerné číst co některé mozky vymyslí.Je mi sice teprve 18 ale připadají některé názory slušně řečeno trochu mimo mísu.Fakt by mě zajímalo co jste za lidi.
Háma, poidáno 28.1. 2003 21:19:32
all: nechte hodnocení TTT, až na dobu co uvíte rozšířenou verzi. FOTR se tím hodně změnil. snad se změní k lepšímu i TTT.
Háma, poidáno 28.1. 2003 21:15:18
pubertak: souhlasim s Kurtem. jenom bych chtel dodat, ze se zajimam o historii jako celek a druhá světová mě každopádně zajímá míň než středověk. proto také nevim nic o bojovích kvalitách SS. Videl jsem jenom dokumenty o jiz zmnených vrazdách (jine se taky moc nedavaji). Ani jeden z nás neřekl, že se SS (nebo říše) ničeho nedopustila. byla to nejhorší kapitola tohoto století (nebo možná i tisíciletí, ale to se nedá srovnat). na tvoji otázku "co vy můžete o komandech SS vědět" se ptám co o nich můžeš vědět ty?
Kurt, poidáno 28.1. 2003 11:19:33
Už jsem se nehodlal vracet k tomu, co jsme tu probírali s Hámou, ale nezbývá mi než reagovat na útok, který se tu objevil včera. Tímto se zároveň všem omlouvám, že se můj příspěvek nebude týkat Dvou věží.
to puberťák: Počítám, že tvé výhrady byly adresovány mně, proto si dovolím na ně zareagovat. Co se týká mých vědomostí o SS, řekl bych to asi takto: nezažil jsem 2. světovou válku a neměl jsem s jednotkami SS nic do činění. Podobně je na tom asi dnes drtivá většina lidí, protože ti, kteří obě výše zmíněná kritéria splňují již většinou nežijí, nebo je jim kolem osmdesáti let. Válka (obzvláště 2. světová) mě ale zajímá a snažím se proto o ní (a také o SS) něco dozvědět. Vycházím při tom z nejrůznějších zdrojů, hlavně z knih. Tolik asi k mým znalostem – rozhodně nejsou dokonalé, ale aspoň trochu vím o čem mluvím a snažím se dozvědět víc. Tolik k tvé otázce. Jen tak mimochodem – kolik a z jakých zdrojů toho víš ty? Ohledně toho výslechu na gestapu apod. – souhlasím, ale nevím co to má společného s tím, co jsem dřív psal. Jinak, to co píšeš o komentářích k ženským rolím, s tím souhlasím také. Právě z těchto důvodů moc na internet nepřispívám a nezapojuji se do debat, protože se vždy najde několik jedinců, pro které je patrně největší zábavou zaplnit jakékoli téma urážlivými a přitom nic nesdělujícími komentáři a zároveň, skrytí za anonymitou internetu, osočovat a urážet ostatní diskutující. Měl by sis ale uvědomit, že svým příspěvkem jsi sklouzl přesně na úroveň těch, proti kterým sám vystupuješ. Jak jinak označit tvé osočování ostatních a nazývání lidí, které vůbec neznáš „bohapustými provokatéry, vygumovanými paky a zamindrákovanými pitomci. Co ty na to?

Ariana, poidáno 27.1. 2003 20:13:31
Film TTT se mi líbil.Dívala sem se na to ty 3 hodiny, sice nemůžu říct, že by mě to nejak vzalo, ale rozhodně sem se nenudila. Samozřejmě, že k tomu mám svoje výhrady-ve většině se to shoduje s tím, co už tady zmínilo pár lidí přede mnou.
Občas sme se docela pobavili, jako třeba když Gandalf někam uháněl na Stínovlasovi a to sedlo pod jeho pláštěm bylo tak strašně nenápadný, nebo oživující polibek od Arwen pro skoro mrtvého Aragorna. Elfí moc sice sahá daleko, ale tohle mi přišlo ujetý. Asi mám zváštní smysl pro humor.
Ale stejně se na ten film ráda podívám ještě jednou:)

puberťák, poidáno 27.1. 2003 19:59:20
Jenom malou poznámku k některým co tady píší o komandech SS.Co vy o nich můžete vědět?Vůbec nic.Soudě podle vašich výrazů jak se vyjadřujete jste bohapustí provokatéři.Neodvažoval bych se vůbec takovou věc napsat.Nevím jak byste se vy internetoví hrdinové tvářili kdyby si některý z těch jak píšete SS podal.Myslím že byste rychle měnili názor a volali všechny svaté a maminku navíc.A možná by stačil jeden výslech na gestapu a do konce života, za předpokladu že byste to přežili,byste děkovali bohu že jste živí.Jste pouze vygumovaná paka a nevíte o čem mluvíte.Ještě že je ten internet anonymní.A některé výrazy týkající se ženských rolí jsou opravdu neskutečné.Určitě si nikdo z vás kteří tak "pěkně" píšete o L.Taylorové, či Mirandě Otto, takhle hovořit s vlastní matkou, nebo holkou.Jste pouze banda zamindrákovaných pitomců.A divím Belcarnovi že ty vaše žvásty jednoduše nevymaže.Ještě že máme tu demokracii,že?
Marcus, poidáno 27.1. 2003 2:53:03
No tiež sa pridám do diskusie.Musím povedať,že Dve veže su naozaj dobrým filmom ktorý sa so Spoločenstvom porovnávať moc nedá.Avšak musím povedať,že som od neho asi čakal viac.Celkovo bol naozaj dobre spravený ale niektoré veci mi tam pripadali prinajmenšom divné ak nie nereálne.Nechcem tu hovoriť o Legolasovom skatovani alebo naskakovaní na koňa ale o také veci ako napr.že celá armáda Rohanu ktorá bránila kráľa v Helmovom žľabe činila len asi 300 ľudí vrátane obyčajných roľníkov ktorí tam prišli.Kde boli normálny rohanskí vojaci?Mám taký dojem,že v scénach v Edorase ich bolo ukázaných len pár v Kráľovej sieni aj s nimi si Aragorn a spol.hravo poradili.Také veľké kráľovstvo ako Rohan by malo mať predsa armádu väčšiu ako pár desiatok vojakov.Veď ak sa dobre pamatám tak v Návrate Kráľa ich príde Gondoru na pomoc celá Rohanská jazda určite aspoň tisíc.Je pravda,že s Eómerom boli viacerí vyhnaní ale v záberoch keď stretli Aragorna a spol. ich mohlo byť max.100 a na konci ich s Gandalfom prifičalo podstatne viac ale na takú veľkú armádu by to asi aj tak sotva stačilo.
A ešte by som mal aj výhradu k Edorasu no hlavné mesto Rohanu som si predstavoval trochu veľkolepejšie.Vo filme mi to pripadalo doslova ako nejaká dedina.
No a bitka pri Helmovom žľabe bola naozaj pekne spravená aj keď niektoré bojové scény boli tiež trochu od veci.Napr. posledná jazda Eorlovcov to bol naozaj vrchol.Skuruti od nich odpadávali ako špinavé prádlo.
Samozrejme film má aj viac pozitívnych stránok ako napr.entov,hudbu a niektoré Gimliho hlášky sú super ale myslím že Dve veže majú viac chýb ako Spoločenstvo.Pri zhliadnutí Spoločenstva som mal z toho lepší pocit v globále ako z Dvoch veží.A aj tých chýb tam bolo na prvý pohľad podstatne menej.Pravdu povediac po viacerých zhliadnutiach Spoločenstva a super recenziách a ohlasoch ktoré som čítal pred premiérou Dvoch veži som čakal asi trochu viac.Celkovo by som to ale hodnotil tak na max. 8/10.

Korath, poidáno 26.1. 2003 10:28:27
Tak mam doma Pana prstenu na CDčkach a nevěřili byste jak kvalitní titulky jsem sehnal!! Rád bych poznal lidi co to dělali, jelikož ten člověk patrně o PP nikdy ani neslyšel! No pobavte se se mnou na dvou příkladech
1) Tak zapomeňtena to že Gandalf má hůl. Odteď má starý dobrý Gandalf KLADIVO :))

2) Doufal jsem že ten člověk nebude mršit jména a aspoň ví jak se kdo menuje. Chyba lávky a ze Stromovouse je rázem Stromobrad :))

Krása, že? Člověk si pak opravdu připadá, že je ve fantasy světě kde se shodne moudrý elf i tupej trol, že ten fousáč má v rukách hůl, a tu náhle Hle, Valar pohlédli na tyto dva prosťáčky a boží hlas prones: Volové, to je přece jasná palice....
Opravdu jsem rád, že mě PP má pořád v čem překvapit.....

Háma, poidáno 25.1. 2003 12:39:36
kurt: částečně jsi mě přesvědčil, částečně si mylím svoje, ale máš pravdu, že to sem nepatří.

Uzzi: naprosto s tebou souhlasím

Bára, poidáno 25.1. 2003 10:13:26
všechny, které se týkají pána prstenů
Maers, poidáno 24.1. 2003 22:40:17
Uzzi: hustý připomínky:)))
Uzzi, poidáno 24.1. 2003 11:19:37
Myslím si že překroucení Faramirova charakteru si film vyžádoval zejména proto že tak jak je Faramir posán v knize by bylo na plátně trochu zdlouhavé a hlavně by to srazilo napětí okolo prstenu a jeho moci. Faramir vysloveně říká – i kdyby to leželo u silnice nezvednu to. To by ve fílmu působilo trochu divně. Takhle vykresléná skorozáporná postava tomu dodá lepší skluz a ať se nám to líbí nebo né pro film je to lepší řešení.
Pokud by se film držel stoprocentně předlohy pak na vykreslení všeho by bylo potřeba minimálně 20 hodinek a na to by šlo jen pár turbotolkienovců s termoskou kafe v jedný a bažantem v druhý ruce. Nakonec by stejně odcházeli nasraný že Gandalf měl o tři čísla kratší hůl a v Rohanu chyběly dvě stodoly vpravo dole.
Miluju Lotra tohle je jen film která je sám o sobě výjimečný a nádherný, ale s knihou se to nemůže rovnat.

Petr, poidáno 23.1. 2003 21:53:18
Jo jdu na to v neděli tak pousoudim a taky napisu recenzi. HAHAHAHAHAHHAHHAHAHAHHAHA!!!!!!!! Tak asi ne ja skoro neumim psat!!!!!
Korath, poidáno 23.1. 2003 19:45:35
Když jsme u toho překrucování děje, mám dvě připomínky který už tu možná někdo napsal tak se kdyžtak omlouvám
1) Režisér se snaží aby film časově seděl. Co dělá jedna část Společenstva a druhá musí časově odpovídat. V knize se nechává někomu předstih a někdo je pozadu. Proto si myslím že tam třeba není Odula

2) Když už jsme u té Oduly, uvědomte si, že polovina knihy Návratu krále jsou Dodatky. Doufám, že třeba huorni x skřeti budou ve třetím díle na který se teda už dost těším.
Opravdu jsem zvědavej jak bude vypadat Kraj, jestli teda v trojce bude, až se hobiti vrátí domů:)

Legolas, poidáno 23.1. 2003 16:51:44
film se fakt poved

Legolas, poidáno 23.1. 2003 16:51:41
film se fakt poved

Jan Belcarnen Čeřovský, poidáno 23.1. 2003 14:29:47
Kurt, poidáno 23.1. 2003 10:18:34
reptajl, poidáno 23.1. 2003 8:07:19
Háma, poidáno 22.1. 2003 19:32:11
Cyprus, poidáno 22.1. 2003 14:19:51
Cyprus, poidáno 22.1. 2003 14:19:27
Kurt, poidáno 22.1. 2003 13:41:37
Pepa, poidáno 22.1. 2003 9:00:21
Sphinx, poidáno 22.1. 2003 8:24:23
Ruby, poidáno 21.1. 2003 15:57:18
osmo, poidáno 21.1. 2003 14:57:15
jirka, poidáno 21.1. 2003 10:16:39
lord of terror, poidáno 20.1. 2003 23:10:20
lord of terror, poidáno 20.1. 2003 23:08:06
Venca, poidáno 20.1. 2003 21:38:53
Jan Belcarnen Čeřovský, poidáno 20.1. 2003 17:58:49
Sasheenka, poidáno 20.1. 2003 16:56:25
Kate2, poidáno 20.1. 2003 15:21:53
CYprus, poidáno 20.1. 2003 15:17:46
Kate2, poidáno 20.1. 2003 15:10:24
kate, poidáno 20.1. 2003 11:07:06
rouwi, poidáno 20.1. 2003 9:31:47
Frodinka, poidáno 20.1. 2003 6:34:15
Maers, poidáno 19.1. 2003 22:37:23
Korath, poidáno 18.1. 2003 23:23:18
Korath, poidáno 18.1. 2003 23:16:40
Háma, poidáno 18.1. 2003 22:25:52
Jan Belcarnen Čeřovský, poidáno 18.1. 2003 2:17:34
burlog, poidáno 17.1. 2003 18:32:51
imhotep, poidáno 17.1. 2003 14:17:02
jirka, poidáno 17.1. 2003 14:10:59
imhotep, poidáno 17.1. 2003 14:06:48
imhotep, poidáno 17.1. 2003 13:58:44
Jan Belcarnen Čeřovský, poidáno 17.1. 2003 11:46:55
batty, poidáno 17.1. 2003 11:37:36
Jan Belcarnen Čeřovský, poidáno 17.1. 2003 10:35:59
batty, poidáno 17.1. 2003 10:34:27
jirka, poidáno 17.1. 2003 10:18:05
Bess, poidáno 16.1. 2003 21:26:44
Korath, poidáno 16.1. 2003 19:54:00
Ondra, poidáno 16.1. 2003 18:03:02
Ruby, poidáno 16.1. 2003 16:53:59
Paaja, poidáno 16.1. 2003 14:12:39
batty, poidáno 16.1. 2003 12:05:42
batty, poidáno 16.1. 2003 12:01:13
Jan Belcarnen Čeřovský, poidáno 16.1. 2003 11:53:38
batty, poidáno 16.1. 2003 11:43:56
Jan Belcarnen Čeřovský, poidáno 16.1. 2003 11:18:19
batty, poidáno 16.1. 2003 11:09:40
_Fly_, poidáno 16.1. 2003 10:58:25
batty, poidáno 16.1. 2003 10:35:15
batty, poidáno 16.1. 2003 10:28:36
Maers, poidáno 16.1. 2003 8:07:38
Jan Belcarnen Čeřovský, poidáno 14.1. 2003 11:45:20
jirka, poidáno 14.1. 2003 11:00:41
kuba, poidáno 14.1. 2003 8:08:03
Korath, poidáno 13.1. 2003 18:48:38
arwenka, poidáno 12.1. 2003 17:21:47
vulpes, poidáno 12.1. 2003 12:27:10
Maers, poidáno 12.1. 2003 0:27:43
Ariana, poidáno 11.1. 2003 21:19:31
Korath, poidáno 10.1. 2003 23:48:59
Jirka, poidáno 10.1. 2003 14:46:37
Jan Belcarnen Čeřovský, poidáno 10.1. 2003 14:43:10
Cyprus, poidáno 10.1. 2003 14:10:40
osmo, poidáno 10.1. 2003 13:22:19
Cyprus, poidáno 10.1. 2003 10:44:08
zufalec, poidáno 10.1. 2003 7:20:16
Korath, poidáno 9.1. 2003 19:43:07
Petra, poidáno 9.1. 2003 18:00:43
Anar, poidáno 9.1. 2003 12:01:56
Jan Belcarnen Čeřovský, poidáno 9.1. 2003 11:47:11
Cyprus, poidáno 9.1. 2003 11:25:21
sauron, poidáno 8.1. 2003 23:35:28
Lúthien Alwe, poidáno 8.1. 2003 12:32:14
Lúthien Alwe, poidáno 8.1. 2003 12:13:48
Hakunin, poidáno 7.1. 2003 23:09:52
Petr, poidáno 7.1. 2003 20:04:07
Korath, poidáno 7.1. 2003 19:22:28
Jirka, poidáno 6.1. 2003 9:39:42
Jan Belcarnen Čeřovský, poidáno 5.1. 2003 22:09:04
Jan Belcarnen Čeřovský, poidáno 3.1. 2003 21:49:06
fanfan, poidáno 3.1. 2003 20:17:08
Ruby, poidáno 2.1. 2003 22:17:14
Jan Belcarnen Čeřovský, poidáno 2.1. 2003 19:54:48
Jirka, poidáno 2.1. 2003 16:21:04
Cristi, poidáno 1.1. 2003 16:12:40
Cristi, poidáno 1.1. 2003 16:12:38
Fero, poidáno 31.12. 2002 21:28:53
Sillmaril, poidáno 31.12. 2002 19:44:08
Ornendil/Thovt, poidáno 30.12. 2002 22:01:28
Lola, poidáno 30.12. 2002 21:44:39
elwen, poidáno 29.12. 2002 13:32:21
Gwirthlin Aiarlen, poidáno 28.12. 2002 15:50:20
Okeya, poidáno 27.12. 2002 23:01:21
Fero, poidáno 27.12. 2002 18:57:57
Renno, poidáno 27.12. 2002 17:59:20
Aevenien, poidáno 26.12. 2002 22:44:55
Nenymir syn Nemirův, poidáno 26.12. 2002 22:43:20
krisula, poidáno 26.12. 2002 21:52:03
Jan Belcarnen Čeřovský, poidáno 26.12. 2002 19:06:56
Maers, poidáno 26.12. 2002 16:32:49
Krysař, poidáno 26.12. 2002 15:44:02
Jan Belcarnen Čeřovský, poidáno 26.12. 2002 11:38:08
Maers, poidáno 26.12. 2002 1:06:03
Maers, poidáno 26.12. 2002 1:03:31
Jan Belcarnen Čeřovský, poidáno 26.12. 2002 0:59:36
Maers, poidáno 26.12. 2002 0:52:18
Ornendil/Thovt, poidáno 25.12. 2002 22:10:09
Krysař, poidáno 25.12. 2002 15:10:49
vulpes, poidáno 25.12. 2002 0:49:30
Ornendil/Thovt, poidáno 24.12. 2002 21:45:56
Ornendil/Thovt, poidáno 24.12. 2002 21:41:00
Jan Belcarnen Čeřovský, poidáno 24.12. 2002 21:15:58
vulpes, poidáno 24.12. 2002 19:01:38
Jan Belcarnen Čeřovský, poidáno 24.12. 2002 15:09:20
Jan Belcarnen Čeřovský, poidáno 23.12. 2002 22:11:50
Katka, poidáno 23.12. 2002 21:16:34
Brennos, poidáno 23.12. 2002 20:34:25
Enja, poidáno 23.12. 2002 19:57:10
Enja, poidáno 23.12. 2002 19:54:12
Jan Belcarnen Čeřovský, poidáno 23.12. 2002 19:47:45
Krysař, poidáno 23.12. 2002 19:26:59
Sandy, poidáno 23.12. 2002 18:34:36
Nenymir syn Nemirův, poidáno 23.12. 2002 18:20:34
Renfri, poidáno 23.12. 2002 17:07:51
Konrád, poidáno 23.12. 2002 16:15:41
Reyden, poidáno 23.12. 2002 13:51:54
Jan Belcarnen Čeřovský, poidáno 23.12. 2002 13:24:35
[]D[][]V[][]D, poidáno 23.12. 2002 13:22:08
Krysař, poidáno 23.12. 2002 13:06:23
Ylix, poidáno 23.12. 2002 11:47:19
Aldar, poidáno 23.12. 2002 10:12:46
filipa, poidáno 23.12. 2002 8:59:30
Reyden, poidáno 23.12. 2002 8:56:15
Reyden, poidáno 23.12. 2002 8:54:44
[]D[][]V[][]D, poidáno 23.12. 2002 4:05:23
el, poidáno 23.12. 2002 0:28:26
Nenymir syn Nemirův, poidáno 23.12. 2002 0:27:44
Jan Belcarnen Čeřovský, poidáno 23.12. 2002 0:19:34
Nenymir syn Nemirův, poidáno 23.12. 2002 0:15:16
Jan Belcarnen Čeřovský, poidáno 22.12. 2002 23:59:24
el, poidáno 22.12. 2002 23:56:18
Ornendil/Thovt, poidáno 22.12. 2002 23:07:24
Ropka, poidáno 22.12. 2002 22:47:11
Jana Mullerova, poidáno 22.12. 2002 22:14:10
Neral, poidáno 22.12. 2002 21:47:28
Jan Belcarnen Čeřovský, poidáno 22.12. 2002 20:01:46
Sandy, poidáno 22.12. 2002 18:37:42
Enja, poidáno 22.12. 2002 18:34:04
Krysař, poidáno 22.12. 2002 16:53:49
[ Všechny komentáře ]

Diskuze čtenářů na těchto stránkách není provozovatelem serveru nijak moderována a upravována. Provozovatel nemá vliv na obsah jednotlivých příspěvků a nenese za ni zodpovědnost. Vyhrazuje si však právo kterýkoliv příspěvek smazat, pokud bude odporovat normám slušného chování.
Jméno: E-mail:

Komentář:

Upozorňovat na nové komentáře mailem?
Přepiš heslo   --> 


Informovat o nových komentářích k tomuto článku
E-mail:V nadpisu V textu V komentářích


Zadejte text pro hledání v eláncích (napo. Gandalf A Balrog, Elijah Wood NEBO Orlando Bloom, Dvi Viže A Faramir A Frodo). Minimální délka hledaného slova jsou toi znaky.

Poslední elánky / novinky

Pozvánka na TolkienCon 2020
Dne 4.11.2019 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 0
Pozvánka na TolkienCon 2019
Dne 12.11.2018 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 1
Pozvánka na TolkienCon 2018
Dne 8.11.2017 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 1
Pozvánka na TolkienCon 2017
Dne 7.11.2016 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 158
TolkienCon 2016 – fotky, video, atd. (doplněno: 18.1. 11:58)
Dne 18.1.2016 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 116
Pozvánka na TolkienCon 2016
Dne 12.11.2015 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 249
Pozvánka na TolkienCon 2015
Dne 9.11.2014 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 1
TolkienCon 2014 – fotky, záznamy tak vůbec (doplněno: 24.1. 22:47)
Dne 23.1.2014 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 27
Pozvánka na TolkienCon 2014
Dne 9.11.2013 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 156
TolkienCon 2013 – fotky, reportáže, přednášky a tak vůbec (poslední aktualizace 29.1. 21:19)
Dne 26.1.2013 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 42

O čem se psalo před rokem?

 
[ Všechny články / rozšířené hledání ]Nejen o víně...


27.1. 2009
Pokud o tom náhodou ještě nevíte, tak 28. května bude v Praze zahrána Symfonie Pán prstenů! Detaily najdete a lístky můžete objednávat ZDE

9.4. 2008
Na adrese www.lotrcon.cz najdete pozvánku na letošní LOTRcon ve dnech 27.6 - 29.6 2008, pásma na téma nejen Pán prstenů jako součásti Festivalu Fantazize.

5.3. 2007
Máte radi fantasy a sci-fi? Baví Vás história Slovanov? Ste blázni do mangy a anime? Alebo si chcete len prísť vyskúšať DDR či Sing Star ? Ak ste aspoň na jednu otázku odpovedali pozitívne, potom niet lepšej voľby ako navštíviť Slavcon 2007. Pestrý trojdňový program len za 200 Sk v predpredaji a za 250 Sk na mieste. Pre bližsie informácie navštívte stránku www.slavcon.arda.sk, kde sa môžete priamo zaregistrovať. (akci pořádá Spoločenstvo Tolkiena, kon

15.11. 2005
Dne 17.11.2005 od 14h se v sále HAMU uskuteční koncert Pražského Filmového Orchestru (viz. malá recenze). I tentokrát je krom hudby J. Williamse připravena The Lord of the Rings Trilogy Howarda Shorea. Více informací na stránkách PFO

10.1. 2005
Palace Cinemas Slovanský dům mají na programu maraton všech rozšířených verzí Pána prstenů. Bohužel startuje o půlnoci z 18. na 19. ledna (úterý na středu), což při dvanácti hodinách filmu není dvakrát ideální čas. Tohle rozhodně není poslední příležitost, takže se nemusíte snažit zlikvidovat v takto nelidský termín a v klidu můžete počkat. A nebo zajít jen na rozšířený Návrat krále...

... všechny zprávičky

Tipy na pohlednici !


Návrat Krále - 26 fotekDvě Veže - 15 fotekComics - postupně doplňováno

Nejoblíbenější články


DVD a VHS
Objednejte si Návrat krále se slevou!


Hry
Návrat krále a další hry na PC, PSX i PS2Zasponzorujete provoz tohoto webu? Více zde

Poradna
Gondorský archiv - poradna v otázkách tolkienistických

Byla by pro vás zajímavá projekce všech rozšířených verzí Pána prstenů s nějakou tou přednáškou?
Ano, kdykoliv (kino v Praze)
[ 2469 - 75,81% ]
Ano, v dubnu 2006 (kino v Praze)
[ 29 - 0,89% ]
Ano, v květnu 2006 (kino v Praze)
[ 103 - 3,16% ]
Ano, později (kino v Praze)
[ 25 - 0,77% ]
Ano, kdykoliv (kino v Brně)
[ 301 - 9,24% ]
Ano, v dubnu 2006 (kino v Brně)
[ 15 - 0,46% ]
Ano, v květnu 2006 (kino v Brně)
[ 16 - 0,49% ]
Ano, později (kino v Brně)
[ 52 - 1,6% ]
Spíše ne
[ 60 - 1,84% ]
Určitě ne
[ 187 - 5,74% ]
... výsledky starších anket

Upozornit na nové články
Více informací zde


Nostalgie - starý design
... články, novinky
... divácké recenze

...::: Film Pán Prstenů - The Lord Of The Rings Movie na webu JCsoft's Fantasy (ISSN 1214-052X):::...
Vytvořil a spravuje pro vás Jan "Belcarnen" Čeřovský
Optimalizováno pro kvalitní prohlížeče a rozlišení 800x600 a vyšší
Chcete spolupracovat na tvorbě stránek? Mít zde svou reklamu? Napište!