Miroslav Košťál, 29.3.2001

Názor na film Pán prstenů samozřejmě ještě nemohu mít žádný, protože jsem film zatím neviděl. Ale  mám věru jednoznačný názor na to, jak a zda vůbec by se měl příběh o Jediném prstenu natáčet. Hlavní kouzlo Tolkienova příběhu spočívá v tom, že autor sám svůj příběh prožíval -ovšem že ne ve skutečnosti, ale v čase. Svou historii Středozemě totiž zpracovával bezmála třicet let a když něco člověk dělá s láskou, důkladně a věnuje tomu půl života, musí se nakonec dílo podařit, pokud ten dotyčný není úplný hňup. Dokonalá propracovanost reálií i postav, to, že hrdinové mají "historickou paměť" - sdílejí povědomí o věcech, které se ve Středozemi odehrály dávno před jejich dobou - toho všeho mohl autor skutečně dosáhnout jenom dlouholetou, drobnou prací, s tím, že velká část jeho díla se do příběhu vejde právě jenom v útržcích vzpomínek hlavních hrdinů.

Srovnáme-li si jakékoliv zdařilé literární dílo s pozdějším filmovým zpracováním, vždycky především bije do očí neschopnost filmařů zobrazit myšlenku. To, na čem autor pracoval dlouhé měsíce a roky, musí scénárista "zmáknout" za nepoměrně kratší čas a navíc, tam, kde spisovatel pracuje s pouhým náznakem, musí se všechno filmovému pákovi předžvejkat a po lopatě donést až pod nos, aby pochopil o co kráčí. Jestliže toto pravidlo platí o běžných literárních dílech, na nichž jejich autoři málokdy pracovali déle než dva roky (většinou spíš jen několik měsíců), oč hroznější nutně bude rozdíl mezi knihou a filmem v případě Pána prstenů, jehož "backgroundu" (nemluvě o příběhu samém) Tolkien věnoval celé desetiletí. Ovšem, že bych si přál vidět jednou na vlastní oči starého Gandalfa, jak se dobrácky (a někdy i zlomyslně) pošklebuje hobitům, jenže to by se ve filmové branži musel narodit člověk posedlý představou Středozemě stejně jako Tolkien - a navíc bezmezně bohatý, protože by ten film musel dávat dohromady taky dvacet let. Jenomže nikdo takový tu docela určitě není a nebude a tím pádem bych si snad radši zfilmovaný příběh odpustil.

Pokud jde o Seana Conneryho, je to škoda, že ten kšeft nevzal, ale co kdo může vědět? Třeba je sám milovníkem Pána prstenů a dovede si představit, jaký guláš z toho ti Američani nadělají. A protože je to celebrita, mohl si dovolit je poslat do háje s tím, že na jeho honorář nemají dost peněz. Mimochodem, možná to měli zkusit nabídnout Zdeňkovi Svěrákovi - toho bych si jako Gandalfa docela dovedl představit.

[ Zpět na stránku o filmu Pán Prstenů ]


Nacházíte se na JCsoft's FANTASY Homepage - http://www.jcsoft.cz/fantasy/
Tuto stránku vytvořil Jan "Belcarnen" Čeřovský - Cerovsky@jcsoft.cz 

Optimalizováno pro Microsoft Internet Explorer 4.x (5.x) a rozlišení 1024x768x16/32bit
Jan Čeřovský (c) 2000 All rights reserved
Jakékoliv nalezené chyby ( špatné odkazy, chybějící obrázky, hrubky, ...) se nebojte nahlásit na můj e-mail.

TOPlist