Úvodní stránka
TolkienCon 2019 >>
Články, zprávy (564)
Nejnovější fotografie
Vaše recenze (475)
Základní informace
Obsazení - herci
Archiv fotografií
Ukázky a další videa
Místa ve filmu
Hudba
Poradna (50)
Výuka elfštiny
Něco ke stažení
Temné zvěsti
Diskusní fórum
Názory, úvahy
Komentáře k filmu
Adresář LOTRů (619)
Bannery webu
WebRing
Odkazy

Kdo jsem já ...
Fantasy novinky
Bazar knih Tip!
Autoři a díla
Povídky,recenze
Fantasy galerie
Fantasy odkazník
On-line chat
Testy a ankety
Filmy a seriály
Hudba
Počítačové hry
Download

Do oblíbených
WAP verze (info)
Výchozí stránka

Kontaktní mail:
Cerovsky@jcsoft.cz

Zde může být
VAŠE reklama !


Filmy online
CSFD.SK
Trailerzone
Pevnost
UNREAL EDITOR
Gameplanet
Abarin DrD
SFK Palantír
Další weby...

Stránky si právě
prohlíží 534 lidí

Celkem návštěvníků
14762520

English version here[ <<< Další recenze ] [ Všechny recenze ] [ Poedchozí recenze >>> ]
[ Poidat recenzi ]

5.4. 2004 8:33:27KaldoraJá a kniha: Eetl nikolikrát nejen ji, ale i další díla JRRT
Řež. Můj první dojem z Návratu krále byl takový, že jsem viděla obrovskou řež. Snad to bylo mohutností vlny vojska jež se valila na Minas Tirith, jenže to se jaksi předpokládá, snad množstvím zhuštěného děje prošpikovaného bojovými akcemi.

Pak jsem si řekla, že to bylo velké. Velká scéna, velké postavy, velké emoce, velký patos, velká hudba a v neposlední řadě velký příběh. Příliš věcí, které mě zahltily. Tento film se nedá lehce zařadit, nepovažuji ho za čistou fantasy, historické drama, pohádku nebo dokonce thriller. Vidím směs toho všeho v různých poměrech zasazenou snad právě ponejvíce do hrdinského eposu.

Myslím, že příliš velké, je správný výraz. Nedokázala jsem dojem hned zpracovat, protože byl příliš velký. Až poté, v noci, kdy mě nic nerozptyluje, mi začaly před očima náhodně defilovat jednotlivé obrazy. A když jsem se naladila na správnou vlnu a utvořila si rámec, do kterého jsem si film zařadila, mohla jsem ho znovu vnímat.

Myslím, že je to o tom. Přistoupit na určitou hru, určitá pravidla a pak problém mizí. Mnoho hlasů zní v tom smyslu, že větší nesmysl ještě nevidělo, dialogy jsou prázdné, příběh příliš spletitý nebo naopak jednoduchý, hudba příliš bombastická, scény kýčovité, děje nenavazují a jsou příliš zkratkovité a nesmyslené a atd., atd….

Ano. I tohle bych mohla o filmu říct. Ale já jsem přistoupila na jakási rámcová pravidla. Hrdinský epos má potom tedy právo na velké hrdiny, velké činy, velká slova, velkou hudbu.

O to víc potěší drobné mezihry, které celý film provázejí, drobnůstky, které ho učiní bližším a lidštějším. Proto například píseň hobitů v Edorasu, jejich rozloučení ve stájích, Pipinovo napomínání Gandalfem před vstupem do Citadely Minas Tirith, Samův a Frodův pohled při shledání po tom, co byli zachráněni orly, mně vtahuje blíž do příběhu.

Vlastně potom, co jsem o filmu v klidu přemýšlela, mi vždy naskočily drobnější příhody a ne bombastické bitvy, přestože i ony měly své drobnější epizody.

A pak jsou tu scenérie které berou za srdce, již tolikrát zmiňované majáky - zažehnutí ohně a on se úží dech, píseň rozléhající se v sále budí lítost nad vším, co má být ztraceno a mísí se se vztekem na fanatika a šílence. Hrůza a údiv se tyčí spolu nazgůlem a jeho pánem nad Minas Morgul při začátku zkázonosného pochodu. V zádech mrazi při Glumově děsivém zpěvu Frodovi uvězněnému v pavučině. Rozechvívám se spolu se vstávajícím sluncem blyštícím se na ostrých kopích Rohanských před útokem. A nekonečná lítost a soucit stoupají, když Sam bere svého pána, který už nedokáže nést dál břemeno. Melancholie a přání všeho dobrého prostupuje pak setkání dlouho odloučených společníků ve Frodově pokoji. Mou romantickou dušičku potěší i králův polibek své vyvolené, vždyť je jediný, a srdce se svírá při vzdávání holdu hobitům. Nostalgie pak prostupuje scénu návratu hobitů domů a jejich odcizení od běžného hobitího života.

Občas však problesknou okamžiky, které dojem rozmělní, po okouzlení přijde tvrdé probuzení a dopad reality. Snad nejvíce mě režisér rozzlobil, když při obléhání Minas Tirith nechal dopadnout vedle velícího prasečího skřeta balvan. Dostala jsem záchvat smíchu. Nemám nic proti odlehčení bitvy, ale tohle bylo na mě moc. Nemohla jsem se přestat smát té nevěrohodnosti. Vím, byla to epizodka, zanedbatelná, ale já ji zanedbat nemohu. Ztratila jsem pak atmosféru a nemohla se vžít do dalšího děje. Snad proto ve mně zprvu zůstal pouze dojem bitvy, na kterou jsem se pak snažila až příliš soustředit.

Sauronovo oko, které mi nepřipadá špatné při blízkém pohledu na Froda, se v širokém záběru mění v podivný pátrající a směšný kužel. Stejně tak i Sauronův pád vyznívá do ztracena. Věž se bortí, oko pohasíná a… Mrtví, kteří se překotně vznášejí nad vodou a zaplaví Bílé město jako povodeň, ukončí bitvu nějak příliš rychle. Jak skončila statečná rohanská štítonoška? Jsou v Minas Tirith nějací obránci?

Gandalf odkazující Denethora do patřičných mezí holí mě spíše poleká, ale pak zklame pobídnutím Stínovlase, aby správce odkopl na hranici. A pak snad vědomí, že mi má být smutno v Šedých přístavech, mi brání scénu loučení prožít, zdá se mi příliš dlouhá a emoce nepřicházejí. Měrou vrchovatou se mi jich však dostane, když jen Frodův hlas provází vracejícího se Sama a všechno končí. Nebo začíná?

Zajímavé, myslela jsem, že film byla jedna velká bitva. A pak jsem zjistila kolik pocitů a zážitků jsem si odnesla. Byly nádherné, působivé, dojemné, zlostné, smutné i nepříjemné. Takže je vlastně všechno v pořádku, viděla jsem film, na který nezapomenu. A to není málo.
 8/10 [Celkové hodnocení]
 
 9/10 [Vizuální dojem]
 9/10 [Hudba]
 9/10 [Herecké výkony]
 8/10 [Zpracování zmin oproti knize]
[ <<< Další recenze ] [ Všechny recenze ] [ Poedchozí recenze >>> ]
[ Poidat recenzi ]

Oznámkujte recenzi (jako ve škole)

1

2

3

4

5

Kaldora, přidáno 20.4. 2004 10:38:22
:)
Corwin, přidáno 19.4. 2004 13:40:40
Vyborne:-)To jsem si hezky pocetl:-)
grerar, přidáno 10.4. 2004 19:44:07
Šak jsem tímto myslel to i ono. Ale jinak oukej.
Kaldora, přidáno 7.4. 2004 7:35:18
grerar: neřekla jsem, že v tom nevidím fantasy, podle mě to není čistá fantasy, vidím tam všechny ty vlivy, které jsem napsala, a pozor, hodnotila jsem film a ne knihu :)
grerar, přidáno 6.4. 2004 23:23:13
Pozor, neřekl bych že v tom nevidím fantasy. Tolkienova sága je jakýmsi základním kamenem právě fantasy, ale to vyšlo právě z hrdinských eposů, a bájí či dalo by se říci i pohádek!

Diskuze etenáou na tichto stránkách není provozovatelem serveru nijak moderována a upravována. Provozovatel nemá vliv na obsah jednotlivých poíspevku a nenese za ni zodpovidnost. Vyhrazuje si však právo kterýkoliv poíspivek smazat, pokud bude odporovat normám slušného chování.
Jméno: E-mail:

Komentár:

Přepiš heslo   --> 
Nejen o víně...


27.1. 2009
Pokud o tom náhodou ještě nevíte, tak 28. května bude v Praze zahrána Symfonie Pán prstenů! Detaily najdete a lístky můžete objednávat ZDE

9.4. 2008
Na adrese www.lotrcon.cz najdete pozvánku na letošní LOTRcon ve dnech 27.6 - 29.6 2008, pásma na téma nejen Pán prstenů jako součásti Festivalu Fantazize.

5.3. 2007
Máte radi fantasy a sci-fi? Baví Vás história Slovanov? Ste blázni do mangy a anime? Alebo si chcete len prísť vyskúšať DDR či Sing Star ? Ak ste aspoň na jednu otázku odpovedali pozitívne, potom niet lepšej voľby ako navštíviť Slavcon 2007. Pestrý trojdňový program len za 200 Sk v predpredaji a za 250 Sk na mieste. Pre bližsie informácie navštívte stránku www.slavcon.arda.sk, kde sa môžete priamo zaregistrovať. (akci pořádá Spoločenstvo Tolkiena, kon

15.11. 2005
Dne 17.11.2005 od 14h se v sále HAMU uskuteční koncert Pražského Filmového Orchestru (viz. malá recenze). I tentokrát je krom hudby J. Williamse připravena The Lord of the Rings Trilogy Howarda Shorea. Více informací na stránkách PFO

10.1. 2005
Palace Cinemas Slovanský dům mají na programu maraton všech rozšířených verzí Pána prstenů. Bohužel startuje o půlnoci z 18. na 19. ledna (úterý na středu), což při dvanácti hodinách filmu není dvakrát ideální čas. Tohle rozhodně není poslední příležitost, takže se nemusíte snažit zlikvidovat v takto nelidský termín a v klidu můžete počkat. A nebo zajít jen na rozšířený Návrat krále...

... všechny zprávičky

Tipy na pohlednici !


Návrat Krále - 26 fotekDvě Veže - 15 fotekComics - postupně doplňováno

Nejoblíbenější články


DVD a VHS
Objednejte si Návrat krále se slevou!


Hry
Návrat krále a další hry na PC, PSX i PS2Zasponzorujete provoz tohoto webu? Více zde

Poradna
Gondorský archiv - poradna v otázkách tolkienistických

Byla by pro vás zajímavá projekce všech rozšířených verzí Pána prstenů s nějakou tou přednáškou?
Ano, kdykoliv (kino v Praze)
[ 1207 - 61,68% ]
Ano, v dubnu 2006 (kino v Praze)
[ 24 - 1,23% ]
Ano, v květnu 2006 (kino v Praze)
[ 99 - 5,06% ]
Ano, později (kino v Praze)
[ 25 - 1,28% ]
Ano, kdykoliv (kino v Brně)
[ 298 - 15,23% ]
Ano, v dubnu 2006 (kino v Brně)
[ 15 - 0,77% ]
Ano, v květnu 2006 (kino v Brně)
[ 16 - 0,82% ]
Ano, později (kino v Brně)
[ 52 - 2,66% ]
Spíše ne
[ 58 - 2,96% ]
Určitě ne
[ 163 - 8,33% ]
... výsledky starších anket

Upozornit na nové články
Více informací zde


Nostalgie - starý design
... články, novinky
... divácké recenze

...::: Film Pán Prstenů - The Lord Of The Rings Movie na webu JCsoft's Fantasy (ISSN 1214-052X):::...
Vytvořil a spravuje pro vás Jan "Belcarnen" Čeřovský
Optimalizováno pro kvalitní prohlížeče a rozlišení 800x600 a vyšší
Chcete spolupracovat na tvorbě stránek? Mít zde svou reklamu? Napište!