Úvodní stránka
TolkienCon 2018 >>
Články, zprávy (563)
Nejnovější fotografie
Vaše recenze (472)
Základní informace
Obsazení - herci
Archiv fotografií
Ukázky a další videa
Místa ve filmu
Hudba
Poradna (50)
Výuka elfštiny
Něco ke stažení
Temné zvěsti
Diskusní fórum
Názory, úvahy
Komentáře k filmu
Adresář LOTRů (619)
Bannery webu
WebRing
Odkazy

Kdo jsem já ...
Fantasy novinky
Bazar knih Tip!
Autoři a díla
Povídky,recenze
Fantasy galerie
Fantasy odkazník
On-line chat
Testy a ankety
Filmy a seriály
Hudba
Počítačové hry
Download

Do oblíbených
WAP verze (info)
Výchozí stránka

Kontaktní mail:
Cerovsky@jcsoft.cz

Zde může být
VAŠE reklama !


Filmy online
CSFD.SK
Trailerzone
Morrowind
2002zy
Stránky o Dračím Doupěti
FantasyGalerie
MusicZone
Další weby...

Stránky si právě
prohlíží 503 lidí

Celkem návštěvníků
13790448

English version here


[ <<< Další článek ] [ Všechny články ] [ Předchozí článek >>> ]

glum
19.5. 2003
Nekonečný příběh rohanského záškodníka - další reportáž z dřevárny Pán Prstenů 2003Verze pro tisk

Nekonečný příběh rohanského záškodníka

Je něco po sedmé hodině ranní. Lidi už se začínají pozvolna hemžit kolem stanů. Skotský budíček pro tentokrát Aragorn k mé lítosti zavrhl. Válečníci a válečnice se připravují na boj. 
Skřeti si patlají obličeje černou a červenou barvou … pokud je tak už nepřijeli od čtvrtka : - )
Oblékají se kostýmy, zbroje(trpoši určitě víc vrstev:-), utahuje se obinadlo, myslí se na vodu.
Naštěstí pršelo takže je docela příjemně a po nebi se plouží mráčky. Čas k odchodu.

Pestrobarevný had armád ježící se dřevenými čepelemi sestupuje kolem Špejcharu dolů z kopečka. Musí to být opravdu malebná podívaná. Fialové šátky a šerpy Umbarských korzárů opásaných šavlemi, žlutě opáskovaní trpaslíci řinčící brněním s těžkými kladivy 
a sekyrami přes rameno, modř gondorské pěchoty, červený Harad s kovovými přilbami 
a mumakem na praporci, nazelenalý Rohan s velikou modrou zástavou Brněnských Sviní, Sarumanovi "skoti" v kyltech, sliční Lorienští elfové zařící bílou (s bubnem), jejich příbuzní z Roklinky s hnědým označením a pak … samozřejmě … hordy skřetů s pomalovanými obličeji v rozličných kožešinách, jekorových, kroužkových ad. zbrojích … mezi nimi vyniká oranžové označení Morie. Snad sem na nikoho nezapomněl. Nuže pochodový proud prochází vesnicí a na jejich konci (nebo začátku podle toho ze kterého konce to berete) zabočuje doleva na polňačku směrem k lesům. Snažím se hrát něco do kroku, ale místama nestačím s dechem. škoda, že není buben resp. Lorienští SPECNAZ sou s ním bůhví kde. My funíme na záda Haradu. Jsem už dost blízko u lesa. Je tu jakýsi statek a kolem překážky pro koně. Jenže koně nikde. Ach, Rohane, Rohane :-( . Ohlížím se víc doleva a poulím v úžasu oči. Z kopečka, na kterém je Špejchar, ještě pořád sestupuje dolů do vesnice proud postaviček. Jsme roztažení minimálně na kilometr a skoro to nemá konce. Je nás fakt hafo.
Uff, konečně vcházíme do lesa u zelené turistické značky se řehtáme esi to vede do Rohanu.
Postupujeme lesem. Míjíme jednu "vež" z provázků. Okamžitě začíná uvažování komu patří Haradu, Umbaru nebo Rohanu(?). Nakonec se Harad odpojuje a Rohan bloudí dál.
Šťastně dorážíme na velikánskou louku, budoucí moře, kde už jsou nastoupení Trpoši (v čele s "konzervou"Dainem) a Lorienští (SPECNAS+buben ad. elfíci) Zbytek armád se někde v lese už stačil ztratit úplně. Po chvilce marného čekání je vyhlášen rozchod do věží. K naší velké úlevě(tj.Rohanu) máme nakonec jen jednu. Bylo nás totiž jen něco málo přes 40.
Ve věži se formoje naše malá záškodnická skupinka Pafátka (součást to Sviní) Vyzbrojená z části tesáky. (4páry!paráda) a doplněná dvěma dobrovolníky (JM+1). Celkem tedy na hloubkový průzkum a záškodnické akce vyráží těleso zvíci 8 Rohanů. Později bude počet značně kolísat 3-5-8 dle aktuálních ztrát. Není žádný přímý rozkaz co dělat. Je ponechána iniciativa pro volný průzkum a lov. 

Z Rohanu na sever: leží (mírně z kopce) Gondoru Nejbližší gondorská věž je vzdálena jen pár desítek vteřin běhu. Kousek odsud už šplouchá voda u "mořského" břehu. (kdesi hodně dál napravo je opevněný přístav) Po pobřeží se vine severní cesta, kterou se lze dostat(za pár minut) do temných zemí. Pokud zas poutník odbočí hned u gondorské věže vlevo a vydá se mírně 
do svahu, mine lesní školku, vedle níž je krčma. Nebo aspoň doufám, že tam krčma je. 
Proč by tu asi jinak vysedávali orgové, ne ? :-) Jdete-li dostatečně dlouho po této cestě, postupně obtáčející kopec doleva, dojdete až k Morii. (ale pozor tam de opravdu o krk;-)

Z Rohanu na západ: (na kopci) je nejbližší věží Orthank. Takže Saruman nám doslova dýchá na záda a čučí přes rameno do karet. Kdo byl Saruman mi došlo až dávno po hře. Přitom sem ji viděl minimálně 2x i s její skotskou gardou skuruk-hai (eště, že jich bylo jen pár). Vypadala poněkud nezdravě s tím bílým obličejem : ))) Dále na kopci za územím Bílé ruky lze natrefit 
na Roklinku (hnědá) zkrytou v lesích. Několikrát potkáváme elfy, kteří se nás, rohanské hlídky, vyptávají, kde sídlí jejich vlastní soukmenovci…poněkud komická situace. Ještě dál na západ až severozápad je věž Lorienských elfů (bílá) obklopená smrtícím bílým (fáborkovým) pásem (-1pro nepřítele resp.skřeta), kde velí pevnou ručkou bosá Galadriel. Ze svahu dolů od Lorienu je taky nějaká věž, ale nevím která (snad trpasličí)…každopádně je tam pro bílou stranu nebezpečno. 
Dál dolů z kopce (to už jsme ho skoro celý obešli) je budoucí krizový bod bojiště a úplný Verdun pro světlou stranu (resp.temnou) Věž plná zuřivých a neústupných oranžových morijských skřetů odmítajících vrátit Trpaslíkům(ti kempují opodál)jejich právoplatné dědictví. V tomto místě je křižovatka cest. Jedna cesta vede ze strany elfích zemí kolem skřetí věže (z pohledu posádky u vrat pevnosti po levé ruce) dál až k dalekému Mordoru a zemím lidských spojenců temné strany. A západní cestička, která vede z kopce kolmo na tu hlavní (je tu průchod do Morie-pozor to ještě není brána do skřetí věže). Velká část následujících bojových operací je charakterizována snahou vyhubit skřetí plémě z Morie. Rozbíjí se tam mnoho elfích útoků podporovaných trpaslíky (nesoucími beranidla, což je ohromě baví) a posilami z lidských zemí, kterým se vůbec podaří dorazit tak daleko. Oblehatelům velice ztěžují situaci vyprošťovací útoky (do zad) temných z Mordoru. Takže nejednou vzniká kovadlina Moria-Mordor.

Naše záškodnická skupina podniká první průzkum Středozemě. Za několik okamžiků započne hra takže vyhledáváme úkryt v hustém lesíku, kde nalézáme velký kámen. Ten si stanovujeme 
za místo srazů, ale nikdy se sem už nevrátíme. Ve stanovený čas se začne z lesa ozývat řev. Mordor ožil. V okolí jsou slyšet hlasy.Vyčkávákáme ještě chvíli a obezřetně se plížíme z lesíka k cestě. Nikde nic podezřelého. Opravdu mám radost z některých našich spolubojovníků, kteří na sobě mají bílé oblečení. "Skvělé maskování". Postáváme na cestě a radíme se. Nakonec se rozhodujem k průzkumu temných zemí. Křižujeme cestu a sestupujeme dolů po mírném svahu.
Zleva se blíží průzkumná skupinka morijských skřetů (oranžové pásky) napěchovaná štítovníky. 
Je jich o něco víc než nás a ke všemu si nás už všimli. Zajímalo by mě jestli kvůli těm bílým "majákům" mezi námi. (Teda, nechtěl bych být Lorienský elf :-). Zrychlujeme tempo, ale když vcházíme za kouskem lesa na asfaltku, je nám jasné, že se jich nezbavíme. K mé nevoli přijímáme boj. My jsme měli přepadnout je, ne naopak! : -) Dochází k prudkému boji během něhož tančíme s tesáky chaoticky mezi štítovníky. Jejich lučištnice je zlikvidována prakticky ihned. To už máme v krvi. Bohužel náš první boj nepřežíváme. Netuším kde je chyba. 
Možná kombinace mírné přesily, štítů a naší nezkušenosti (?) Skřeti s oranžovými páskami výskají nadšením. Je na nich opravdu vidět, že mají ze svého prvního a vítězného boje velkou radost.
Naše mrtvoly zachmuřeně putují se zbraněmi či rukama nad hlavu zpět do Rohanu. Toto je jediný boj, který vedla celá naše kompletní jednotka proti jiné jednotce podobného určení a velikosti. Hlídka proti hlídce. Docházím k závěru, že chyba byla přece jen ve strategii. Neměli jsme boj přijmout, ale tu hlídku prostě přepadnout později. Ovšem dle Entonyho by to bylo "neskřetí" :-)
On je totiž původem skřet. Naše skupina nemá žádné pevné velení či přímé rozkazy v boji.(tam na to ani není čas) Po naší první výpravě se vydáváme na průzkum kopce na západ od Rohanu.
V Orthanku dřepí mírumilovně se tvářící skoti. Dál už je změť hustého lesíka. Procházíme kolem poklidné Roklinky. Plížíme se zase lesíkem. Jeden za druhým. Čekáme vždy až první prozkoumá, co za nebezpečí před námi nečíhá a pak hopkáme dál. Celkem se nachodíme dost. Kdesi se ozývá buben. Ten sme viděli u Lórienských, ale kde jsou ? Procházíme všemožnými cestičkami. Bohužel, už si události nedokážu řadit přesně chronologicky za sebou.Ve vzpomínkách zůstávají obrazy. Několikrát potkáváme dobrého známého Montíka a Melian, nyní Roklinské elfy směřující za svým vlastním posláním. Zase se plížíme lesíkem a na světlině před námi zjišťujeme pohyb. Číháme na možnost k výpadu, ale … taky nás zpozorovali. Vše dobře dopadá a nakonec vylézáme na lesní pěšinu kde se zdravíme s elfy z Lorienu. Prý mě málem sejmuli (no, to bych chtěl vědět jak). Mám na hlavě zelený voj. šátek a v příšeří stromků jde barva špatně rozeznat. 
Hledám ten svůj smotaný cancour pásky, kterou sem dostal při registraci a vážu si ho ještě přes šátek(stejně ho pak věnuju MAROVI, který svůj nemůže najít). Koukáme kolem … vylezli sme 
u Morie ! To sou věci… kousek dál se to mydlí. Lorieni se už zas jednou snaží vykousat z věže morijské skřety. Hned se najde nějaký elfský pohlavár rozhodnutý zaměstnat rohanskou hlídku hlídáním vchodu do Morijského podzemí. V tom lesíčku je vidět vzadu dva nerozhodné skřety. Už se na ně málem hrnu, ale někdo mě okřikuje, že máme hlídat … grrrrrr Ani nevím jak sme se odtamtud dostali pryč, ale u Morie dělat elfům vrátné u prázdného průchodu se nám přihodilo nejednou. Nemám to místo rád. Většinou se mi tady vypaří lidi z jednotky, kteří mají obouručáky a jdou si stoupnout do řady mezi elfy. A pak je schlamstlne Morijsko-Mordorská kovadlina. Když přichází na pomoc Morii vojsko temného pána. Zas jednou se vracím do Rohanu. Vyčerpaně tam sedím na zemi, uhýbám před slunkem do stínu a kontroluju hodinky. 
Po čtvrthodině su jako rybiššška tzn. opět živý a můžu se jít někam nechat zabít. Samozřejmě za adekvátních ztrát na straně nepřítele. Většinou protivníky pouze zraním, ale zato bojuju proti více najednou a vážu je tak na sebe. Tesáky jsou skvělé pro útok za chodu. Nejsou neobratné jako obouručka. Ovšem nehodí se do řadové formace a na nějakou náročnější obranu. Útočit, hýbat se, útočit, hýbat se. V řadách plných štítovníků a obouruček se ztrácí dynamika boje.

Pafátkovská jednotka se postupem času rozkládá na 2-3 části, to kvůli našim nesesynchronizovaným úmrtím :-) Ztrácíme větší údernou sílu. Což, ale zas tak moc nevadí. 
Kvůli utajení je lepší když není skupina moc velká. 3-4 stačí akorát. Kromě záškodníkování 
a průzkumu fungujem taky hlavně jako posily pro elfy bojující kolem Morie. Co se děje 
na severní frontě nevíme prakticky vůbec(nám se snad ten kopec plnej elfů líbí nebo co), 
ale tam si "užívá" jádro Rohanských sil bojující po boku Gondoru. Jsou slyšet výtky 
na nevycvičenost spojenců.(ale všiml jsem si, že Gondor je organizačně rozdělený na číslované oddíly). Na lučištníky vyvraždující řadovou pěchotu. Co si tak asi můžou myslet skřeťáci útočíci na elfy u nichž je koncentrace lučištníků tradične nejvyšší :-) I když
elfové ad. střelci si taky stěžují, že jim nejsou zásahy uznávány. Šípy nejsou levná záležitost. Objevují se prý dokonce i futrované železnými matkami. Pěkné svinstvo. Dostat tohle ze samostřílu tak… 
Do naší poklidné relaxace přichází nenadálý útok skřetů. Šlechtic a dudák, v jedné osobě, AragornII narychlo organizuje obranu. Škoda, že nemá čas hrát na dudy jako při prvním Rohanském útoku. (To pafátka slyšela jen z dálky když byla kdesi na průzkumu) Není nás nijak moc, ale na obranu to snad chvíli postačí. Velká část vojska je kdesi v Gondoru nebo bůhvíkde, jako obvykle. Rohani nikdy ve věži nečinně nesedí. Běžím si půjčit meč a štít. Naštěstí jsme dobře sehraní, protože obraně brány byl věnován pečlivý tréning. Stojím úplně vlevo. Máme před sebou 3 nepřátelské štítovníky. Snažím se jednoho trefit do nohy a celkem úspěšně.(mám radost, protože se štítem sem nikdy necvičil, dobrý štít) Zjišťuju, že jsou dost pasivní. Chcu toho využít k útoku na toho nejdál ode mě (úhlopříčka), který má opancéřované rameno(uhlopříčka) Dobře pro něj. Krok, nápřah …a … někdo na mě křičí, že se mám vrátit do řady. Achjo, ale určitě bych ho dostal ! Pak přichází několikrát varování, že mám dát pozor na lučištníka vlevo. Tak se snažím štítem preventivně chránit ještě kolegy. Jenže ani žádného střelce nevidím. Zato zpravé strany se do mě trefuje druhý o kterém vím. On mě nakonec na několikrát zastřelil…a to sem měl štít. To snad nejni pravda ! Tak vám pěkně děkuju za rady ! :-( Hlásím smrt a vypadávám z řady, moje místo je bleskově zaplněno dalším štítařem. Hřeje mě pocit, že sem to tak nějak zvládl. Dobrá zábava. Vyzkoušel sem si obranu pevnosti. To se pafatku původně vyzbrojenému tesáky stane málokdy. Doufám. Skřeti pokračují ve vlažném útoku. Esi těm jejich lukostřelcům nedojdou brzo šípy tak… Gondóóóóóóóóóóóóóóóóóóóóóóóóóóór !!! Do svahu se ke skřetům zezadu řítí nádherná modrá vlna. Obléhatelé jsou dokonale překvapeni. A ti, co přežili, prchají do kopce směrem k Orthanku. Gondor nás zachránil. Řveme radostí. Konečně jednou tahá Gondor z bryndy Rohan. Když se tohle všechno později dozví king Theoden, rozhodne se obránce věže povýšit na rytíře. (Toto je jediný akt povýšení, který sem kdy v Rohanu za celou hru zažil.) 
Vrtá mi hlavou kam zmizeli skřeti, kteří uprchli na kopec do lesa. Snad prchli zpět do Mordoru nebo vpadli do zad elfům, kteří se stále trápí s Morií nebo dokonce šli otravovat Trpoše, kteří jsou taky pod tlakem. Kdož ví.

Pafátka už znova vyráží na lov. A jako obvykle se zaplétají do bojů u Morie. Už mě to přestává bavit a vydávám se po cestě směrem k Mordoru. Jenže jakmile vejdu pod stromy, vidím, že se blíží černé mračno skřetí hordy. Zjevně mají namířeno k Morii. Proto se tam vracím a pořvávám na elfy: "záda!záda!" Chvilku to vypadá, že se nic neděje, ale pak se vydává směrem ke skřetům houf bojovníků v bílých barvách. Obléhatelů u brány morijských skřetů je čím dál tím míň. 
O boje proti mordorským blížícím se po cestě nestojím, je tam málo místa. Z jedné strany je hustý smrkový lesík a z druhé lesní školka. Jdu pozorovat dobývání Morie. Uvnitř je víc skřetů než oblehatelů. To se ani nepokusí o výpad ? Divné. O velký kus dál se zatím černí rozhodli, že se nebudou probíjet přes blokovanou cestu a začínají velikým obloukem obcházet celou lesní školku. Jestli to tak pude dál, přijdou za chvíli k Morii z druhé strany. Bílá momentálně zjevně nemá žádné velení a ani dostatek sil. Černí už jsou vidět na cestě za Morií. Poslední Lorienští obléhatelé pomalu couvají od brány (mají dost lučištníků v řadě). Je jich přesně jen tolik, aby ji vyplnili. Jinak široko daleko nikdo další z bílé. Kam všici zmizli? Je hlášen time out. Jeden morijský obránce leží na zemi a drží se za obličej. Boj na chvíli ustává. Ale mordorští skřeti, kteří se na cestě za Morií už zformovali se dávají do klusu. Jsou příliš daleko, aby to zranění zaregistrovali. Elfové berou kramle. Oranžoví skřeti začínají obezřetně postupovat ven z uvolněné věže. Mají vůči elfíkům viditelný respekt. Černá horda nabírá rychlost. Stojím na okraji cesty a vše"nenápadně" pozoruji. Černí vítězoslavně probíhají kolem osvobozené věže a zjevně hodlají elfíky pronásledovat. Využívám toho, že mi nevěnují pozornost a sekám do nich. Reakce je okamžitá. Bleskově mě rozebírá na nudličky snad sedm čepelí najednou :-) Okázalá sebevražda, ale svůj účel snad splnila. Celá skřetí horda se totiž na několik okamžiků úplně zastavila, což právě byl můj záměr. Získat prchajícím elfíkům nějaký ten drahocenný čas :-). Mám z toho dobrý pocit a vydávám se pomalou chůzí reinkarnovat do Rohanu. Mj.někde na tomto úseku "fronty" dostávám od kohosi pořádnou šlupku přes loket, kde mám naštěstí chránič ač ho tam standartně nenosím. Ruka pobolívá do teď. Nemít tam ten plast, tak ji asi nevohnu. Haluz jak sviňa.

Když se tak průzkumník plíží hustým lesem, většinou toho moc nevidí. Musí spoléhat hlavně na sluch. Tu a tam zaslechnete hlasitý hovor a dusání kroků, hrůzostrašný skřetí řev tlumený jen dálkou, dunění bubnů (temná strana má sytější zvuk bonga, v Lorienu klape vysoký vojenský buben). Občas se poštěstí zaslechnout i hučení rohu. A úplně nejlepší je mečení dud.
Zas tak jednou dřepíme mrtví ve věži. H2O už došla a náše věrná spojka, s flétničkou za pasem, KEMENTÁRI se vrátila s nepořízenou a prazdnými kanystry. Nu což, aspoň proberem situaci na bojišti. Hlavní problém s Gondorem je nevycvičenost, soudí naši velitelé a zkušení mazáci. Čas od času Rohan totiž zjistí, že roztává spojenecká řada po boku. např. při povelu pomalý ústup si to někteří modří vykládají moc dramaticky. No, stížnosti na Rohan budou nejspíš typu "Kde se pořád flákaj?!" Vůbec vzájemné obviňování z nečinnosti ve světlé alianci jen kvete. Její bojová aktivita se vyznačuje značnou nesesynchronizovaností, roztříštěností a často i neefektivností. Moria na sebe váže příliš mnoho sil tolik potřebných k tlaku na Mordor a odlehčení Gondoru. Nejednotnost je znát (jako v knížce:-) Rohan si třeba můžem říkat: "Who you think will come? Gondor?! Elves, dwarwes? No. We stand alone! :)))" Je ovšem nutno podotknout, že tyto problémy jsou do velké míry způsobeny také velikým rozptýlením věží po herní ploše oproti poměrné koncentraci temných v jedné její části. (počty stran dle JIXIPEN alias Halis Mordor 175, Moria 43, Umbar 37, Harad 36 => 291 Rohan 44 Gondor 68, Lorien 60, Roklinka 62, Os. Hora 44 => 283 vcetne carodeju a orlu, Saruman 10) Později při diskuzi na fóru mě potěší, že BAGR (Gondor) odhaduje náš počet na větší číslo než ve skutečnosti(43+1). Považuju to za velikou čest. Průměrná úderná síla v poli se pohybuje cca kolem 20-25 (dle toho kolik tvoří obrana a hlídky). Ale přesně to nevím anžto jako záškodník operuju většinou na "elfím" kopci a okolí :-) Rohanskou armádu vidím většinou odcházet dolů na pomoc Gondoru. Ten dostává co proto a ke všemu ho stále ohrožuje možnost námořních výsadků od Umbarských pirátů. Ovšem i pafátka tam občas taky "zabloudí". Při jedné takové výpravě se naše pětka rozhodne prozkoumat Umbar, kam hodláme proklouznout po "mořském" břehu kolem Mordoru. Nikde nikdo. V Gondoru jen pár členů posádky. Ještě se nevzdálíme ani moc od jejich věže když cesta před námi náhle zčerná běžící skřetí hordou. Jako na povel provádíme obrat čelem vzad a cváláme rychle zpět ke gondorům. Jenže ne všichni ! Entony chybí. Zmizel. (Později se dovídáme, že po skřetím způsobu naběhl do nepřátel, kteří ho zajali. Jak je to se skřetími zajatci a Odulou už jistě tušíte). Nicméně horda teď zastavila a postupuje dopředu jen velmi laxně. Dopředu popoběhli průzkumníci. Na tohle právě čekáme a tento předvoj okamžitě napadáme. Následuje náš typický šavlový resp. tesákový tanec. A mj. i moje smrť. Klasika.
Při dalších reinkarnacích v Rohanu se dovídáme od obětních pafatek víc o Odule. 
Udivuje mě, že velepavouk je představován dohromady třemi osobami. Takové monstrum… 
fuj :-). V této době zeje Gondor a Rohan prázdnotou. Všichni jsou kdesi v poli. Vyrážíme s Entonym na další průzkum směrem dolů ke Gondoru. Přidává se k nám jeden lukostřelec. Budeme mu dělat doprovod do některé ze spřátelených věží. Je odpoledne a su už dost unavený. Naštěstí nikde nikdo až na osamělou dvoučlennou skřetí hlídku šmírující Minas Tirith. Zvědavě si je deme omrknout. Čekám vcelku poklidnou konverzaci dvou ztracených wart. Už mám toho běhání a válčení celkem dost. Neneštěstí, přátelský rozhovor se nekoná. Místo toho dochází k bitce ze které lučištník okamžitě zdrhá do gondorské věže, já chcípám a Entony je tím velmi nemile zaskočen. Nepřítomnost Gondorské a Rohanské armády svědčí zřejmě o tom, že boje se postupem času stupňují. Dost velké problémy dělají našim útočícím vojskům nazghúlové svým kvílením, kdy zahánějí celé národy. Z téměř vyhraných bitev se tak stávají masové útěky. O nějaké větší kouzelné aktivitě našich čarodějů neslyším nic. (zaměřují se na ochranu hobita a dobře dělají) Občas po nebi "přeletí" Orel směřující za neznámým cílem. 

Nejdál na území temných se dostávám na jedné hlídce při které se nám s MAROU daří učebnicový příklad útoku záškodníků. Spojenecké armády dotírají na temnou věž a z druhé strany se jim pomalu do zad stahují roztroušeně Haradi ad. posily. Ideální situace. Vidíme jednoho osamělého lučištníka v kovové zbroji. Není o čem diskutovat. Ještě když k němu běžím z chodu sekám jednoho skřeta do ramene. RAIA si cosi naštvaně bručí pod vousy. Pokračuju dál na lučištníka jenže ten, mrcha, utíká k věži. Tak aspoň přetáhnu dva hlídkující a kecající skřety stojící opodál. To vše za běhu. Když se vracím, střelí do mě nějaká Haradice z ani ne 2 metrů šíp se slovy o "smrtelném zranění". Vůbec nechápu o co jí de, což mě rozhodí natolik, že mě její doprovod rozseká. Jsem poněkud konsternován. A tak se už jako mrtvola stavuju v krčmě, kde se ptám orga Jixipen(Halis) na šípy způsobující "smrtelné zranění". Je to samozřejmě nesmysl, což sem taky té čarostřelkyni povídal. No, každopádně sem se stejně nechal doblbnout a zařval sem na to. Už ani nevím kolik reinkarnací jsem prodělal, ale moc jich zas nebude. To máme 15minut sedění ve věži +cca dalších 5 čekání kvůli synchronizaci s "pomalejšími" pafátky +dalších cca5 cestování a vyhledávání cílů…samotná akce zabere jen několik vteřin. Předpokládám takové 30-40 minutové cylkly s trochou štěstí i víc: )))
Achjo … už zas jdeme po kopci a objevujeme se u Morie. Místy totální chaos…hlava na hlavě..potom zas masakr. Tohle nedobytné místo bere iniciativu světlé straně a dává ji do pařátů skřetíkům. A jak je vidět, temná strana se postupně učí. Zase stojím u průchodu do podzemí a už se těším na kořist. Šerem lesíka tvořícího jeskyně se přibližují dva skřeti. Zírám udiveně na toho bližšího z nich. Má černé kalhoty a triko, ale nikde není vidět žádná zbraň. To je divný … hmmm … že by nějakej organizátor ? Ale proč má tu pásku na golowě ? Chlapík se ostražitě rozhlíží a pozoruje příliv elfů k pevnosti. Potom dělá dva dřepy a se slovy "letím" probíhá kolem mě za lehkého mávání rukama. Stojím tam jako idiot s otevřenou hubou. Nemůžu se vzpamatovat. Tohle, že byl nazghul ? Ale ty jejich kostýmy sou přece nepřehlídnutelný. Dyk sem je viděl včera v aréně :-( Já si snad hodím mašlu ! Krucipísek, mohl sem si seknout do nazghula :-( 
Zoufalá snaha velitelů u Morie zřejmě vede ke snaze skoncentrovat, co největší sílu dohromady. Hmmm, tak tyhle starosti skřeti se 175hlavým Mordorem asi nemají. Bílá hraje va bank…(přesně jako v knize) Rohan a Gondor postupuje na Morii ze svých základen ve směru hodinových ručiček (středem je kopec plný elfů). A prohrává. Neboť skřeti (pochodující taktéž ve směru hodinových ručiček) chvíli po odchodu většiny spojeneckých armád dobíjí v pohodě M.Tirith i Edoras. Že sme bez věže zjišťuju když utrmácenej slezám z kopce a vidím, jak se vevnitř se roztahují nepřátelé. Se sakrováním se obracím na cestu zpět do kopce. Proboha já nechu základnu na kopci ! :-(
Z Lorienu se stává márnice lidských národů Středozemě. Aspoň, že nás nerozprášili jako národ. Zůstala nám totiž jedna zástava. Nejmíň 25-30 minut zabírá shromažďování Rohanu. Náš kladivoun (a kytarista) Desgenais zkouší Lorienský buben, ale okamžitě je seřván bíle oděnou bosou Galadriel, že nemá plašit veverky :)))))) Mumlám si pod vousy, že jako, na co tady ten buben teda maj ?! ;-) Část Rohanů stále bojuje ještě někde dole ve směru k Morii. Zjišťujeme, že se už 15 reinkarnujem nadarmo, protože nějaký inteligent odnesl naši poslední zelenou vlajkou. Skvělé. Zmatek je také způsoben tím, že Lorienští mají ve věži (mj.) i zelený prapor s bílým vzorem. Komu patří nevím. Tohle všecko nás stojí snad ¾ hoďky hry :-( Nakonec Rohan konečně pochoduje ven z věže a zabočuje doprava dolů, kde se to nehorázně řeže. Hlava na hlavě. Tlačenka. Než se stačíme zařadit do fronty na svého skřeta jsme odvoláni zpátky.(Zajímá mě jaký je stav soutěže -Ulov si svého nazghúla- kterou vyhlásil a nakonec sám vyhrál náš vousatý vojevůdce BUZZ). Obchází nás Umbar. Couváme zpět a kryjeme Lorien z boku z poza bílého pásu. Jenže nepřítel se nemá k boji a obchází naše postavení širokým obloukem dolů z kopce. Nakonec se tedy zas řadíme do dobívací fronty. Chci ucpanou cestu obejít lesem, ale někdo mě okřikuje, že tudy se nesmí. Zkouším tedy druhou stranu a zase někdo pindá. Korunu všemu nasazuje někdo kdo radí abychom to oběšli. Začínám být opravdu naštvaný a ke všemu se nudím, protože na prudké boje v řadovce o cestu nejsem dostatečně vyzbrojen.(tesáky se prostě do řadovky nehodí) Konečně se naskýtá možnost trochu si bouchnout. Dva nepřátelští štítaři stojí zády ke „zdi“ jakési věže.(tohle místo nedokážu nikdy identifikovat) Nedám na poznámky spolupafátek a du si zafajtit. Klasický útok proti dvěma nepřátelům…končí klasickým koncem. Můj duch se škrábe do kopečka k reinkarnaci v Lorienu. Tam se dovídám, že temná strana sice rozbourala rohanskou věž, ale špatným způsobem (kradší trvání než dle pravidel) takže se můžeme vrátit. Z bojiště se ozývá řev. Prsten byl zničen.(nazghulove „mizí“ a jsou z nich obyčejní bojovníci, všichni skřeti -1 život) Přesně jak v knížce … dobro bylo zachráněno „malým“ hobitem. Morálka skřetů jde dolů naproti tomu Bílá je na koni. Teda Rohan se svýma (pouhýma!) 5 určitě +1 kterého dostal prý Gandalf. Vydávám se s malým hloučkem rohanských mrtvol a těžce „raněných“ na zpáteční cestu do naší věže. Provázek vyznačující hradby už zmizel (bourání). Ale zůstalo zde roští takže je tvar hradeb dobře poznat. Domnívám se, že obnovení věže už stejně nemá valný význam, protože temná strana je v rozkladu. Reinkarnujem a odcházíme směrem do Mordoru k závěrečným bojům. Tam už nemáme vpodstatě do čeho seknout. Všude útočí bílé armády a odpor taje jako sníh. Každý se shání po nějakém skřetovi.
Velké davy hledají nějaký cíl. Na „moři“ se objevuje umbarský koráb. Hurrrááááá. 
Bude bitka. Nastává chaotický běh (aspoň pro mě) zpět do Gondoru, kde chcou určitě přistát.
Denethor (stále nesoucí zástavu) velí k obsazení vzdálenější gondorské věže kde je přístav. Loď se zatím blíží k pobřeží sledována chumlem vojáků aliance. Dobíháme do věže a chystáme se k obraně. Nepřítel se vyloďuje. A je prompně rozsekán pěchotou na břehu. 
Achjo, dneska už asi nikoho nesejmu resp. on mě : -) 
Bitva skončila. Vyklízíme věž, sbíráme odpadky, vracíme pásky na hlavu, sháníme vodu.
Ufff…moje nohýýýý auuu… Belhám se lesem směrem k vesnici. Cestou zaslechnu, že na louce by měla být řadovka, ale nikdo nikde. Stojí nás tam smutně asi 13. Nakonec si dáme do huby s Trpaslíkama 5na5. Tvrdá řež. Jsou zakutí do železa, mávají obouručními sekyrami a kladivy. Schytám toporem ránu do kolena a do zápěstí. (moje nejbolestivější postižení za celou hru) Padám mrtev do trávy. Po skončení soubojů odcházíme lesem pryč. Cestou vidíme trpasličího krále jak nakládá plátovou zbroj do auta. Chudák. V tomhle bych po bojišti trajdat nechtěl : - ). Ale vypadalo to nádherně. Při nekonečném pochodu klapu do rytmu kokosovými skořápkami. Jízda a la Monty Python. Jeden trpaslík už to nevydrží a požádá mě abych přestal. Bolí ho hlava v plechové helmici. Míjíme stateček s překážkami pro koně a… Oni tam už jsou ! V ohradě stříhají ušima dva koně. Nádhera! Rohááááááááááááááááááááááán! Jedině Rohan ! : -)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
p.s. Hail Theoden king !

Odkazy na fotografie a další reporty najdete na http://pp2003.panprstenu.info

Přečteno celkem 7375x, verze pro tisk

Další článek - Nové informace o Návratu Krále a rozšířených Dvou Věžích; Špičkové video ze hry Návrat Krále!; Frodo a Sam ve stokách pod Osgiliathem; 14. kapitola TORn Digital - Barrie Osborne; Ručníkový den - 25. května 2003

Předchozí článek - Ukázka z Návratu Krále - kompletní verze o délce skoro dvě minuty! (doplněno 20.5. v 21:16)

[ Všechny články ]  [ Nejoblíbenější články ]  [ Komentovat tento článek ]
Severus, poidáno 28.5. 2003 22:24:05
TAAAKŽE k tomu závěrečnému vylodění jedné "UMBARSKÉ" lodě... Rád bych to uvedl na pravou míru: Jelikož Barad-Dur padla i se svým Temný pánem, my Haradští jsme shledali jako jedinou možnost únik po moři. (uznejte že 35 proti 340 - včetně !Umbaru! nemá šanci). Nejprve jsme dobyli umbarský přístav, v té době slabě bráněn, zajali jsme dva kormidelníky a vystrojili loď. Do lodě jsme šli: Já, Sultánka, Generál a další TemnoHaradští a jiní. Jak jsme jeli přes moře tak zbytek Haradu (asi 20) bránící Umbarskou državu padlo pod náporem zbytku bílé (+ - 100-150). Umbařani rozezleni tím, že jsme jim ukradli loď za námi vyslali dvě plně naložené válečné galéry! Jelikož nás prchající Haradské doháněli museli jsme se VYLODIT a utíkat po svých. Už na moři jsme zvolili jako cíl své cesty Valinor. Na souši nás ovšem čekalo ono překvápko, které pobilo polovinu osazenstva lodě, ale bacha!!! Ne celé!!! Asi šest lidí nás doběhlo i se standartou haradu do Valinoru (Místo za herní plochou u moře). Tak byl založen NEW HARAD... :o) Není to sice vítězství, ale ani prohra (standarta nám zůstala)... :o)
glum, poidáno 28.5. 2003 12:57:07
Brennos: ad. závěrečné vylodění Umbaru, já nevím kdo to přesně byl asi fakt Haradi. Mám Umbar zafixovaný jako námořní velmoc :) Zkrátka umbarský koráb ještě nutně neznamená umbarskou posádku. Korzáři prý napadli dokonce i Rohan, ale u toho sem bohužel nebyl :(((
Ivo Cicvárek, poidáno 22.5. 2003 12:38:42
Jeste jednou zvu na akci Vikingove (30.5. - 1.6. 2003). Boj na vode mezi Artusovci a Vikingy. Zejmena vylodovani na pobrezi bylo loni docela monumentalni (prestoze oproti PP jde vlastne o "komorni" akci). Vice na:
http://www.instruktori.cz/akce/vikingove

P.S. Reportaze z PP jsou tak zajimave, ze se asi pristi rok chte nechte zucastnim...:)

Nenymir syn Nemirův, poidáno 20.5. 2003 16:36:50
Neb se již našli někteří jedinci ochotní opustit teplo domova, oznamuji tedy že počátek naší výpravy bude v Tachově a dále cestou mine např. Planou, Plzeň... takže pokud někdo bude mít tu noc stejný cíl nechť se nám ozve.
Ať hvězdy září na hodinu našeho setkání...

Therru, poidáno 20.5. 2003 15:13:33
Nenymire, synu Nemirův, mluvíš mi z duše. Jenomže nemám ještě ani pořádnou výzbroj a teď s blížícm se koncem roku, státnicemi a jánevím čím ještě to nevidím moc nadějně. Ovšem Illúvatar je mocný a tak ho nechám pracovat, třeba ještě něco vymyslí.
Brennos, poidáno 20.5. 2003 12:48:48
Zajímavé... akorát mi nedává smysl to závěrečné vylodění Umbaru. To shledávám poměrně neopravděpodobným, protože po pádu Temného pána se Umbar přidal k bílé straně a velice výrazně pomohl k vítězství ;o)
Lollitka, poidáno 20.5. 2003 11:05:13
Jukněte na http://story.news.yahoo.com/news?tmpl=story&u=/030513/170/41ry3.html
Láďa, poidáno 20.5. 2003 9:49:19
V tom případě se tam setkáš s nemalou částí Rohanu, který byl na olbramovickém PP a s většinou organizátorů, tentokrát v podobě řadových bojovníků, opět převážně za Rohan :-)
Nenymir syn Nemirův, poidáno 19.5. 2003 23:14:09
Přátelé uchvácen zápisky z této i jiných dřeváren, a po přesycení souboji v své domovině plánuji výpravu družiny západních hraničářů do Ostrova u Macochy na 28.6.2003. Zvláště pro "bílou stranu" se obracím na všechny válečníky s žádostí o kontakt, popřípadě možné spojenectví.
Nenymir syn Nemirův
kníže západních hraničářů

Aragorn II., poidáno 19.5. 2003 22:39:53
Jedna nepřesnost hned na začátku. Budíček jsem dával. A to přesně v dobu, kdy mi bylo rozkázáno ;-)
[ Všechny komentáře ]

Diskuze čtenářů na těchto stránkách není provozovatelem serveru nijak moderována a upravována. Provozovatel nemá vliv na obsah jednotlivých příspěvků a nenese za ni zodpovědnost. Vyhrazuje si však právo kterýkoliv příspěvek smazat, pokud bude odporovat normám slušného chování.
Jméno: E-mail:

Komentář:

Upozorňovat na nové komentáře mailem?
Přepiš heslo   --> 


Informovat o nových komentářích k tomuto článku
E-mail:V nadpisu V textu V komentářích


Zadejte text pro hledání v eláncích (napo. Gandalf A Balrog, Elijah Wood NEBO Orlando Bloom, Dvi Viže A Faramir A Frodo). Minimální délka hledaného slova jsou toi znaky.

Poslední elánky / novinky

Pozvánka na TolkienCon 2018
Dne 8.11.2017 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 1
Pozvánka na TolkienCon 2017
Dne 7.11.2016 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 14
TolkienCon 2016 – fotky, video, atd. (doplněno: 18.1. 11:58)
Dne 18.1.2016 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 76
Pozvánka na TolkienCon 2016
Dne 12.11.2015 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 13
Pozvánka na TolkienCon 2015
Dne 9.11.2014 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 1
TolkienCon 2014 – fotky, záznamy tak vůbec (doplněno: 24.1. 22:47)
Dne 23.1.2014 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 15
Pozvánka na TolkienCon 2014
Dne 9.11.2013 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 10
TolkienCon 2013 – fotky, reportáže, přednášky a tak vůbec (poslední aktualizace 29.1. 21:19)
Dne 26.1.2013 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 10
Hobit: Neočekávaná cesta
Dne 19.12.2012 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 29
Pozvánka na TolkienCon 2013
Dne 2.11.2012 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 1288

O čem se psalo před rokem?

 
[ Všechny články / rozšířené hledání ]Nejen o víně...Koncert Společenstvo prstenu


27.1. 2009
Pokud o tom náhodou ještě nevíte, tak 28. května bude v Praze zahrána Symfonie Pán prstenů! Detaily najdete a lístky můžete objednávat ZDE

9.4. 2008
Na adrese www.lotrcon.cz najdete pozvánku na letošní LOTRcon ve dnech 27.6 - 29.6 2008, pásma na téma nejen Pán prstenů jako součásti Festivalu Fantazize.

5.3. 2007
Máte radi fantasy a sci-fi? Baví Vás história Slovanov? Ste blázni do mangy a anime? Alebo si chcete len prísť vyskúšať DDR či Sing Star ? Ak ste aspoň na jednu otázku odpovedali pozitívne, potom niet lepšej voľby ako navštíviť Slavcon 2007. Pestrý trojdňový program len za 200 Sk v predpredaji a za 250 Sk na mieste. Pre bližsie informácie navštívte stránku www.slavcon.arda.sk, kde sa môžete priamo zaregistrovať. (akci pořádá Spoločenstvo Tolkiena, kon

15.11. 2005
Dne 17.11.2005 od 14h se v sále HAMU uskuteční koncert Pražského Filmového Orchestru (viz. malá recenze). I tentokrát je krom hudby J. Williamse připravena The Lord of the Rings Trilogy Howarda Shorea. Více informací na stránkách PFO

10.1. 2005
Palace Cinemas Slovanský dům mají na programu maraton všech rozšířených verzí Pána prstenů. Bohužel startuje o půlnoci z 18. na 19. ledna (úterý na středu), což při dvanácti hodinách filmu není dvakrát ideální čas. Tohle rozhodně není poslední příležitost, takže se nemusíte snažit zlikvidovat v takto nelidský termín a v klidu můžete počkat. A nebo zajít jen na rozšířený Návrat krále...

... všechny zprávičky

Tipy na pohlednici !


Návrat Krále - 26 fotekDvě Veže - 15 fotekComics - postupně doplňováno

Nejoblíbenější články


DVD a VHS
Objednejte si Návrat krále se slevou!


Star Wars
Star Wars DVD Trilogy (5DVD, THX)Zasponzorujete provoz tohoto webu? Více zde

Poradna
Gondorský archiv - poradna v otázkách tolkienistických

Byla by pro vás zajímavá projekce všech rozšířených verzí Pána prstenů s nějakou tou přednáškou?
Ano, kdykoliv (kino v Praze)
[ 1195 - 61,66% ]
Ano, v dubnu 2006 (kino v Praze)
[ 24 - 1,24% ]
Ano, v květnu 2006 (kino v Praze)
[ 99 - 5,11% ]
Ano, později (kino v Praze)
[ 25 - 1,29% ]
Ano, kdykoliv (kino v Brně)
[ 294 - 15,17% ]
Ano, v dubnu 2006 (kino v Brně)
[ 15 - 0,77% ]
Ano, v květnu 2006 (kino v Brně)
[ 15 - 0,77% ]
Ano, později (kino v Brně)
[ 51 - 2,63% ]
Spíše ne
[ 58 - 2,99% ]
Určitě ne
[ 162 - 8,36% ]
... výsledky starších anket

Upozornit na nové články
Více informací zde


Nostalgie - starý design
... články, novinky
... divácké recenze

...::: Film Pán Prstenů - The Lord Of The Rings Movie na webu JCsoft's Fantasy (ISSN 1214-052X):::...
Vytvořil a spravuje pro vás Jan "Belcarnen" Čeřovský
Optimalizováno pro kvalitní prohlížeče a rozlišení 800x600 a vyšší
Chcete spolupracovat na tvorbě stránek? Mít zde svou reklamu? Napište!