Úvodní stránka
TolkienCon 2019 >>
Články, zprávy (564)
Nejnovější fotografie
Vaše recenze (475)
Základní informace
Obsazení - herci
Archiv fotografií
Ukázky a další videa
Místa ve filmu
Hudba
Poradna (50)
Výuka elfštiny
Něco ke stažení
Temné zvěsti
Diskusní fórum
Názory, úvahy
Komentáře k filmu
Adresář LOTRů (619)
Bannery webu
WebRing
Odkazy

Kdo jsem já ...
Fantasy novinky
Bazar knih Tip!
Autoři a díla
Povídky,recenze
Fantasy galerie
Fantasy odkazník
On-line chat
Testy a ankety
Filmy a seriály
Hudba
Počítačové hry
Download

Do oblíbených
WAP verze (info)
Výchozí stránka

Kontaktní mail:
Cerovsky@jcsoft.cz

Zde může být
VAŠE reklama !


Filmy online
CSFD.SK
Trailerzone
Morrowind
2002zy
Stránky o Dračím Doupěti
FantasyGalerie
MusicZone
Další weby...

Stránky si právě
prohlíží 443 lidí

Celkem návštěvníků
14715099

English version here

Nejen o víně vážně i nevážně...[ <<< Další recenze ] [ Všechny recenze ] [ Poedchozí recenze >>> ]
[ Poidat recenzi ]

22.1. 2004 15:49:19OtaznikJá a kniha: Eetl nikolikrát nejen ji, ale i další díla JRRT
Síla slova? Síla obrazu?

Chci-li vážit slova, musím nejprve zjistit, co znamenají! Chci-li vnímat obraz, musím otevřít oči…
Pár slov úvodem

Je rozdíl mezi pojmy nejoblíbenější a nejlepší. Pán prstenů je pravděpodobně moje nejoblíbenější kniha – četl jsem ji mnohokrát, z toho nejméně pětkrát v bloku Sillmarillion – Hobit – Pán prstenů – Nedokončené příběhy (v této kombinaci je zážitek dle mého soudu nejsilnější). Přesto jsem četl i lepší knihy a necítím v tomto tvrzení žádný paradox.

Označení filmu na motivy je velmi široké. Existují filmová díla, kde z původní předlohy zůstaly skutečně jen izolované motivy – je např. zachována základní myšlenka, avšak chronologické posloupnosti, postavy, dějové prvky jsou zpřevraceny, překovány, uhněteny zcela odlišně. Příkladem takových zpracování (schválně zůstanu u filmů a knih, které téměř každý zná z dětství) může být např. 2. díl Vinetoua, či (chceme-li zůstat ve fantastickém světě) Nekonečný příběh. To jsou filmy skutečně na motivy, zůstaly v nich prvky, silná místa původních děl, výsledek je však natolik odlišný, že jakékoliv srovnávání knihy a filmu je předem odsouzené k nezdaru. A pak zůstává možnost druhá – film po svém adaptuje původní předlohu, vypráví ji snad z jiného úhlu, s drobnými změnami, stále však ve výsledném tvaru cítíme většinu kompozičních a dějových složek knihy. To je volba, kterou se vydal Jackson při adaptaci Pána prstenů. A tvrdím proto, že je možné analyzovat film v souvislosti s knihou – možné, nikoliv nezbytné! A odmítám myšlenku, že kdo tak dělá, nepochopil rozdíl mezi filmem a knihou. Film je film. Kniha je kniha. Téma však zůstává tématem.

Pokus o analýzu Návratu krále nelze provést bez souvislostí se Společenstvem a Dvěma věžemi, jak již bylo jinými řečeno, ani jeden film trilogie není samostatné dílo – důležitý je jejich celek.Epos

Co je základním tématem Pána prstenů? Odpověď není zcela snadná. V zásadě se Tolkien pokusil o novodobou, prozaickou „nápodobu“ eposu. Širokých epických vyprávění s bohatě větvenou kompozicí (v PP se od chronologie prvního dílu dostáváme k paralelním strukturám Návratu krále) najdeme v dějinách literatury několik – např. Vojnu a mír od Tolstého. U takto pojatých románů těžko nalezneme vůdčí děj či postavu, o níž bychom mohli bez pochybností říci: ano, zde je jádro. V Pánu prstenů lze nalézt 2 základní témata – téma války a cesty. Tuto variantu může podpořit nejen vědomí Tolkienových inspirací (válka je základní motiv většiny epických básní od doby starověku po středověk), ale i studium Sillmarillionu – Válka o prsten působí jako stěžejní hybatel většiny dějů příslušného věku Středozemě – putování Společenstva je vyvrcholením této války.

Pokud se tedy Jackson rozhodl od Dvou věží soustředit filmařskou pozornost na epické líčení bitevních scén, činí tak v souladu s knižní předlohou a zároveň v souladu s hlubšími inspiračním zdroji J. R. R. Tolkiena. Starověký či středověký epos bez boje není myslitelný. A především – epické, hrdinské vyprávění vždy vědomě překrucovalo svou předlohu (chcete-li skutečnost) v rámci vytvoření dokonalejšího, patetičtějšího obrazu svých hrdinů. Zejména výpad Rohanských z Hlásky ve Dvou věžích, jejich útok v Návratu krále či beznadějná jízda Faramira vlastně přepracovávají Tolkienův mýtus stejným způsobem, jakým středověcí tvůrci zacházeli s realitou např. v Cidovi či Rolandovi.
Cesta

Souhrnně řečeno Jackson je předloze až překvapivě věrný - jsou zachovány motivace většiny hlavních postav, divák vnímá proměnu bezstarostných hobitů ze Společenstva k jejich změněnému vědomí v Návratu krále – na konci putování je každý z nich v boji proti Nepříteli připraven ztratit život, v případě Froda i něco víc. Procházíme i závěrečným pochopením, že návrat k původnímu normálu už nikdy nebude možný – navíc pro Froda je mír Středozemě navždy ztracen. V případě hobitů je vývoj jejich postav podán zajímavým způsobem – a to nejen u Froda a Sama (zde volám bravo!). Také méně efektní role Smíška a Pipina proměnu zachycují.

Cesta - a s ní spojené nástrahy a překážky – mění všechny členy putujícího Společenstva i charaktery ostatních hrdinů, kteří osud Společenstva protnou. Dá se říci, že každá důležitá postava prochází v trilogii vývojem, který Návrat krále uzavírá – markantně je to vidět na rozdílu mezi Gandalfem Šedým a Bílým, nádherně napsán je i Théoden – od očarovaného starce, přes váhajícího velitele, k rozhodnému válečníkovi v Návratu krále, jehož proslov k armádě před zjevně nerovným bojem zvedá adrenalin! Méně věrohodný je přerod Aragorna – Hraničáře v Aragorna – krále Gondoru – minimálně jeho korunovační proslov postrádá charisma a vášnivý polibek s Arwen je věcí, kterou by (podotýkám filmový) Aragorn udělal jen těžko – cumlat se mohou patnáctiletí milenci na školní chodbě, těžko ale král největší říše Středozemě na oficiálním shromáždění lidu.

Méně prostoru dostali Gimli a Legolas – přerod jejich postav se víceméně omezil na vznik přátelství mezi dvěma původně nevraživými rasami, i tento důležitý prvek však završuje teprve Návrat krále ve scéně, která by opět v realistickém dramatu z 2. světové války mohla vyznívat přespříliš pateticky, ve fantastickém eposu však obstojí.

Předvedení bojových schopností Legolase, vrcholící skolením olifanta, by nemuselo vadit, kdyby tyto sekvence zároveň neukázaly trikové rezervy filmu. Domnívám se, že za několik let budou trikové nedokonalosti (podotýkám několika málo scén) asi stejně zjevné, jako je dnes můžeme vnímat třeba ve filmu Twister. Minimálně z tohoto důvodu měla být ze Dvou věží odstraněna sekvence s počítačovými (a děj nikam neposunujícími) vrrky.

Měnil se Boromir, mění se Glum (posílen v Návratu o podobu mladého-starého Sméagola), Faramir, Arwen, Elrond, Éowyn.

Jen Nepřítel je neměnný, krom okamžiku své zkázy.
Závěry příběhů

Návrat krále je film příliš krátký na to, aby dokázal uzavřít všechny dějové linie trilogie. Za něco může předloha samotná, za něco Jackson sám – např. tím, že prodloužil Dvě věže o sekvenci s vrrky a o putování Faramira s Frodem do Osgiliathu, zbavil se možnosti dokončit již v tomto díle příběh Sarumana, případně rozvést více funkce palantírů (v příběhu jsou stejně jako v knize cítit vlivy tří vidoucích kamenů). Nedořečeno zůstává i ledacos dalšího – avšak kupodivu můžeme tyto linie obhájit i z pozice čtenáře knihy PP. Ani Tolkien zdaleka ne vše uzavírá a dostatečně zdůvodňuje – teprve Dodatky vysvětlují minimálně 90% záhad, které při četbě vlastního textu vyvstanou. Největší nejasností knihy je příběh Arwen, která bez předchozího upozornění náhle přirajtuje na scénu a schvátí Aragorna. Teprve z Dodatků se dozvídáme hloubku jejich vztahu a až ze Sillmarillonu můžeme plně pochopit osudovost tohoto třetího velkého spojení lidí a elfů (vedle zničení Prstenu je to vlastně největší událost PP, přesto se jí Tolkien téměř nevěnuje). Jacskon naopak motiv lásky Arwena a Aragorna zcela legitimně posílil – a nezbyl mu čas na vedlejší milostnou zápletku Faramira a Eówyn. V tomto kontextu bych nápad s rozšířenými DVD vnímal jako geniální kontrapunkt k Tolkienovým Dodatkům. Stejně jako Tolkien cítí nutnost dovysvětlit zvídavému čtenáři mnohé skryté významy, dělá to Jackson ve svých DVD „dodatcích“.
Obraz

Základním vyjadřovacím prostředkem filmu jsou obrazové hody, orgie vizuálních emocí. V tomto kontextu je třeba vyzdvihnout majákovou sekvenci v Návratu krále (byť její začátek snad může připadat nelogický – proč to ten Gandalf nezapálil sám?) – pouhý let nad horskými štíty ve spojení s hudbou vyvolá představu neodvolatelného osudu, nevyhnutelné války, nepředvídané odvahy. Vítr, bušící srdce, oheň a energie! Tady Jacskon neilustruje knihu, zde se chová jako geniální filmař! Stejnou silou působí příjezd Gandalfa k Citadele či útok Faramira prostříhaný s naturalistickými záběry baštícího Denethora. Zde má Návrat krále největší sílu ze všech 3 dílů – připočítat k tomu můžeme děsivou sekvenci s Odulou – pohled vpřed, vzad… proč se jen nepodíváš nad sebe, Frodo?

S obrazem souvisí i další interpretace filmu – největším Nepřítelem není Sauron, nýbrž Prsten. Bez Prstenu Sauron nemá moc, Prsten ovládá povahy lidí – nikdo by jako jeho Pán neobstál nedokázal by té temné moci vzdorovat, zatímco proti Sauronovi a jeho geneticky zpotvořené armádě házejí lidé špínu i ledacos těžšího po staletí. Prsten žhnoucí na krustě lávy, kovové zlo, na němž začínají probleskovat zlověstná slova, aby vzápětí navždy zhasla – to je vrcholná likvidace Nepřítele. Pád Saurona je v tomto kontextu odvozený a podružný.
Končím

Mohl bych pokračovat dále přes detaily, doufám však, že pozorný čtenář již porozuměl, byť třeba nesouhlasí. Je rozdíl mezi filmem vynikajícím (či zlomovým) a filmem dokonalým. Dokonce i v žánru epického hrdinského dobrodružství s mnoha bitevními či bojovými záběry bych našel bezchybnější filmy (ze starších dob např. Cida či Kleopatru, z novějších Hero). Pán Prstenů není bezchybný, není dokonalý – je jen vynikající a zlomový. Přes své nedostatky je to největší epická a zároveň na emoce působící podívaná, kterou jsem měl možnost vidět! Společenstvo putovalo mnoho měsíců, Jackson několik let, já věnuji pár týdnů tomu, abych se přenesl přes své nespokojenosti:) To se mi zdá víc než fér.
Dodatky aneb co mě ještě napadlo a jiným jsem ukradl:)

Genialita trilogie spočívá i ve způsobu natočení víceméně na jeden zátah. Nejenže srovnatelně dlouhou trilogii nenajdeme, těžko budeme hledat i kratší, podobně konzistentní projekt. Komparace se nabízí snad se starými Hvězdnými válkami (zde je však úzce propojen pouze 2. a 3. díl), na zhodnocení nových dílů Hvězdných válek si budeme muset ještě počkat (jenže už první dva díly ukázaly, že Lukas, mírně řečeno, tápe), totéž platí o Matrixu (který, ač jsem jeho zastáncem, jeví daleko více chyb) - a to žádný z režisérů nebyl vázán knižní předlohou.

A bohužel knižní ani filmová verze neosvětluje problematiku sexuálního života 87 letého Aragorna a několik set let staré Arwen. To mě trápí již dlouho, stejně jako informace, zda měli elfové vedle lembasu i toaletní papír, nebo jestli neměli, a právě proto byl lembas balen do tak velkých, hebkých listů…

A bude-li někomu vrtat hlavou ta devítka hudbě, tak se prostě s motivem Dvořákova Larga z Novosvětské v jedné z ústředních lyrických skladeb celé trilogie asi nesrovnám ani po víceletém putování:)


 9/10 [Celkové hodnocení]
 
 10/10 [Vizuální dojem]
 9/10 [Hudba]
 9/10 [Herecké výkony]
 9/10 [Zpracování zmin oproti knize]
[ <<< Další recenze ] [ Všechny recenze ] [ Poedchozí recenze >>> ]
[ Poidat recenzi ]

Oznámkujte recenzi (jako ve škole)

1

2

3

4

5

englisgex, poidáno 21.2.2018 1:20:36
Äŕâíî čńęŕë ďîäîáíóţ ňĺěó<a href=http://topenglish.md/kids /ru>,</a>
JeffBupt, poidáno 31.10.2017 2:52:40
Finasteride Vs Propecia Androgenetic Alopecia <a href=http://tadalaf20mg.com> ;cialis</a> Generic Stendra Website Pharmacy Cialis Comentarios Isotretinoin Delivered On Saturday Hawaii
engladgex, poidáno 17.10.2017 19:42:01
ŕ ăäĺ âű âç˙ëč ýňó číôó<a href=http://it.usaeducation.ru />?</a>
engladgex, poidáno 10.9.2017 8:37:42
Äŕâíî čńęŕë ýňó číôó<a href=http://ru.educationinuk.r u/karta-sajta>!</a>
Chascheari, poidáno 26.5.2017 16:18:44
Achat De Misoprostol En Belgique <a href=http://buystrat.xyz/fast- delivery-strattera.php>Fast Delivery Strattera</a> Kamagra Oral Jelly Falschungen Cialis Or Viagra <a href=http://buyac.xyz/how-to-g et-accutane-online.php>How To Get Accutane Online</a> Acheter Propecia Finasteride Order Effexor No Prescription <a href=http://furos.xyz/order-la six-in-usa.php>Order Lasix In Usa</a> Levitra Schaden Cytotec Petition <a href=http://buyizot.xyz/accuta ne-pills-for-acne.php>Accut ane Pills For Acne</a> Xenical Orlistat Buy Online Uk Viagra Rezeptfrei Kaufen Billig <a href=http://propeus.xyz/get-pr opecia.php>Get Propecia</a> Zovirax Cheap With Next Day Shipping Where To Purchase Bentyl Internet <a href=http://buyclomiphene1.xyz /clomiphene-price.php>Clomi phene Price</a> Levitra Generico Forum Online Broadway Services Generic Viagra <a href=http://kama1.xyz/cheap-ka magra.php>Cheap Kamagra</a> Ckuk Kamagra Levitra Efectos En Jovenes <a href=http://furos.xyz/prices-l asix.php>Prices Lasix</a> Usa Viagra Delivery Prostatitis Keflex <a href=http://cyto1.xyz/cytotec- tablet.php>Cytotec Tablet</a> Achat Kamagra Bordeaux Venta De Kamagra Por Internet <a href=http://antab1.xyz/antabus e-on-line.php>Antabuse On Line</a> Notas De Propecia Indian Pharmacy <a href=http://al7.xyz/cheap-xeni cal-20mg.php>Cheap Xenical 20mg</a> Tadalafil In Canada Viagra Levants Best Price <a href=http://sildenaf.xyz/onlin e-viagra.php>Online Viagra</a> Trovare Kamagra Francia Propecia Libido Pattern Baldness <a href=http://buyprednis.xyz/onl ine-deltasone.php>Online Deltasone</a> Comprar Cialis Online Andorra Misoprostol Order Online <a href=http://buyal.xyz/orlistat -tablets.php>Orlistat Tablets</a> Cheapeast Generic Hydrochlorothiazide Secure Get Mastercard On Line Macrobid Saturday Delivery <a href=http://buycheapind.xyz/pu rchase-propranolol.php>Purc hase Propranolol</a> Keflex Inc Levitra Es Mejor Que Viagra <a href=http://furos.xyz/buy-furo semide.php>Buy Furosemide</a> Discount Generic Provera With Free Shipping Real Newzealand Pharmacy Domperidone <a href=http://buyprednis.xyz/che ap-deltasone-online.php>Che ap Deltasone Online</a> Acquistare Levitra Generico Italia Priligy Ficha Tecnica <a href=http://buycheapusa.xyz/bu y-priligy-online-usa.php>Bu y Priligy Online Usa</a> Cialis Viagra Levitra Farmaco Equivalente <a href=http://prope1.xyz/propeci a-pricing.php>Propecia Pricing</a> New Healthy Man Complaints Potenzmittel Cialis 20mg <a href=http://buyzol.xyz/zoloft- online-usa.php>Zoloft Online Usa</a> Levitra O Cialis Buy Nexium Uk20 Mg Nolvadex Pct <a href=http://prop1.xyz/generic- name-for-prozac.php>Generic Name For Prozac</a> Acheter Priligy Bon Marche Lasix Online Canada <a href=http://clom1.xyz/buy-chea p-clomid-site.php>Buy Cheap Clomid Site</a> Effexor Buy Online Hpb Approved Generic Viagra In Canada <a href=http://prop1.xyz/buy-proz ac-online.php>Buy Prozac Online</a> Cialis Generique Avec Dapoxetine 2053 Med Direct <a href=http://viag1.xyz/viagra-s amples.php>Viagra Samples</a> Purchase Viagra Pe Genraic Viagra For Men <a href=http://antabusa.xyz/order -antabuse-online.php>Order Antabuse Online</a> Koflet Avoir Clomid Enceinte <a href=http://buynolva.xyz/how-m uch-is-nolvadex-cost.php>Ho w Much Is Nolvadex Cost</a> Acheter Cialis Belgique Sans Ordonnance Cialis 40mg Professional For Sale <a href=http://buyzol.xyz/buy-zol oft.php>Buy Zoloft</a> Propecia Work Does Amoxicillin Work On Dogs <a href=http://kama1.xyz/buy-chea p-kamagra-pills.php>Buy Cheap Kamagra Pills</a> Cialis Comprar Receta Buy Generic Levitra No Prescription <a href=http://amoxi.xyz/amoxicil lin-cost.php>Amoxicillin Cost</a> Cytotec Une Journee Cialis 4 Pastillas <a href=http://amox1.xyz/buy-amox il-online.php>Buy Amoxil Online</a> Cialis Pagamento Alla Consegna Buy Cyprostol Without Prescrition <a href=http://buyizot.xyz/buy-ac utane.php>Buy Acutane</a> On Line Zentel Low Price Zithromax 600 Mg Pfizer <a href=http://cyto1.xyz/acheter- misoprostal.php>Acheter Misoprostal</a> Baclofene Internet Generic Viagra Canada <a href=http://levi1.xyz/levitra- soft-tabs.php>Levitra Soft Tabs</a> Propecia Ebay Infertilidad
KennShiscect, poidáno 24.5.2017 18:13:50
Cialis Vente Libre Espagne <a href=http://cial1.xyz/cialis-f ree-trial.php>Cialis Free Trial</a> Worldwide Fluoxetine For Sale Visa Shop Canine Cephalexin Dosage <a href=http://viag1.xyz/best-via gra-online.php>Best Viagra Online</a> Levaquin With Doctor Consult Pictures Of Amoxicillin Rash <a href=http://zol1.xyz/buy-zolof t-online.php>Buy Zoloft Online</a> Buy The Blue Pill Canada Viagra Canada Mastercard <a href=http://zol1.xyz/getting-z oloft-overseas.php>Getting Zoloft Overseas</a> Sertatralinzoloft Without Prescription Allergic Reactions To Zithromax <a href=http://viag1.xyz/viagra-o nline.php>Viagra Online</a> Cialis Tablet Kamagra 100mg Generic Viagra For Sale <a href=http://viag1.xyz/cheap-vi agra-usa.php>Cheap Viagra Usa</a> Keflex For Std Kamagra Effetti Collaterali <a href=http://cial5mg.xyz/need-t o-order-cialis.php>Need To Order Cialis</a> Getmensmeds Reviews Asa And Cephalexin <a href=http://cial1.xyz/tadalafi l-online.php>Tadalafil Online</a> 20mg Cialis Review Tadalafil 20mg India <a href=http://cial5mg.xyz/cialis -professional.php>Cialis Professional</a> Sildenafil 100 Cialis Langzeittherapie <a href=http://antabuse.ccrpdc.co m/no-prescription-antabuse.php >No Prescription Antabuse</a> Does Amoxicillin Cause Horniness Cialis 20mg Directions <a href=http://zol1.xyz/brand-zol oft-online.php>Brand Zoloft Online</a> Keflex Swine Flu Pneumonia Discount Cheap Macrobid Best Website Internet <a href=http://kama1.xyz/kamagra- soft-tablets.php>Kamagra Soft Tablets</a> Zithromax Dry Eye Confezioni Viagra 100 Mg <a href=http://cial5mg.xyz/generi c-cialis.php>Generic Cialis</a> Cialis Comentarios Farmacia Viagra Comprar <a href=http://xenical.ccrpdc.com /xenical-buy-online.php>Xen ical Buy Online</a> Tenormin No Script Parlodel <a href=http://kama1.xyz/cheap-ka magra-pills.php>Cheap Kamagra Pills</a> Viagra For Sale Online Ireland Buy Propecia Online From Canada <a href=http://zol1.xyz/buy-gener ic-zoloft.php>Buy Generic Zoloft</a> Pharmacy Rxone Propecia Escaldes <a href=http://zol1.xyz/mail-orde r-zoloft.php>Mail Order Zoloft</a> Injection Cephalexin Prevacid Discount Coupon <a href=http://propecia.ccrpdc.co m/generic-propecia-online.php& gt;Generic Propecia Online</a> How To Order Cialis Online Propecia Causa Sterilita <a href=http://viag1.xyz/order-ch eap-viagra.php>Order Cheap Viagra</a> Order Levitra Online Canada Generic Priligy Safe <a href=http://prednisone.ccrpdc. com/deltasone-cost.php>Delt asone Cost</a> Smart Rx Online Cialis Levitra Comparison <a href=http://cial1.xyz/cialis-o n-line.php>Cialis On Line</a> Viagra Online Pharmacy Reviews Comprare Cialis O Viagra <a href=http://cial5mg.xyz/buying -cialis-online.php>Buying Cialis Online</a> Cialis Tabs Comprar Viagra Cialis Madrid <a href=http://cial1.xyz/generic- cialis-online.php>Generic Cialis Online</a> Buy Doxycycline Uk Cialis Free <a href=http://kama1.xyz/kamagra- forum.php>Kamagra Forum</a> Buy Zithromax Online Australia Amoxicilina Bacterial Infections Medication Visa Rochester <a href=http://kama1.xyz/kamagra- jelly.php>Kamagra Jelly</a> Site Fiable Pour Achat Kamagra Gunstige Levitra <a href=http://viag1.xyz/buy-viag ra-online-usa.php>Buy Viagra Online Usa</a> But Amoxicillin Preis Cialis 20mg 12 <a href=http://kama1.xyz/order-ka magra-in-usa.php>Order Kamagra In Usa</a> Clobetasol Pills Free Shipping Buy Celebrex Uk <a href=http://viag1.xyz/biuy-via gra-online.php>Biuy Viagra Online</a> Buy Spironolactone Macrobid 100mg Tablets Mastercard Alaska <a href=http://viag1.xyz/viagra-o nline-stores.php>Viagra Online Stores</a> Flagyl Antibiotics Costo Viagra Peru <a href=http://viag1.xyz/viagra-p rices.php>Viagra Prices</a> Levitra Due Volte Al Giorno Viagra Roma <a href=http://kama1.xyz/cheap-ka magra-usa.php>Cheap Kamagra Usa</a> Keflex Dosage For Uti Cialis Viagra Avis <a href=http://cial1.xyz/buy-tada lafil-online.php>Buy Tadalafil Online</a> Consecuencias Del Viagra Order Diovan On Line <a href=http://kamagra.ccrpdc.com /kamagra-jelly-forum.php>Ka magra Jelly Forum</a> Acheter Cialis Espagne Propecia Ansia Da Prestazione <a href=http://kama1.xyz/kamagra- jelly-online.php>Kamagra Jelly Online</a> Old Cephalexin Cialis Et Maux De Tete <a href=http://cial1.xyz/cialis-f ree-offer.php>Cialis Free Offer</a> Viagra Indicaciones Bulgaria Buy Viagra <a href=http://cial5mg.xyz/cost-o f-cialis.php>Cost Of Cialis</a> Bentyl Mail Order Low Price Propecia Online No Rx <a href=http://cial5mg.xyz/cialis -5mg.php>Cialis 5mg</a> Purchase Fluoxetine Where To Purchase Amoxicilina <a href=http://zol1.xyz/zoloft-on line-buy.php>Zoloft Online Buy</a> Cheap Viagara 100 Mg Keflex For Uti Emedicine <a href=http://kama1.xyz/kamagra- online.php>Kamagra Online</a> Levitra Online Buying Europe What Is Generic Version Of Viagra <a href=http://cial1.xyz/cialis-o n-line.php>Cialis On Line</a> Cialis 10mg Doctissimo Propecia Flussig <a href=http://cial5mg.xyz/cialis -viagra.php>Cialis Viagra</a> Levitra In The Usa Today Amoxicillin Stomach Upset <a href=http://cytotec.ccrpdc.com /order-cytotec-onlines.php> Order Cytotec Onlines</a> 3 Dollars Viagra Alternative Medicine To Antibiotic Cephalexin <a href=http://cial1.xyz/buy-chea p-cialis-on-line.php>Buy Cheap Cialis On Line</a> Asian Viagra Propecia E Impotencia Garantia <a href=http://zithromax.ccrpdc.c om/shop-zithromax-online.php&g t;Shop Zithromax Online</a> Reactions From Keflex Acheter Propecia Finasteride <a href=http://zol1.xyz/buy-sertr aline-online.php>Buy Sertraline Online</a> Achat Cialis 5 Mg
likevk_qzfw, poidáno 22.4.2017 9:11:28
Ňîëüęî ňóň ĺńňü íŕęđóňęŕ ëŕéęîâ, ďđîäâčćĺíčĺ ďóáëč÷íîé ńňđŕíčöű áĺńďëŕňíî. Íŕęđóňęŕ â Instagram č ň.ä.. Ŕ ĺů¸ íŕ íŕřĺě ńŕéňĺ ěîćíî çŕęŕçŕňü ďîäďčń÷čęîâ íŕ ńňđŕíčöó, đŕńęđóňčňü ďëŕňíî ńîîáůĺńňâî.
Îçíŕęîěčňüń˙: https://ilizium.com
/

Inka, přidáno 7.2. 2004 23:22:50
Ten rozdíl vynikající-dokonalý naprosto sedne. Recence je výborná, jen tak přemýšlím, poté, co jsem ji přečetla, jak smazat ten svůj výplod...

Jaké máte problémy ohledně sexuálního života A+A? Podle toho, co předvedli na korunovaci, bych to na žádné problémy neviděla (a že si to mohli nechat do ložnice!)

KURT, přidáno 29.1. 2004 9:51:36
Moc pěkná recenze. Zpětně teď přemýšlím, proč jsem vlastně psal tu svou... no, asi proto, že jsem před tím žádnou jinou nečetl abych neopisoval... No nic, moje chyba :-) Každopádně klobouk dolů.

BTW - sexuální život Arwen a Aragorna je zajímavé téma, určitě by se hodilo k probrání u Elronda :-)

Jan Belcarnen Čeřovský, přidáno 24.1. 2004 19:02:24
Ještě k té hudbě... teď jsem si dal za sebou soundtrack Společenstva a Griegova Peer Gynta a Old Norwegian Romance... A začátek Gondorského tématu a další jasné úseky tam prostě jsou :-)
Darthie, přidáno 23.1. 2004 20:09:51
Boze, ludia, ja mat vase problemy... ;-)))

Inac, excelentny rozbor a recenzia! Klobuk dolu! :-)

Bellatrix, přidáno 23.1. 2004 15:02:11
A nebo je to jako u velbloudů - vypadávají jím suché, slisované kuličky :o)

Corwin, přidáno 23.1. 2004 14:53:48
:-)to je docela mozne,takovy lembas...hm:-)
Otaznik, přidáno 23.1. 2004 14:19:30
Bellatrix - jo je to ta flétna. Ostatní podobnosti mně unikly (možná o nich raději nevědět:) - tady mě to trklo asi proto, že motiv se vyskytuje v klidnějších pasážích, kde člověk víc vnímá hudbu.
Corwin: no uvažoval jsem o tom mockrát i ujiných knih a filmů - poprvé jsem o tom hloubal tak v 10 u Vinetoua.
Trpaslíci, Hraničáři a Skřeti jsou tvrdí, pro ty je (jak píše polárník Pavlíček ve své knize Člověk v drsné přírodě) toaletní papír "zbytečný komfort". Čaroděj si pomůže kouzlem, Rohirové a Gondořané mají zajisté nějaký druh kadibudky (a na cestách jsou také drsoni). Hobiti si (jak je známo) zvyknou na všechno (a podle vzhledu jejich hospod jsou stejně trochu čuňata:) Jen u těch elfů mi to pořád nejde do hlavy. Je možné, že cestovní lembas je vstřebáván beze zbytku...

Bellatrix, přidáno 23.1. 2004 13:40:20
Propána, co jsem to napsala :o))) Poslední slova mají být "je jak od Wagnera"
Corwin, přidáno 23.1. 2004 13:40:00
:-)No jo,clovek tezko muze neco dodat.Jako spravny elrondista si stejne neco neodpustim,a to ten toaletni papir:-)Jakozto vyznavace elrondismu xapu ze Te to zajima,ovsem zajima Te to vzdy a u kazdeho filmu ci dila nebo jen zde?A zajima Te to i u jinyx ras,nebo Ti jde konkretne o elfy??:-)Jinak mne dost zarazilo,ze Ti toaletni papir xybi u baleni lembasu,ja si do toaletaku nic moc nebalim:-)A taky by mne zajimalo jak casto xodis na pohrby??
Bellatrix, přidáno 23.1. 2004 13:39:22
Otazník:
No, já myslím, že vím přesně, kterou melodii myslíš. Mě na to upozornil tatínek a když jsem se nad tou Shoreovou zamyslela, tak mi došlo, kterou část Novosvětské myslí :o) Podle mě to ale není stejná melodie v tom smyslu, že i když je tam asi 5 stejných tónů, některé Dvořák opakuje a má je kratší/delší, zatímco Shore je má jinak (určitě myslíš tu Shoreovu flétničku, co je např. na konci Společenstva u scénky s lodí, že jo?).

Pokud budu brát Dvořáka obecně, nejsem moc znalec, ale jeden kousek první (tuším, že první) skladby na sountracku ROTK je jak vystřižený ze Slovanských tanců :o) Ale zase jiná pasáž v Hornburg nebo Helm s Deep (v TTT) ke kal od Wagnera :o)

Otaznik, přidáno 23.1. 2004 13:13:56
Bellatrix - úplně jiná? Úplně jiná ta melodie tedy není. Largo má velmi silný a tudíž zapamatovatelný sled prvních 3 tónů - mám pocit(!), že jedna z melodií PP má motiv stejný. Uznávám, že vzápětí se téma rozchází, rozhodně při registraci na OSA:) by s tím asi problém nedělali:)))) Podobnost je také v kompozici skladby, v propojení dechového nástroje a smyčců. To už budu (nejsa hudebním teoretikem) těžko dokazovat. Obecně se mi hudba PP zdá pěkná, přiměřeně romantická - a motiv Rohanu (včetně jeho modifikací v Návratu krále) považuji za mimořádný. A schválně si to srovnám na CD (což jsem zatím neudělal), třeba zjistím, že se pletu - a zradil mě pouhý pocit:)
Fosa, přidáno 23.1. 2004 13:11:09
Jo, aha, tak Prsten beru, ten se opravdu nemění. Možná je to tím, že je v něm uzavřený kus Sauronovy zlé vůle, který se však bez kontaktu s „myslící“ složkou (samotným Sauronem) jaxi vyvíjet nemůže. Ok, v tom případě „bez komentáře“ :o)
Lucyová: Tak při příští návštěvě kina zavři na minutu oči a máš po problémech :o) No jo, ale proč řešit věci jednoduše, když to jde složitě… ;o)

Bellatrix, přidáno 23.1. 2004 12:55:14
Velmi zajímavý a velmi dobrý rozbor/názor/recenze. Ale s tou Novosvětskou nemůžu souhlasit :o) Znám ji dost dobře a je to ÚPLNĚ JINÁ melodie! :o)))))) Dobrá, dobrá, je to podobné schéma, ale stejné to není. Nevšimal jsem si toho, dokud jsem na to nebyla upozorněna. Myslím, že podobnost je asi tak stejná, jako jsou si navzájem podobné britské lidovky, tak! :o)
Lucyová, přidáno 23.1. 2004 12:46:30
Leda že bys to myslel tak, že knižní A. by to neudělal, protože to v té knížce nebylo? :-)) Tedy že nemůžu tvrdit, že vím, co by která postava kdy udělala, když daná situace vůbec nebyla v knize?? jé, no tak radši nic :-)))
Lucyová, přidáno 23.1. 2004 12:42:43
Otazník: narážela jsem na tuto větu: "vášnivý polibek s Arwen je věcí, kterou by (podotýkám filmový) Aragorn udělal jen těžko". Z čehož mi tak nějak automaticky vyplynulo, že Knižní A. by to udělal. Jinak si nedovedu vysvětlit, proč je tam to "podotýkám filmový". (jsem jenom holka, no :-)))))
Otaznik, přidáno 23.1. 2004 11:41:47
Fosa - Nepřítelem jsem v textu spíše myslel Prsten (ne Saurona) - Prsten je neměnné zlo (resp. více a více si uvědomují hrdinové hloubku tohoto zla). Sauron samozřejmě nějakými strachy trpí (zejména se musí bát krátkozrakosti a jiných očních chorob:), ale z filmu se to mimochodem moc nedozvídáme - nedokážu se oprostit od čtenářských informací, ale mám pocit, že divák-nečtenář si vývoje Sauronovy postavy (nepostavy) těžko všimne. V knize Saurona jako bytost, jejíž rozhodování ovlivňuje strach, samozřejmě vnímám.
Lucyová - Knižní Aragorn a Arwen? Úplně nerozumím otázce? V knize nic o vášnivém polibku s Arwen nestojí (nebo se pletu?), takže o tom čtenář těžko bude přemýšlet:) Asi jsem opravdu nepochopil dotaz...

Lucyová, přidáno 23.1. 2004 8:21:39
Tak nevím, jestli mám vůbec ještě něco psát :-)))
Ad Aragorn a Arwen: chápu-li správně, myslíš, že knižní Aragorn by to udělal? A proč? Sorry všem, že s tím furt otravuju, ale trápí mě to momentálně víc než elfí toaletní papír :-) (ke kteréžto problematice asi nezbývá než si povzdechnout s Markem Ebenem: "...ale jak to dělaj kosmonauti?" :-)))

Fosa, přidáno 22.1. 2004 20:25:18
Samozřejmě Nepřítel s velkým "N", aby ses neurazil ;o)
Fosa, přidáno 22.1. 2004 20:23:00
A co ti k tomu mám jako napsat? :o) Tvá neotřelá, čistě vystavěná recenze už žádný komentář nepotřebuje :o)
Možná… přeci jen něco. Zdá se ti nepřítel opravdu tak neměnný? Myslíš, že si je pořád stejně jistý svou silou? Nebo ho začíná pomaloučku sžírat obava? A není to právě vzrůstající strach, který ho nakonec dožene právě k pádu, rostoucí zděšení z možné ztráty moci, oslabující jeho černou mysl a zaslepující vidoucí Oko? Já zde změnu vidím. Nebo snad vývoj, chceš-li.

Eskel, přidáno 22.1. 2004 18:32:16
Velmi dobrá recenze... poměrně profi
Vandor, přidáno 22.1. 2004 18:26:54
Super, kloubouk dolů. Tomu říkám skvělý rozbor díla. A ne věčné naříkání, tu či ono tam nebylo..a proč to tak bylo, když to mělo být jinak. Skvělý pohled a skvělý nadhled. Je vidět, že jsi si s tím dal práci a že vše chápeš tak jak to má být. Všechny ostatní recenze jsou proti téhle malé, stejně jako další vedené spory...jsou prostě malicherné. Vystihl jsi to přesně!!! Cítím to stejně. Tvému pohledu jsem dal za 1.
Jan Belcarnen Čeřovský, přidáno 22.1. 2004 16:19:06
:-) chápu, to by mne asi taky štvalo...
Ach jo, musím to vidět znova, nedá se svítit. A pokud možno sám v prázdném kině %-)

Otaznik, přidáno 22.1. 2004 16:16:00
A sakra, zase jsem zapomněl vyplnit nick, no nic, Elrond promine (a já nedokážu smazat:)
Ivo Cicvárek, přidáno 22.1. 2004 16:14:44
Ona mi ta inspirace Novosvětskou vadí asi jen proto, že se v našich krajích tak často hraje na pohřbech. A vždy když se ten něžný motivek ve filmu objevil, vyhlížel jsem, kde je na plátně schované krematorium:)
Jan Belcarnen Čeřovský, přidáno 22.1. 2004 16:10:29
Hodně dobré :-)
BTW k té Dvořákově Novosvětské... mám ji moc rád a teprve teď jsem si uvědomil, že tam skutešně něco je :-) Ale jinak Shore samozřejmě "používá" i kupu jiných motivů, nemám mu to za zlé. Nakonec to nejspíš zvládl lépe, než Hans Zimmer, kterého jsem si dlouho na jeho postu dovedl představit. A rozhodně nepředvedl ztrátu invence a vykrádání sebe sama jako v poslední době Williams

[ Všechny komentáoe ]

Diskuze etenáou na tichto stránkách není provozovatelem serveru nijak moderována a upravována. Provozovatel nemá vliv na obsah jednotlivých poíspevku a nenese za ni zodpovidnost. Vyhrazuje si však právo kterýkoliv poíspivek smazat, pokud bude odporovat normám slušného chování.
Jméno: E-mail:

Komentár:

Přepiš heslo   --> 
Nejen o víně...


27.1. 2009
Pokud o tom náhodou ještě nevíte, tak 28. května bude v Praze zahrána Symfonie Pán prstenů! Detaily najdete a lístky můžete objednávat ZDE

9.4. 2008
Na adrese www.lotrcon.cz najdete pozvánku na letošní LOTRcon ve dnech 27.6 - 29.6 2008, pásma na téma nejen Pán prstenů jako součásti Festivalu Fantazize.

5.3. 2007
Máte radi fantasy a sci-fi? Baví Vás história Slovanov? Ste blázni do mangy a anime? Alebo si chcete len prísť vyskúšať DDR či Sing Star ? Ak ste aspoň na jednu otázku odpovedali pozitívne, potom niet lepšej voľby ako navštíviť Slavcon 2007. Pestrý trojdňový program len za 200 Sk v predpredaji a za 250 Sk na mieste. Pre bližsie informácie navštívte stránku www.slavcon.arda.sk, kde sa môžete priamo zaregistrovať. (akci pořádá Spoločenstvo Tolkiena, kon

15.11. 2005
Dne 17.11.2005 od 14h se v sále HAMU uskuteční koncert Pražského Filmového Orchestru (viz. malá recenze). I tentokrát je krom hudby J. Williamse připravena The Lord of the Rings Trilogy Howarda Shorea. Více informací na stránkách PFO

10.1. 2005
Palace Cinemas Slovanský dům mají na programu maraton všech rozšířených verzí Pána prstenů. Bohužel startuje o půlnoci z 18. na 19. ledna (úterý na středu), což při dvanácti hodinách filmu není dvakrát ideální čas. Tohle rozhodně není poslední příležitost, takže se nemusíte snažit zlikvidovat v takto nelidský termín a v klidu můžete počkat. A nebo zajít jen na rozšířený Návrat krále...

... všechny zprávičky

Tipy na pohlednici !


Návrat Krále - 26 fotekDvě Veže - 15 fotekComics - postupně doplňováno

Nejoblíbenější články


DVD a VHS
Objednejte si Návrat krále se slevou!


Star Wars
Star Wars DVD Trilogy (5DVD, THX)Zasponzorujete provoz tohoto webu? Více zde

Poradna
Gondorský archiv - poradna v otázkách tolkienistických

Byla by pro vás zajímavá projekce všech rozšířených verzí Pána prstenů s nějakou tou přednáškou?
Ano, kdykoliv (kino v Praze)
[ 1206 - 61,66% ]
Ano, v dubnu 2006 (kino v Praze)
[ 24 - 1,23% ]
Ano, v květnu 2006 (kino v Praze)
[ 99 - 5,06% ]
Ano, později (kino v Praze)
[ 25 - 1,28% ]
Ano, kdykoliv (kino v Brně)
[ 298 - 15,24% ]
Ano, v dubnu 2006 (kino v Brně)
[ 15 - 0,77% ]
Ano, v květnu 2006 (kino v Brně)
[ 16 - 0,82% ]
Ano, později (kino v Brně)
[ 52 - 2,66% ]
Spíše ne
[ 58 - 2,97% ]
Určitě ne
[ 163 - 8,33% ]
... výsledky starších anket

Upozornit na nové články
Více informací zde


Nostalgie - starý design
... články, novinky
... divácké recenze

...::: Film Pán Prstenů - The Lord Of The Rings Movie na webu JCsoft's Fantasy (ISSN 1214-052X):::...
Vytvořil a spravuje pro vás Jan "Belcarnen" Čeřovský
Optimalizováno pro kvalitní prohlížeče a rozlišení 800x600 a vyšší
Chcete spolupracovat na tvorbě stránek? Mít zde svou reklamu? Napište!