Detailní popis děje rozšířené verze Návratu krále! (doplněno 11.8. o několik otázek a odpovědí)
Napsal: Belcarnen dne 10.8. 2004, e-mail: cerovsky@jcsoft.cz


Detailní popis rozšířené verze Návratu krále!
Překlad Belcarnen a (v)Eru
Jedi_the_white, který loni perfektně a spolehlivě informoval o rozšířených Dvou věžích, se vrací s popisem toužebně očekávaného rozšíření Návratu krále. Původní text jsem pro vás společně s Veru přeložil, ale upozorňuji, že obsahuje spoustu "spoilerů", takže pokud se chcete nechat překvapit, nečtěte dále :-) Však to znáte už z dřívějška.

Kdo si v rozšířené verzi polepši nejvíce? Éomer, Smíšek, Pipin, Gandalf (konečně vyzní více jeho výjimečné schopnosti a je více jak ho známe z knihy). Dokonce i Aragorn se vytáhne trochu víc. Nepřibylo moc scén s Glumem, snad jen jedna další konfrontace se Samem, krom té, kdy je vedl k Odule. Cesta Froda a Sama skrz Mordor je konečně mnohem obtížnější záležitost proti tomu, co jsme mělo možnost vidět v kinech. Ve filmu je zpátky kupa scén, které lze vidět v traileru.

Uvidíme poslední konfrontaci mezi Gandalfem a Sarumanem, Théodenem a jeho bývalým rádcem Grímou. Po scéně, ve které Stromovou promluví ke Gandalfovi, že "je tu ještě čaroděj, s nímž je třeba se vypořádat : támhle, zamčený ve věži", následují nové záběry. Gandalf zvolá na Sarumana: "Sejdi dolů Sarumane a tvůj život bude ušetřen!" Ale Saruman odvětí: "Ušetři mne své lítosti a milosrdenství, je mi k ničemu!" Načež se chopí hole a vypálí na Gandalfa a Stínovlase ohnivou kouli, jež se však mine účinkem. K Sarumanovi promluví i Théoden, ve snaze zjistit, zda lze nějak uzavřít příměří. Saruman upozorní na to, že Gríma stojí za Théodredovou smrtí. Gríma naštvaně vzkřikne "Ne!", ale Saruman jej nazve červem a srazí na podlahu věže. Théoden se pak snaží usmířit s Červivcem, který byl ostatně dříve rohirem, přesvědčit jej, aby přestal poslouchat Sarumana. Ale Saruman Grímu stále uráží, až pohár trpělivosti přeteče a Gríma plný hněvu svrhne Sarumana k jeho konci. Jakému? To si musíte počkat. Ale ani Gríma nezůstane ušetřen, když se setká se svým přesně mířeným osudem poté, co shodí palantír z Orthanku.

Přesuňme se na křižovatku, kde spatříme jednu z vizuálně nejúchvatnějších scén filmu, když hobiti pohlédnou na věky stojící sochu krále lidí, která byla poničena skřety, kteří ji srazili hlavu. Frodovo utrpení při tom pohledu je umírněno zábleskem naděje, když si všimne hlavy ležící na zemi. "Same! Král má zase korunu!" A spatříme kamennou hlavu, kterou obepínají krásné rozkvétající květiny. Ale kde je naděje, nebývá daleko ani zlo... Glum nenechá hobity užívat si trochu té radosti... hobitci se nesmějí zastavovat! A opět je vede blíže "k ní". Střih na jezírko, kde Glum mluví sám k sobě...

A vracíme se Edorasu. HAIL THE VICTORIOUS DEAD!!! Čím lépe uctít mrtvé spolubojovníky než soutěží v pití. Legolas: "Takže soutěž v pití. O co jde?" Gimli: "Poslední na nohou zvítězí." Kdo vyhraje neprozradím, i když si myslím, že většina z vás už tuší. Ale vezměte to takhle - může se elf opít? Nemyslím, že v dodatcích je to vyřešeno. Scéna "Oko nepřítele je v pohybu" nabývá po soutěži v pití nového významu :-) Ale zpět k rozšířené verzi. V Edorasu ještě Aragorn spatří "spící" Éowyn. Celá scéna hezky ilustruje lásku Éowyn k Aragornovi a jeho respekt k ní.  Mnoho z vás už vidělo část scény, ve které Éowyn chytne Aragorna za ruku, když odchází z místnosti. Aragorn poklekne vedle její postele. Pozdější scéna, kdy jí před odjezdem na Stezky mrtvých říká "Je to jen stín a myšlenka co miluješ" nabývá na síle. V Edorasu si Éowyn stále ještě plně neuvědomuje, že osud její a Aragornův nikdy nesplynou. Každý má svou cestu, po které se musí vydat. Teprve v táboře v Šeré brázdě Aragorn konečně vyjádří, že jí prostě nemůže dát to, co ona hledá. Další scény v Edorasu, jako například s Pipinem a palantírem, jsou více méně netknuté, snad jen konverzace ve Zlaté síni má nějaký ten dialog navíc.

Přidáno bylo několik záběrů Roklinky, především scény s Elrondem a Arwen.

Pár hezkých malých scén se objevilo navíc v Minas Tirith. Například i ta nastíněná v traileru, ve které Gandalf a Pipin koukají z balkónu v citadele. Samozřejmě nemyslim tu, která byla již v kino-sestřihu. Rozšířená verze zabírá Gandalfa s Pipinem jak zepředu, tak i z pohledu z místnosti. Baví se o Bílém stromě, proč jej hlídají stráže a že jednou možná znovu rozkvete. Delší rozhovor v místnosti. Pipin přinese Gandalfovi něco k pití, chvilku předtím, než jdou balkón a "vše je tak tiché." "Sauron nenáviděl západ skrz mnoho věků, je to nenávist jež prýští z hloubek času a přes hlubiny moří." Tuto scénu je možné vidět i na jednom z bonusů na DVD s kinoverzí filmu. Uvidíme další scénu s Denethorem, který nemůže vystát svého syna, který jej zradil a nechal Froda jít, místo aby mu přinesl mocný dar. Faramir se snaží otce přesvědčit, že prsten by nemohl být použit proti Sauronovi, ale Denethor to samozřejmě nechce slyšet (více o této scéně zde). Díky přesvědčivému výkonu, který převádí John Noble, máte v rozšířené verzi filmu ještě více důvodů Denethora nenávidět. Bez debat jedny z nejsilnějších scén celého filmu jsou právě ty s Denethorem a Faramirem.

Všiml jsem si několika drobných změn v bitvě o Osgiliath, pár záběrů z nových úhlů a tak. Není to nějak přehnané, aby to vyznělo ve smyslu, že posádka v Osgiliathu mohla skřety porazit, ale tak akorát. 

Smíšek přísahající věrnost Théodenovi. Skvělý přídavek! Jak se Rohan připravuje na přesun do Šeré Brázdy, přichází ten malý hobit s mečem, který patřil Théodenovi když byl ještě malý chlapec: "můj pane, mám meč... a nabízím vám své služby, králi Théodene." Smíšek se skloní před králem. Théoden se mu podívá do očí: "S radostí přijímám." Pak jej vezme za ruku a pomůže mu vstát z kolen a praví něco ve smyslu: "pojedeš s námi, pravý rohanský pane."

Nekonečné schodiště z Minas Morgul je doplněno o několik nových záběrů, které ukazují krajinu a okolí města. Vše ostatní zůstalo bez změny. Frodo stále posílá Sama domů.

Uvidíme, jak vzniklo přátelství mezi Faramirem a Pipinem. Moc hezké scény mezi Billy Boydem a Davidem Wenhamem. Faramir poprvé uvidí Pipina v uniformě v Bílé Věži a řekne Pipovi, že chlapec, který uniformu nosil, místo toho aby studoval jako jeho bratr, snil o bojování s draky. Tak se Pip dozvídá, že uniforma patřila Faramirovi, který ještě poznamená, že mu tak úplně nesedne. Pipin se smíchem odvětí: "Jsem vyšší, než jsi býval tenkrát ty. Ale už nemohu vyrůst o mnoho víc, tedy krom do šířky." Další scéna je, když Pip hovoří s Faramirem o tom, jaké to bylo vyrůstat s Boromirem a Denethorem, když Boromir byl ten silný a otec tak tvrdohlavý a neústupný. Pipin říká: "Tvá síla spočívá v něčem jiném... Než bude konec, tvůj otec si to uvědomí." A další scény, kde se Pipin ptá, proč je Denethor tak naštvaný a říká: "Pomohl bych, kdybych mohl." Faramir odvětí: "není nic, co bys ty mohl udělat." Všechny tyto scény jen zesilují moment, kdy Denethor praví Faramirovi, že by byl rád, kdyby Faramir zemřel a Boromir žil. Pocítíte, proč je Pipinův výraz při větě: "Jelikož jsi přišel o Boromira, vykonám místo něj, co bude v mých silách" takový jaký je.        

V táboře rohirů uvidíme pár hezkých nových věcí. Během zastávky na napojení koní praví Smíšek k Éowyn to, co si o něm všichni muži myslí: "Vím, že toho nemohu udělat mnoho. Jsem hobit a vím, že nemohu zachránit Středozem." Následuje další emocionálně vypjatá scéna, která opět posiluje jedno z hlavních témat celého příběhu - přátelství. "Chci jen pomoci svým přátelům. Ale více než co jiného je chci znovu vidět." Další scény více méně stejné, pouze trochu více dialogu při předání Andúrilu: "Každá cesta, kterou jsi šel, skrze divočinu a války, vše vedlo k této chvíli."

Stezky mrtvých si konečně zaslouží toto označení. Už žádný rychlý skok do města s armádou mrtvých, teď už cesta chvilku potrvá. Legolas má nějaký ten dialog. Aragorn, Legolas a Gimli se plíží okolo rohů a sledují cestu, všude se válí spousty lebek. Gimli má sekeru stále připravenu k úderu, Aragorn drží v jedné ruce Andúril a v druhé louči. Konečně přicházíme k městu a následuje scéna "Kdo vstupuje do mé državy." Nakonec, když Aragorn pronese "Co řeknete" naposledy, mrtví zmizí a přikutálí se pár lebek. Země se začně třást a způsobí celou lebkovou lavinu. Naší trojce se podaří uniknout a dostat ze Stezek. Film se nás snaží přesvědčit, že Aragorn zklamal, ale že to teď nemůže vzdát, když mu Gandalf řekl, že musí hledat černé lodě. Lodě korzárů připlouvají po Anduině a Aragorn, Legolas a Gimli se chystají na pokus o jejich obsazení. Tři postavy přilákají lodě k pobřeží a najednou, z ničeho nic, se objeví mrtví. Aragorn nezklamal. A mám pocit, že jsem viděl i nějaké mrtvé lučištníky, fakt si nedělám srandu...

Obléhání Gondoru - parádička!!! Ti z vás, kdo si přáli lepší předehru k bitvě, ti, kteří chtěli lepší předehru ke GRONDu, máte ji mít! Skřeti s jejich malými beranidly marně se snažící prolomit brány Minas Tirith, tuny skřetů přicházející o svoje skřetí životy díky gondorským lučištníkům na hradbách. Nabídnou se vám nové pohledy na obléhané věže, z nich přetékají skřeti, město se stává totálně obleženo. Zpátky k bráně, ok, jelikož ta malinká beranidla nezabírají, je čas na GROND!!! GROND!!! GROND!!!

Nazgúlové podnikají mnohem víc náletů a působí mužům Gondoru mnohem víc škod. Beranidlo se probourá zdí tak, jak už to známe, v záplavě skřetů a Východňanů. Viděl jsem několik nových záběrů Východňanů. A zrovna když už si myslíte, že nemůže být hůř, Pipin v citadele se rozhlíží z balkónu, něco zahlédne, otáčí se a spatří Denetora odnášejícího stále živého Faramira do domu mrtvých, tohle je nová scéna, ukazuje pohled na odnášeného Faramira jako bychom se na něj dívali skrze Bílý strom, skrze jeho větve, ale vidíme ještě další věc. Bílý strom začíná znovu rozkvétat. Takže Pipin potají následuje Denetora dolů po mostě do hrobky, kde jak už je známo vykřikuje: "Ale on není mrtvý!" Pak Denethor vyhodí Pipina z hrobky a radí mu odejít a zemřít tak, jak se mu zdá nejlepší. Pip vyhledá Gandalfa, ten se mezitím snaží nabádat vojáky k boji proti silám Mordoru. Pipin vylézá zpoza rohu a sděluje Gandalfovi, co se děje v hrobce, společně se tam vydávají a tehdy se teprve situace ještě více vyhrotí. Jednička napadá Gandalfa na čtvrté hradbě města. Gandalf vyjíždí z tunelu na Stínovlasovi s Pipinem za sebou, Nazgúl přistává na zemi a Gandalf na něj volá: "Vrať se zpátky do propasti! Upadni do nicoty, která čeká na tebe i na tvého pána!" Jednička arogantně odpoví: "Blázne! Copak nepoznáš smrt, když stojí před tebou? Toto je moje hodina!" Tasí meč, který vzplane v plamenech a intenzivní souboj začíná. Pamatuju si, že Pipin je se ocitne veprostřed a strachy ztrácí vědomí. Boj zuří, mohutný údery Nazgúlova palcátu - ano, jsem si jistý, že to je palcát a ne meč jak jsem si myslel - drtí Gandalfovu hůl. Naštěstí se objevují Rohirové, Witchking je vyrušen a Gandalf se tak může vydat zachránit Faramira před jeho šíleným otcem.

Bitva na Pelennorských polích je mnohem akčnější, Théodenovi a Éomerovi příznivci budou velmi potěšeni. Fanoušky Éowyn také čeká nadílka. Poté, co je sražena z koně, setká se v souboji se skřety a hlavně s Gothmogem - jejich šéfem. Chcete vědět, kdo vyhraje? Počkejte si do prosince ;-)

Mnohem víc haradské a olifantí akce. Myslím, že jsem zahlédl nějaké mumaky drtící se o hradby Minas Tirith. Vypadalo to, jako když to dělají čistě za účelem prolomit zdi.

Po bitvě na Pelennorských polích a poté, co Aragorn přivádí armádu mrtvých, pole jsou poseta těly raněných a mrtvých, Éomer hledá svého strýce aby zjistil, že nejen on bojoval v bitvě, ale i jeho sestra Éowyn, která měla zůstat v táboře, zvedá ji do náruče a jelikož se domnívá, že je mrtvá, začne srdceryvně plakat. Karl Urban rulezz! Poslední rozhovor má nějaké přidané záběry, Gandalf mluví o Prstenu, že dřív nebo později padne do rukou Saurona, tím spíš, že se intenzivně snaží ho nalézt.

Mnohem déle trvá Pipinovo hledání Smíška, ne jako původně, kdy o něj málem zakopl, nyní mu trvá do soumraku, než ho najde.
V Cirith Ungolu přebírá jeden skurut kontrolu nad Frodovou mitrilovou košilkou. Vypadalo to, že jsou přidané nějaké záběry mezi sebou bojujících skřetů. Sam zabíjí Shagrata, scény se Samem a Frodem vylepšené nejsou.

Domy uzdravování - tady si přijdou na své milovníci Éomera a Aragorna. Vidíme jak se pečuje o raněné, jak Aragorn zahalen v plášti přichází uzdravovat Éowyn a on a Éomer sdílí velmi dojemnou chvíli. Éomer se velmi bojí o svojí sestru. Aragorn jí uzdravuje původním starým lékem. O Faramira se nejprve stará postarší žena, Ioreth, pak péči o něj přebírá též Aragorn. Milá scéna s Viggem a Davidem Wenhamem, Aragorn drží Faramirovu za ruku a podává mu stejný lék a Ioreth říká: "Legenda praví, že ruce krále jsou ty, které uzdravují." Takže Faramir i Éowyn jsou uzdraveni. Pak objeví jeden druhého, Éowyn to sice chvíli trvá, než se do Faramira zamiluje, ten jí pak přinese pelerínu s hvězdami, která perfektně sedne. Éowyn se obává budoucnosti, Faramir ji však utěšuje, bere její ruku do svých a říká: "Nemyslím si, že temnota přetrvá… brzy bude přemožena." Éowyn pak položí hlavu na rameno. Scény z Domů uzdravování v sobě mají hodně z ducha knihy.

Aragorn s palantírem - pěkně vypjatá scéna. Jakmile ho Aragorn bere do rukou, palantír vzplane, budoucí král pak vyzívá Saurona tím, že se mu sám dobrovolně zjeví i se znovuskutým mečem. Naoplátku Sauron zjevuje Aragornovi zlomek budoucnosti. Elrond sděluje, že Arwen zemřela, Sauron ukazuje Aragornovi Arwen mrtvou na lůžku. Byla to Aragornova nejhorší obava v klasické verzi a nyní ji vidí v palantíru. Jelikož se Aragorn podíval do palantíru, odlákal tím skřetí hordy, které se vydávají k Černé bráně, což nakonec pomáhá Frodovi a Samovi, kteří se zrovna vydávají na cestu k Hoře osudu.

Frodova a Samova cesta se stává ještě obtížnější když se dostanou do řady pochodujících skřetů. "K bráně, vy slimáci, pohněte sebou!" Skřet s bičem donutí Sama a Froda zařadit se do průvodu a tak jim nezbývá než pochodovat. Oba však zvládnout uprchnout a pokračují v cestě k Hoře osudu. Jejich cesta je o dost prodloužena. V jedné scéně vidíme vyčerpaného Froda, jak si sundává přilbu. Je na pokraji sil. "Už se nebudu vydávat za skřeta…" Frodo shazuje zbroj a Sam též i s jeho pánvičkou a hrncem. Také je tu ona dojemná scéna, kterou už jste mohli vidět na Comic-conu, Frodo a Sam odpočívají na skále, Sam vzhlíží k obloze a na tmavé obloze vidí jasně zářící hvězdu. "Pane Frodo… Tamhle je světlo. Něco krásného vysoko nahoře, kam nedosáhne žádný stín." Chudák Froro je ale tak vyčerpaný, kdo ví, jestli Samova slova vůbec slyší. Ale pro Sama je to záblesk naděje.

Bitva před Černou bránou - nové záběry, obzvláště s Ústy Sauronovými. Aragorn vyzývá Pána Černé země, ale před bránu vychází Ústa Sauronova na odporném černém koni ve zbroji. "Já jsem Ústa Sauronova, slyšte ho mluvit". Vysmívá se kapitánům západu, říká jim: "Mám rozkaz předat vám tohle." Hodí před ně Frodovu mitrilovou vestu. Říká ji, jak strašně hobit trpěl a jak je Aragorn jistě potěšen, že to slyší. Teď Aragorn přestává být klidný, vyjednávání je konec, tasí meč a pouští se do boje s Ústy Sauronovými. Ukazuje se však, že ten má pouze ústa, ne však meč. Pak následuje ona scéna, kdy Aragorn vyráží proti skřetům se slovy: "Za Froda…" Ta má po slovech Úst Sauronových úplně jiný význam. Bitva samotná má pár nových vychytávek, Gimli má pár přidaných akčních scén, také Smíšek, Pipin a Legolas. Oproti Leglasovi Gimli nezůstává v bitvě pozadu.

Hora osudu zůstává nezměněna, prostříhána záběry z bitvy před Černou branou. Glum se na Sammath Nur objeví právě včas, žádná změna.
Korunovace je obzvláště krásná hlavně díky Faramirovi a Éowyn, kteří jsou úplně uzdraveni a šťastní, Faramir se stává poručníkem Gondoru, Éowyn našla svojí velkou lásku. V návratu do Kraje žádné změny, zůstávají Frodova slova o začátku čtvrtého věku. Šedé přístavy - zrovna když si myslíte, že už to víc emocionálně náročné být nemůže, že už z vás další slzy nevymáčknou, zjistíte, že se mýlíte. Dlouho jsem o téhle scéně přemýšlel a myslím, že nejlepší pro vás bude, když si je prožijete na vlastní kůži.

Několik doplňujících otázek a odpovědí:

Oficiální datum uvedení: podle všeho okolo 10. prosince v civilizovaném světě, odhadujeme únor v ČR
Nějaká ukázka nebo trailer bude? Zatím se neví
Jdou hobiti lesem než dojdou na křižovatku? Ano
Aragorn a ležící Éowyn - o čem se baví? O budoucnosti
Dalši dialogy v Edorasu má především kdo? Gandalf.
Roklinka - jsou hlášky z trailerů v rozšířené verzi? Většina
Uvidíme scény, jak Smíšek získal helmu, zbroj a poníka? Ano, tedy krom poníka
Jaké nové scény u Minas Morgul? Uvidí snad Sam hořící Minas Tirith? To zjistíte už brzy
Dotkne se Aragorn Éowyniny tváře (trailer)? Ne, to jsem myslím neviděl
Na Comic-conu bylo v ukázce vidět, že na lodě korzárů útočí jen mrtví. Napadnou je i Aragorn, Gimli a Legolas? Zabije Legolas Petera Jacksona a pokud ano tak jak? Ano. Jak uvidíte ve filmu. Jen se prosím zkuste nesmát.
Dobývání Gondoru - uvidíme více východňanů? Docela dost
Má witchking opravdu svou větu "Blázne! Copak nepoznáš smrt, když stojí před tebou?" Tak jsem to slyšel
Gandalfovu hůl zničí Witchking? Ano
Éowyn Gothmoga v souboji neporazí, že? Srazí ji k zemi a pokusí se utéct k lodím, kde ho odrovná Aragorn s Gimlim, že? Neřeknu. Ale máš dobrý odhad...
Co Gamling? Neviděl jsem jeho smrt
Co mlčenliví bdící v Cirith Ungolu? Jsou nějak aktivní? Rád bych řekl, že alespoň ječí. Ale mám pocit, že to byl spíše nějaký skřet a oni nedělají nic
Políbí Faramir Éowyn v Domech uzdravování? Jop.
Jak dlouho mluví Ústa Sauronova? Ne moc
Co se stane s mithrilovou vestou? Sebere ji gandalf? Zůstala na zemi
Zraní Ústa Sauronova Aragorna? Uvidíte
Co koně, proč zmizí? Po pravdě není vysvětleno kam se podějí
Co zlobři? Zabije nějakého Aragorn? Nebo Pipin? Jen Aragorn
Co přesně se poděje s Gimlim a Legolasem? Jen více bitevních scén
Co nová konfrontace mezi Samem a Glumem? Rychlá a krátká, nic zásadního
Uvidíme scénu “bratr a sestra” mezi Éowyn a Éomerem někde v Edorasu? Ano, totéž co v původní verzi
Bude tam nějak více zmínka o Denethorovi a palantíru? Jen když Denethor říká, že vidí víc, než si ostatní myslí
Co souboj Gandalf s Witchkingem? Sestoupí Gandalf z koně? Witchking bojuje podobně jako s Éowyn, palcátem a mečem. Gandalf z koně sestoupí.
Budou na konci dvě svadby? Polibky mezi Éowyn a Faramirem? Éomer se stane pánem Edorasu? Pohřeb Théodena? Bilý strom? Epilog? Nějaká ta svatba bude. Žádný pohřeb pro Théodena. Éomer se stává králem. Epilog? Řekněme, že všem se jejich příběh uzavírá...:: Článek na webu: http://www.jcsoft.cz/fantasy/viewnews.asp?id=526 ::..

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tento text byl převzat 22.1.2022 13:15:42 z webu Film Pán Prstenů - http://lotr.jcsoft.cz/
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------