Úvodní stránka
TolkienCon 2018 >>
Články, zprávy (563)
Nejnovější fotografie
Vaše recenze (473)
Základní informace
Obsazení - herci
Archiv fotografií
Ukázky a další videa
Místa ve filmu
Hudba
Poradna (50)
Výuka elfštiny
Něco ke stažení
Temné zvěsti
Diskusní fórum
Názory, úvahy
Komentáře k filmu
Adresář LOTRů (619)
Bannery webu
WebRing
Odkazy

Kdo jsem já ...
Fantasy novinky
Bazar knih Tip!
Autoři a díla
Povídky,recenze
Fantasy galerie
Fantasy odkazník
On-line chat
Testy a ankety
Filmy a seriály
Hudba
Počítačové hry
Download

Do oblíbených
WAP verze (info)
Výchozí stránka

Kontaktní mail:
Cerovsky@jcsoft.cz

Zde může být
VAŠE reklama !


Filmy online
CSFD.SK
Trailerzone
Pevnost
UNREAL EDITOR
Gameplanet
Abarin DrD
SFK Palantír
Další weby...

Stránky si právě
prohlíží 402 lidí

Celkem návštěvníků
14107262

English version here


[ <<< Další článek ] [ Všechny články ] [ Předchozí článek >>> ]

Belcarnen
26.3. 2003
Básnická soutěž - překlad veršů z Pána Prstenů; Skurut-Hai nesouhlasí s obsahem filmu Pán Prstenů; Věková přístupnost rozšířených Dvou Věží; Uvidíme Návrat Krále o měsíc dříve než se čekalo?Verze pro tisk

Básnická soutěž - překlad veršů z Pána Prstenů
Tak a máte to! Po debatě u článku Jak překládat poezii aneb není Tolkien jako Ferlinghetti, kde padl návrh na soutěž v překládání básní z Pána Prstenů, se iniciativy ujala Lucyová. K dispozici máte její doslovný překlad jedné z básní ze Dvou věží, z kapitoly čtvrté - Stromovous. Ent Řeřábek vypráví Smíškovi a Pipinovi o své rodné zemi, kterou poplenili skřeti, a verše jsou píseň, v níž vzpomíná na své nejmilejší stromy - jeřáby (v prvním a posledním řádku jsou jejich jména). Na to, jak krásně rostly, a jak je pak našel padlé sekerami skřetů...

Vaším úkolem bude vytvořit co nejlepší překlad této básně a porotou vám budou další čtenáři těchto stránek. Své příspěvky vkládejte do komentářů k tomuto článku. Za 14 dní uveřejním všechny překlady v rámci jednoho článku a v komentářích bude možné hlasovat (rozdělit určitý počet bodů jednotlivým překladům). Hodnotit se budou zvlášť české a zvlášť slovenské překlady. Cenou pro vítěze je pak dobrý pocit, že kulturně obohatil další čtenáře. A pak také sbírka básní právě z Pána Prstenů, aby bylo i něco hmatatelnějšího. Tak hurá do toho...

O Orofanë, Lassemista, Carnimírië!
O rowan fair, upon your hair how white the blossom lay!
O rowan mine, I saw you shine upon a summer´s day,
Your rind so bright, your leaves so light, your voice so cool and soft:
Upon your head how golden-red the crown you bore aloft!
O rowan dead, upon your head your hair is dry and grey;
Your crown is spilled, your voice is stilled for ever and a day.
O Orofanë, Lassemista, Carnimírië!


Ó Orofanë, Lassemiste, Carnimírië!
Ó krásný/sličný/spanilý/atp. jeřábe, jaká bílá květina ležela na tvých vlasech!
Ó můj jeřábe, viděl jsem tě zářit v letním dni,
Tvá kůra tak zářící/jasná/světlá/lesklá/atp., tvé listy tak světlé/svítící//bujné/lehké, tvůj hlas tak chladný/chladivý/svěží/klidný a jemný/laskavý/něžný/měkký/atp.:
Jaká rudo-zlatá koruna, co jsi nesl vysoko na své hlavě!
Ó mrtvý jeřábe, vlas(y) na tvé hlavě jsou suché a šedé;
Tvá koruna je rozpadlá (rozsypaná, na třísky), tvůj hlas navždy ztichlý.
Ó Orofanë, Lassemiste, Carnimírië!Skurut-Hai nesouhlasí s obsahem filmu Pán Prstenů
Zdroj: BBspot

Spolek proti hanobení skurut-hai (UADL, The Uruk-Hai Anti-Defamation League) oznámil, že bude bojkotovat premiéru Návratu Krále, stávkovat před kiny a hrozil dokonce únosy diváků, protože nesouhlasí s tím, jak jsou prezentováni ve filmovém zpracování Pána Prstenů.

Skupina požaduje změny na DVD ke Dvěma Věžím a v pomalu přicházejícím Návratu Krále. "Myslíme si, že mnohem větší důraz by měl být kladen na fakt, že jsme nesnědli Smíška s Pipinem," řekl mluvčí UADL Wratch. "Také bychom rádi, aby se ve filmu objevila scéna, ve které Lerd a Ugol probírají geopolitické důsledky spojenectví Sarumana se Sauronem, jenž byla natočena, ale nakonec vystřižena."

Skurut-hai se snaží vylepšit dojem o nich již celé roky, například pomocí reklamních vsuvek "Lidské maso špatné" během oblíbených skřetích show jako Každý miluje Šagrata, ale všechny tyto snahy vycházejí kvůli novým filmům vniveč.

"Vylíčení skurut-hai jako válkychtivých ďábelských kreatur nám velmi stěžuje šanci získat v této poválečné ekonomice práci," pokračuje Wratch. Poukazuje na to, že míra nezaměstnanosti mezi skurut-hai dosahuje 56%, což je mnohem více než národní průměr. Většina skurut-hai je zaměstnána u Uh! Beverages a.s., výrobce oblíbeného energy drinku Bílá Ruka, nebo v průmyslu zpracování dřeva na severozápadním pobřeží Pacifiku.

Ale ne každý souhlasí. "Řeknu vám, proč nemohou sehnat práci. Neustále sekají hlavy mým zákazníkům a jedí jejich maso. Je to pěkně nechutné, když se další klienti snaží normálně jíst," říká Graham Entman, manažer Carls Jr.

Producenti filmů se domnívají, že předkládají přesný obraz skřetů. "Musíme být věrni Tolkienově vizi. Samozřejmě si někteří lidé myslí, že jeho smýšlení bylo anti-skurut-hai, ale my se nebudeme snažit vytvořit nějakou politicky korektní verzi, ve které Nazgûlové vytvářejí meči duhu a skurut-hai hrají celý den šachy jen proto, že urážíme city některých skřetů.

Některé z nejvíce zraňujících komentářů směřují k problému zavraždění Boromira. "Tolik žalu přichází kvůli zabití Boromira. Je to stále to stejné `Proč jste museli zabít Boromira?` Copak nechápou, že jsme se jen řídili rozkazem? A potom, Boromir šel po Prstenu a snažil se ublížit Frodovi, takže ve skutečnosti to vlastně byla dobrá věc, že jsme ho zabili," říká Wratch.

"Myslím, že skurut-hai sklízejí to, co sami zaseli. Byli vychováni k tomu, aby se stali ničiteli světa lidí, a nyní, když skončili na straně těch poražených, chtějí po nás, aby jsme je litovali," vysvětluje Harold Torquist z Illinois. Ale skurut-hai nechtějí lítost, chtějí pouze pochopení.

"Od té doby, co měl Pán Prstenů premiéru, se mě lidé bojí. Vyhýbají se mi, když jdu po chodníku, taxíky mne míjejí a policisté mne bezdůvodně zastavují. OK, přiznávám, že policisté mne možná zastavují kvůli těm krvavým mazancům na dveřích u řidiče, ale všechno ostatní je pravda a moc to bolí," říká jeden skurut-hai.

Stížnosti k UADL kvůli týrání skurut-hai stouply o 47% potom, co bylo uvedeno Společenstvo Prstenu.

 

Věková přístupnost rozšířených Dvou Věží...
... je stejná jako u klasické verze promítané v kinech. Komise opět zvolila kategorii PG-13, tedy doporučený minimální věk 13 let, ale definitivní rozhodnutí záleží na rodičích. Tím pádem je jasně, že Peter Jackson nedoplnil žádné krvavější či případně erotičtější scény, než jsme mohli vidět v kině. Komise udělali tento rating s odůvodněním, že film obsahuje "epické bitevní scény a hrůzu nahánějící záběry."Uvidíme Návrat Krále o měsíc dříve než se čekalo?
Jistě víte, že příští rok nás čeká Oscarové klání již o měsíc dříve. A to přidělalo spoustu problémů filmovým studiím a doslova zacloumalo celým Hollywoodem. Krom vlastní show se samozřejmě posouvají i data vyhlášení nominací (na konec ledna) a je důležité, aby porotci měli co nejvíce času na posouzení snímku (krom návštěvy v kině, kde je z něj dojem přeci jen větši, také k probrání se všemi těmi DVDčky). Loni byl druhý díl Pána Prstenů promítnut porotcům a filmovým kritikům v prvním týdnu Prosince. Letos chce New Line Cinema uvolnit třetí díl již v polovině listopadu. Celé je to ale mnohem složitější a ukazuje, že celá tahle filmová cena je vlastně jen jeden velký byznys. Ostatně koho to zajímá najde zajímavý rozbor celého problému na této adrese (anglicky).

Přečteno celkem 11445x, verze pro tisk

Další článek - Záplava titulků ke Dvěma Věžím; Jackson povolal hobity zpět do práce a opět Arwen v Helmově žlebu; Životní sen Petera Jacksona se brzy vyplní; Video do sbírky - konference o efektech s Richardem Taylorem

Předchozí článek - Reportáž a fotografie z ElfConu 2003 v Havlíčkově Brodě aneb dobrá nálada, fajn lidé, skvělý program a výživná strava (28.3. doplněny fotografie od Wulfa)

[ Všechny články ]  [ Nejoblíbenější články ]  [ Komentovat tento článek ]
Aubi ml., poidáno 15.4. 2003 16:15:40
Tak to má bét.

Lucyová, poidáno 15.4. 2003 11:24:36
To si pište, že se to stane :-) Na básníky čeká další špek :-))
Aubi ml., poidáno 14.4. 2003 20:37:33
No i to se může stát- článek s hodnocením mluví přece o prvním kole... jen Bel (Baal?) všemohoucí ví, jak to myslel :)
asfaloth, poidáno 14.4. 2003 18:35:03
hihi- s tou kritikou jsem to nemyslela ve zlém....
jinak je super číst si ty básně, cokdyby si to dali ještě jednou

Corwin, poidáno 10.4. 2003 18:55:22
hehehe,tak to budem dva:-)))
Aubi ml., poidáno 10.4. 2003 17:19:45
No, i drakům to de docela dobře!:) Lucyova: Tvůrčí práce, to není nic pro mě, já budu raději jako obvykle jen kritizovat...
smaug, poidáno 9.4. 2003 12:30:35
Dnes mne políbila můza, mým svěřencům jsem dala písemku a sama jsem tvořila a hle co ze mne vypadlo ( nicméně kam se hrabu na piraňu ):

Ó Orofanë, Lassemiste, Carnímië!

Jeřábe spanilý, jak mladík ztepilý v kadeřích květ,
jasný svit sluneční se krokem tanečním do vlasů vplet.
Kůra tvá zářící, listí tvé šumící, touho mých snů,
hlas tvůj jak hedvábí k tobě mne přivábí za letních dnů.

Teď zmar a poroba jak krutá choroba život tvůj sťal,
koruna uvadla, na prach se rozpadla, zbyl jenom žal.

Ó Orofanë, Lassemiste, Canímië!

Stejně nejlepší je PIRANA, obzvláště ten stavební jeřáb mne nadchl. Co takhle ji zaměstnat a některé příspěvky publikovat rovnou ve verších? Co ty na to, Piraňo?

Jan Belcarnen Čeřovský, poidáno 9.4. 2003 11:49:45
Uzavřeno...
další příspěvky již jen mimo soutěž

Lucyová, poidáno 9.4. 2003 10:30:52
aubi: jestli dobre pocitam, tak dneska :-) Tak sup, bezi ti cas :-))
Aubi ml., poidáno 9.4. 2003 9:35:29
Hmmmm, Ivo umí. Kdy má vlastně být uzávěrka? Že bych taky něco spáchal, třeba jenom proto, aby se v porování s mým všechny ostatní příspěvky zdály naprosto geniální?
Corwin, poidáno 9.4. 2003 9:28:53
:-))Ivo:tak koukam ze Te Lucka prinutila:-)))Vyborne:-))
legsie, poidáno 8.4. 2003 19:23:18
ach jé ,jak to tady čtu tak vidím, že nemám šanci, ale stejně,druhý pokus:

Ó Orofanë, Lassemiste, Carnimírië!
Ó jeřábe spanilý, hlavu tvou zdobily bílé květy,
Ó jeřábe můj, jak krásně jsi zářil před dávnými léty.
Kůra tvá tak jasná byla a listy tak bujné jsou,
tvůj hlas krásně hladil když nesl se jarní tmou.
Jak zlato-rudá koruna skvěla se nad tvou krásnou hlavou!
Ach jeřábku zemřel jsi, zešedly a uschnuly tvé překrásné vlasy;
Koruna tvá je rozpadlá, hlas tvůj navždy ztichlý je.
Ó Orofanë, Lassemiste, Carnimírië!

glorfindel, poidáno 8.4. 2003 16:27:48
Vyborne Ivo! Pirana, toto je nebezpecny konkurent.
Ivo Cicvárek, poidáno 8.4. 2003 14:22:43
Ach Orofanë, Lassemiste, Carnimírië!
Ach jeřábe, já přiváben byl zjara květem tvým
Jeřábe můj, jen v slunci stůj, Tvé léto zachytím
I kůry třpyt a listů svit, ve větvích smích si hrál
Koruny stín - a z jeřabin se podzim radoval.
Ach jenom hleď, teď smrti šeď Tě mění v suchý troud
Už vyhas třpyt, jen v trávě tlít a navždy utichnout
Ach Orofanë, Lassemiste, Carnimírië!

Dandali, poidáno 7.4. 2003 23:38:45
před a za mi samozřejmě chybí:
"Ó Orofanë, Lassemiste, Carnimírië!"
ale snad moc nevadí...

Dandali, poidáno 7.4. 2003 23:20:21
No, jak se říká: "není důležité vyhrát, ale zúčastnit se" a tak jsem se i já pokusila o "přebásnění" :o) a "kulturní obohacení dalších čtenářů" jak psal Bel. Snad jsem alespoň trošku uspěla :o)

Ó jeřábe krásou ses skvěl, v koruně bílý květ měl, ozdobu koruny Tvé.
Ó můj jeřábku, na záři Tvou mám vzpomínku z letního dne.
Lesk kůry Tvé, lístky tak spanilé, slova Tvá klidně a laskavě zněla.
Na hlavě koruna, rudozlatavá, do výšky hrdě se čněla.
Ó jeřábe již nebudeš víc, vlasy Tvé z dřívější krásy nemají nic, teď seschly a pokryla je šeď.
Zničena je Tvá koruna, hlas Tvůj jako dřív nezpívá, neuslyší Tě nikdy již svět.

Corwin, poidáno 7.4. 2003 10:57:13
Ja kritik??Coze???Ja??Ja nic:-)))
asfaloth, poidáno 7.4. 2003 9:32:33
Ja to vzdávam-vidím, že sa tu pohybujú pekné talenty :)(však, piraňa:)
Je tu už hojne príspevkov (Lucyova, ešte máš v tom prehlad???) a aby si to mala trošku pestrejšie tak slávnostne vyhlasujem, že som sa prekonala, a i keď to nie je nič moc...
Lucyova:písala som ti, že to už pred "uzávierkou" asi nestihnem, ale keď si do mňa skladala toľko nádejí :)(vtipkujem, samozrejme) tak som si k tomu predsa len sadla okolo tej jednej ráno, aby so to sem mohla umiestniť ešte pred odchodom :) (keď sa tu pár dní určite neukážem)
Corwin: vyzeralo to, že ostanem len pri tom kritizovaní, ale ty si v tom rozhodne lepší, tak to nechám na teba a pridám sa k "obetiam" (už sa na tú kritiku teším :)))

o Orofane, Lassemista, Carnimírie!
Ó, jarabina krásna, čo za kvetina jasná ležala ti vo vlasoch!
Ó, jarabina moja, uzrela som ťa ja, jak žiariš v letných dňoch.
Kôra tvoja sa lesknúc, lístie tvoje bujnejúc, svieži a tichý je tvoj hlas.
Koruna tvojej hlavy, čo čnie do výšavy, sťa na západe slnka zhas!
Ó, jarabina mŕtva, je zvädnutá a smutná hlava tvojich vlasov.
Zanikol koruny tej jas a utíchol tvoj hlas až do konca časov.
O Orofane, Lassemista, Carnimirie!

P.S. Je to ozaj fuška dodržať tie rýmy vo vnútri, ale vyhnúť sa tomu nedá. Zdá sa mi to dosť kostrbaté (to moje samozrejme)- možno by to bolo uhladeňejšie, keby som sa tak kŕčovite nedržala slov v predlohe. No, ale aspoň mám dobrý pocit z toho že som sa zapojila :))) ahoj(ozaj, prečo práve mne sa tie príspevky tak natiahnu :( prepáčte všetci, že som taká ukecaná :)

Corwin, poidáno 7.4. 2003 7:26:16
Pirana:tak myslim ze jsi to timto vyhrala-))
pirana, poidáno 7.4. 2003 7:12:52
Mně už se o těch jeřábech i zdá.Sory, já vím že apríla už bylo,ale stejně - volně na motivy JRRT:
Jeřábe ztepilý,do budky opilý jeřábník sed,jeřábe můj drahý,bylo to u Prahy a je to už pár let,závaží z betonu,sílu jak sto slonů,železný hák, konstrukce natřená,kabinka prosklená,několik pák...Jeřábe ležící stěžuj si měsíci na krutý svět...Jeřábník v hospici léčí si opici a žeber pět.

smaug, poidáno 4.4. 2003 22:29:57
Hůůů, já jsem ale vrtááák:
Korekce první strofy:
V kadeřích skví se ti jiskřivé klenoty MRAZIVÝCH nocí, ne zářivých, to už by bylo moc...

smaug, poidáno 4.4. 2003 22:25:01
Tak. Draci vetšinou nechrlí verše, ale napalm, takže k následujícímu blekotání prosím přistupujte shovívavě:

Ó Orofanë, Lassemiste, Carimírië!

Ó jeřábku přespanilý
V kadeřích skví se ti jiskřivé klenoty zářivých nocí
Sluneční paprsky v tvých větvích tančí za letních dnů
Tělo své halíš si třpytivým hávem
Listy tvé blyští se zelení svěží
Hlas tvůj jak chladivý hedvábný závoj
Ověnčí skráně tvé zlatem a krví

Teď smrt a prázdnota v tváři tvé zří se
Krásu tvou přikryla prachem a šedí
Navždy byl umlčen hlas tvojí duše...

Ó Orofanë, Lassemiste, Carimírië!

Lothmíril, poidáno 4.4. 2003 8:17:12
Tak fajn (nezlaknite sa ked to budete citat)

Ó Orofane, Lassemista, Carnimírie!
Ó jarabina premilá, ty krásou skvejúci sa strom!
Ó jarabina, na cestu si mi žiarila letným dňom.
Spev tvojich kvetov, jas tvojej kôry a ľahkosť tvojho lístia;
Krajšie než hviezdy žiarila koruna červeno-zlatistá,
zrodená pre tvoju krásu.
Ó jarabina, sekerz neľútostné zaťali hlboko;
Tvoj duch už opustil lesy, nespieva viac, odišiel pred vekom.
Ó Orofane, Lassemista, Carnimírie!

Mam aj tak smolu. na glorfindela a piranu nemam. Dufam ale, ze budu aj dalsie sutaze:-)

Lord Vetinari, poidáno 3.4. 2003 23:15:55
No, vidim, že nemohu příliš konkurovat, ale:

Ó Orofanë, Lassemiste, Carnimírië !

Ó sličný jeřábe, ty s bílou korunou
mé oči v záři Tvé s radostí spočinou !

Tvá světlá kůra, klidný hlas a ševelící listoví,
na hlavě zlatá koruna, jež rudým sluncem nachoví.

Můj jeřábe, Ty mrtev jsi, vlasy máš šedé a suché,
koruna Tvá je zlámaná, hlas ztichl již, údolí navždy hluché.

Ó Orofanë, Lassemiste, Carnimírië !

smaug, poidáno 3.4. 2003 20:23:35
Jak ja miluju skuruty. A co mi to jenom pripominaj, jestlipak mezi nimi taky neni prapredek nebo prapotomek Jary Cimrmana? Jinak mam silne nutkani vlozit sem nekolik zajimavych prirovnani, lec Bel by mne pokousal a to by jeho chrupu jiste neprospelo:-)), draci byvaji tuzi. Tak se radsi pustim do przneni tolkienovy basne.
M!ND, poidáno 3.4. 2003 19:15:41
Ještě jedna verze překladu:

Ach Orofanë, Lassemiste, Carnimírië!
Ach jeřábku milý, květ jasně bílý padával na tvou tvář;
Krásná ta hodina, když v létě tě zdobila sluneční zář.
S lesknoucím listem na kmeni čistém; a ten hlas chladící!
A s korunou svou, zlatavě narudlou, jež tak hrdě nosil jsi.
Ach jeřábe bledý, vlas tvůj je šedý; listy už opadly.
Končí tvůj čas - tvá krása i hlas nešťastně dopadly!
Ach Orofanë, Lassemiste, Carnimírië!

Therru, poidáno 2.4. 2003 21:09:28
Všechny ty básně jsou moc krásné.Každá je jiná a jinak zajímavá.
Jackie, poidáno 2.4. 2003 18:53:41
For pearlly: Díky moc. Víš, nikdy jsem si o sobě nemyslela, že jsem nějak zvlášť dobrým básníkem - většinou píšu básničky pouze v obzvlášť těžké depresi a ty stejně nedávám téměř nikomu číst... Ale tohle... Je tady hrozně moc dobrých autorů, mnohem lepších než já (např. i Ty patříš mezi ně) a já jsem strašně moc zvědavá, jak se to bude hodnotit... Ale já se téhle soutěže neučastním pro vítězství, ale pro to, že jsem ráda, že se mi to "nějak" podařilo přebásnit...:o)
Silqueléni, poidáno 2.4. 2003 14:54:31
Ó Orofane, Lassemista, Carnimírie!
Ó jaseň tak vznešený, na tvojich vlasoch biele kvety svietili!
Ó jaseň môj, v letnom dni pred mojím zrakom žiaril si spanilý.
Tvoja kôra prejasná, tvoje listy tak ľahké, tvoj hals tak svieži a láskavý
A koruna červeno-zlatistá vysoko hľadela z tvoje krásnej hlavy!
Ó jaseň mŕtvy, na tvojej hlave vlasy uschli, stonuli šeďou
tvoja koruna sa rozsypala v triesky, tvoj hlas naveky zmĺkol.
Ó Orofane, Lassemista, Carnimírie!

Hrozné, čo? Ale ja som sa o tejto súťaži dozvedela len včera a myslela som, že bola vyhlásená už 20. marca...
Inak sa mi páčia preklady tých elfských mien:"neviem", "Jemný dažďivý list" a asi "Červený klenot" (ak je Carni červený - opravte ma, ak sa mýlim)
A Pani Prstenu: Je to uplne super! Rada pises basne? Lebo ak nie, tak s tym zacni, ide ti to uplne skvele!!!

pearlly, poidáno 2.4. 2003 12:23:14
Ó Orofanë , Lassemiste , Carnimírië !
Ó jeřábku můj , ty ve své kráse stůj ,
kde slunce k tvým bílým kvítkům lne !
Ó jeřábku můj milý , netruchli pro chvíli ,
kdy laskal tě třpyt letního dne ,

Leskem tvé kůry , rozletem listů shůry
tvůj něžný hlas mě zdraví ;
Potom na hlavu tvou jeřabin růže zvou ,
a jak korunu tvou zlatou barví !

Ó jeřábku tys mrtev zvadl , do suchých větví vítr vpadl
a rozmetal je po kraji ;
Tvá koruna je rozbitá , v popelu , kouři ukrytá ,
marné je plakat potají .
Ó Orofanë , Lassemiste , Carnimírië !

Rozšířená verze ;))

pearlly, poidáno 2.4. 2003 10:32:08
Pro Jackie : podle mě jsi to napsala nádherně ! :)
pearlly, poidáno 2.4. 2003 10:14:51
Ó Orofanë , Lassemiste , Carnimírië !
Ó jeřábku spanilý , jak bělostně vykvétaly vlasy tvé !
Ó jeřábku milovaný , vídal jsem tě zářit do letního dne ,
Laskavý tvůj hlas tak něžný , tvé bujné listí , tak zářící nad tvou lesklou kůrou ;
Vysoko na své hlavě nosíval jsi korunu svou , zlatou - rudou !
Ó mrtvý jeřábku , na tvé hlavě teď jen šedne uschlý vlas ;
Tvá koruna se rozpadá , víc už nezazní tvůj zmlklý hlas .
Ó Orofanë , Lassemiste , Cernimírie !Therru, poidáno 1.4. 2003 23:27:52
Hú, já se stydím! Ale když už, tak ať to tady je jako ukázka, jak se NEMÁ dělat poezie:
Ó Orofarné, Lassemisto, Carnimírié!
Jeřábe spanilý, květy ověnčily tvou hlavu bíle jako sníh.
Jeřábe můj, tak krásný byl tvůj
zjev, když jsem tě spatřil stát v slunci v polích.
Kůra tvá stříbřitá, zelené listy a měkký, ševelivý tvůj hlas,
na hlavě vzpřímené koruna utkaná zlatě a rudě jak zářící pás.
Jeřábe skácený, tvůj vlas schne zkroucený a padá bez života jak sněhy k zemi,
tvá koruna zvadla, v prach se rozpadla, tvé hlasy jsou navždy umlčeny.
Ó Orofarné, Lassemisto, Carnimírié!

Jackie, poidáno 1.4. 2003 19:26:27
Tak, jak tak koukám, v téhle konkurenci prostě NEMÁM šanci... Ale když už jsem to napsala...:o):->;-)

Ó Orofanë, Lassemiste, Carnimírië!
Bělostný květ proplétal vznešenou hlavu tvou,
do dáli zářil jsi v horkých letních dnech,
tvá kůra stříbrná už neprobleskne tmou,
tvé listy svítící vídám jen ve svých snech.
Tvůj hlas - klidný, laskavý - už nemluví se mnou,
stín koruny tvé zlaté již neodrazí mech...
Teď do teskného ticha já zpívám píseň svou,
Ještě jsem slyšel ve větru tvůj poslední vzdech.
Ó Orofanë, Lassemiste, Carnimírië!

Lucyová, poidáno 1.4. 2003 15:16:42
Glorfindel :-))))) supéér! nevzdávej se!!! máš na to!!!
Když si pan velký JRRT dal tu práci napsat báseň s vnitřními rýmy, přece mu ji nepřeložíte bez nich! Jak by k tomu chudák přišel? :-))

glorfindel, poidáno 1.4. 2003 14:44:16

Oda na Piranu :-)))

Ó Orofane, Lassermista, Carnimirie!

Nech moje crevo basnicke zhnije!
Smolim tu verse od rana,
furt nie som lepsi ako Pirana!
Stale tym versom volaco chyba,
a to ja elf som, ona "len" ryba!!!!

glorfindel, poidáno 1.4. 2003 13:18:01

Ó Orofane, Lassermista, Carnimirie!

Preco nie som tak dobrý ako Pirana, a to som elf, mal by som vediet básnit!

glorfindel, poidáno 1.4. 2003 13:16:09
Druhy pokus.

Ó Orofane, Lassermista, Carnimirie!
Ó jarabina vznešenej krásy, hladieval som jej zelené vlasy, kvet biely na nich ležal

v dávnom dni letnom, šumela šeptom koruna svieža

a hladká kora, svietila spola, cez lístie bujné

z granátu koruna hrdo ti žiarila na hlave strojnej.

Dávno už mŕtva si, zošedli ti vlasy a zoschlo telo

stíchol už vánku hlas, v pochmúrny tento čas , všetko zotletlo.

Ó Orofane, Lassermista, Carnimirie!

Corwin, poidáno 1.4. 2003 9:54:16
Pirana:ja slovensky umim,tak jestli xces tak Ti to prelozim:-))
pirana, poidáno 1.4. 2003 9:52:21
Aubi:Za úpravu-neúpravu se omlouvám,ale to je můj celoživotní hendikep a přepisovat to nebudu,na to jsem líná.Nechci předbíhat hodnocení,ale moc se mi líbí příspěvek od Glorfindel.Já umět slovensky,to by se mi to teprv psalo:o)
Aubi ml., poidáno 1.4. 2003 8:49:02
Lucyova: No, tohle bych chtěl slýchat častěji :D
Lucyova, poidáno 1.4. 2003 8:34:01
Nechtěla jsem do toho vstupovat, ale Aubi si začal :-)
Aubi, souhlas - Piraňa totiž zatím jako jediná dodržela vnitřní rýmy (= takový ty uprostřed řádků - fair/hair, mine/shine...). Já vím, že je to na překlad těžký, proto jsem to taky vybrala :-))

WeeDee, poidáno 31.3. 2003 21:16:33
Silná konkurence, nicméně, Paní Prstenu mě přesvědčila :
Ó Orofanë, Lassemiste, Carnimírië!
Ó spanilý jeřábe, který z bělostných květů skvěl se ve vlasech tvých?
Ó jeřábe můj jediný, já spatřil jasně tě zářit v horkých dnech letních.
Tvá kůra tolik zářivá, tvůj list tolik jasný, toliko lehce ve vánku vlál.
Tvůj hlas jemný a jak vítr chladivý do srdce mého radost vetkal.
Jaká to koruna ze zlata i z krve rudé kdys tak mocně zářila na hrdé hlavě tvé?
Ó jeřábe, teď mrtev jsi.Tvé vlasy padají, navždy už jsou suché a jak stín šedé.
Tvá koruna se rozsypala pod krutými údery seker zlých,
tvůj hlas ztichl se smrtnou nocí, již nezazní mi nikdy víc.
Ó Orofanë, Lassemiste, Carnimírië!

saschia, poidáno 31.3. 2003 11:21:43
Tak toto nie je pre mna :-( Ale dufam, ze aj predchadzajuca basen bude v sutazi, nech mam sancu :-) A mozno to este skusim, len mam teraz kopu roboty.
Corwin, poidáno 31.3. 2003 11:05:57
:-))Ja som len zvadavy kto to bude hodnotit objektivne:-))
Joanna, poidáno 30.3. 2003 22:10:52
Ó, Orofane, Lassemista, Carnimarie !
Nádherné jarabiny. Na Vašich vlasoch nežne ležal biely kvet.
Jarabiny moje, v letnom dni žiarili ste,
na lesklej kôre a ľahkých lístkoch odrážal sa celý svet.
Váš chladivý hlas niesol sa jemne z koruny zlatej tam vo výškach. Však dnes ste ticho, jarabiny, a vo mne rastie šedý strach.
Náhle ste zmĺkli, koruna Vaša mŕtva je, už nezažiari vo farbe vína, je sivá a vo mne zhasli všetky nádeje...
Ó, Orofane, Lassemista, Carnimarie !

legsie, poidáno 30.3. 2003 19:44:05
Ó Orofanë, Lassemiste, Carnimírië!
Ó jeřábe sličný, jak bílá květina jenž spočívala na tvých vlasech!
Ó jeřábe můj, jak zářit jsem tě vídal v těch letních časech,
Kůra tvá tak zářící, listy tvé tak bující, hlas tvůj tak chladil a také hladil.
A jakou rudo-zlatou korunu jsi na své hlavě nesl!
Ó mrtvý jeřábe, vlas tvůj uschnul a zešedl;
Koruna tvá je rozsypána, tvůj hlas navždy ztichl.
Ó Orofanë, Lassemiste, Carnimírië

Láďa, poidáno 29.3. 2003 12:12:29
Jak vtip? A co zbytkové dobro?!! :o))))
M!ND, poidáno 29.3. 2003 7:53:37
Ach Orofanë, Lassemiste, Carnimírië!
Ach jeřáb tak krásný, jak poupě na jeho tváři;
Ach jeřáb můj vlastní, jenž za letních dnů mi září;
Tvůj list lesklý a kůra zářivá, tvůj hlas měkoučce svěží;
A koruna podzimem zbarvená, jenž na hlavě tvé leží;
Ach jeřábě bledý, vlas tvůj je šedý a vysušený;
Koruna tvá opadla, mrtvá jest jako hlas tvůj umlčený;
Ach Orofanë, Lassemiste, Carnimírië!

el, poidáno 28.3. 2003 23:11:13
Pani Prstenu, poidáno 28.3. 2003 19:24:25
Aubi ml., poidáno 28.3. 2003 17:58:05
glorfindel, poidáno 28.3. 2003 15:40:10
Trpaslík, poidáno 28.3. 2003 14:48:35
pirana, poidáno 28.3. 2003 14:31:22
Lucyova, poidáno 28.3. 2003 13:54:32
Corwin, poidáno 28.3. 2003 13:13:19
Lucyova, poidáno 28.3. 2003 12:01:53
Corwin, poidáno 28.3. 2003 10:39:19
Lucyova, poidáno 28.3. 2003 9:30:43
Corwin, poidáno 28.3. 2003 7:16:31
Trpaslík, poidáno 27.3. 2003 16:05:24
asfaloth, poidáno 27.3. 2003 15:20:56
Trpaslík, poidáno 27.3. 2003 14:31:06
Kilburn, poidáno 27.3. 2003 14:07:37
Kilburn, poidáno 27.3. 2003 14:06:06
Corwin, poidáno 27.3. 2003 12:07:01
Jan Belcarnen Čeřovský, poidáno 27.3. 2003 11:37:12
Corwin, poidáno 27.3. 2003 10:51:36
Lucyova, poidáno 27.3. 2003 10:43:21
Trpaslík, poidáno 27.3. 2003 9:29:24
Ungel, poidáno 27.3. 2003 8:38:41
pearlly, poidáno 27.3. 2003 8:29:24
Lucyova, poidáno 27.3. 2003 8:11:27
Corwin, poidáno 26.3. 2003 22:04:51
[ Všechny komentáře ]

Diskuze čtenářů na těchto stránkách není provozovatelem serveru nijak moderována a upravována. Provozovatel nemá vliv na obsah jednotlivých příspěvků a nenese za ni zodpovědnost. Vyhrazuje si však právo kterýkoliv příspěvek smazat, pokud bude odporovat normám slušného chování.
Jméno: E-mail:

Komentář:

Upozorňovat na nové komentáře mailem?
Přepiš heslo   --> 


Informovat o nových komentářích k tomuto článku
E-mail:V nadpisu V textu V komentářích


Zadejte text pro hledání v eláncích (napo. Gandalf A Balrog, Elijah Wood NEBO Orlando Bloom, Dvi Viže A Faramir A Frodo). Minimální délka hledaného slova jsou toi znaky.

Poslední elánky / novinky

Pozvánka na TolkienCon 2018
Dne 8.11.2017 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 1
Pozvánka na TolkienCon 2017
Dne 7.11.2016 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 14
TolkienCon 2016 – fotky, video, atd. (doplněno: 18.1. 11:58)
Dne 18.1.2016 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 76
Pozvánka na TolkienCon 2016
Dne 12.11.2015 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 13
Pozvánka na TolkienCon 2015
Dne 9.11.2014 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 1
TolkienCon 2014 – fotky, záznamy tak vůbec (doplněno: 24.1. 22:47)
Dne 23.1.2014 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 15
Pozvánka na TolkienCon 2014
Dne 9.11.2013 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 10
TolkienCon 2013 – fotky, reportáže, přednášky a tak vůbec (poslední aktualizace 29.1. 21:19)
Dne 26.1.2013 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 10
Hobit: Neočekávaná cesta
Dne 19.12.2012 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 29
Pozvánka na TolkienCon 2013
Dne 2.11.2012 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 1288

O čem se psalo před rokem?

 
[ Všechny články / rozšířené hledání ]Nejen o víně...Koncert Společenstvo prstenu


27.1. 2009
Pokud o tom náhodou ještě nevíte, tak 28. května bude v Praze zahrána Symfonie Pán prstenů! Detaily najdete a lístky můžete objednávat ZDE

9.4. 2008
Na adrese www.lotrcon.cz najdete pozvánku na letošní LOTRcon ve dnech 27.6 - 29.6 2008, pásma na téma nejen Pán prstenů jako součásti Festivalu Fantazize.

5.3. 2007
Máte radi fantasy a sci-fi? Baví Vás história Slovanov? Ste blázni do mangy a anime? Alebo si chcete len prísť vyskúšať DDR či Sing Star ? Ak ste aspoň na jednu otázku odpovedali pozitívne, potom niet lepšej voľby ako navštíviť Slavcon 2007. Pestrý trojdňový program len za 200 Sk v predpredaji a za 250 Sk na mieste. Pre bližsie informácie navštívte stránku www.slavcon.arda.sk, kde sa môžete priamo zaregistrovať. (akci pořádá Spoločenstvo Tolkiena, kon

15.11. 2005
Dne 17.11.2005 od 14h se v sále HAMU uskuteční koncert Pražského Filmového Orchestru (viz. malá recenze). I tentokrát je krom hudby J. Williamse připravena The Lord of the Rings Trilogy Howarda Shorea. Více informací na stránkách PFO

10.1. 2005
Palace Cinemas Slovanský dům mají na programu maraton všech rozšířených verzí Pána prstenů. Bohužel startuje o půlnoci z 18. na 19. ledna (úterý na středu), což při dvanácti hodinách filmu není dvakrát ideální čas. Tohle rozhodně není poslední příležitost, takže se nemusíte snažit zlikvidovat v takto nelidský termín a v klidu můžete počkat. A nebo zajít jen na rozšířený Návrat krále...

... všechny zprávičky

Tipy na pohlednici !


Návrat Krále - 26 fotekDvě Veže - 15 fotekComics - postupně doplňováno

Nejoblíbenější články


DVD a VHS
Objednejte si Návrat krále se slevou!


Hry
Návrat krále a další hry na PC, PSX i PS2Zasponzorujete provoz tohoto webu? Více zde

Poradna
Gondorský archiv - poradna v otázkách tolkienistických

Byla by pro vás zajímavá projekce všech rozšířených verzí Pána prstenů s nějakou tou přednáškou?
Ano, kdykoliv (kino v Praze)
[ 1195 - 61,66% ]
Ano, v dubnu 2006 (kino v Praze)
[ 24 - 1,24% ]
Ano, v květnu 2006 (kino v Praze)
[ 99 - 5,11% ]
Ano, později (kino v Praze)
[ 25 - 1,29% ]
Ano, kdykoliv (kino v Brně)
[ 294 - 15,17% ]
Ano, v dubnu 2006 (kino v Brně)
[ 15 - 0,77% ]
Ano, v květnu 2006 (kino v Brně)
[ 15 - 0,77% ]
Ano, později (kino v Brně)
[ 51 - 2,63% ]
Spíše ne
[ 58 - 2,99% ]
Určitě ne
[ 162 - 8,36% ]
... výsledky starších anket

Upozornit na nové články
Více informací zde


Nostalgie - starý design
... články, novinky
... divácké recenze

...::: Film Pán Prstenů - The Lord Of The Rings Movie na webu JCsoft's Fantasy (ISSN 1214-052X):::...
Vytvořil a spravuje pro vás Jan "Belcarnen" Čeřovský
Optimalizováno pro kvalitní prohlížeče a rozlišení 800x600 a vyšší
Chcete spolupracovat na tvorbě stránek? Mít zde svou reklamu? Napište!