Povodně a web - jak to vypadá dále; Hudebníci mohou vidět scény ze Dvou Věží!; Jaká bude úvodní scéna filmu Dvě Věže?; Video - rozhovor s hobity; O mýtu - příspěvek do soutěže od Zedyho
Napsal: Belcarnen dne 19.8. 2002, e-mail: cerovsky@jcsoft.cz


Povodně a web - jak to vypadá dále
Inu zatím docela dobře. Jsem stále bez elektřiny, takže na internet se dostávám sporadicky na různých obskurních místech. V sobotu se uskutečnila dobrovolnická akce, při které čtyři uživatelé fóra vyrazili pomáhat odstraňovat následky povodní v Praze. Přidáte se příště také?
A dnes, tedy v pondělí, se uskuteční další z tradičních srazů. Tentokrát se sejdeme v 17:00 před kostelem na Náměstí Míru.


Hudebníci mohou vidět scény ze Dvou Věží! 
Samozřejmě že ne všichni :o) Ale hezkých pár desítek ano. Jsou to ti, kteří právě nahrávají hudbu pro tento film. Watford Town Hall ve Velké Británii právě zní tóny soundtracku k napjatě očekávanému snímku. Obvykle hudebníci sledují pouze dirigenta, ale tentokrát je orchestr obklopen monitory na kterých běží scény z filmu a vše musí přesně pasovat. Dirigování se pak ujal sám skladatel Howard Shore. I Peter Jackson byl viděl jak se potuluje po okolí.
Scény jsou často zastavovány, vraceny. Vše se zkouší znovu a znovu dokud to není naprosto perfektní a dokonale nesedí k natočenému materiálu. 


Jaká bude úvodní scéna filmu? 
Nejprve uvidíme opět nějaký ten prolog. Tentokráte nebude na pozadí mluvit Galadriel, ale její úlohu převezme Gandalf Bílý. První "regulérní" scénou však bude ... okamžik ticha ... Glum v močálech! Náš slizounek a napjatě očekávána nová postava tedy bude otevírat děj druhého dílu trilogie ...


Video - rozhovor s hobity
TheOneRing přináší další ze série exkluzivních rozhovorů s herci z Pána Prstenů. Tentokrát s popovídáme s Pipinem (Billy Boyd) a Smíškem (Dominic Monaghan). Video je opět k dispozici v různých kvalitách ...

Pro přehrání je potřeba Apple QuickTime (formát MOV). Předchozí rozhovor s Orlando "Legolas" Bloomem najdete ZDE.


O mýtu - příspěvek do soutěže od Zedyho

Nedávno proběhla na tomto serveru žhavá debata o tom, zda Tolkien stvořil mýtus nebo jen beletrii z fiktivního světa. Já pouze přidávám svůj pohled na věc a nesnažím se nikoho poučovat nebo opravovat. (debata proběhla mimo jiné zde)

Nejdříve si musíme uvědomit, co to vlastně mýtus je. Co je mýtus? Pouze zkreslené, vyzdvižené a často nehorázně pozměněné informace. Uvedu příklad: praotec Čech je čirý mýtus – je nemožné, aby někdo přivedl sto tisíc lidí najednou a sdělil jim, že tohle bude jejich země, na druhou stranu je to zase zpopularizovaná zpráva o tom, že na tamto a toto území přišel národ Čechů.
Jak mýtus vzniká? Na začátku každého mýtu stojí informace – ať lživá nebo pravdivá. Vzhledem k tomu, že mýty vznikaly v době, kdy jediný informační zdroj byla vaše tlustá sousedka a pan hospodský, bylo nevyhnutelné to, že po uvedení informace do „éteru“ si lidé vymýšleli a přihazovali, někdy ubírali a tak to šlo dál, než se k vám informace dostala. To už se stal z řezníka porážejícího prase dvoumetrový rytíř v lesklé zbroji máchající svým dvoumetrovým mečem na všechny strany (to jen jako přehnaná metafora, většinou se to dělo u politických nebo válečných zpráv. Paradoxem je, že aktéři těchto mýtů často tyto zvěsti o jejich nepřemožitelnosti ještě zveličovali). Děje se to i dnes – někdo řekne, že má Společenstvo Prstenu v DivX, a příští týden má polovička zeměkoule všechny tři díly v prvotřídní kvalitě.
Kdybych to měl vést do extrémů, tak mýtus je něco jako novinářská kachna – dechberoucí zpráva založená na malicherné výpovědi nebo činu někoho, kdo to tak vůbec nemyslel. Ale Tolkienova moderní mytologie (ano, myslím si, že to je mytologie) funguje jinak…

O Ardě
Nejprve jedna malá informace – ne všechny příběhy z Tolkienova díla jsou fiktivní! Například příběh Berena a Lúthien byla alegorie vztahu s jeho budoucí manželkou – on, mladíček bez zaměstnání, ona starší dcera jeho vychovatele, musel čekat a tak napsal tuto povídku. Na druhou stranu některé své příběhy měl napsané ještě před stvořením Ardy – příchod Tuora do Turgonova Gondolinu (byť v značně odlišné verzi) předčítal v osmnácti, kdy ještě ani neměl páru o tom co stvoří.
Tak to bylo u něho se vším – měl spoustu příběhů, ať už s inspirací čistě náhodnou, nebo z nějaké příhody, jeho jazykový talent mu umožnil vytvářet vlastní jazyky a fantazie se přestala vymykat realitě. A pak to přišlo. Při tomto přetlaku mu jeden jeho student napsal na zadní stranu svého sešitu: „V jisté podzemní noře bydlel jeden hobit.“. Tím spustil vodopád příběhů inspirovaných Tolkienovým životem, keltskými a germánskými pověstmi a čistě náhodnými nápady.

Mytologie – ano či ne? Ano!
Ve starověku a středověku také neříkaly svým příběhům mytologie, byly to prostě příběhy jejich životů a všem bylo jedno jestli jsou pravdivé nebo ne. Jen časem zestárly a v dnešní době křemíku se nevešly do společenského života, zůstávají jen na pokraji jako krásné odkazy minulosti – krásnější než jakákoli stavba nebo obraz. A o to se snaží Tolkien. Co odkážeme my svým potomkům? Techniku a učebnici dějepisu? Možná, ale tak budeme jenom informace v knize. Jedině mýtus a pověst je donutí představit si ty lidi, kteří žili. A teď nemyslím Númenorejce, ale nás. Myslím, že je správné si trochu pohrát s realitou, něco domyslet, aby po nás zbyly i vzpomínky, ne jen materiální stránka.
Tolkien jen načal a ukázal nám to co chtěl – oživit mytologii a tajemství, probudit fantazii v lidech a zase zavést přirozené vytváření mýtů…



..:: Článek na webu: http://www.jcsoft.cz/fantasy/viewnews.asp?id=272 ::..

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tento text byl převzat 27.04.2024 3:56:57 z webu Film Pán Prstenů - http://lotr.jcsoft.cz/
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------