Úvodní stránka
TolkienCon 2018 >>
Články, zprávy (563)
Nejnovější fotografie
Vaše recenze (472)
Základní informace
Obsazení - herci
Archiv fotografií
Ukázky a další videa
Místa ve filmu
Hudba
Poradna (50)
Výuka elfštiny
Něco ke stažení
Temné zvěsti
Diskusní fórum
Názory, úvahy
Komentáře k filmu
Adresář LOTRů (619)
Bannery webu
WebRing
Odkazy

Kdo jsem já ...
Fantasy novinky
Bazar knih Tip!
Autoři a díla
Povídky,recenze
Fantasy galerie
Fantasy odkazník
On-line chat
Testy a ankety
Filmy a seriály
Hudba
Počítačové hry
Download

Do oblíbených
WAP verze (info)
Výchozí stránka

Kontaktní mail:
Cerovsky@jcsoft.cz

Zde může být
VAŠE reklama !


Filmy online
CSFD.SK
Trailerzone
Morrowind
2002zy
Stránky o Dračím Doupěti
FantasyGalerie
MusicZone
Další weby...

Stránky si právě
prohlíží 283 lidí

Celkem návštěvníků
13777627

English version here

Nejen o víně vážně i nevážně...[ <<< Další recenze ] [ Všechny recenze ] [ Poedchozí recenze >>> ]
[ Poidat recenzi ]

29.1. 2003 9:36:40PulperJá a kniha: Eetl nikolikrát nejen ji, ale i další díla JRRT
Tak jsem se konečně odhodlal a pokusil se taky stvořit recenzi na Dvě věže. Pohodlně se usaďte a čtěte.

Když jsem před rokem shlédl Společenstvo, vychvaloval jsem ho až do nebe, automaticky mu dal 10/10 a všem tenhle Nádherný film doporučoval. Viděl jsem ho celkem pětkrát, z toho jednou na počítači, třikrát vloni a jednou letos v kině. Pak přišly Dvě věže. Jak se dočtete v x jiných recenzí, je to kapánek jiný druh filmu. Chybí mu vznešenost, epičnost, rozvláčnost vzletnost a poetičnost prvního dílu, zato si tu užijete víc akce, strohosti, vypjatosti, efektů a podle mě i lepších hereckých výkonů. Celé to vypadá jak od jiného režiséra. Děj filmu popisovat nebudu (skvěle to už zvládli jiní s Belcarnenem v čele), takže mi dovolte jen „stručné“ vyznání, jak na mě film zapůsobil.

Co osobně obdivuji na dvojce je větší „realičnost“ postav, s výjimkou Gandalfa, který se mi zdál ještě patetičtější než v jedničce, a efekty. Začátek filmu, kdy jezdící schody vystřídala horská dráha udělali mistři programátoři nádherně. Trochu na rozpacích jsem z asi nejpopulárnější filmové postavičky příštího desetiletí. Ne, nemyslím Froda ani Gimliho, ale Gluma. Je to takový poločlověk/polorobot. Někdy působí dost živě (hlavně když škemrá nebo se snaží pomoci Frodovi a tomu hloupému tlustému hobitovi Samovi, který nevím proč někoho rozčiluje zmínkou o chipsech), někdy naopak počítačově (souboj s hobity, lezení po skalách). Rozhovor Gluma se Sméagolem na mě udělal větší dojem až na podruhé, ale vadilo mi na něm to snímání jakoby dvou osob, naštěstí to napravil závěr. Scéna, kdy jsou všichni tři před Černou bránou a následné otevírání dvěma obry je jedna z nejlepších v celém filmu. Ten elfí plášť versus pidloocí samurajové se docela povedl. Olifanti byli taky moc krásní (chudáčci mohamedáni – to jsem zvědav co na tohle řekne Blízký východ) a pak přišel Faramir. Na něho si vzpomínám jen v souvislosti s Návratem krále jako na oddaného až servilního dobráka, věrného památce svého bratra a trpělivě snášejícího tatíčkovu buzeraci. Z něho jsem vlastně neměl dojem žádný, uvidíme v trojce. Abych nezapomněl na Froda se Samem: Oba dobře zahraní, ne-li lépe než v jedničce, stejně jako zbylí dva hobiti, ke kterým se ještě dostanu. Vliv prstenu pořád sílí, sílí a Očičko ne a ne ho najít. Teď ale opustíme Mordor, švětlíška (taková pohádkově-hororová scéna) a lembasožrouty a hurá na zelené pláně Rohanu.

Po nich se prohání kvazivikingové na svých konících, divoký lid, pronásledující venkovany a tlupa zatraceně reálných skřetů. Věřte tomu nebo ne, ale rozhovor dvou z nich o tom co jeden z nich cítí se mi líbil snad ze všeho nejvíc plus pauza u lesa, kde se skřeti hádají, co bude dobrého k večeři. Toho siláka, co se „zastával“ hobitů, mi bylo opravdu líto. V poklusu za skřety se drží statečná trojka Dlouhý (Aragorn), Široký (Gimli) a Bystrozraký (a tak děsně nudný Legolas). Trpaslík na sebe brzy obrací pozornost, ještě že ne elf, a je středem zájmu většiny kina skoro celý zbytek filmu. Rohirové (Eorlovci, Rohanovci nebo kdo to krucinál v tom Rohanu žije!) jsou správná parta, co moc přátelsky nevypadá, ale koně půjčí kdekomu. Stopování ála Huňáč (Že nevíte, kdo to byl? Přečtěte si klasiku!) nebylo zase tak echtovní. Berte v úvahu, že tam v noci neleželi jen dva hobiti, ale prala se i tlupa těch zlých s těmi hodnými, co navíc podupali všechno kolem kopyty svých koní, a to nemluvím o tahání mrtvol na valnou hromadu. Cestička míří do lesíčka, kde na čekané čekají žijící pařez (Ještě vydržte s těmi hobity.) a strejda v bílém, z něhož se vyklube (No to není možné!) Gandalf, úspěšně pokračující v kung-fu. Poté co zabil Balroga jakéhosi pana Morgotha, o kterém mi vůbec nikdo neřekl, a to se přece nedělá, usnul, proletěl se mléčnou dráhou a zase ožil, aby dodělal domácí úkol. Od toho tu přece těch 300 lidských životů je, ne? Co říct na Théodéna? Bylo mi z něj docela šoufl, tedy před tím ententýky, dva špalíky, čert vypadl z elektriky. Po té změně zase pěkně zpychl. Že by se změnil moc rychle, jsem si ani nevšiml, vzhledem k tomu, že tohle vidím denně a normálně to trvá asi o pět vteřin míň. Nějak hodnotit Červivce asi nemá smysl, je to inu záporák, a jak vidno, pan Douriff tomu dal všechno. Éowyn je správná žába a moc se na ni těším v trojce. Docela mě dojala scéna u hrobu Théodreda. Vrrci a jezdci na nich byli divní, lepší slovo mě nenapadá. Aragornův pád do řeky je stará, ohraná, omletá klasika a hodně mě překvapilo, když jsem kohosi slyšel, jak se ptá, jestli to přežije. Skřetí vojsko bylo špicovní. Mimochodem: Marně sháním figurku 8697ého skřeta, nemohl by mi někdo pomoct? Značka: Vyměním za deset Aragornů s mečem v různých polohách a s dvěma úplně jinými koňmi. Ptáte se, co přijde teď? Bitva, a když ťukám bitva, tak myslím BITVA s velkým
množstvím vojáků na jedné a nerovnoměrně věkově rozloženou populací na druhé straně. Kamikadze na žebřících, formace skřetů u brány, ne nepodobná legionářské želvičce, výbuch zdi (Nezabil, nezabil!) a podobně stály za to trpění všech zůčastněných herců i neherců. Pokazili mi to elfové s Haldirem v čele, naopak ne Legolas na stairsboardu (u něho už snesu všechno). Genocidě lidu Rohanu zabránil jen příjezd Gandalfa (Taky jste to četli, že je jinej? A já už si ho málem pověsil na zeď.) a Éomera (Erkenbrand ne, to by si nikdo nezapamatoval!) s Rohiry a při jejich jízdě z kopce se mi chtělo po druhé dojetím brečet.

Během těchto jistě ne nezajímavých událostí se zatím Pipin a Smíšek setkávají v lese s čímsi… Vypadá to jako strom, chodí to jako strom, mluví to jako strom, jenom něco vám na něm tak nějak nesedí. Ale už se stalo a Stromovous nese ty dva prcky na své hlavě nejdřív za Gandalfem, pak za dalšími týpky na pokec a na závěr na návštěvu za Sarumanem, což neměl dělat, nebo spíš měl? Enti byli dalším fenoménem, co mě dostal víceméně až na podruhé. Troubení, hučení, houpání, mručení a kývání nemělo absolutně žádnou chybu. Vůbec nesouhlasím s přeměnou postav z pohádky v postavy z hororu (Nikoho jsem nejmenoval, aby bylo jasno.). Naopak, jsou pořád nádherně nevyzpytatelní. Vrcholem počítačového a grafického šílenství je zatopení Železného pasu a vyvraždění skřetů.

Znovu, stejně jako před rokem vám říkám, nečtěte knihu před tím, než uvidíte film. Byli by jste možná zklamaní a to nestojí za to. Pokud jste takoví blázni a dočetli jste tu recenzi až sem, vězte, že jsem se neopil, drogy neberu, nekouřím, Tolkiena mám rád tak trochu a strašně rád píšu recenze. Omlouvám se jestli jsem někoho naštval, děkuji všem za případné kladné ohlasy (Minule jich moc nebylo!) a nashledanou za rok!

P.S. Jestli jste si všimli tak vůbec nekritizuju chyby jako minule. Řekl jsem si, že se nad to povznesu a budu k pánům filmařům vstřícný. Zkrátka, podám jim tak nějak obě ruce i když je mám svázané svou perfekcionistickou povahou a občas mi blahosklonný pohled na věc zakrývá jakási imaginární skála skepticismu, která vůbec neexistuje, ale nezoufejte. Všechno se změní, dokud je stále naděje a jednou možná budete ještě s láskou vzpomínat: To bylo tenkrát, když jsme četli jeho recenze.


 10/10 [Celkové hodnocení]
 
 10/10 [Vizuální dojem]
 9/10 [Hudba]
 9/10 [Herecké výkony]
 8/10 [Zpracování zmin oproti knize]
[ <<< Další recenze ] [ Všechny recenze ] [ Poedchozí recenze >>> ]
[ Poidat recenzi ]

Oznámkujte recenzi (jako ve škole)

1

2

3

4

5

Corwin, přidáno 5.3. 2003 9:06:05
:-))myslim ze dalsi recenze je uplne zbytecne psat kdyz jsou tady lidi jako Ty a Tobe podobni:-))
Ivanka, přidáno 2.3. 2003 19:02:20
Četla jsem si ještě jednou tvou recenzi a všimla jsem si poznámky, že tě překvapila otázka jakéhosi diváka v kině, zda-li Aragorn přežije pád do řeky...Já jsem v našlapaném kině zaslechla spoustu podobných zkazek a nejvíc mě fascinovala holčička, která své kamarádce vyprávěla děj ještě před začátkem filmu. Na tom by nebylo nic tak zvláštního, kdyby se její verze zatraceně nepodobala Dvěma věžím a la Belova noční můra, kterou tady kdysi zveřejnil :-)
Kateřina, přidáno 27.2. 2003 8:38:09
Aaaaaa zda se, ze se zucastnenym opet vraci tolik potrebny nadhled i ta trocha sebekritiky :)Tak se mi to libi :)
Pulper: Styl si je necim podobny, to uznavam, ale to je holt tim, ze nastesti nejen Ty jsi jedl vtipnou kasi :)A krome toho Te mohu ujistit, ze jsem jednou pro pobaveni svych pratel napsala takovou povidku, kterou bys zrovna tak mohl oznacit za kopii tveho ironickeho smyslu pro humor :)

Fosa, přidáno 26.2. 2003 18:20:17
Jsi chytry a vtipny (obcas :o) Na moje "za potrebi" jsi prisel rychle, takze nemam duvod prit se s tebou o cestine :o) Me napadlo, zes to nevzal uplne vazne, ale u tebe clovek nikdy nevi. Kazdopadne diky, zase jsi vyprovokoval ostatni k novym prispevkum, tak se aspon pobavim... Cau, Fosa
Pulper, přidáno 26.2. 2003 17:00:07
Kateřina: To si určitě nemyslím. Asi jsem to docela přehnal, ale Fosa si o to koledovala. Budu se jí muset omluvit. Jestli jsem tak chytrý a vtipný? Děkuji za poklonu, ale to si taky nemyslím. Podle mě mám hodně zvláštní smysl pro humor, to je všechno. Musíš ale uznat, že ty recenze jsou si hodně podobné. Nemyslím obsahem, ale stylem. No, tak jsem si rýpnul a takhle to dopadlo :o(
Tvoje nestrannost tě jenom šlechtí :o)

Kateřina, přidáno 26.2. 2003 16:39:06
Tak jsem dnes zachytila tvou vymenu nazoru s Fosou a schvalne jsem si kvuli tomu znovu precetla tvou recenzi, ktera se mi mimochodem libi, i kdyz se se vsim neztotoznuju. Ale to si vazne myslis, ze jsi jen Ty sam tak skvely a vtipny, ze Te museli okopirovat ? :)
To snad ne :) Stejne jako Fosa doufam, zes to tak uplne nemyslel vazne. Nebo si mam myslet, ze snad nejsi tak chytry a vtipny, jak by se mohlo zdat z tve recenze ? :)))
Jen pro poradek neznam ani jednoho z vas a nemam potrebu se z osobnich duvodu priklanet na neci stranu.

Pulper, přidáno 26.2. 2003 8:45:33
Fosa: Já nevím, kdo tady psal, že čeká tvrdší kritiku? A nepíše se "za potřebí" náhodou dohromady? :o)
Fosa, přidáno 25.2. 2003 20:06:57
Musim uznat, zes me dostal, protože nevim, jestlis to myslis vazne, ci ne. Pokud ano, věz, ze jsem si vedome vypujcila pouze od kohosi „Juraska“ a nevedome od Ruby poznamku ke Bregovi. Je tezke neopsat něco alespon z jedne ze stodvaceti recenzi (ci kolik jich je), tudiz jsem zpetne zjistila, ze asi neslo zminit se o hyenach (a byly to hyeny!), chipsech, či „tvem“ (ehm ehm) lesiku, stoparich ci stairsshieldu, aniz by kdosi nemel pocit, ze je to prave z jeho recenze. Opisovani opravdu nemam za potrebi, a od tebe uz vubec ne. Ale na simpanze jsi neprisel, co? :o) Oslovuj me jak chces, ale za oslovenim se dela carka...aneb at zije krasa cestiny :o) Cau, Fosa
Pulper, přidáno 25.2. 2003 14:54:29
Magdaléna: Ó, děkuji.
Lucyova: To jsem vážně rád. Příště nakousnu i něco jiného.
Andre: Co ti na to mám odepsat, čéče?
Nai: Uf, to se mi ulevilo!
Petra-Lucie: Já taky! Třeba se tím jednou živit budu, kdo ví?
Lolitka: Stará garda?!? Pawlovský, pche! Duška beru! Neválel, já měl jen ten večer akúsi divnů naládičku, he he he.
Ivanka: Ano, tomu JÁ říkám stručně. Jestli někdo říká stručně něčemu jinému, je to jeho věc! Grrrrrr!
Triss: Já ti ani nevím. Když si ho promítám v hlavě, tak pokaždé jinak. Tomuhle se neříká kritika, ale recenze. A ta by neměla pořád kritizovat.
Fosa: Holka (Slečno, paní?) ty mě už neprovokuj. Právě jsem dočetl tvou recenzi. Plagiátorko hnusná. Fuj, fuj, fuj! Urazil jsem se! Strašně! Už se na tomhle webu nikdy neobjevííííííííííííím!
I když pochybuju, že by to někomu vadilo :o)

Fosa, přidáno 24.2. 2003 20:52:40
Snad se neurazis, když reknu, ze mame podobny styl psani, ale ja to proste jinak do kompu nacpat neumim :o) Krome toho, ze se to celkem dobře cte, se to i zabavne pise, takze se clovek neuhryze nudou nad tim, ze by mel „asi konecne napsat nejakou tu recenzi“. Jen tak dal, at se u tva recenze pobavim i u Navratu krale :o) Mozna bys to ale mohl malicko zkonkretizovat.
Triss, přidáno 23.2. 2003 16:41:14
Fakt dobrá rezence, pobavila jsem se! Jen by mě zajímalo, jak na tebe ten film vlastně zapůsobil.A kritizovat můžeš klidně víc-od toho kritika přece je, ne?
Ivanka, přidáno 16.2. 2003 21:58:51
:-) Tomu ty říkáš stručně??? Ale líbí se mi.
Lolitka, přidáno 10.2. 2003 20:08:07
Procházím si recenze a hle - Pulper, stará garda, hned jsem si tvojí recenzi stáhla a docela jsem se pobavila. Jsi takovej mix Pawlovský a Duška. Kdybys nedal 10/10, tak bych řekla, že ses u filmu spíš válel smíchy :).
Je to fakt dobře napsaný.

Petra-Lucie, přidáno 10.2. 2003 14:26:43
Čau Pulpere, tak mám radost, že jsi něco napsal a že jsem měla čas si to taky přečíst.Klidně si mohl kritizovat, až doposud jsi to dělal dobře, vtipně a s nadhledem. Nicméně i bez té přímé kritiky se tvá recenze dobře čte. Nai mi vzala poznámku z úst: "píšeš dobře, píšeš rád (?)" Dokonce mě i napadlo, jestli se tím psaním nějak neživíš...
Nai, přidáno 8.2. 2003 10:50:49
Musím říct,že na tvé recenzi je znát,že je rád píšeš.Myslím že se ti povedlo vyjádřit to nejdůležitější a dost s tebou souhlasím,jen,jak píšeš na začátku,tu epičnost film právě má(podle mě),tolkienovskou poezii ztratil.
PS:Nevím jestli v tý recenzi moc nekritizuješ proto,že si snad myslíš že si to film nezaslouží,každopádně do recenze přece objektivní kritika patří,stejně jako záporný ohlasy na ni.Ale díky za recenzi-podstatný bylo řečeno a vesměs s tebou souhlasim.

Andre, přidáno 30.1. 2003 21:16:08
Moc pěkná vypravěčská pozice v rámci recenze:-))Ne, chyby nekritizujes, jen na ne obcas upozornujes:o);-)
Zajimave jsi to odlehcil, ale zaroven jsi se nezbavil vazneho poukazovani(hezky subjektivne zabaleno):-)

Dik za peknou recenzi a pojeti, to minim vazne...

Lucyova, přidáno 30.1. 2003 16:27:24
Super! Tak dlouhá a bavila mě až do konce!
A konečně se tu nakouslo téma, které tu ještě nebylo: Aragornovo stopařské umění, co by strčilo do kapsy Sama Hawkinse i se starým Shatterhandem. Napřed jsem myslela, že PJ vzdává hold jinému klasikovi, ale po přečtení Dvou věží koukám, že se vlastně docela drží originálu...

Magdaléna, přidáno 29.1. 2003 18:13:13
Tak dlouho očekávaná a nezklamala!!!

Diskuze etenáou na tichto stránkách není provozovatelem serveru nijak moderována a upravována. Provozovatel nemá vliv na obsah jednotlivých poíspevku a nenese za ni zodpovidnost. Vyhrazuje si však právo kterýkoliv poíspivek smazat, pokud bude odporovat normám slušného chování.
Jméno: E-mail:

Komentár:

Přepiš heslo   --> 
Nejen o víně...Koncert Společenstvo prstenu


27.1. 2009
Pokud o tom náhodou ještě nevíte, tak 28. května bude v Praze zahrána Symfonie Pán prstenů! Detaily najdete a lístky můžete objednávat ZDE

9.4. 2008
Na adrese www.lotrcon.cz najdete pozvánku na letošní LOTRcon ve dnech 27.6 - 29.6 2008, pásma na téma nejen Pán prstenů jako součásti Festivalu Fantazize.

5.3. 2007
Máte radi fantasy a sci-fi? Baví Vás história Slovanov? Ste blázni do mangy a anime? Alebo si chcete len prísť vyskúšať DDR či Sing Star ? Ak ste aspoň na jednu otázku odpovedali pozitívne, potom niet lepšej voľby ako navštíviť Slavcon 2007. Pestrý trojdňový program len za 200 Sk v predpredaji a za 250 Sk na mieste. Pre bližsie informácie navštívte stránku www.slavcon.arda.sk, kde sa môžete priamo zaregistrovať. (akci pořádá Spoločenstvo Tolkiena, kon

15.11. 2005
Dne 17.11.2005 od 14h se v sále HAMU uskuteční koncert Pražského Filmového Orchestru (viz. malá recenze). I tentokrát je krom hudby J. Williamse připravena The Lord of the Rings Trilogy Howarda Shorea. Více informací na stránkách PFO

10.1. 2005
Palace Cinemas Slovanský dům mají na programu maraton všech rozšířených verzí Pána prstenů. Bohužel startuje o půlnoci z 18. na 19. ledna (úterý na středu), což při dvanácti hodinách filmu není dvakrát ideální čas. Tohle rozhodně není poslední příležitost, takže se nemusíte snažit zlikvidovat v takto nelidský termín a v klidu můžete počkat. A nebo zajít jen na rozšířený Návrat krále...

... všechny zprávičky

Tipy na pohlednici !


Návrat Krále - 26 fotekDvě Veže - 15 fotekComics - postupně doplňováno

Nejoblíbenější články


DVD a VHS
Objednejte si Návrat krále se slevou!


Star Wars
Star Wars DVD Trilogy (5DVD, THX)Zasponzorujete provoz tohoto webu? Více zde

Poradna
Gondorský archiv - poradna v otázkách tolkienistických

Byla by pro vás zajímavá projekce všech rozšířených verzí Pána prstenů s nějakou tou přednáškou?
Ano, kdykoliv (kino v Praze)
[ 1195 - 61,66% ]
Ano, v dubnu 2006 (kino v Praze)
[ 24 - 1,24% ]
Ano, v květnu 2006 (kino v Praze)
[ 99 - 5,11% ]
Ano, později (kino v Praze)
[ 25 - 1,29% ]
Ano, kdykoliv (kino v Brně)
[ 294 - 15,17% ]
Ano, v dubnu 2006 (kino v Brně)
[ 15 - 0,77% ]
Ano, v květnu 2006 (kino v Brně)
[ 15 - 0,77% ]
Ano, později (kino v Brně)
[ 51 - 2,63% ]
Spíše ne
[ 58 - 2,99% ]
Určitě ne
[ 162 - 8,36% ]
... výsledky starších anket

Upozornit na nové články
Více informací zde


Nostalgie - starý design
... články, novinky
... divácké recenze

...::: Film Pán Prstenů - The Lord Of The Rings Movie na webu JCsoft's Fantasy (ISSN 1214-052X):::...
Vytvořil a spravuje pro vás Jan "Belcarnen" Čeřovský
Optimalizováno pro kvalitní prohlížeče a rozlišení 800x600 a vyšší
Chcete spolupracovat na tvorbě stránek? Mít zde svou reklamu? Napište!