Peter Jackson si ve Dvou Věžích zahrál Vrchovce!; Ian McKellen popsal úvodní scénu Dvou Věží!; Co prozradil v rozhovoru Gimli; Entertainment Weekly o Dvou Věžích - role Arwen, noční můry Petera Jacksona a mnohem více
Napsal: Belcarnen dne 11.11. 2002, e-mail: cerovsky@jcsoft.cz


Peter Jackson si ve Dvou Věžích zahrál Vrchovce!
Díky bystrému zraku několika fanoušků filmu se podařilo odhalit, jakou roli si Peter Jackson vybral pro druhý díl Pána Prstenů. Tentokrát žádný krkající pobuda s mrkví, ale agresivní Vrchovec podpalující Rohanské vesnice! No uznejte sami, že osoba na fotografiích níže je Peterovi více než podobná. Myslíte, že stejně jako ostatní skončí naboden na kopí některého z Rohirů?


Celý obrázek

Ian McKellen popsal úvodní scénu Dvou Věží!
Na jednom ze svých vystoupení Ian popsal, jaká scéna nás vrhne do děje Dvou Věží. Ano, je to skutečně ta, o které se spekuluje (např. kvůli jménu úvodní skladby soundtracku atp.). Co se tedy odehraje na plátně?

Kamera přelétá mezi skalami a z ničeho nic projde přímo skrz ně. Spatříte padat Gandalfa s Balrogem. Od této chvíle již kamera sleduje pád do propasti a nelítostný zápas.


Co prozradil v rozhovoru Gimli
Možná nevíte, že John Rhys-Davies se původně ucházel o roli Denethora. To však nevyšlo. John byl velice překvapen, když mu Peter Jackson nabídl roli trpaslíka Gimliho. John je totiž jedním z nejvyšších herců ve společenstvu vůbec, měří šest stop (183 cm). Proto se nelze divit, že přeměna v trpaslíka trvala každý den pět hodin, celých 14 měsíců natáčení. John skončil s alergií na lepidlo, které drželo součásti masky na jeho obličeji. Pro jeho zmenšení bylo používáno krom velmi sofistikovaných technologí i naprosto primitivních triků, jako že stál vedle bývalého basketbalového hráče, který byl o hlavu větší :o)


Entertainment Weekly o Dvou Věžích - role Arwen, noční můry Petera Jacksona a mnohem více


Časopis Entertainment Weekly uveřejnil moc zajímavý článek o Dvou Věžích. Je to vlastně takové kratičké shrnutí několika zajímavostí okolo tohoto filmu.

Peter Jackson strávil prací na Pánu Prstenů zatím čtyři roky a říká: "Potřebuji jej dostat z hlavy. Každou noc se mi o něm zdá ... ležím v posteli a chci spát, ale mám kolem sebe štáb a ten chce příkazy co mají dělat dále. A já s hrůzou zjišťuji, že ani nevím, jaký film točím."

... Dvě Věže obsahují hned dvakrát klíčovou počítačem generovanou postavu - Gluma a Stromovouse. Úroveň realističnosti (nebo naopak její nepřítomnost) rozhodnou, zda tento film předvede revoluci v tvorbě filmů, nebo uvrhne diváky do další "Jar-Jar Binks" beznaděje ...

Peter Jackson přiznává, že ze všech tří dílu má ten druhý nejvíce dějových změn proti knize. Jako příklad uvádí "nemůže skončit dobře" románek mezi Aragornem a Arwen. "Není tam žádný šťastný konec! Jsem velmi spokojen s tím, jak se jej podařilo natočit. Byla to jedna z těžších částí, protože v knize je z ní tak málo."

Po pravdě - ve Dvou Věžích se Arwen nevyskytuje vlastně vůbec. Liv Tyler o svých scénách říká: "Zaměřují se na jednoduché pocity Arwen, zanechané v pozadí, zamilované a rozpolcené. Na tuhle část vztahu se film zaměřuje, nejde nikam hluboko. Čekají vás muži s meči! Kdo by chtěl poslouchat řeči o lásce? Vždyť jsou tam hlavy k setnutí!"

Odula byla přesunuta do třetího dílu a místo ní byl zvýrazněn skřetí útok na Helmův Žleb. 3 měsíce nočního natáčení (s uměle tvořeným deštěm), 20 hodin natočeného materiálu pro výběr toho nejlepšího, spousty statistů hrajících skřety a další tisíce generované systémem Massive, který zde naplno předvede svůj potenciál. To bude bitva o Helmův Žleb ...

A pak tu máme Stromovouse, nejstaršího žijícího tvora ve Středozemi. Hobiti Pipin a Smíšek strávili společně spoustu času připásáni k patnáct stop (čtyři a půl metru) vysokému "robotovi", který byl později nahrazen počítačem generovaným Stromovousem. "Když byla přestávka na čaj, prostě jsme jim řekli `podejte nám sem hrnek a nechte nás tu`. A tak jsem tam byl jen já, Dominic a Stromovous v tichém studiu, každý se šálkem čaje. Bylo to neskutečné."

Snad ještě bizarnější bylo chování Petera Jacksona. Občas jej bylo vidět v rohu scény, jak si sám pro sebe mumlá texty jednotlivých postav. Chvíli byl Aragorn a pak zase některý z hobitů - snažil se "dostat každému do hlavy". Často opakoval, že je to vše o tom "být skutečný". To je často problém u fantasy - režisér si nemůže pomoct, aby občas na diváka "nezamrkal", a to vše pokazí.

Až na pár počítačových postav je většina Středozemě opravdová. Stále ještě panuje mylná představa, že Pán Prstenů je jeden velký počítačový efekt. Pro srovnání, Dvě Věže obsahují jen 600 SFX záběrů, zatímco třeba Spy Kids 2 jich mají více než 1000. I spousta zvukových efektů je přírodních. Třeba hukot, který vydává skřetí armáda před Helmovým Žlebem, natočil Peter na stadionu s 25.000 fanoušky kriketu. Všichni skandovali válečný pokřik, foneticky vypisovaný na obrovskou obrazovku nad stadionem.

Dvě Věže mají něco pod 160 minut, které trvalo Společenstvo. Peter se opět vyřádí na rozšířeném DVD. Již nyní je připraven hrubý sestřih Návratu Krále, ačkoliv ještě proběhnou dotáčky některých scén začátkem příštího roku.

..:: Článek na webu: http://www.jcsoft.cz/fantasy/viewnews.asp?id=323 ::..

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tento text byl převzat 23.1.2022 4:50:54 z webu Film Pán Prstenů - http://lotr.jcsoft.cz/
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------