Úvodní stránka
TolkienCon 2018 >>
Články, zprávy (563)
Nejnovější fotografie
Vaše recenze (472)
Základní informace
Obsazení - herci
Archiv fotografií
Ukázky a další videa
Místa ve filmu
Hudba
Poradna (50)
Výuka elfštiny
Něco ke stažení
Temné zvěsti
Diskusní fórum
Názory, úvahy
Komentáře k filmu
Adresář LOTRů (619)
Bannery webu
WebRing
Odkazy

Kdo jsem já ...
Fantasy novinky
Bazar knih Tip!
Autoři a díla
Povídky,recenze
Fantasy galerie
Fantasy odkazník
On-line chat
Testy a ankety
Filmy a seriály
Hudba
Počítačové hry
Download

Do oblíbených
WAP verze (info)
Výchozí stránka

Kontaktní mail:
Cerovsky@jcsoft.cz

Zde může být
VAŠE reklama !


Filmy online
CSFD.SK
Trailerzone
Morrowind
Kinofil
ScifiWorld
Srdce Erinelu
warcraft.bonusweb.cz
Další weby...

Stránky si právě
prohlíží 277 lidí

Celkem návštěvníků
13777624

English version here[ <<< Další recenze ] [ Všechny recenze ] [ Poedchozí recenze >>> ]
[ Poidat recenzi ]

24.3. 2003 20:55:58ArsiménéJá a kniha: Eetl nikolikrát nejen ji, ale i další díla JRRT
Tak dávám pracně dohromady recenzi, která se málokomu zavděčí. Moje názory se od Společenstva tolik nezměnily, proto doporučuji všem, které uráží nechválivé recenze, aby nečetli dál - a jestli ano, varovala jsem je.
Základní hodnocení ponechávám stejné jako u Společenstva, protože moc dobře nevím, jak to ohodnotit, ty hvězdičky mi nesedí. Je to opět od Jacksona, v podobném duchu - kdybych to měla porovnat, řekla bych, že Dvě věže jsou zároveň lepší i horší. Zapracovala tu ovšem podstatně více autorská licence, což se mi právě nezamlouvá.
Po technické stránce vynikající, můžu-li to posoudit neodbornickýma očima. Byl tady Seznam chyb a nedostatků - dobrá, těch detailů, pokud tam byly, jsem si nevšimla. Spíš mi vadily detaily (podtrhávám dvakrát: DETAILY!), které tam byly úmyslně: Legolasův pozoruhodný způsob naskakování na koně, boj v Théodenově síni (aby Legolas, Aragorn a spol vojákům neublížili, poráží je jakýmsi kung-fu), podivné oko podobné elektrickému výboji mezi zdroji napětí na špici věže a samozřejmě proslulý Legolasův sjezd na štítu (v kině se diváci okolo mě tetelili blahem, že se dočkali)). Celek to moc nezkazí, ale působí to na mě dost nepatřičně, jako vystřihnuté z nějakého pokleslého žánru - právě proto, že film JE na úrovni. Nemůžu se zbavit dojmu, že si tvůrci řekli: schválně, kolik toho diváci přijmou.
Ke změnám: nejde jen o to, že jsou. Jde mi o to, že to nevylepšily. I když na druhou stranu setkání s Éomerem je naopak přesně podle předlohy a tady ta přesnost podle mě není na místě: Éomer se choval jako v knize, ačkoliv byl v jiné situaci - na cestě do vyhnanství,i jeho spor s Gimlim se vyostřil jako v předloze, ačkoliv chyběla zmínka o Galadriel (v nerozšířené verzi není stopa po Gimliho lásce k ní a když ji vidím, ani se nedivím). Dialog Aragorna s Éowyn zase převzal její výroky z Návratu krále.
Když jsem viděla, jak Gandalf vymětá zlého ducha z Théodena, Frodo klesá do močálu za přízrakem nebo jak Frodo a Sam padají ze svahu před Morannonem, myslela jsem si: PROČ? Připadalo Jacksonovi, že by to bylo jinak nudné? Že je potřeba to patřičně vyšperkovat? (Stejně jako Morii ve Společenstvu tou nechutnou scénkou s mrtvolou na studni.)
Elfí komando v Helmově žlebu - no nejásám, ale nějak jsem nad tím mávla rukou, stejně tam nebylo tak dlouho. Esesáky mi nepřipomínalo - to by muselo být dohola. Jinak celkově: odchylky od děje snad filmu jako dílu neškodily, ale původní děj mám radši.
Scény - co k tomu říci. Pěkná příroda - Rohan jsem si nepředstavovala tak skalnatý, ale budiž, močály jsou správně ponuré, světlíška mě trochu zarazila - myslela jsem, že to mají být bledá světélka nad vodou a bahnem, takové bludičky, ne jako když hoří rašelina. Pevnosti, hradby, věže byly impozantní (Osgiliathu mi bylo vážně líto!)
K postavám: Gimliho mám docela ráda. Tady se postaral o vtip -to je dobré, ale trochu to přeháněl. Chvílemi jsem to totiž kvůli němu - a legračnímu Glumovi - začínala brát jako komedii.
Éowyn nebyla špatná, docela ji vystihli, pěkně ukázali její vztah k Červivci (další povedená postava) i její lásku k strýčkovi a s láskou k Aragornovi to naštěstí nepřeháněli (až na hloupou větu "kde je ta žena, co ti dala ten šperk" a tu jsem prostě ignorovala). Bohužel se ke konci nějak vytratila, ale taky tam pro ní nebyl prostor. Rozhovor E. s Červivcem je podle mě dobrá "změna" (prostě se mi líbí).
Arwen: skoro všechny scény, jimiž se strašilo, tam nebyly, na to, co tam bylo, nemám důvod si stěžovat. Musela se tam přece alespoň mihnout, to je jasné.
Faramir: totální zklamání. Z něj nezbylo opravdu nic a nahradil ho jakýsi Boromir II. Se statečným, ušlechtilým a rozumným synem Pána Denethora měl společné jen jméno. Jeho obrat na konci filmu už mi připadal nepřesvědčivý. K tomu ta nemožná scéna v Osgiliathu, když Frodo ukazoval nezgulovi, jaký má hezký prstýnek! Sam se Faramirovi pomstil tak, že mu neřekl, že (Faramir) využil příležitosti a ukázal, že je jeden z nejlepších. Dobře mu tak!
Hobiti byli všichni výborní, nejen príma Sam a nešťastný Frodo, ale i Pipin a Smíšek, kteří se dočkali rehabilitace za své trapné úlohy ve Společenstvu. Obzvlášť Smělmír: pasáž, v níž přemlouvá enty, aby zasáhli, je skvělá: poznal, že už není čas na to, starat se jen o své a nevšímat si okolního světa a že jestliže Nepřítel zvítězí, nebude už možná ano žádný milý Kraj, kam by se mohl schovat. ( A takový Smíšek opravdu byl: v Návratu krále řekl Pipinovi, že je rád, že poznal sílu, která je po celý čas chránila a bez které by žádný děda nemohl obdělávat svou zahrádku).
Nejlepší nakonec: náš milášek Glumíšek. Z té roztomilé příšerky jsem trochu v rozpacích - ale jo, dobré. Vážně jsem nemohla uvěřit, že "neexistuje" - jako živý. Jeho interpretace se oproti knize posunula tak, že je v něm zdůrazněna "dobrá stránka" - která je ve velmi špatných vztazích s tou druhou, takže, jak řekl jeden spoludivák "má pervektní schýzu". Proč ne. Na konci se stejně obě stránky shodou: Tak to udělá ona. -Ano! Ano! Ale občas si přímo vynucuje náš soucit - proti mé vůli, protože při čtení jsem ho nikdy nelitovala. Zvláště tehdy, když se ho Frodo ptá na to, co byl dřív - a pak ho osloví Sméagole. Glum je udivený a pak řekne - ano, to bylo naše jméno. Potěšeně - v té chvíli jako by se mu na chvilku vrátilo něco z toho, čím býval a co nenávratně ztratil. A moc se mi líbí, jak chytá rybišku a přitom si zpívá.
Závěrem: mám vlastně taky trochu schýzu, jako Glum. Někdy jsem znechucená, někdy skoro spokojená. Připomínám si, že to mohlo být MNOHEM horší, ale přijímám to jen rozumem. Pořád je to pro mě jen odvar Tolkienova Pána Prstenu, nezfilmovatelné knihy, jak uznávají dokonce i obdivovatelé filmu. Pro ně z toho ovšem plyne, že máme být spokojeni: nechte film na pokoji nebo ho chvalte. Jedno nechci, druhé nemůžu beze zbytku, proto jsem vyjádřila svoje mínění a pokud to někdo neunese, co se dá dělat. Nemůžu říci, jak bych to hodnotila neznajíc předlohu a znajíc ji, nemůžu nesrovnávat. A příliš netoužím jít na film znovu, Návrat krále si však nenechám ujít.
 6/10 [Celkové hodnocení]
 
 8/10 [Vizuální dojem]
 8/10 [Hudba]
 8/10 [Herecké výkony]
 3/10 [Zpracování zmin oproti knize]
[ <<< Další recenze ] [ Všechny recenze ] [ Poedchozí recenze >>> ]
[ Poidat recenzi ]

Oznámkujte recenzi (jako ve škole)

1

2

3

4

5

Fosa, přidáno 21.4. 2003 17:59:02
Diky. Preji napodobne, jeste nam zbyva sest hodin :o)
Arsiméné, přidáno 17.4. 2003 21:02:45
Ahoj všichni, díky, že jste sem přišli a veselé velikonoce!!!
Fosa, přidáno 16.4. 2003 19:53:54
Ty ses cynik...to si budem rozumet :o)
Magdaléna, přidáno 16.4. 2003 18:25:35
Corwin: patolog??? :)
Fosa, přidáno 16.4. 2003 18:11:16
Tak skoro... :o)
Corwin, přidáno 16.4. 2003 11:56:15
nene jses vedle jak ta yedle:-))Nejsem lekar:-))Nicmene v nemocnici delam,tot fakt:-/
Fosa, přidáno 16.4. 2003 0:16:06
Je, pardon, ja zapomnela, ze pan je doktor :o) Vidis, muj mozek drobet nestiha zpracovavat informace u jiste recenze, tak ti mou malickost mozna casem privezou :o)
Corwin, přidáno 15.4. 2003 12:16:11
jojo,xybama se clovek uci:-))Ne cestinu opravdu neucim,obavam se ze neucim nic:-/
Fosa, přidáno 14.4. 2003 21:11:28
Teda, ja si snad po sobe budu cist prispevky petkrat, nez je pustim dal :o) Tim „bohuzel“ jsem chtela rict, ze se filmy velmi často podbizeji divakum. A to se mi nelibi. Tak jinak, obecneji – oprava: „O to preci ve filmu jde, ne?“ Lepsi ? :o)
Corwin: Priznej se, neucis cestinu? :o)
A jeste muzu dodat, ze to vidim podobne jako Arsimene.

Arsiméné, přidáno 14.4. 2003 20:18:39
Na filmu mi vadí plno věcí, ale tak černě jako Moim to přece jen neprožívám. Pořád se mi zdá, že je to docela dobrá adaptace, protože to mohlo být jistě mnohem horší (sex, Arwen bojovnice, x vypuštěných postav a scén, y vymyšlených postav a scén). A je dobře, že láká diváky - smutné je, že se snaží vycházet vstříc i těm - no, jak to nazvat slušně - no prostě milovníkům masové kultury a akčních fantasy.
Kurt, přidáno 14.4. 2003 12:57:00
Co je špatného na tom, že film přiláká hodně diváků? Vždyť se přece pro diváky točí, ne proto aby ležel někde ve skříni a nikdo ho neviděl. To je skoro to samé jako nadávat, že si kniha získá hodně čtenářů :-)
Corwin, přidáno 14.4. 2003 8:27:31
ehm,Bohuzel???Jak to myslis??..jo a vydela nikoli videla:-)Pardon:-))
Fosa, přidáno 12.4. 2003 10:17:45
Na svete jsou teda jine veci, z nichz se o me pokousi infarkt... :o) Nalaka kvanta divaku? O to vsak bohuzel ve filmu jde...
Moim, přidáno 11.4. 2003 10:30:13
Této recenzi není co vytknout - skoro! Osobně oba dva díly filmu Pána prstenů odsuzuji. Od děje knihy se oba filmy v mnoha DŮLEŽITÝCH detailech odchýlili, což je neodpustitelné! Z filmů udělal frašku a komedii, která naláká kvanta diváků a vidělá miliony! Tolkien se musí obracet v hrobě!!!
Kdyby se autor aspoň tolik nevychvaloval, bral bych to možná s větším nadhledem. To, že ve filmu jsou pasáže, které v knize nejsou mě velmi šokovalo, a že jich je požehnaně. Skoro se o mě pokoušel infarkt.


Petra-Lucie, přidáno 28.3. 2003 11:57:42
Tahle recenze se mi moc líbila, protože je blízká mým myšlenkovým pochodům. Taky se mi něco nelíbilo, něco zas moc, takže kolikrát se tetelím blahem když se na to dívám znovu a jindy jsem zas znechucená nebo se stále nad některými scénami pozastavuju. Pro mne je tenhhe díl velice dobrý, kvalitní, ale přesto rozporuplný.
Fosa, přidáno 24.3. 2003 22:00:11
Pardon... :o(
Fosa, přidáno 24.3. 2003 21:59:39
Jo, souhlas. K nekterym scenam nemam takove vyhrady, mam je zase k jinym, ale souhlasim. Je to tvuj nazor, mas dobre postrehy a pises s klidem. Ten Eomer me vubec nenapadl, to je zajimava uvaha. Také mi vic vadi „detaily“, ale ponekud jineho razu, nez tobe. Uznavam, ze kdybych knihu necetla, asi bych nasla mnohem vic „nesmyslu“, nesrozumitelnosti, ci „zbytecnosti“ (ve filmu), nez ted. Proto si myslim, ze jak ctenari, tak i nectenari mají sve vyhody. Ale my, ctenari, jsme na tom preci jen lip :o)
Fosa, přidáno 24.3. 2003 21:59:34
Jo, souhlas. K nekterym scenam nemam takove vyhrady, mam je zase k jinym, ale souhlasim. Je to tvuj nazor, mas dobre postrehy a pises s klidem. Ten Eomer me vubec nenapadl, to je zajimava uvaha. Také mi vic vadi „detaily“, ale ponekud jineho razu, nez tobe. Uznavam, ze kdybych knihu necetla, asi bych nasla mnohem vic „nesmyslu“, nesrozumitelnosti, ci „zbytecnosti“ (ve filmu), nez ted. Proto si myslim, ze jak ctenari, tak i nectenari mají sve vyhody. Ale my, ctenari, jsme na tom preci jen lip :o)
S.........,, přidáno 24.3. 2003 21:20:41
Jasně film nebyl totální hitparáda-hezky jsi to napsala:) Souhlasím, Faramir byl fakt velké zklamání!!!
Arsiméné, přidáno 24.3. 2003 21:03:46
A ještě: celkově mi připadají filmové věže pochmurnější, ponuřejší než v předloze. Napříkald Théoden, který příliš nedoufá v možné vítězství a nemá chuť se nechat zatahovat do dalších bojů, nebo entové, nevlídní a chmurní, kteří nakonec jdou do boje se Sarumanem jako do boje možná posledního. Teď nic nehodnotím, jenom říkám, jak to na mě působilo.

Diskuze etenáou na tichto stránkách není provozovatelem serveru nijak moderována a upravována. Provozovatel nemá vliv na obsah jednotlivých poíspevku a nenese za ni zodpovidnost. Vyhrazuje si však právo kterýkoliv poíspivek smazat, pokud bude odporovat normám slušného chování.
Jméno: E-mail:

Komentár:

Přepiš heslo   --> 
Nejen o víně...Koncert Společenstvo prstenu


27.1. 2009
Pokud o tom náhodou ještě nevíte, tak 28. května bude v Praze zahrána Symfonie Pán prstenů! Detaily najdete a lístky můžete objednávat ZDE

9.4. 2008
Na adrese www.lotrcon.cz najdete pozvánku na letošní LOTRcon ve dnech 27.6 - 29.6 2008, pásma na téma nejen Pán prstenů jako součásti Festivalu Fantazize.

5.3. 2007
Máte radi fantasy a sci-fi? Baví Vás história Slovanov? Ste blázni do mangy a anime? Alebo si chcete len prísť vyskúšať DDR či Sing Star ? Ak ste aspoň na jednu otázku odpovedali pozitívne, potom niet lepšej voľby ako navštíviť Slavcon 2007. Pestrý trojdňový program len za 200 Sk v predpredaji a za 250 Sk na mieste. Pre bližsie informácie navštívte stránku www.slavcon.arda.sk, kde sa môžete priamo zaregistrovať. (akci pořádá Spoločenstvo Tolkiena, kon

15.11. 2005
Dne 17.11.2005 od 14h se v sále HAMU uskuteční koncert Pražského Filmového Orchestru (viz. malá recenze). I tentokrát je krom hudby J. Williamse připravena The Lord of the Rings Trilogy Howarda Shorea. Více informací na stránkách PFO

10.1. 2005
Palace Cinemas Slovanský dům mají na programu maraton všech rozšířených verzí Pána prstenů. Bohužel startuje o půlnoci z 18. na 19. ledna (úterý na středu), což při dvanácti hodinách filmu není dvakrát ideální čas. Tohle rozhodně není poslední příležitost, takže se nemusíte snažit zlikvidovat v takto nelidský termín a v klidu můžete počkat. A nebo zajít jen na rozšířený Návrat krále...

... všechny zprávičky

Tipy na pohlednici !


Návrat Krále - 26 fotekDvě Veže - 15 fotekComics - postupně doplňováno

Nejoblíbenější články


DVD a VHS
Objednejte si Návrat krále se slevou!


Znamení
DVD za 399,- či 499,- KčZasponzorujete provoz tohoto webu? Více zde

Poradna
Gondorský archiv - poradna v otázkách tolkienistických

Byla by pro vás zajímavá projekce všech rozšířených verzí Pána prstenů s nějakou tou přednáškou?
Ano, kdykoliv (kino v Praze)
[ 1195 - 61,66% ]
Ano, v dubnu 2006 (kino v Praze)
[ 24 - 1,24% ]
Ano, v květnu 2006 (kino v Praze)
[ 99 - 5,11% ]
Ano, později (kino v Praze)
[ 25 - 1,29% ]
Ano, kdykoliv (kino v Brně)
[ 294 - 15,17% ]
Ano, v dubnu 2006 (kino v Brně)
[ 15 - 0,77% ]
Ano, v květnu 2006 (kino v Brně)
[ 15 - 0,77% ]
Ano, později (kino v Brně)
[ 51 - 2,63% ]
Spíše ne
[ 58 - 2,99% ]
Určitě ne
[ 162 - 8,36% ]
... výsledky starších anket

Upozornit na nové články
Více informací zde


Nostalgie - starý design
... články, novinky
... divácké recenze

...::: Film Pán Prstenů - The Lord Of The Rings Movie na webu JCsoft's Fantasy (ISSN 1214-052X):::...
Vytvořil a spravuje pro vás Jan "Belcarnen" Čeřovský
Optimalizováno pro kvalitní prohlížeče a rozlišení 800x600 a vyšší
Chcete spolupracovat na tvorbě stránek? Mít zde svou reklamu? Napište!