Úvodní stránka
TolkienCon 2018 >>
Články, zprávy (563)
Nejnovější fotografie
Vaše recenze (472)
Základní informace
Obsazení - herci
Archiv fotografií
Ukázky a další videa
Místa ve filmu
Hudba
Poradna (50)
Výuka elfštiny
Něco ke stažení
Temné zvěsti
Diskusní fórum
Názory, úvahy
Komentáře k filmu
Adresář LOTRů (619)
Bannery webu
WebRing
Odkazy

Kdo jsem já ...
Fantasy novinky
Bazar knih Tip!
Autoři a díla
Povídky,recenze
Fantasy galerie
Fantasy odkazník
On-line chat
Testy a ankety
Filmy a seriály
Hudba
Počítačové hry
Download

Do oblíbených
WAP verze (info)
Výchozí stránka

Kontaktní mail:
Cerovsky@jcsoft.cz

Zde může být
VAŠE reklama !


Filmy online
CSFD.SK
Trailerzone
Pevnost
UNREAL EDITOR
Gameplanet
Abarin DrD
SFK Palantír
Další weby...

Stránky si právě
prohlíží 310 lidí

Celkem návštěvníků
13772958

English version here


[ <<< Další článek ] [ Všechny články ] [ Předchozí článek >>> ]

Belcarnen
16.9. 2002
Rozhovor s Honzou Maxiánem, který propůjčil svůj hlas Frodovi; Lego láká fanoušky Pána Prstenů; Peter Jackson a Sean Astin o castingu filmuVerze pro tisk

Rozhovor s Honzou Maxiánem, který propůjčil svůj hlas Frodovi
Odvysílal Radiožurnál 11.9.2002 12:30
Přepsala a zaslala Milada
 

Vyhlašujeme písemnou soutěž jak pro děti, které mohou nakreslit hobity, elfy a další postavy z filmu Pán prstenů, tak i pro dospělé, kteří nám napíšou, čím je sága Pán prstenů oslovila. Soutěž potrvá celý měsíc a nakonec vylosujeme jednoho výherce obrovského dárku, šachových figurek Pána prstenu 
Ještě adresa Magazín Kino, Radiožurnál, Vinohradská 12, Praha 2, 120 99. Soutěž končí 8. října a losovat budeme v přímém přenosu v magazínu Kino 9. října.
 
... Teď už si budeme povídat s našimi hosty o dabingu filmu Pán prstenů. Hosté jsou režisér Petr Sitár (PS) a herec Honza Maxián (JM).
RŽ: Pane režisére, kdy vy vstupujete do toho projektu jako režisér, když je ten scénář už v češtině nebo si ještě můžete vybrat překladatele?
PS: Ne, určitě do toho já osobně vstupuji ještě dřív. První, co člověk musí udělat vidět film originál, pokud už je hotový, pokud už je film k vidění, což často nebývá. Pokud film ještě není hotový, tak nám dost aspoň posílají fragmenty z filmu, což jsou natočený věci, ještě většinou nesestříhaný, a samozřejmě scénář. V podstatě podle scénáře musíme udělat základní rozhodnutí o koncepci natáčení dabingu a to se v průběhu realizace konkretizuje, jak dostáváme více a více sestříhaný film. V podstatě v době překladu už jsme s filmem dávno seznámeni. Samozřejmě Pán prstenů je zcela opačný příklad, protože Pán prstenů existuje jako kniha a my jsme požádali paní Pošustovou, která přeložila kdysi dávno jako samizdat Pána prstenů, přeložila ho skvěle samozřejmě, a ten překlad se stal svým způsobem kultovním, takže tady to je adaptace literární předlohy jinak. Tady existuje překlad dřív.
RŽ: Otázka na Honzu Maxiána - jak na tebe přišli, že jsi dostal takovou důvěru a daboval Froda?
JM: Samozřejmě jsem nebyl vybrán jen tak, ten výběr vlastně - bylo to formou castingu a danou roli si vybíral myslím režisér... 
PS: Peter Jackson.
JM: ... Peter Jackson, který vlastně měl zvukovou stopu všech aktérů, kteří se snažili, aby dosáhli nejlepšího výkonu dané role a sám si vybral nejlepší barvu hlasu nebo jak se mu líbila daná postava.
RŽ: Pamatuješ si nějakou repliku z filmu, že bys teď posluchačům mohl ukázal, čím jsi asi zaujal pana režiséra?
JM: Já jsem zaujal pana režiséra... zaujal jsem vás něčím, pane režisére?
RŽ: Nebo co vám říkal Peter Jackson, čím zaujal...
PS: Peter Jackson, samozřejmě, oni si pošlou takzvaný voicecasting, kazetu fragmentů z filmu, kde jsou krátké scény s herci, které máme hlasově obsadit, my teda podle našeho nejlepšího přesvědčení, vědomí a svědomí obsadíme kandidáty, které bychom si na to představovali a napíšeme svoje priority. Za normálních okolností to bývá dabingový supervizor daného distributora, Warnerů nebo někoho jiného, kdo to vybírá. V tomhle případě to bylo výjimečné, protože Peter Jackson je absolutní perfekcionista a nenechá vůbec nikoho do ničeho bez svého vědomí sáhnout, takže on osobně si vybíral herce. Víceméně se shodl s námi na tom pořadí, jak jsme nabízeli role my a musím říct, že jsem byl zaskočen nebo téměř dojat, jak v tom hodnocení se o našich hercích vyjadřoval, to bylo fantastický hlas, úžasný herecký výkon, opravdu mě zaskočil. Byli jsme hrozně rádi. Měli jsme původně dělat dabing pro kina, pak se koncepce udělala tak, že do kin šla titulkovaná verze, kterou jsme dělali taky u nás a dabing se dělal pro DVD a video, takže on si vybíral původně pro film, ale ten casting platí a použil se pro DVD.
RŽ: To znamená, že on si vybíral skutečně podle hlasu, nejsou tam fotky. Ptám se proto, že Honza má stejné oči jako Frodo, tedy jako britský (sic!!) herec Elijah Wood... Jak se vám, Honzo, daboval Frodo?
JM: Frodo se mi daboval poměrně dobře, protože tohoto herce jsem daboval už myslím třikrát, takže jsem na něj poměrně zvyklý, i když neměl tak vyvinutý hlas, protože přece jen všichni stárneme (a mutujeme). Dělal jsem ho, když mi bylo asi patnáct a sedmnáct, takže po dvou letech jsem dělal nějaký film, tak jsem čekal, jak bude hrát, protože už jsem na něj trošku zvyklý a viděl jsem ho ve více filmech.
PS: A taky jste s ním mutoval.
JM: No, přesně.
RŽ: Pane režisére, ve filmu Pán prstenů nejsou všechny hlasy standardní, protože postavy z temnot nemluví čistou češtinou, pokud se to dá klasifikovat jako jazyk. Jak jste si s tím pomohli?
PS: Řeč Mordoru tam zůstává z originálu, protože to není řeč, my vlastně řeč Mordoru považujeme za efekt, ne za dialog a tím pádem jsme ji převzali z originálu tak jak je. Samozřejmě jsme to museli jinak vybarvit, protože i efekty, které mají za základ hlasový, se musí barvit v tom jazyku. Angličtina má velké dlouhé vokály. I to jsme upravovali. Jinak tam elfové mluví elfsky, takže se museli naši herci naučit ty svoje dialogy elfsky, takže Simona Postlerová jako Galadriel tam má proslovy v elfštině...
RŽ: Může se herec něco přiučit z hereckého řemesla při dabingu?
JM: Já bych řekl, že určitě ano, protože dabing je jedna herecká disciplína, vlastně to souvisí s rozhlasem, člověk musí umět mluvit pořádně, aby mu bylo rozumět. Dabing má nevýhodu nebo i výhodu v tom, že člověk se musí přizpůsobovat tomu herci, kterého namlouvá. V tom je to docela příjemné, že člověk musí hledat nějakou možnost, jak si k němu najít cestu, takže v tomhle je to velmi hezká práce.
RŽ: Mohl byste dabovat herce, který je vám nesympatický? Přemohl byste se?
JM: No, i to musím, ale o to je to potom zajímavější, že o to víc se do toho musím pustit, o to víc musím ukázat, jestli mám nějakou techniku, nebo jestli jsem dobrý herec.
RŽ: Nevím, jestli od vás dostanu upřímnou odpověď, ale řekněte, jestli máte radši filmy s dabingem nebo bez dabingu?
PS: Na to se nedá odpovědět jednoznačně. Když beru filmy z pozice diváka, u některých určitě dabing uvítám, protože jsou filmy spektakulární, náročné na sledování, že uvítám český dabing, abych se mohl dívat na film. Naším odhadem je dáno, že titulky uberou 30% divákovy pozornosti, co se týká sledování obrazu, než přečtete ten titulek. Samozřejmě mám rád některé filmy v originále, protože k nim mám osobní vztah. Ideální dabing může plnohodnotně nahradit originál, nemůže jít nikdy přes něj, bohužel může být ne úplně plnohodnotný dabing, který nedosáhne originálu.
RŽ: Co říkáte vy, Honzo, v případě Pána prstenů pomohl dabing nebo spíše ublížil?
JM: Určitě myslím že dabing pomůže určité kategorii lidí, kteří se na ten film koukají, třeba mladí lidé, kteří neradi čtou titulky nebo je nemají rádi, tak jim dabing pomůže. Myslím, že na DVD, když se dívá celá rodina s dětmi, tak to bude možná příjemnější.
RŽ: Měla bych se zeptat, jak se vám líbil Pán prstenů, tedy první díl Společenstvo prstenu?
PS: To je opět nejednoznačná odpověď, velice obdivuji Tolkienovu literární předlohu, považuji ji za skutečný epos mimořádné hloubky. Kdybych měl tu moc, abych určil, kdo natočí Pána prstenů, tak by to byl někdo z bergmannovské školy. Samozřejmě by to byl velmi umělecký film, který by neměl tak velkou návštěvnost a tím pádem ani tak velké finanční možnosti jako měl tento film. Myslím, že v rámci komerční produkce samozřejmě nejvyšší kvality, ale stále komerční produkce pro širokou diváckou obec, že to udělali, jak to bylo možné. Není to film mého srdce, plně ten film respektuji, ale moje vize je jiná.
RŽ: Souhlasí Honza Maxián?
JM: Já nevím, jak na to odpovědět, bude to znít velmi zvláštně, ale já ten film ještě nevidě l...
RŽ: Takhle se dělá dabing!
JM: Ne ne, abych to vysvětlil. Samozřejmě normálně když dabuju, tak je dobré se na ten film podívat, abych věděl, co se bude dít. Ale jak už jsem řekl, už jsem Eliaha dělal, znám ho, o to víc jsem se těšil, že mě něčím překvapí anebo nebudu znát přesně děj, jak to bude vypadat a o to víc půjdu s tou postavou sám, ne s tím, že budu vědět, co se za tu hodinu stane. Velmi se těším, až bude DVD a konečně se na to v klidu podívám.
RŽ: Což bude tento týden.

Hosty magazínu Kino 2002 byli režisér dabingu Petr Sitár a Honza Maxián, neboli Frodo, kterému propůjčil svůj hlas. Děkujeme za návštěvu.


Lego láká fanoušky Pána Prstenů
Společnost LEGO sice nevyrábí oficiální sady Pán Prstenů (licenci má Německý Intelli-Box, fotografie zde), ale fanoušci si poradí i tak. Jeden z nich věnoval, jak sám píše, roky svého života tomu, aby vytvořil hromady staveb a postaviček co nejvíce podle knihy. Archiv stovek fotografií jeho výtvorů najdete ZDE


Edoras, Glum a Saruman


Dno Pytle, hostinec U Skákavého Poníka, Helmův Žleb

Již dříve zde bylo k dispozici něco podobného. Skupina dalších fanoušků se rozhodla pomocí LEGA sehrát celé scény z filmu.


Peter Jackson a Sean Astin o castingu filmu
Web TheOneRing.net opět přináší další ze svých exkluzivních videonahrávek. Tentokrát se jedná o rozhovor se samotným režisérem Peterem Jacksonem a Seanem Astinem, představitelem Sama, především o úskalích při obsazování jednotlivých rolí. Videa jsou ve formátu QuickTime k dispozici ve dvou různých velikostech. Tak si je hezky užijte :)

[ Velká verze ] [ Malá verze ]

Přečteno celkem 14758x, verze pro tisk

Další článek - Scénář rozšířeného Společenstva Prstenu na DVD a VHS - co nového uvidíte ve třiceti minutách navíc?

Předchozí článek - Miles Bellas o své práci na Pánu Prstenů; Figurkám se kývou hlavičky!; Galadriel oceněna za dabing; Společenstvo a Dvě Věže v rádiu!

[ Všechny články ]  [ Nejoblíbenější články ]  [ Komentovat tento článek ]
EveGavY, poidáno 22.2.2018 22:52:32
Cialis Y Marihuana <a href=http://cial20mg.com>online pharmacy</a> Black Market Predisone Kamagra Online Prescription
Tinúviel, poidáno 6.4. 2003 18:26:35
Ja si budu pujčovat PP na dabovanou verzi videu .Česky dabing je hodne kvalitní(všeobecně).Dokonce jeden francouzky herec-ted nevim jestli Belmondo nebo Delon-se vyjadrili v tom smyslu,ze českým dabingem ten jeho film ziskal na kvalite.Rozhodně sem zvědavá,jak to dopadlo u Společenstva.Ale rozhodně sem rada,že v kině byl s titulkama.
Martinka, poidáno 26.9. 2002 19:04:47
Za blbý dabing nedávajte vinu dabérům, ale hercům, že mají tak úchvatné hlasy...

Lenka, poidáno 25.9. 2002 15:29:57
Nic proti dabérům filmu PP,ale je to horzný!Film v originále jsem viděla minimálně 100x!A to nepřehánim a proto vim, že dabovaný hlasy jsou úplně jiný a dabing mi příde dost odfláknutej!Chybí jim cit a prožitek.Promiňte,ale je to můj názor.
Zuzana, poidáno 24.9. 2002 13:23:54
Ja som videla ten film 12x v originále v kine a potom doma s českym dabingom na DVD a zdal sa mi celkom fajn, kym som nepočula Froda. Rušil ma celý film... Ale ako už bolo povedané, je to pochopiteľné, ked ten film nevidel.
Soma, poidáno 18.9. 2002 8:37:41
NIKDO nemuze mit stejne oci jako Frodo..to mluvi za vse :o), btw, co to placa, je preci amik jak poleno! Maxian nasislal Elijaha uz v Retezu blaznu a proto jsem vedela, ze dabing PP bude nemoznej(slaby slovo)
Shire, poidáno 17.9. 2002 20:28:26
Ten rozhovor s Maxiánem jsem nahodou také slyšela a jeho pristup je vážně zvláštní...
Shire, poidáno 17.9. 2002 20:28:21
Ten rozhovor s Maxiánem jsem nahodou také slyšela a jeho pristup je vážně zvláštní...
Ruby, poidáno 17.9. 2002 12:57:01
Co takhle uspořádat speciální Lego sraz? Každý si přinese všechno Lego, co má doma a společně vytvoříme celou Středozem! :o)))
Sírwen, poidáno 16.9. 2002 20:40:12
Trpaslíci jsou k popukání, fakt že jo.
Sírwen, poidáno 16.9. 2002 20:39:25
To Lego-hehe, co dodat, roztomilé
Galadrielka, poidáno 16.9. 2002 18:08:50
Nedivím se jeho výkonu když film neviděl
[ Všechny komentáře ]

Diskuze čtenářů na těchto stránkách není provozovatelem serveru nijak moderována a upravována. Provozovatel nemá vliv na obsah jednotlivých příspěvků a nenese za ni zodpovědnost. Vyhrazuje si však právo kterýkoliv příspěvek smazat, pokud bude odporovat normám slušného chování.
Jméno: E-mail:

Komentář:

Upozorňovat na nové komentáře mailem?
Přepiš heslo   --> 


Informovat o nových komentářích k tomuto článku
E-mail:V nadpisu V textu V komentářích


Zadejte text pro hledání v eláncích (napo. Gandalf A Balrog, Elijah Wood NEBO Orlando Bloom, Dvi Viže A Faramir A Frodo). Minimální délka hledaného slova jsou toi znaky.

Poslední elánky / novinky

Pozvánka na TolkienCon 2018
Dne 8.11.2017 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 1
Pozvánka na TolkienCon 2017
Dne 7.11.2016 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 14
TolkienCon 2016 – fotky, video, atd. (doplněno: 18.1. 11:58)
Dne 18.1.2016 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 76
Pozvánka na TolkienCon 2016
Dne 12.11.2015 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 13
Pozvánka na TolkienCon 2015
Dne 9.11.2014 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 1
TolkienCon 2014 – fotky, záznamy tak vůbec (doplněno: 24.1. 22:47)
Dne 23.1.2014 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 15
Pozvánka na TolkienCon 2014
Dne 9.11.2013 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 10
TolkienCon 2013 – fotky, reportáže, přednášky a tak vůbec (poslední aktualizace 29.1. 21:19)
Dne 26.1.2013 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 10
Hobit: Neočekávaná cesta
Dne 19.12.2012 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 29
Pozvánka na TolkienCon 2013
Dne 2.11.2012 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 1288

O čem se psalo před rokem?

 
[ Všechny články / rozšířené hledání ]Nejen o víně...Koncert Společenstvo prstenu


27.1. 2009
Pokud o tom náhodou ještě nevíte, tak 28. května bude v Praze zahrána Symfonie Pán prstenů! Detaily najdete a lístky můžete objednávat ZDE

9.4. 2008
Na adrese www.lotrcon.cz najdete pozvánku na letošní LOTRcon ve dnech 27.6 - 29.6 2008, pásma na téma nejen Pán prstenů jako součásti Festivalu Fantazize.

5.3. 2007
Máte radi fantasy a sci-fi? Baví Vás história Slovanov? Ste blázni do mangy a anime? Alebo si chcete len prísť vyskúšať DDR či Sing Star ? Ak ste aspoň na jednu otázku odpovedali pozitívne, potom niet lepšej voľby ako navštíviť Slavcon 2007. Pestrý trojdňový program len za 200 Sk v predpredaji a za 250 Sk na mieste. Pre bližsie informácie navštívte stránku www.slavcon.arda.sk, kde sa môžete priamo zaregistrovať. (akci pořádá Spoločenstvo Tolkiena, kon

15.11. 2005
Dne 17.11.2005 od 14h se v sále HAMU uskuteční koncert Pražského Filmového Orchestru (viz. malá recenze). I tentokrát je krom hudby J. Williamse připravena The Lord of the Rings Trilogy Howarda Shorea. Více informací na stránkách PFO

10.1. 2005
Palace Cinemas Slovanský dům mají na programu maraton všech rozšířených verzí Pána prstenů. Bohužel startuje o půlnoci z 18. na 19. ledna (úterý na středu), což při dvanácti hodinách filmu není dvakrát ideální čas. Tohle rozhodně není poslední příležitost, takže se nemusíte snažit zlikvidovat v takto nelidský termín a v klidu můžete počkat. A nebo zajít jen na rozšířený Návrat krále...

... všechny zprávičky

Tipy na pohlednici !


Návrat Krále - 26 fotekDvě Veže - 15 fotekComics - postupně doplňováno

Nejoblíbenější články


DVD a VHS
Objednejte si Návrat krále se slevou!


Hry
Návrat krále a další hry na PC, PSX i PS2Zasponzorujete provoz tohoto webu? Více zde

Poradna
Gondorský archiv - poradna v otázkách tolkienistických

Byla by pro vás zajímavá projekce všech rozšířených verzí Pána prstenů s nějakou tou přednáškou?
Ano, kdykoliv (kino v Praze)
[ 1195 - 61,66% ]
Ano, v dubnu 2006 (kino v Praze)
[ 24 - 1,24% ]
Ano, v květnu 2006 (kino v Praze)
[ 99 - 5,11% ]
Ano, později (kino v Praze)
[ 25 - 1,29% ]
Ano, kdykoliv (kino v Brně)
[ 294 - 15,17% ]
Ano, v dubnu 2006 (kino v Brně)
[ 15 - 0,77% ]
Ano, v květnu 2006 (kino v Brně)
[ 15 - 0,77% ]
Ano, později (kino v Brně)
[ 51 - 2,63% ]
Spíše ne
[ 58 - 2,99% ]
Určitě ne
[ 162 - 8,36% ]
... výsledky starších anket

Upozornit na nové články
Více informací zde


Nostalgie - starý design
... články, novinky
... divácké recenze

...::: Film Pán Prstenů - The Lord Of The Rings Movie na webu JCsoft's Fantasy (ISSN 1214-052X):::...
Vytvořil a spravuje pro vás Jan "Belcarnen" Čeřovský
Optimalizováno pro kvalitní prohlížeče a rozlišení 800x600 a vyšší
Chcete spolupracovat na tvorbě stránek? Mít zde svou reklamu? Napište!