Úvodní stránka
TolkienCon 2018 >>
Články, zprávy (563)
Nejnovější fotografie
Vaše recenze (472)
Základní informace
Obsazení - herci
Archiv fotografií
Ukázky a další videa
Místa ve filmu
Hudba
Poradna (50)
Výuka elfštiny
Něco ke stažení
Temné zvěsti
Diskusní fórum
Názory, úvahy
Komentáře k filmu
Adresář LOTRů (619)
Bannery webu
WebRing
Odkazy

Kdo jsem já ...
Fantasy novinky
Bazar knih Tip!
Autoři a díla
Povídky,recenze
Fantasy galerie
Fantasy odkazník
On-line chat
Testy a ankety
Filmy a seriály
Hudba
Počítačové hry
Download

Do oblíbených
WAP verze (info)
Výchozí stránka

Kontaktní mail:
Cerovsky@jcsoft.cz

Zde může být
VAŠE reklama !


Filmy online
CSFD.SK
Trailerzone
Morrowind
Kinofil
ScifiWorld
Srdce Erinelu
warcraft.bonusweb.cz
Další weby...

Stránky si právě
prohlíží 425 lidí

Celkem návštěvníků
13957155

English version here

Nejen o víně vážně i nevážně...


[ <<< Další článek ] [ Všechny články ] [ Předchozí článek >>> ]

Sven Siegmund
21.12. 2001
Já už viděl film ... a ...Verze pro tisk
Nečekanou souhrou šťastných náhod jsem byl 19. 12. 2001 v Lipsku (Leipzig) a zrovna koukám, že jdu kolem kina, kde dávají Pána Prstenů. Bylo 17:03, představení začínalo v 17:30. A hle, dokonce v anglickém znění s německými titulky. Před kinem nikdo nestojí, nikdo se netlačí. Aha, říkám si, už mají jistě dávno vyprodáno. Přesto jdu ke kase, a světe div se, lístek pro mne ještě zbyl. Okamžitě ho kupuji (se studentskou slevou mě stál celých 9 DM tj. 150 Kč).
Kino je liduprázdné. Zvláštní. Ptám se, zda opravdu za půl hodiny začíná představení PP v anglickém znění. Ano, samozřejmě, ujišťují mě. Vcházím do příslušného promítacího sálu, a nechápavě koukám. Je celý prázdný. Jen vprostřed poslední řady sedí taková roztomilá stařenka jak z pohádky, akorát že chroustá nějaké slané mandle či co. S pocitem že se mi tohle všechno asi jenom zdá usedám na místě, které mi nejlépe vyhovuje. Sedím. V duchu se ptám, zdali jsem tu správně, a taky, co tu asi chce ta osoba, která sedí dvě řady za mnou. Třeba jsem si spletl dveře, a film už bude každou minutu začínat někde vedle, v přeplněném sále, a já tam nebudu. Hrůza. Asi za deset minut přišla nějaká slečna, usedla a prohodila s tou babičkou pár slov o místech odkud je nejlépe vidět na plátno. Ptám se jich, zda se zde skutečně začne každou chvíli promítat PP, a ony že prý ano. Divím se, že tu není tlačenice a nával, ale babička na to: \"Mladej pane, vždyť ho teprve dnes začli promítat.\" Aha, říkám si, nemá o tom filmu ani páru.
Nebudu to prodlužovat. V kině se nás do začátku představení sešlo pět (včetně mne). Nikdo další už nepřišel. (Později jsem se dozvěděl, že PP měl v Německu premiéru 19. 12. už v 00:01, a že právě v tuhle minutu po půlnoci všechna německá kina praskala ve švech. Kina praskají ve švech dodnes, ale takových \"bláznů\", kteří jdou shlédnout film v původním znění, se mezi Němci mnoho nenajde. Já byl naopak rád, že se můžu podívat na Film v angličtině, protože neznám německé překlady všech těch osob a míst ve Středozemi.)

Pak to začlo. Film byl strhující. Místama jsem radostí skoro plakal, jak mě krása některých scén dojímala. Je to ale všechno jak \"z rychlíku\". Myslím, že pokud se na to kouká někdo, kdo ty knihy nečetl, tak nestíhá chápat děj věcí. To je škoda, ale jinak se ten film ani udělat nedá. V knize je plno napětí, a člověk se útržkovitě dozvídá čím dál víc vysvětlujících informací, a raduje se z toho, jak se mu to všechno vykresluje. Ve filmu před diváka naráz \"vyblejou\" spoustu důležitých informací - které fanoušek létama vyzobal ze vší možné literatury - a divák ani neví, jak je vzácné tohle všechno vědět. Ovšem tohle je nutné, pokud z toho filmu má mít neznalec také alespoň nějaký požitek.
Pak už člověk jen zírá, jak se \"valí děj\" a ten se valí rychle jak povodeň. V jistých \"detailech\" se liší od knihy, ale to co jsem o těch odchylkách četl je horší než ony samy. Člověk to jaksi pochopí, že to museli změnit. Škoda je, že ten děj letí tak rychle, že všechny \"posvátné\" okamžiky, na kterých si čtenář smlsnul, ve filmu divák ani tak moc nepostřehne, ani si - pokud nezná knihu - nemůže uvědomit velikost a důležitost těchto okamžiků. V pasáži z kapitoly Zrcadlo Galadriel, se mi něco zdálo malinko víc přehnaný (než by mi bylo libo, respektive než bylo v mých představách), ale vlastně to ani nebylo zas až tak hrozný.
Film jako celek je dobrej. Člověk (i neznalý děje) z filmu dobře (a to se mi moc líbilo) pochopí, že jaksi Saruman a Sauron jsou sice ti zlí, ale že jsou tu i jiné, vyšší síly z dávných věků ... proti kterým je .... ale nechci toho moc prozradit... byl jsem opravdu mile překvapen. Napovím jen, že diváku neunikne propastný rozdíl mezi dílem Sarumanovým a Morgothovým, čímž jsem to vlastně zároveň skoro celé prozradil.
Vskutku na vás čeká mnoho krásného, neuvěřitelného.
Film stojí za to. Nenahradí knihu, člověk shlédne maximálně 20 % z toho, co by vyčetl z knihy (při jejím prvním pročtení), ale jako doplněk ke knize, a pastva pro oči stojí ten film opravdu za to.
Abych tak nějak shrnul to, co se mi na tom filmu nelíbilo: Vše se odehrává tak rychle, že divák se nestíhá ponořit do děje. Vlastně by se rád ponořil, ale rázem se ocitá v další kapitole, přichází nové postavy, jejichž význam a postavení ve Středozemi zůstává neznalému víceméně utajeno, takže se mu děj ztrácí před očima. Pak to ale vzdá, a už se jen dívá a baví. Film vůbec nevystihuje propletenost a rozmanitost příběhu. Všechny ty krásné souvislosti, detaily, a zápletky, úklady, ta všelijaká propojení se Silmarillionem a tím, o čem dočítáme v Nedokončených příbězích, jakožto i nástin politické situace ve Středozemi na sklonku třetího věku, to všechno odpadá, a zbývá jen strastiplná cesta k Hoře Osudu. Vše je jako smetanou pomazáno krásným ztvárněním \"klíčových dějových míst\" a souboji a nepříteli, elfími kouzly, sindarštinou, čarodějnými silami, a dalšími triky.
Ale i tak: Máte se věru nač těšit.

Sven Siegmund (tengwar.szm.sk)

Více o reakcích kolegů v Německu se můžete dozvědět třeba tady. Jde o "speciál" televizní stanice SAT1
Přečteno celkem 4499x, verze pro tisk

Další článek - Přicházejí `nejkrásnější svátky v roce` ...

Předchozí článek - Pán Prstenů v kinech a ...

[ Všechny články ]  [ Nejoblíbenější články ]  [ Komentovat tento článek ]
Jan Belcarnen Čeřovský, poidáno 25.12. 2001 12:46:51
Durin: pokud ano, tak v odporne kino-grab kvalite co ti jenom pokazi zazitek ze shlednuti filmu v kine ..
Durin, poidáno 23.12. 2001 20:23:31
Nevite, jestli už se neviskit na netu PP ke stažení?
nenwen, poidáno 23.12. 2001 14:57:15
uvidime-kazdopadne se strasne tesim...
Press Reset, poidáno 22.12. 2001 18:58:16
Zajímalo by mě jak se nakonec tvářila ta stará babička...
Astaldo, poidáno 21.12. 2001 22:03:50
Treba by se casem mohla objevit jinak setrihana verze. Delsi a mene uspechana...
Ivetir, poidáno 21.12. 2001 21:47:08
Ta liduprázdnost mě udivuje!!!!! Ale doufám, že to bude stát za to.
kanyapi, poidáno 21.12. 2001 21:43:53
Ale potěšilo mne, že se tam objevilo to srovnání Morgot¨ha a Saurona. Všechny ty stupidní články v časopisech se tváří, že je to o tom, jak hodný čarodějové zabili zlý čaroděje... Tohle zní optimisticky.
Jan Belcarnen Čeřovský, poidáno 21.12. 2001 21:31:21
Tak něco podobného (onen akční spád) jsem bohužel čekal a obával se toho. A shoduje se na tom spousta lidí. Rychlé střihy .. příliš rychlé ...
Moc "hlubokého děje" na malé akční ploše ...

[ Všechny komentáře ]

Diskuze čtenářů na těchto stránkách není provozovatelem serveru nijak moderována a upravována. Provozovatel nemá vliv na obsah jednotlivých příspěvků a nenese za ni zodpovědnost. Vyhrazuje si však právo kterýkoliv příspěvek smazat, pokud bude odporovat normám slušného chování.
Jméno: E-mail:

Komentář:

Upozorňovat na nové komentáře mailem?
Přepiš heslo   --> 


Informovat o nových komentářích k tomuto článku
E-mail:V nadpisu V textu V komentářích


Zadejte text pro hledání v eláncích (napo. Gandalf A Balrog, Elijah Wood NEBO Orlando Bloom, Dvi Viže A Faramir A Frodo). Minimální délka hledaného slova jsou toi znaky.

Poslední elánky / novinky

Pozvánka na TolkienCon 2018
Dne 8.11.2017 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 1
Pozvánka na TolkienCon 2017
Dne 7.11.2016 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 14
TolkienCon 2016 – fotky, video, atd. (doplněno: 18.1. 11:58)
Dne 18.1.2016 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 76
Pozvánka na TolkienCon 2016
Dne 12.11.2015 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 13
Pozvánka na TolkienCon 2015
Dne 9.11.2014 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 1
TolkienCon 2014 – fotky, záznamy tak vůbec (doplněno: 24.1. 22:47)
Dne 23.1.2014 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 15
Pozvánka na TolkienCon 2014
Dne 9.11.2013 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 10
TolkienCon 2013 – fotky, reportáže, přednášky a tak vůbec (poslední aktualizace 29.1. 21:19)
Dne 26.1.2013 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 10
Hobit: Neočekávaná cesta
Dne 19.12.2012 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 29
Pozvánka na TolkienCon 2013
Dne 2.11.2012 napsal Belcarnen, celkem komentářů: 1288

O čem se psalo před rokem?

 
[ Všechny články / rozšířené hledání ]Nejen o víně...Koncert Společenstvo prstenu


27.1. 2009
Pokud o tom náhodou ještě nevíte, tak 28. května bude v Praze zahrána Symfonie Pán prstenů! Detaily najdete a lístky můžete objednávat ZDE

9.4. 2008
Na adrese www.lotrcon.cz najdete pozvánku na letošní LOTRcon ve dnech 27.6 - 29.6 2008, pásma na téma nejen Pán prstenů jako součásti Festivalu Fantazize.

5.3. 2007
Máte radi fantasy a sci-fi? Baví Vás história Slovanov? Ste blázni do mangy a anime? Alebo si chcete len prísť vyskúšať DDR či Sing Star ? Ak ste aspoň na jednu otázku odpovedali pozitívne, potom niet lepšej voľby ako navštíviť Slavcon 2007. Pestrý trojdňový program len za 200 Sk v predpredaji a za 250 Sk na mieste. Pre bližsie informácie navštívte stránku www.slavcon.arda.sk, kde sa môžete priamo zaregistrovať. (akci pořádá Spoločenstvo Tolkiena, kon

15.11. 2005
Dne 17.11.2005 od 14h se v sále HAMU uskuteční koncert Pražského Filmového Orchestru (viz. malá recenze). I tentokrát je krom hudby J. Williamse připravena The Lord of the Rings Trilogy Howarda Shorea. Více informací na stránkách PFO

10.1. 2005
Palace Cinemas Slovanský dům mají na programu maraton všech rozšířených verzí Pána prstenů. Bohužel startuje o půlnoci z 18. na 19. ledna (úterý na středu), což při dvanácti hodinách filmu není dvakrát ideální čas. Tohle rozhodně není poslední příležitost, takže se nemusíte snažit zlikvidovat v takto nelidský termín a v klidu můžete počkat. A nebo zajít jen na rozšířený Návrat krále...

... všechny zprávičky

Tipy na pohlednici !


Návrat Krále - 26 fotekDvě Veže - 15 fotekComics - postupně doplňováno

Nejoblíbenější články


DVD a VHS
Objednejte si Návrat krále se slevou!


Znamení
DVD za 399,- či 499,- KčZasponzorujete provoz tohoto webu? Více zde

Poradna
Gondorský archiv - poradna v otázkách tolkienistických

Byla by pro vás zajímavá projekce všech rozšířených verzí Pána prstenů s nějakou tou přednáškou?
Ano, kdykoliv (kino v Praze)
[ 1195 - 61,66% ]
Ano, v dubnu 2006 (kino v Praze)
[ 24 - 1,24% ]
Ano, v květnu 2006 (kino v Praze)
[ 99 - 5,11% ]
Ano, později (kino v Praze)
[ 25 - 1,29% ]
Ano, kdykoliv (kino v Brně)
[ 294 - 15,17% ]
Ano, v dubnu 2006 (kino v Brně)
[ 15 - 0,77% ]
Ano, v květnu 2006 (kino v Brně)
[ 15 - 0,77% ]
Ano, později (kino v Brně)
[ 51 - 2,63% ]
Spíše ne
[ 58 - 2,99% ]
Určitě ne
[ 162 - 8,36% ]
... výsledky starších anket

Upozornit na nové články
Více informací zde


Nostalgie - starý design
... články, novinky
... divácké recenze

...::: Film Pán Prstenů - The Lord Of The Rings Movie na webu JCsoft's Fantasy (ISSN 1214-052X):::...
Vytvořil a spravuje pro vás Jan "Belcarnen" Čeřovský
Optimalizováno pro kvalitní prohlížeče a rozlišení 800x600 a vyšší
Chcete spolupracovat na tvorbě stránek? Mít zde svou reklamu? Napište!