Lidé ve stínu hvězd - Peter Owen, mistr parukář - aneb jak dlouhý má vlastně Gandalf vous ?
Napsal: Belcarnen dne 20.3. 2002, e-mail: Cerovsky@jcsoft.cz


Britská Oskarová naděje - Peter Owen, mistr parukář

Umístění vypadá opravdu slibně. Provozována v upravené garáži skryté na úzké uličce skromného Bristolského předměstí, kancelář je neokázale funkční. Pouze malé černobílé fotografie na z velké části holých zdech dávají náznak půvabu.

Jsou zde obrázky Roberta de Niro, Johna Malkoviche, Oprah Winfrey či Danny Glovera, všechny s načmáranými slovy díků. Glover, spolu s Melem Gibsonem jedna z hlavních hvězd filmů Smrtonosná zbraň, napsal přes svůj obličej: "Nikdy jsem nevypadal líp!"

Tahle prostá budova je tvůrčím centrem jednoho z nejméně nápadných Britských příspěvků narcistickému světu Hollywoodu, paruk, které většina diváků na filmových hvězdách ani nezaregistruje.

Ve čtvrtek poletí Peter Owen, muž zodpovědný za tisíce zarostlých výmyslů včetně vousů čaroděje Gandalfa, do Los Angeles, jako jedna z největších Oskarových naději Británie - za paruky a make-up na Pánu Prstenů. Již před časem získal za práci na tomto filmu cenu Bafta (Britská filmová cena).

"Kdyby mi teď zavolali a řekli: `Uděláš tu práci na Pánu Prstenů?` odpověděl bych `Ne, nejsme schopni zvládnout něco takového`", řekl Peter.

"Ale zvládli jsme to. Připomínalo to organizování Třetí Světové Války. Nikdy se netočilo na méně než třech místech současně. Dostali jsme šest týdnů na přípravu úplně všeho, což bylo naprosto absurdní. Museli jsme navrhnout make-up a vyrobit více než 100 nových paruk a naučit každého, jak si je správně nandávat."

"Nebyl čas na paniku. Museli jsme se rozhodovat velice rychle a prostě dát režisérovi to co chtěl."

Tedy spíš ve většině případů. Peter Jackson, režisér, byl rozhodnut, že Gandalf, kterého představuje Sir Ian McKellen, by měl mít vous dlouhý tři stopy (tj. přes 90 cm).

"Řekl jsem mu, že to bude nepoužitelné, že Ian nebude schopný hrát volně a nebo se pohybovat bez stálého zamotávání se. Nakonec to sám uviděl a já prostě stopu nebo ještě víc ustřihl. Vous má být součástí postavy, kterou Ian hraje, ne její karikaturou."

Owen se doznává ke svému perfekcionismu. Výsledkem čeho je, že se stal jedním z nejdražších v oboru: každá z jeho paruk, pilně vytvořena z lidskách vlasů pocházejících z Ruska nebo Španělska, stojí mezi 3 až 8 tisící librami.

Owen, King & Turner, společnost, kterou s kolegy založil v roce 1987, nevyrábí pouze paruky a make-up, ale opatruje své výrobky i přímo na place.

Narozdíl od svých konkurentů, kteří prostě pouze konstruují na zakázku a dál se o nic nestarají, Owen se přímo setkává s režisérem a herci, aby s nimi probral, jak paruka a make-up mohou pozvednout postavu - což může být velice úmorný proces, pokud má dotyčný herec citlivé ego.

Oblečen v černých džínech a tričku s nápisem "Lord of the Rugs" (Pán Pokrývek) - dárkem od Petera Jacksona, 51 letý Owen vysvětluje: "Co si lidé na parukách neuvědomují je to, že ne vždy děláme lidi jen hezčími."

"Často skrýváme krásu a snažíme se, aby herec vypadal obyčejně, průměrně. Před pár dny jsem tohle dělal s Johny Deppem. Mým úkolem bylo, aby se zdál starším, než se normálně jeví, což bylo poměrně obtížné."

Jakmile natáčení začne, Owen balancuje za kamerami a přesvědčuje se, zda paruky vypadají přirozeně. Každá je vyrobena ve dvou exemplářích pro případ nehody. "Člověk by byl blázen, pokud by začal natáčení jen s jednou parukou, " říká. "Trvá okolo třech týdnů ji vyrobit a nemůžete pozastavit natáčení na tak dlouho."

Přestože přinesl Owenovi jeho první Oscarovou nominaci, Pán Prstenů rozhodně nebyl typický projekt, a to ne pouze kvůli svému rozsahu. Ve většině filmů jsou jeho paruky tak nenápadné, že dokonce ani členové filmového týmu si jejich přítomnosti nejsou vědomi.

"Když lidem říkám, že jsem dal paruku každému v Pánu Prstenů, všichni vědi o Gandalfově vousu, ale říkají `I Seanu Beanovi?`. Většinu času si lidé prostě neuvědomují, že jsme něco udělali, a že to, co vidí, nemá nic společného s hercovými vlastními vlasy."

"Jedny noviny nedávno přinesly fotku Nicole Kidman s textem: `Není to od ní hezké, že si pro tuto roli přebarvila své nádherné vlasy na špinavě tmavě hnědou?` Byla to paruka a nikdo o tom nevěděl."

"Jednou jsem řekl kameramanovi: `Dávej pozor až tamta herečka vejde do světla, protože krajka - ta jemná gáza co drží vlasy po hromadě - se objeví.` A on odpověděl: `Nebuď směšný, ta nemá paruku.`"

Owen mohl očekávat Oscarovou nominaci za film Philadelphia, ve kterém napodoboval zničující následky AIDS na Tomu Hanksovi, ale právě v tom roce šla do kin i Mrs Doubtfire.

"Každý v oboru ví, že je docela snadné udělat takovéhle převlékačky do šatů opačného pohlaví, ale provést někoho naprosto uměle takovou nemocí - a i když Tom Hanks vypadal naprosto normálně a zdravě nebyly to jeho vlastní vlasy ani kůže - je podstatně složitější."

"Ale Mrs Doubtfire dostala Oscara. To dokáže znechutit."

Velmi působivým je odhalení, že Oprah Winfrey nosila ve svých televizních show jeho paruky po dlouhá léta. "Prý jí to ušetřilo dvě hodiny denně, " říká.

Owen začal svou kariéru výrobou paruk pro divadla a operu. Prvním filmem pak byl The Draughtsman`s Contract, ale v Hollywoodu prorazil až v roce 1985, kde se stal zodpovědným za přeměnu Vanessy Redgrave ve vousatého muže pro film Second Serve (Druhé podání), který pojednává o tenistce podstoupivší změnu pohlaví.

A pak už se práce jen hrnula. Seznam hvězd, které Owen ve více než 70 filmech "oparukoval" vypadá jako Kdo je Kdo v byznysu. Nechybí jména Leonardo DiCaprio, Cameron Diaz, Mel Gibson, Tom Cruise, Judi Dench, Sigourney Weaver, Meryl Streep, Demi Moore, Nicolas Cage, Mel Gibson či Bruce Willis.

V dílně sousedící s kanceláří, kde tři nebo čtyři ženy uspořádávají lidské vlasy do různých délek, můžeme na nástěnce číst o právě probíhající práci: "Nicole Kidman x 2 - tmavé"; "Cate Blanchett 1 x úprava čela".

V současné době, jak Owen řekl, cestuje do Los Angeles tak často, že se cítí jako kdyby dojížděl do práce. Ale ani on nebo někdo z jeho společnosti ještě nebyl přilákán pozlátkem Hollywoodu natolik, aby si odpustili tlak přesuny na ně vyvíjený.

"Je učiněným štěstím, že jsem nikdy neměl žádné ambice. Kdybych nějaké měl, možná bychom se i s rodinami přestěhovali do Hollywoodu, což by mohla být velká chyba. Místo cizokrajných ptáčků co přilétají do Hollywoodu předvést své umění bychom byli jako každý jiný obchod s parukami."

Zdroj: news.telegraph.co.uk
Překlad: Jan "Belcarnen" Čeřovský
omluvte případné nesmysly, ale v kadeřnictví se moc nevyznám :o)

Šance Pána Prstenů na zisk Oscara právě v kategorii zastupované Peterem Owenem jsou podobně jako u vizuálních efektů a výpravy opravdu veliké. Držme palce, aby vše vyšlo.

Doporučené články:

..:: Článek na webu: http://www.jcsoft.cz/fantasy/viewnews.asp?id=171 ::..

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tento text byl převzat 27.5.2022 23:12:44 z webu Film Pán Prstenů - http://lotr.jcsoft.cz/
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------