Úvodní stránka
TolkienCon 2018 >>
Články, zprávy (563)
Nejnovější fotografie
Vaše recenze (473)
Základní informace
Obsazení - herci
Archiv fotografií
Ukázky a další videa
Místa ve filmu
Hudba
Poradna (50)
Výuka elfštiny
Něco ke stažení
Temné zvěsti
Diskusní fórum
Názory, úvahy
Komentáře k filmu
Adresář LOTRů (619)
Bannery webu
WebRing
Odkazy

Kdo jsem já ...
Fantasy novinky
Bazar knih Tip!
Autoři a díla
Povídky,recenze
Fantasy galerie
Fantasy odkazník
On-line chat
Testy a ankety
Filmy a seriály
Hudba
Počítačové hry
Download

Do oblíbených
WAP verze (info)
Výchozí stránka

Kontaktní mail:
Cerovsky@jcsoft.cz

Zde může být
VAŠE reklama !


Filmy online
CSFD.SK
Trailerzone
Pevnost
2002zy
Stránky o Dračím Doupěti
FantasyGalerie
MusicZone
Další weby...

Stránky si právě
prohlíží 475 lidí

Celkem návštěvníků
14243701

English version here[ <<< Další recenze ] [ Všechny recenze ] [ Poedchozí recenze >>> ]
[ Poidat recenzi ]

2.4. 2004 16:16:08Elfka.GaldarielJá a kniha: Neeetl jsem
Frodo a Sam míří společně s Glumem napříč Mordorem k Hoře osudu, aby tam zničili Prsten, netuší ale, že Glum je hodlá předhodit v Cirith Ungolu pavoučí strážkyni průsmyku Odule. Gandalf společně s Pipnem přijíždějí do Minas Tirith, aby tam vedli obranu města před skřetí armádou a čekali na příjezd Rohanů. Aragorn s Gimlim a Legolasem se přitom vydávají Stezkami Mrtvých, aby povolali do války o Prsten vojsko Stínů. Přichází Sauronův poslední a největší útok. Síly Dobra a Zla se střetávají na pláních Pellenoru, skutečný boj o osud lidstva se ale odehrává v Mordoru, kde si Frodo a Sam sáhnou až na dno svých sil. Dokáží splnit poslání? A za jakou cenu?


Pakliže Společenstvo prstenu bylo skvělým filmem, který Peter Jackson posunul k dokonalosti rozšířenou DVD verzí, a pakliže Dvě věže byly jen lehce nadprůměrnou a místy hodně nudnou záležitostí, které moc nepomohla ani rozšířená DVD verze, pak Návrat krále je absolutní bombou. Emocionální, vizuální, zvukovou. Připravte se na to, že vás čeká skutečný nářez. Je to smršť, která vás smete. Filmový orgasmus, při němž vám vylezou oči z důlků. Bouře emocí a útok na city, při němž je prolito stejně krve jak slz. Pochopíte že nepřeháním, až na vlastní oči uvidíte, jak se proti desetitisícům skřetů v plné rychlosti rozjíždí Rohané a vřítí se na ně takovým způsobem, že útok Gandalfa a jízdy v závěru Dvou věží vedle toho působí jako ospalé vyklusávání. A když se do bitvy zapojí olifanti a začnou Rohany drtit pod nohama, až Legolas předvede svoje nejbrilantnější číslo, Éowyn se postaví nejsilnějšímu z Devítky a Sam s Frodem svedou svůj boj s Odulou, uvědomíte si, jak málo jste až dosud v kině za svoje těžce vydělané (případně od rodičů vyžebrané) peníze dostávali .

Návrat krále je beze zbytku záležitost tak ohromující a ochromující, že zkrátka překonává veškeré vaše představy a zcela se vymyká čemukoli, co jste až dosud mohli na plátně vidět. Je to měřítko, s nímž se budou po následující roky filmoví tvůrci měřit, aby ho v jednotlivostech možná překonali, celkově ale vždy zůstali v uctivé vzdálenosti za ním.

Návrat krále trvá 3hodiny a 21 minut. Obsahuje toho tolik, že by to vystačilo na dva plně natřískané filmy nebo čtyři finále standardních hollywodských filmů (bitva na Pellenorských polích, Odula, Pukliny osudu a bitva před mordorskou bránou). Vrcholem je samozřejmě bitva o Minas Tirith na pláních Pelennoru, do té doby se ale stane spousta věcí. Jen málokdy se přitom zablesknou čepele mečů. Věřte, že vám to nebude vadit. Peter Jackson oproti Dvěma věžím mnohem plynuleji a přirozeněji přechází od jedné skupinky ke druhé a postupně sleduje jejich cestu k cíli. Není tu jediná scéna, v níž by se planě mluvilo. Všechny motivy se uzavírají, pěkně jeden za druhým. Vztah Éowyn a Aragorna, prozření krále Rohanu Théodena, Aragornova proměna v krále a přirozeného vůdce. Vývojem prochází i Sam s Frodem, které Glum poštve proti sobě. A Pipin se Smíškem jsou konečně něco víc než jen dvě komické postavičky (i když na začátku filmu tuhle roli plní na výtečnou a pozorovat je, jak napapaní a s dýmkami vítají v zdemolovaném Železném pase Gandalfa nemá chybu). Jako by už tohle byla rozšířená DVD verze, jako by herci ze sebe vymáčkli pro tyhle scény to nejlepší. Všechny ty bitvy jsou strhující, dobrý film je to ale především kvůli tomu, že tak jako ve Společenstvu a Dvou věžích, i tady dokáže být Peter Jackson a jeho herci komorní a citlivý a právě díky prokreslenosti vztahů a charakterů pak o to víc fungují bitvy a jejich klíčové okamžiky.

Tentokrát se nikam nespěchá. Je tu dost času na lásku, dost času na přátelství. Dost času na válku, dost času na utrpení. Chybičky se najdou, ale je to jako hledat pihy na kráse nejkrásnější ženy světa. Ano, Elijah Wood se směje s prominutím jako buzna, ale musíte mu to prominout, protože jinak je jako Frodo dokonalý. Scéna, v níž ho Sam nese na vrchol Hory osudu se místy láme v nechtěně komický zážitek režisér zřejmě pod návalem práce na okamžik zaspal ve střižně. Všechny okamžiky, kdy se kamera vrhá do centra boje jsou zmatené, zběsilé a nepřehledné, takže si dál musím stát za tím, že tohle bylo například ve Statečném srdci lepší (a to jste neviděli Posledního samuraje). O tom, co předvede Elijah Wood po uštknutí Odulou snad ani radši nemluvit a prostě to taktně přejít. Zkušenější diváci si také všimnou, že některé triky nejsou dokonalé. Na druhou stranu, žádný z těch triků mě nerušil tak, jako vrrci ve Dvou věžích a v rámci skoro tři a půl hodinového celku se všechny uvedené chyby ztratí jako kapka v moři. Takže pryč od tohoto rouhání.

Zbytek je dokonalost sama (zdá se, že se opakuji, ale nemůžu si pomoct). Kdo četl knihu, nejen, že si snadno domyslí, co se stalo se Sarumanem (kdo nečetl knihu, dozví se to za rok na DVD), ale zcela jistě bude mít zážitek z filmu větší, lepší a radostnější. Peter Jackson všechno trefil s přesností, jíž docílil při průchodu Společenstva Morií. Setkání s Odulou se směle měří se střetnutím Gandalfa s Balrogem a doslova při něm běhá mráz po zádech. Boj Sama s Odulou ani na okamžik nepůsobí nevěrohodně. Stejně tak finální scéna před zničením Prstenu v Hoře osudu. Způsob, jakým tuhle scénu i řadu dalších převedl Peter Jackson na plátno a oživil tak představy, které vzbuzuje Tolkienův text, je prostě Mistrovský. Za tohle by si Oscara vážně zasloužil. Vždyť posledních dvacet minut vžene do očí slzy i těm nejotrlejším povahám a přiznávám bez mučení, že kdyby se kino rozbulelo naplno, podlehnu i já a rozeřvu se jako kráva.

Dobrodružství končí. A s ním tři výjimečné roky v historii kinematografie. Važme si toho, že jsme měli to štěstí a řízením osudu byli u toho. Tohle zažili lidé, když poprvé zavítali na Hvězdné války. Nebude se to jen tak opakovat a ještě hodně dlouho na to budeme vzpomínat. Na Gimliho hlášky, kterých je i v Návratu krále požehnaně. Na sporného, ale charismatického Vigga Mortensena v roli Aragorna. Na dokonalého Legolase Orlando Blooma, který v prvním díle uchvátil a ke konci už se bohužel jen opakuje. Na Elijaha Wooda s jeho očima. A hlavně, na Svatou trojici, tři nejvýraznější a nejlépe odehrané postavy. Sama v podání Seana Astina, který ho dokázal obdařit lidskostí, přátelstvím, dětskou oddaností, přesvědčivým odhodláním i roztomilým humorem. Gluma, který díky Andy Serkisovi a digitálním efektům skutečně oživnul a je nejtragičtější postavou trilogie. A ze všeho nejvíc na Gandalfa plného utajované síly i dobroty, tvrdosti i pochopení, stařecké pošetilosti i moudrosti dlouhověkých v geniálním podání Iana McKellena.

Dozněly rohy Rohanů, nastal konec Velké Tmy a začíná věk patřící lidem. Už není na co se za rok těšit, už je pryč všechna ta jistota. Je mi z toho podobně jako hrdinům Pána prstenů. Dopadlo to dobře, ba co víc, dopadlo to lépe, než jsme čekali, ale stejně se do srdce vkrádá smutek. Sbohem Frodo. Nashledanou Gandalfe (snad se uvidíme ještě v Hobitovi). A díky Petere Jacksone. Díky za to, že i když jsi mohl skončit odjezdem lodi do dálky, nechal jsi tam tu větu. Víš, tu úplně poslední. Tu, bez které by to prostě nebylo ono.

Sam se zhluboka nadechl: ,,Tak jsem se vrátil," řekl.
 10/10 [Celkové hodnocení]
 
 9/10 [Vizuální dojem]
 10/10 [Hudba]
 10/10 [Herecké výkony]
 8/10 [Zpracování zmin oproti knize]
[ <<< Další recenze ] [ Všechny recenze ] [ Poedchozí recenze >>> ]
[ Poidat recenzi ]

Oznámkujte recenzi (jako ve škole)

1

2

3

4

5

PhyllisPoink, poidáno 11.2.2017 20:31:52
wh0cd106673 <a href=http://revia.us.com/>r evia online</a> <a href=http://zofran.us.com/> zofran</a> <a href=http://tetracycline.us.co m/>tetracycline</a> <a href=http://buyamoxicillin.us. com/>amoxicillin online</a>
grerar, přidáno 6.4. 2004 23:26:44
3 a 1/3 hodiny.
Elfka.Galadriel, přidáno 5.4. 2004 16:23:00
grerar:Co really nepotěší?To jsem jako nepochopila.
grerar, přidáno 4.4. 2004 20:05:58
tak to really nepotěší :))
Elfka.Galadriel, přidáno 3.4. 2004 10:54:39
grerar:Díky za pozitivní kritiku mojí recenze.Dalo mi docela práci jí napsat (asi 3 hodiny a 21 minut :)) )
grerar, přidáno 2.4. 2004 20:26:30
Hvězdiček u změn opr. knize bych možná dal míň, Ale když jsem viděl SP, tak mi bylo hnedle jasné, že ty změny budou. A co bych przeidal k rouhání? Vyčištění kraje - to mi tam moooc chybělo.
Však se zblytkem se s tebou dá enem súhlasiti.

[ Všechny komentáoe ]

Diskuze etenáou na tichto stránkách není provozovatelem serveru nijak moderována a upravována. Provozovatel nemá vliv na obsah jednotlivých poíspevku a nenese za ni zodpovidnost. Vyhrazuje si však právo kterýkoliv poíspivek smazat, pokud bude odporovat normám slušného chování.
Jméno: E-mail:

Komentár:

Přepiš heslo   --> 
Nejen o víně...Koncert Společenstvo prstenu


27.1. 2009
Pokud o tom náhodou ještě nevíte, tak 28. května bude v Praze zahrána Symfonie Pán prstenů! Detaily najdete a lístky můžete objednávat ZDE

9.4. 2008
Na adrese www.lotrcon.cz najdete pozvánku na letošní LOTRcon ve dnech 27.6 - 29.6 2008, pásma na téma nejen Pán prstenů jako součásti Festivalu Fantazize.

5.3. 2007
Máte radi fantasy a sci-fi? Baví Vás história Slovanov? Ste blázni do mangy a anime? Alebo si chcete len prísť vyskúšať DDR či Sing Star ? Ak ste aspoň na jednu otázku odpovedali pozitívne, potom niet lepšej voľby ako navštíviť Slavcon 2007. Pestrý trojdňový program len za 200 Sk v predpredaji a za 250 Sk na mieste. Pre bližsie informácie navštívte stránku www.slavcon.arda.sk, kde sa môžete priamo zaregistrovať. (akci pořádá Spoločenstvo Tolkiena, kon

15.11. 2005
Dne 17.11.2005 od 14h se v sále HAMU uskuteční koncert Pražského Filmového Orchestru (viz. malá recenze). I tentokrát je krom hudby J. Williamse připravena The Lord of the Rings Trilogy Howarda Shorea. Více informací na stránkách PFO

10.1. 2005
Palace Cinemas Slovanský dům mají na programu maraton všech rozšířených verzí Pána prstenů. Bohužel startuje o půlnoci z 18. na 19. ledna (úterý na středu), což při dvanácti hodinách filmu není dvakrát ideální čas. Tohle rozhodně není poslední příležitost, takže se nemusíte snažit zlikvidovat v takto nelidský termín a v klidu můžete počkat. A nebo zajít jen na rozšířený Návrat krále...

... všechny zprávičky

Tipy na pohlednici !


Návrat Krále - 26 fotekDvě Veže - 15 fotekComics - postupně doplňováno

Nejoblíbenější články


DVD a VHS
Objednejte si Návrat krále se slevou!


Star Wars
Star Wars DVD Trilogy (5DVD, THX)Zasponzorujete provoz tohoto webu? Více zde

Poradna
Gondorský archiv - poradna v otázkách tolkienistických

Byla by pro vás zajímavá projekce všech rozšířených verzí Pána prstenů s nějakou tou přednáškou?
Ano, kdykoliv (kino v Praze)
[ 1195 - 61,63% ]
Ano, v dubnu 2006 (kino v Praze)
[ 24 - 1,24% ]
Ano, v květnu 2006 (kino v Praze)
[ 99 - 5,11% ]
Ano, později (kino v Praze)
[ 25 - 1,29% ]
Ano, kdykoliv (kino v Brně)
[ 294 - 15,16% ]
Ano, v dubnu 2006 (kino v Brně)
[ 15 - 0,77% ]
Ano, v květnu 2006 (kino v Brně)
[ 15 - 0,77% ]
Ano, později (kino v Brně)
[ 52 - 2,68% ]
Spíše ne
[ 58 - 2,99% ]
Určitě ne
[ 162 - 8,35% ]
... výsledky starších anket

Upozornit na nové články
Více informací zde


Nostalgie - starý design
... články, novinky
... divácké recenze

...::: Film Pán Prstenů - The Lord Of The Rings Movie na webu JCsoft's Fantasy (ISSN 1214-052X):::...
Vytvořil a spravuje pro vás Jan "Belcarnen" Čeřovský
Optimalizováno pro kvalitní prohlížeče a rozlišení 800x600 a vyšší
Chcete spolupracovat na tvorbě stránek? Mít zde svou reklamu? Napište!